Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 29
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2015
    'Ονομα
    Stavros
    Κατοικίδιο
    parrotlet
    Post Thanks / Like

Βοήθεια για την απόκτηση parrotlet!

Γεια χαρά σε όλους! Η επιθυμία μου για την απόκτηση ενός (ή ενός ζευγαριού) parrotlet ύστερα από αρκετή σκέψη και διάβασμα με έφερε στην παρέα σας.

Έχοντας επικοινωνήσει ήδη με 1-2 εκτροφείς του συγκεκριμένου είδους, θα ήθελα τις γνώσεις - γνώμες σας για να αποκτήσω ενα καλού χαρακτήρα και υγιές φτερωτό πλασματάκι. Μένω πλέον μόνιμα στα Χανιά, αλλά πηγαινοέρχομαι συχνά και Αθήνα. Κάτι που δεν έχω διευκρινίσει είναι αν συνιστάται η ταυτόχρονη απόκτηση των 2 πουλιών ή αν αυτή μπορεί να γίνει σε διαφορετικές φάσεις . Φαντάζομαι οτι θα είναι σκόπιμο τα 2 πουλιά να είναι από διαφορετικό εκτροφέα ή μπορεί και από τον ίδιο σε περίπτωση που είναι διαφορετικές γραμμές αίματος ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ καλώς σας βρήκα!

2. Likes vasilis.a, CreCkotiels, xrzar liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Ραφαήλ
    Κατοικίδιο
    ο/η Κόκι(ringneck),Κλαιρη(σκυλος)8 γατες,gismo(ινδικο χοιριδιο)
    Post Thanks / Like
    Καλως ηρθες πως και επελεξες αυτο το ειδος(αποτι ξερω ειναι δυσκολα σαν πουλια).εγω πιστευω οτι πρεπει να παρεις πρωτα το ενα και να το εξημερωσεις και μετα το αλλο.Αυτο με τον εκτροφα πιστευω πως μπορει να εχεις δικιο και οτι αν τα πουλακια ειναι της ιδιας ηλικιας μπορει να ειναι αδελφια.ελπιζω να μην σε κουρασα.Φιλικα

4. Likes CaptainChoco liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    Μάριος
    Κατοικίδιο
    Cockatiels
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

My CreCkotiel Parrots (Cockatiel, Nymphicus Hollandicus)
    Follow us on Instagram in @creckotiels

6. Likes stavros46 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2013
    'Ονομα
    Μανωλης Γουλ.
    Κατοικίδιο
    Φιλαράκια πολλά
    Post Thanks / Like
    Η γνώμη μου είναι πρώτα να πάρεις το αρσενικό και μετά από έξι μήνες+να πάρεις και το θυλικό. Διαχειρίσου πρώτα ένα πουλάκι και βλέπεις.

8. Likes CaptainChoco liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια-Καρδερίνες-Παραδείσια κ.α.
    Post Thanks / Like
    Καλώς ήρθες στην παρέα και καλό διάβασμα....!!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2013
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Finches & Parrots
    Post Thanks / Like
    γνώμη μου είναι εάν θέλεις να φτιάξεις ζευγαράκι, στο οποίο θα έχεις εξημερώσει και τα 2 πουλάκια μπορείς να βρείς απο διαφορετικούς εκτροφείς (για να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι αδέρφια) ένα αρσενικό και ένα θηλυκό μικρά σε ηλικία. Εξάλλου τώρα που που μπαίνει η άνοιξη θα αρχίσουν οι γέννες και θα βρίσκεις εύκολα. Θα τα έχεις σε ξεχωριστά κλουβάκια αρχικά ώστε να ασχολείσαι με το καθένα χωριστά (αυτό φυσικά προυποθέτει αρκετό χρόνο) και στο μέλλον και αφού έχουν ημερέψει και τα 2 θα ξεκινήσεις να τα βγάζεις εκτός κλουβιών για κοινές πτήσεις στο σπίτι να γνωριστούν. Έτσι σιγά σιγά θα κάνεις και την ένωση του ζευγαριού και μετά απο κάμποσο καιρό θα τα βάλεις μαζί σε κλουβάκι. Αυτή την διαδικασία την προτείνω ώστε να εξασφαλίσεις ότι θα έιναι και τα 2 παρόμοιας ηλικίας, αφού θα έχουν αποκτηθεί και τα 2 μικρά και θα γνωρίζεις. τα παρροτλετ είναι φοβεροί χαρακτήρες! μπορεί να μην είναι τόσο ναζιάρικα και παιχνιδιάρικα σαν τα κοκατιλ ας πούμε αλλά θα σου πάρουν τα μυαλά ειλικρινά.... όριστε εδώ Sunny the parrotlet είναι η δικιά μου 1 έτους πλέον κούκλα να την χαζέψεις λίγο!!! ελπίζω να μην ματιάζεις...χαχα ότι χρειαστείς εννοείται ρωτάς είτε σε π.μ. είτε με ανάρτηση εδώ! καλημέρα...
    Νεκτάριος - Χανιά

11. Likes CreCkotiels, Karpis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2015
    'Ονομα
    Stavros
    Κατοικίδιο
    parrotlet
    Post Thanks / Like
    Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για την αποδοχή και την ανταποκριση, αν και τα εκανα λιγο θαλασσα πρεπει να παραδεχτω! Εκανα ενα πρωτο ποσταρισμα (το παρων) χωρις να εχω διαβασει καλα τους ορους με αποτελεσμα να υποκυψω σε καποιο παραπτωμα. Αρχικα καταλαβα οτι απομακρυνθηκε το μηνυμα μου απο το φορουμ οποτε εγραψα ενα δευτερο ("Νεος στην παρεα με αδυναμια στα parrotlets") στο οποιο ειδα Link του αρχικου μου! Oποτε με συγχωρειτε για την ακουσια αυτη αναστατωση, ηταν δικο μου καθαρα φταιξιμο..

Μάριε, πολυ ενδιαφεροντα τα στοιχεια που μου εστειλες, θα τα διαβασω με ησυχια.. Καποια απο αυτα τα εχω κοιταξει αλλα βλεπω εχω αρκετο υλικο ακομα. Ναι, στα Χανια μενω και βλλεπω ειναι και αλλοι απο την παρεα, πολυ ευχάριστο! Και Μανωλης 2 ετσι οπως το θετεις ακουγεται σωστο, σιγουρα θα μαθω πραγματα απο το πρωτο που θα βελτιωσω στο δευτερο. Απο την πλευρα της μεταξυ τους σχεση των πουλιων σκεφτομουν μηπως για καποιο λογο δε συνισταται.

Blackmailer, κατατοπιστικοτατος.. Πολυ χρησιμα οσα μου γραφεις, θα τα εχω υποψη μου και η Sunny κλεβει καρδιες, να τη χαιρεσαι!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2013
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Finches & Parrots
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από stavros46 Εμφάνιση Μηνύματος
    Ναι, στα Χανια μενω και βλλεπω ειναι και αλλοι απο την παρεα, πολυ ευχάριστο!

Blackmailer, κατατοπιστικοτατος.. Πολυ χρησιμα οσα μου γραφεις, θα τα εχω υποψη μου και η Sunny κλεβει καρδιες, να τη χαιρεσαι!
    έλα ρε Χανιώτη!!!! έλα και μας έχουν φάει λάχανο οι Αθηναίοι...χαχαχα Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για την κοπέλα μου!!! σου εύχομαι να βρείς τα πουλάκια που θέλεις σύντομα!
    Νεκτάριος - Χανιά

14. Likes CreCkotiels liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    Μάριος
    Κατοικίδιο
    Cockatiels
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Έλα να γεμίζουμε οι Κρητικοί !!!!
    Μας βλέπω για καφεδάκι στο τέλος όλους μαζί χαχαχαχχα
    Τελευταία επεξεργασία από CreCkotiels; 11-03-2015 στις 14:57

My CreCkotiel Parrots (Cockatiel, Nymphicus Hollandicus)
    Follow us on Instagram in @creckotiels

16. Likes vasilis.a liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2015
    'Ονομα
    Stavros
    Κατοικίδιο
    parrotlet
    Post Thanks / Like
    Θα ηταν καλη ιδεα Μαριε,

το μηνυμα που σου εστειλα δεν εφυγε ποτε γιατι ειμαι ακομα "φρεσκος" και δε μπορω να στειλω pm.. αλλα απο κοντα σιγουρα οι πληροφοριες που μπορουμε να ανταλλαξουμε (να παρω μονο δηλαδη ) θα ηταν ακομα περισσοτερες, χωρις να καταχραζομαι την φιλοξενια και κουραζοντας το εμπειρο αναγνωστικο κοινο εδω με info αρχαρίων!

18. Likes CreCkotiels liked this post

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία