Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 33
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Σεραφειμ Αργυριου
    Κατοικίδιο
    Το θεμα δεν ειναι τι εχεις... αλλα το προσεχεις αυτο που εχεις?
    Post Thanks / Like
    Καταρχην Δημητρη σε υπερευψαριστω κι εγω με τη νσειρα μου....

Εγω να πω και την δικη μου αποψη αλλα και θα αναφερω και ονομα...
    Θεωρω οτι δεν θα υπαρξη κανενα προβλημα αν μπει το αυγο και στο πλαι, δεν θα κολησει και ας μην το γυρναμε...
    Συμφωνα με ερευνες, που θα προσπαθησω να ξαναβρω, ο κροκκος του αυγου μενει παντα στο κεντρο για το διαστημα της 1 εβδομαδας και οχι παραπανω και δεν προκειται να κολησει!!!
    Στο βιντεακι που εχει ανεβασει ο ΕΛΙΤ ο κ. Γερολυματος μας αναφερει και αυτος ακριβως το ιδιο... Οτι το διαστημα ειναι πολυ μικρο για να κολησει ο κροκος στο τσοφλι.
    Επισης ο συγκεκρυμενος μιλαει οτι πρεπει να προσεξουμε το υλικο που θα τοποθετισουμε και οχι το πως θα τα τοποθετισουμε..
    Με νουμερο 1 να αποκλειει τους σπορους ως βαση για τα αυγα!!!!

Αρα το ποστ 1# μας τα λεει καλα με μια μικρη διαφωνια στο large end up!!!
    Τα περισσοτερα μας τα διευκρινιζουν και μεγαλοι εκτροφης οπως ο κ. Γερολυματος!
    Η ζωή αλλάζει, αλλά δεν χάνεται! Η ελπίδα σβήνει, αλλά ΠΟΤΕ δεν πεθαίνει! Η αλήθεια καλύπτεται, αλλά και πάλι λάμπει!
    Σεραφείμ Αργυρίου
    ΕΟΟ - Τ59
    Φθιώτιδα, Λαμία

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σεραφειμ δεν σε απαγορευει κανεις να τα αφηνεις πλαγια

o κροκος δεν ξερω σε ποιο κεντρο βρισκεται (μαλλον εννοεις βρισκεται τριγυρω και δεν υπαρχει μεγαλος αεροθαλαμος αν και οπως θα δεις παει στην μια ακρη και υπαρχει αρκετος χωρος με ασπραδι ) αλλα το εμβρυο δεν ειναι στο κεντρο του κροκου .Αυτο μας ενδιαφερει αν θα κολλησει και οχι αν κολλησει ο κροκος .Για την αναφορα που λες ,θα πω οτι πραγματι οι σποροι δεν ειναι οτι καλυτερο για να εναποθετουμε αυγα ,για αυτο φωναζω οτι δεν πρεπει να τους βαζουμε (εκτος αν εχουν βρασει ) με το κελυφος εντος υγρων αυγοτροφων .Για τα υπολοιπα, απλα θα σου παραθεσω γνωμη εμπειροτατου πτηνιατρου και εκτροφεα (του σεμιναριου μας ) ο οποιος ξεκαθαρα μου εχει πει οτι η αποτομη πτωση της υγρασιας (πχ μετα απο μια βροχερη μερα αν βγαλει λιακαδα και βοριαδακι ) μπορει να σταματησει την εκολλαψη ,για τους λογους ακριβως που περιγραφονται στο αρθρο .Εκτος των αλλων υπαρχει εξατμιση των εσωτερικων υγρων ,που αν δεν οδηγησουν σε αμεσο προβλημα ,θα οδηγησουν στην πορεια οταν αυτο θα εχει μεγαλωσει και δεν θα εχει οσα ειναι απαραιτητα εντος του αυγου .

http://dewa-canaryfarm.blogspot.gr/2...ran-telur.html

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Σεραφειμ Αργυριου
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δημητρη σε αυτα συμφωνω!! οπως ειπα και πιο πανω!!
    Απλα σε φυσιολογικες συνθηκες χωρις να εχουμε να επηρεαστουν τα αυγα, δεν παθενουν τιποτα και στο πως θα τα τοποθετησεις, σαφως δεν κλεινουμε τον αεροθαλαμο για κανενα λογο.
    Οσο για τον κροκο ναι, ακριβως αυτο εννοουσα

Αλλο το πως πρεπει να τα τοποθετουμε, αλλο το πως αλλιως μπορουμε και αλλο τι μπορει να τα επηρεασει... Κατα την γνωμη θα επρεπε να χωριστουν αυτοι οι παραμετροι σε διαφορετικα θεματα η στο ιδιο με κατηγοριες !!
    Η ζωή αλλάζει, αλλά δεν χάνεται! Η ελπίδα σβήνει, αλλά ΠΟΤΕ δεν πεθαίνει! Η αλήθεια καλύπτεται, αλλά και πάλι λάμπει!
    Σεραφείμ Αργυρίου
    ΕΟΟ - Τ59
    Φθιώτιδα, Λαμία

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σεραφειμ εγω δεν ξερω το λογο που ο αεροθαλαμος πρεπει να ειναι επανω .Δεν νομιζω ο αερισμος γιατι και απο κατω μια χαρα περναει ο αερας ειτε απο βαμβακι ,ειτε απο οποιο αλλο υλικο .Εγω παρεθεσα ενα αρθρο σοβαροτατης πηγης (πανεπιστημιου αν εχω καταλαβει σωστα ) και οχι δικο μου και οποιος θελει επιλεγει να πραξει οπως θελει και να δωσει μεγαλυτερη βαρυτητα σε οτι θελει

5. Likes serafeim, jimk1 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Σεραφειμ Αργυριου
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Συμφωνω... οποτε ισως ΟΛΑ τα παραπανω ποστ μας ειναι σωστο να μεταφερθουν σε νεο θεμα που θα αφορα συζητηση επανω σε αυτο...
    Δεν ειπα κατι ουτε για το αρθρο αυτο ουτε το οτι ειναι λαθος ουτε οτι δεν ειναι σοβαρο!!! Προς θεου!!
    Απλα ειπα την αποψη μου οπως ολοι!!! Γι αυτο εξαλου εχω κι εσας για την καθε κουτσαμαρα που κανουμε να μπορει καποιος να μας διορθωνει!!
    Σεραφείμ Αργυρίου
    ΕΟΟ - Τ59
    Φθιώτιδα, Λαμία

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλα εκανες και ειπες την αποψη σου βρε

Δεν υπαρχει λογος μεταφορας .Αν το θεμα μπει στην ενοτητα των αρθρων στην πορεια , εδω θα ειναι ο χωρος των σχολίων

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια-Καρδερίνες-Παραδείσια κ.α.
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα, παρακολουθόντας τη συζήτηση και διαβάζοντας σχετικά θα ήθελα να κανω ένα σχολιο-διαπίστωση, εφόσον η εκκόλαψη αρχίζει μετά τους δεκαοχτώ βαθμους και ζημία γίνεται κατω από 7 φαντάζομαι ότι μέχρι και το πρώτο δεκαπενθήμερο του Μαρτίου (εξαρταται και από την περιοχή και το υψόμετρο φανταζομαι) δεν υπάρχει λόγος να μετακινήσουμε αυγά μιας και οι συνθήκες είναι ιδανικές.... έτσι δεν είναι; τώρα όσο προχωράνε οι μέρες και καλυτερεύει ο καιρός αλλάζει το θέμα...

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οταν μια καναρα εχει κανει αυγα και δεν εχει καθησει μονιμα πανω τους ,αυτα κινδυνευουν Μαρτη ,σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες (παγωνια ) και για αυτο καλα ειναι οταν ξεκιναμε εξωτερικη εκτροφη να βλεπουμε και τον καιρο .Τα ακριβη καιρικα φαινομενα δεν ειναι παντα αρκετα νωριτερα δεδομενα ,αλλα τη θερμοκρασια πανω κατω την ξερουμε που θα παει . Απο κει και περα αν κατι εκτακτο συμβει ,ναι πρεπει να τα απομακρυνουμε μεχρι να φτιαξει ο καιρος και πριν εχει ξεκινησει η θηλυκια την επωαση .Αν εχει ξεκινησει ακομα και με 2 βαθμους αν δεν σηκωνεται απο πανω τους ,δεν εχουν θεμα ,γιατι εχουν τη δικια της θερμοκρασια .Συχνα παντως το πρωτο 15νθημερο του Μαρτιου εχουν συμβει ακομα και στη αθηνα τετοιες καταστασεις

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια-Καρδερίνες-Παραδείσια κ.α.
    Post Thanks / Like
    ναι οπωσδηποτε πρεπει να εχουμε το νου μας στον καιρο... αν και η δικη μου εκτροφη ειναι προστατευμένη απο 2 μεριες και μεσα σε ξυλινη κατασκευή, ακόμα όταν πεφτει πολυ η θερμοκρασία κλεινω και την μπροστινη μερια τη νυχτα με μια κουρελου! ειναι γεγονος όμως οτι τον Μάρτη ο καιρος κανει κατι απρόβλεπτα, αν και οι προβλέψεις του yahoo και του freemeteo δεν πεφτουν και πολυ εξω!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Christos
    Post Thanks / Like
    Αν και φαίνονται λογικά όλα όσα διαβάζω στην πράξη κάθε φορά που έχω μια νέα φωλιά πάντα παίρνω τα αυγά και τα βάζω όλα μαζί πίσω όταν βγει και τελευταίο. Τα έβαζα και τα βάζω πάντα πάνω σε σπόρους, σε οριζόντια θέση όχι η μύτη πάνω η το ανάποδο. Γράφω και με ένα μολύβι πιο είναι πρώτο, δεύτερο και πάει λέγοντας για να ξέρω πιο είναι πιο. Πότε δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, μέχρι τώρα πηγαίνουν όλα καλά
    Θα έβαζα και φωτογραφία αλλά δεν ξέρω πως, είμαι και από κινητό. Τώρα πως έβγαλαν το συμπέρασμα πως χαλάνε τα αυγά από τους σπόρους δεν μπορώ να το καταλάβω. Το μόνο που κάνω σίγουρα είναι να τα γυρνάω 1 φορά την μερα, δλδ κάθε φορά που πρόσθετο το νέο αυγό. Και πότε δεν έχω βάλει κάτι από πάνω, ούτε βαμβάκι ούτε κάποιο άλλο υλικό για προστασια.
    Τελευταία επεξεργασία από Sonar; 24-01-2017 στις 21:16

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία