Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 678
Αποτελέσματα 71 μέχρι 76 από 76
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gonousas Εμφάνιση Μηνύματος
    για NIKON D 610 καμμια συμβουλη για φακο (ασχετο δεν λεω ,ας γινει καινουριο θεμα )
    Εξαρτάται τη χρήση που τον θέλεις. Αν θέλεις τηλεφακό (δηλαδή για μεγάλα zoom) στην περίπτωση που η κάμερα σου είναι full frame (που νομίζω πως είναι) τότε θα πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη. Ένας 300mm φακός σε full frame αντιστοιχεί σε 450mm (X 1.5) σε μια crop frame όπως του Δημήτρη πχ. Αν το γνωρίζεις και θέλεις όντως τέτοιο φακό μπορούμε να το δούμε τις επιλογές, ίσως καλύτερα όπως είπες σε ένα νέο θέμα.

2. Likes Μ/Δ liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Ndrew Εμφάνιση Μηνύματος
    Το περίμενα πως θα ήταν κοντά στα 200-300mm και σκοτεινός ο φακός. Χρειάζεται πιο ανοιχτό διάφραγμα (μικρότερο αριθμό F) για τέτοιες λήψεις όταν δεν έχουμε φως.
    O sigma που λες είναι πιο πολύ τουριστικός φακός. Έχει αρκετά μικρό διάφραγμα στα 250mm F6.3. Καλύτερα να έμενες με αυτούς που έχεις ή να κρατούσες τον 18-55 και να έπαιρνες μεταχειρισμένο τον nikkor 55-300 που λίγο πιο φωτεινός F5.6 στα 300mm και έχει και σταθεροποιητή. Αφού πρώτα πουλούσες τον 18-200 φυσικά.
    Δεν είναι και κανένας σπουδαίος φακός ο 55-300 αλλά είναι ότι πιο οικονομικό για αυτό το εύρος zoom. Αν βρεθούμε σε καμία συνάντηση μπορώ να τον φέρω να τον δοκιμάσεις αν θέλεις.
    τον 55 - 200 εχω , οχι 18 -200 Ανδρεα . Σιγουρα υπαρχουν καλυτερες επιλογες αλλα μιλω παντα σε συναρτηση με τα << οικονομικα >> που για μενα που δεν ξερω καλα απο μηχανη και την δουλευω στα αυτοματα προγραμματα , δεν ξερω αν βοηθουσε αμεσα κατι καλυτερο και ακριβοτερο .Μαλλον πρωτα πρεπει να μαθω πραγματα , για να αξιοποιησω κατι τετοιο και πιο σωστα

Θα χαιρομουν πολυ αν ηθελες να κανεις ενα θεμα στο lounge cafe , σαν αρθρακι , με τα βασικα που πρεπει να γνωριζουμε στα χαρακτηριστικα των μηχανων και των φακων και στον τροπο επιλογης των καταλληλων ή και καποια στοιχεια για την ληψη , που αφορουν παραμετρους που ειναι στανταρ για ρυθμιση σε καθε συσκευη .Εκει θα μπορουμε να συζηταμε και περιπτωσεις σαν του Κωστα . Αν δεν μπορεις και ο Κωστας θελει επιπλεον πληροφοριες , τοτε πρεπει να ανοιξει εκει εκεινος καποιο θεμα ρωτοντας οτι θελει
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

4. Likes adreas, Ndrew liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Κουνέλι
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη για τον φακό 55-200 που έχεις αντί 18-200 που έγραψα, έγινε κατά λάθος. Αυτόν εννοούσα (55-200).
    Τον nikkor 55-300 τον ανέφερα ως καλύτερη επιλογή σε σχέση με τον sigma που είπες ότι θα προτιμούσες να έπαιρνες αν ψώνιζες τώρα.
    Μια χαρά είναι οι λήψεις σου πάντως για αυτόματες ρυθμίσεις. Πληροφοριακά να ξέρεις πως αν κάποια στιγμή θελήσεις λίγο παραπάνω zoom, είναι σχετικά μικρή η διαφορά στην τιμή μεταξύ των 55-300 και του 55-200 που έχεις και μπορείς σχετικά εύκολα να τον ανταλλάξεις.

Για το θέμα που λες στο lounge Cafe είναι σίγουρα μια καλή ιδέα. Πληροφορίες σχετικά με τις slr cameras, για να είμαι ειλικρινής είναι κάμποσα αυτά που θα έπρεπε να πω για να γίνουν εύκολα κατανοητά, καθώς η φωτογραφία είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο με πολλούς παραμέτρους. Θα μου πάρει χρόνο να το έκανα σωστά όπως θα ήθελα και θα έπρεπε. Μπορώ σίγουρα να ανοίξω ένα θέμα με τα πολύ βασικά για κάθε είδους κάμερα και να απαντάω σε ερωτήσεις ή απορίες αν και εφόσον γνωρίζω. Δεν είμαι και κανένας ειδήμων, έχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά περίπου 10 χρόνια με διάφορα είδη φωτογραφίας κυρίως φύσης, αλλά τα τελευταία 3-4 χρόνια τα έχω παρατήσει.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

O φακος μου Ανδρεα σε γνωστη σελιδα με τιμες απο διαφορα e shop ξεκινα στα 185 ευρω και αυτος που μας ανεφερες , σαφως καλυτερος μεν αλλα ξεκινα στα 335 ...

Την εποχη αυτη χλωμο να μπορω να δωσω τοσο παραπανω , εκτος αν βρω μεταχειρισμενο και δωσω και το δικο μου σχετικα καλα .Θα το ψαξω παντως και σε ευχαριστω !

Περιμενω πως και πως το θεμα σου , με θεμα και μορφη που θα νομιζεις εσυ καλυτερο !!! Ειμαι σιγουρος οτι θα εχει αρκετο ενδιαφερον για πολλους και ηδη κατι κρητικα χειλη χαμογελουν και εχουν ματια ορθανοικτα και περιμενουν χαχα
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

7. Likes Ndrew, adreas liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    'Ονομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Post Thanks / Like
    Ναι τώρα έχεις δίκιο αλλά είμαι ταπί και ψύχραιμος χαχαχαχαχα!!!!!!! Πάντως σε επικοινωνία που είχα πριν μια 9ετία με τον Νασσόπουλο οι παλιοί θα τον ξέρεται με πήγαινε σε κινέζικο φακό αλλά με 2,500 ευρώ και μου έκοψε τα φτερά!!!!

9. Likes jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Xτες το πρωι στον Πευκια Ξυλοκαστρου .Παρατηρειστε αριστερα πανω απο το κουκουναρι , οτι υπαρχει υποψια συγκεντρωσης υλικου για εναρξη χτισιματος φωλιας (ισως οχι απαραιτητα σε αυτο το σημειο )

Μαλλον αηδονι αν και δεν ειμαι σιγουρος .Παντως οχι φυλλοσκοπος

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 678

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας