Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 33
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Η φύλαξη και επώαση των αυγών

Ενα πολυ σημαντικο αρθρο ,για την βελτιστη φυλαξη των αυγών και τις ιδανικες συνθηκες επωασης (η επωαση εκει γινεται με ειδικο μηχανημα ,αλλα παρομοιες πρεπει να ειναι οι συνθηκες υγρασιας και θερμοκρασιας και στην επωαση απο τα ιδια τα πουλια (για αλλαγη της θερμοκρασιας σε βαθμους κελσιου οπου χρειαζεται
    : http://www.metric-conversions.org/te...to-celsius.htm )

http://aggie-horticulture.tamu.edu/o...ching-eggs.pdf

α) αρα η επωαση μπορει να ξεκινησει και μολις πανω απο 22.5 βαθμους κελσιου( 72 F )

β ) μπορουμε να τα φυλαξουμε για να τα βαλουμε αργοτερα ολα μαζι ,μεχρι 1 βδομαδα .Επιπλεον μερες μειωνουν την εκκολαπτικοτητα και μαλιστα αν τα κρατησουμε πανω απο 2 εβδομαδες ,ακομα και αν εκκολαφθουν ,θελουν μια μερα παραπανω (14 συμπληρωμενες στα καναρινια απο 13 )

γ ) 13 με 18 βαθμους κελσιου η ιδανικη θερμοκρασια φυλαξης και σε καμμια περιπτωση πανω απο 22 ή κατω απο 8 (οποτε για γεννες τελη μαιου και ιουνη ,ειναι σχεδον ανεφικτο να εχουμε φυλαξη σε θερμοκρασια δωματιου ,ενω και σε ψυγειο επισης ειναι αδυνατον .... αρα; δεν τα παιρνουμε απο την μανα

δ ) για αποθηκευση 2 εβδομαδων η θερμοκρασια συντηρησης πρεπει να ειναι 10 με 12 ( πιο χαμηλη απο πιο συντομη φυλαξη ,αλλα και εδω οχι κατω απο 8 )

ε ) δεν θελουμε χαμηλη υγρασια ,γιατι το αυγο χανει υγρα (εξατμιζονται ) ουτε υψηλη υγρασια γιατι φραζονται οι ποροι και επισης το αυγο κινδινευει πιο ευκολα να μολυνθει
    σε χαμηλη υγρασια βαζουμε κοντα στο χωρο φυλαξης καποιο μπολ με νερο για να εξατμιζεται και να δημιουργει υγρασια στο χωρο και δεν ψεκαζουμε ποτε πανω στο αυγο, δημιουργωντας υπερβολικη υγρασια .Για να υπαρχει αποτελεσμα , εννοειται πρεπει ο χωρος φυλαξης να ειναι σχετικα μικρος και προστατευμενος για να εχει επιδραση η εξατμιση του νερου αν οι συνθηκες το επιτρεπουν

στ ) η φυλαξη αναφερεται οτι πρεπει να γινεται με το large end up .Aν ως large εννοει την φαρδια και οχι μυτερη μυτη ,τοτε μεχρι τωρα ξεραμε το αντιθετο

ζ ) δεν χρειαζεται μεχρι μια βδομαδα φυλαξης ,να γυριζουμε πλευρα στα αυγα

η ) ειναι επιθυμητη η διατηρηση της υγρασιας και αυτο μπορει να γινει σε μικρα αυγα ,αν οχι με σακκουλα που βολευει σε μεγαλυτερα ,ισως με κλεισιμο του πλαστικου σκευους φυλαξης με ναυλον μεμβρανη ,πριν μπει το καπακι

θ ) η επωαση γινεται σε θερμοκρασια γυρω στους 37.5

ι) χαμηλη υγρασια οδηγει σε μεγαλο θαλαμο αερα στη στιγμη της εκκολαψης ,μη ανεση του εμβρυου να περιστραφει ,σκληρη μεμβρανη που δεν σπαει για να βγει εκτος και οχι σωστο κλεισιμο του ομφαλου του ,αρα αποτυχια εξοδου

ια ) Εάν η υγρασία είναι πολύ υψηλή κατά τη διάρκεια της επώασης, πολύ λίγο νερό θα εξατμιστεί από το αυγό. ο αεροθαλαμος θα είναι πολύ μικρος για το εμβρυο και δεν θα φτανει για την παροχη αερα σε ολη τη διάρκεια της διαδικασίας εκκόλαψης. Οποτε το εμβρυο είτε θα πνιγεί ή θα εχουμε διογκωση του εμβρυου απο κατακρατηση υγρων ,προβληματα στο κλεισιμο του ομφαλου και σταματημα της εκκολαψης

ιβ ) απο πινακα που υπαρχει βλεπουμε οτι η θερμοκρασια εκολλαψης κυμαινεται απο 38 βαθμους για χαμηλη υγρασια ,μεχρι 30 βαθμους για υψηλη υγρασια στην ατμοσφαιρα .Για αυτο τους ζεστους μηνες με υψηλη υγρασια ,βλεπουμε τη θηλυκια να κλωσσα σχεδον ορθια

ιγ) σε πιο κατω κειμενο θα δουμε οτι συνολικα η διαδικασια εξοδου απο το αυγο συνολικα μπορει να φτασει και τις 20 ωρες (ειναι 10 με 20 ωρες )
    δειτε και ενα σχετικο βιντεακι

ιδ ) Ο εμβρυϊκός θάνατος συμβαίνει κυρίως σε δύο περιόδους κατά τη διάρκεια της επώασης: μεσα στις 3 πρώτες ημέρες της επώασης και στις 3 ημέρες πριν απο την εκκολαψη .Ο πρωιμος θάνατος του εμβρύου λαμβάνει χώρα κατά το σχηματισμό εμβρυϊκών οργάνων.

στη σελιδα 5 στον πινακα 1 θα δειτε για τα διαφορα ειδη των πουλιων θερμοκρασιες και συνθηκες υγρασιας καταλληλα για αυτα ,ενω στις επομενες σελιδες θα βρειτε τι προβληματα ισως οδηγουν στο σταματημα της εκολλαψης αναλογα με το σημειο που εγινε αυτη (σελ 8 και 9 )

καθως και σημαδια διατροφικων ελλειψεων στον πινακα της σελ 12
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αντικατασταθηκε το αρχικο ποστ ,οπου ειχα παραπομπες με αυτοματη μεταφραση στο κειμενο ,με παραθεση μεταφρασμενων και τακτοποιημενων ολων των κυριων σημειων και των συμπερασματων απο το πιο πανω αρθρο

Οσοι ειχατε δει το αρχικο ποστ ,αξιζει να δειτε και το νεο ποστ Νο1

Χθες βραδυ οταν το βρηκα ,μου ηταν δυσκολο να μην το παραθεσω εστω και ετσι προχειρα ,απο τον ενθουσιασμο μου ,που βρηκα κατι σχετικο με το θεμα ,σε μια πολυ σοβαρη σελιδα

http://aggie-horticulture.tamu.edu/

Την αποκρυψη της γνωσης ή την ..... εξαργυρωση παροχης της ,οπως γνωριζετε ... δεν την γνωριζω !!!
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ειναι ενα καταπληκτικο αρθρο σε ευχαριστουμε παρα παρα πολυ!!!!! Δεν εχω λογια.....
    Αυτο που ηθελα να διευκρινησω ειναι οτι το large end up ειναι ακριβως αυτο που ξεραμε, φαρδυ μερος πανω.... δηλαδη αυτο που καναμε τοσο καιρο,... τον κωλο πανω και την μυτη την βαζουμε να ακουμπαει!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ωχ ναι ρε Μητσαρα .... αιντε ... αφου πανω τον βαζαμε που ειναι και ο αεροθαλαμος

Αντικατάσταση αυγών με πλαστικά ποστ 3

Προσωρινή αντικατάσταση των αυγών με πλαστικά ποστ 2

χαχαχαχα

5. Likes mitsman, eyes lf, Cristina liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεινόν τό γῆρας, οὐ γάρ ἔρχεται μόνον...
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

7. Likes jk21 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη ευχαριστούμε πάαααααρα πολυ!!!

Respect

9. Likes mitsman liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια-Καρδερίνες-Παραδείσια κ.α.
    Post Thanks / Like
    δε ξερω γιατι αλλά εγώ φοβάμαι μηπως κανω καμια ζημιά... θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα αν δε τα πειράξω καθόλου τουλάχιστον στην πρώτη γέννα;

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ,ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
    Post Thanks / Like
    Μπορει να εχεις μπορει και οχι,ουτε εγω εκανα αντικατασταση μεχρι τωρα,απο εδω και στο εξης θα το κανω ειναι πιο σωστο για την σωστη αναπτυξη και επιβιωση των νεοσσων

12. Likes jk21 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια-Καρδερίνες-Παραδείσια κ.α.
    Post Thanks / Like
    βασικα αυτο που φοβαμαι περισσοτερο ειναι μη τα σπασω οταν τα παρω απο τη φωλια στα χερια μου... βεβαια δεν εχω ξανακρατησει αλλα μου φαινονται πολυ ευθραυστα...

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ,ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
    Post Thanks / Like
    Μπορείς να το κάνεις η μ ενα πλαστικό κουταλάκι η με ειδική πλαστικη λαβιδα,εγω τα πιανω με τα χέρια

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας