Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 52 από 53 ΠρώτοΠρώτο ... 24250515253 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 511 μέχρι 520 από 528
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

2. Thanks jimk1, panos70, dikai thanked for this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    thomas vasilopoulos
    Κατοικίδιο
    -Gloster corona τσουλουφας-Λευκο Fife fancy χιονατος
    Post Thanks / Like
    Πανέμορφο πουλάκι! !!!!

4. Likes jk21 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

αν δεν ταραζε την Αυγοτροφή για όλα τα πουλιά μαςστην φουλ λουτεινουχα εκδοση της , θα ειχε και καθαρο ραμφος και τα φτερα ενος λευκου <<κυριαρχου >> θα τα χρωματιζε λιγοτερο κιτρινα . Δεν εχω ομως εγω τετοιες ανησυχιες

6. Likes wild15, dikai liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    Παναγιωτης Πολυκαστρο
    Κατοικίδιο
    καναρινια Τimbrado clasico
    Post Thanks / Like
    Πανεμορφο . ειναι τιμπραντο η αλλη ρατσα ; παντος απο ματι εχει αυτο το κατι που γυαλιζει
    __________ Το μυαλο ειναι σαν το αλεξιπτωτο. Για να δουλεψει πρεπει πρωτα να ανοιξει. __________

8. Likes jk21 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρπο.Ρινο + Ρινα
    Post Thanks / Like
    ωχ Παναγια μου και Χριστε μου τι ειναι αυτη η ομορφια????σκορδα!
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

10. Likes jk21 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    2 Ζευγάρια καναρινιών. Ο Ρεξ με την Αυγούλα και ο Ορφέας με τη Σπυριδούλα. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πολύ όμορφο! Δεν ήξερα ότι έχεις και λευκά!

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

12. Likes jk21 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αναπαραγωγή καναρινιών 2017 ποστ 83

Ναι Νικο εχω ...

καπου εκει σε κεινο το ποστ , σταματησα την παρουσιαση της αναπαραγωγικης περιοδου σε καναρια και ιθαγενη ... ημουν και ειμαι απογοητευμενος απο την συμμετοχη των μελων μας στην παρουσιαση της δικια τους αναπαραγωγης την χρονια που περασε (αναφερομαι γενικα οχι ειδικα ) και ειχα πει οτι καπου εκει σταματουσε η παρουσιαση και της δικιας μου εκτροφης (ειδικα οσο αφορα τα ιθαγενη ) .Απο ενα σημειο και μετα , δεν το τηρησα .Το γιατι , ας το σκεφτει ο καθενας .Ευχομαι να μην αλλαξω ξανα αποφαση

Πανο τιμπραντο ειναι .Απο γκριζολευκο πατερα και μανα κιτρινη με λευκο και silver αποχρωσεις . Ειχαν ξαναβγαλει και περυσι πουλακια .Δυο λευκα κυριαρχα , τα οποια χαρισα σε μελη της παρεας .Φετος το κρατησα αυτο .Το μοναδικο τιμπραντακι που κρατησα . Επειδη μπαινεις σε ομαδες με καναρινια φωνης , προσπαθησε να θυμηθεις ποτε ξεκινησε η συζητηση για το αν τα λευκα ή γκρι καναρινια ειναι εξισου καλα τιμπραντο οσο και τα πρασινα ..... με ειχαν << ενοχλησει >> τοτε αρκετοι με πμ στο fb να τους τα πουλησω . Φετος ειχα σκοπο να ασχοληθω με εκπαιδευση . Για διαφορους λογους δεν το εκανα τελικα .Το ειχα ομως για αρσενικο .Τελικα μαλλον για θηλυκο το βλεπω αφου δεν το εχω ξαναπετυχει να σαλιαριζει οπως παλια .Βεβαια την εχω παθει και με αλλο στο παρελθον που ξαφνικα δεν εβαζε γλωσσα μεσα ...

14. Thanks panos70 thanked for this post
    Likes Iscariot, wild15, panos70 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    Παναγιωτης Πολυκαστρο
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δημητρη δεν μπαινω αλλο σε ομαδες ( φορουμ ) με καναρινια φωνης το μοναδικο που αρχισα να μπαιμω μετα απο παρα πολυ καιρο ειναι εδω το '' σπιτι '' μας αλλα αυτο που θυμαμαι τοτε οτι τα πρασινα ηταν τα καλυτερα και τα δυνατοτερα ,αφου τους διαγωνισμους τους κερδιζαν κατα το πλειστον πρασινα , ισως βεβαια στα 100 καναρινια τα 80 να ηταν πρασινα και τα 20 αλλα χρωματα οποτε ειχαν και μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας οπως βλεπω οτι τα τελευταια χρονια εχουν αλλαξει τα δεδομενα ,αφου ο πελατης θελει χρωματα κανανε και τα τιμπραντο χρωματιστα , τωρα εμεις τι να πουμε αφου τα λενε επισημα η ομοσποδνιες , το θεμα με εμας ειναι τι μας αρεσει να ακουμε και να βλεπουμε ,αν δηλαδη το βλεπουμε σαν χομπιστες η σαν μελος συλλογου που κανει πρωταθλητισμο εκει το βλεπεις αλιως και πας σε αλλο επιπεδο , θυμαμαι τοτε που σε ειχα ρωτησει κατι για τους συλλογους και μου ειχες δωσεις την καλυτερη και την ποιο εμπεριστατωμενη αποψη που ειχα ακουσει τα τελευταια 10 χρονια .

παντως οτι και να λεμε το πουλακι (θηλυκια) απλα τα σπαει ειναι παρα πολυ ομορφη να την χαιρεσαι και αυτη με τη σειρα της να σου δωσει απογονους
    __________ Το μυαλο ειναι σαν το αλεξιπτωτο. Για να δουλεψει πρεπει πρωτα να ανοιξει. __________

16. Thanks jk21 thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι εννοω παλιοτερα πριν 1μισυ με 2 χρονια που ξεκινησε η συζητηση περι χρωματων στα τιμπραντο και κυριως η ζητηση για λευκογκριζα πουλια

Ισχυει αυτο που ανεφερες ... στατιστικα οταν τα περισσοτερα διαγωνιζομενα ειναι πρασινα ή παρδαλα , το λογικο ειναι να εχουν περισσοτερες επιτυχιες .Ομως εχω δει αρκετα λευκα ή γκρι πουλια στο εξωτερικο να περνουν μεγαλες βαθμολογιες και νικες .Ποιος δεν θυμαται επισης το δημοφιλεστατο βιντεο του haddad (αν τον αναφερω σωστα ) με το γκρι πουλακι να << γαζωνει >> . Δεν εχω κοιταξει τελευταια στο youtube αριθμους αλλα ο Πακο (πρασινοκιτρινος ) του Γιωργου του Ασωτου ειχε περασει κατα πολυ το 1 εκατομυριο θεασεις . Ομως τα πραγματα ειναι απλα ..... τα γονιδια για το χρωμα , δεν μπορουν να επηρεαζουν τα φωνητικα οργανα ενος πουλιου .Ειναι εντελως ασχετα μεταξυ τους .Αν τιθεται εμποδιο στα << κοκκινου παραγοντα >> ειναι γιατι στην ουσια τα καναρινια αυτα , δεν ειναι καθαρα καναρινια αλλα εχουν ενα ελαααααχιστο dna red siskin μεσα τους . Ομως οποιος θελει να ασχοληθει με καναρινια φωνης (τιμπραντο ) θα πρεπε να εχει σαν στοχους τον ηχο και οχι το χρωμα .Αν προκυψει να παρει καλα πουλια απο γραμμη γεννητορων με το λευκο παραγοντα , τοτε οκ και γω μαζι του αλλα να μην κολλησει σε αυτο , αν πχ στην πορεια , θα προσθεσει κατι στον ηχο των πουλιων του , αν πρεπει να τα ξαναμπλεξει με πρασινα .Εγω ακομα και ρησεις κριτων που λενε τα ταδε χρωματος πουλια χανουν την ποιοτητα φωνης με τον καιρο , τις γραφω στα παλαια μου υποδηματα . Κατι τετοιο αν δεν αποδικνυεται επιστημονικα (που δεν αποδικνυεται ) ακομα και πρακτικα θα μπορουσε να λεχθει οταν γινοταν μια εκτεταμενη ερευνα αναμεσα σε εκτροφεις (εστω ανεπισημη ) με εκπαιδευση πουλιων λευκων και πρασινων , με ιδιες ακριβως συνθηκες (ηχους , δασκαλους , περιβαλλοντα ) με ικανο δειγμα απο το καθε ειδος και σε βαθος χρονου .Ολα τα αλλα ειναι απλα συμπερασματα που μπορει να επηρεαζονται απο ενα σωρο αλλους παραγοντες

Δεν θυμαμαι τι σου ειχα πει καποτε για τους συλλογους , αυτο ομως που ειναι σιγουρο , ειναι οτι εχει πιθανοτατα χαθει η ευκαιρια , το τιμπραντο να μεινει σταθερα πρωτο σε προτιμησεις καναρινι στην Ελλαδα (αλλα και τον κοσμο ) οσο εδω και παντου , δεν υπαρξουν συλλογοι που να δεχονται εντος τους ολες τς γραμμες του ειδους και να μπορουν ισαξια να κρινονται σε καθε συλλογο ολες οι γραμμες του ειδους .Το γιατι δεν γινεται αυτο , μαλλον το εχεις μαθει πια πολυ καλα και ξεφευγει απο τους κανονες του φορουμ να το συζητησουμε εδω ... Εχω μια ελπιδα ακομα αλλα μικρη ...

Ναι ειναι πανεμορφο ! να σαι καλα !!!

18. Thanks panos70 thanked for this post
    Likes panos70 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    Παναγιωτης Πολυκαστρο
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Nαι το ειχα δει το πουλακι του Γιωργου στο youtoube και ηταν άριστο φωνητικα (clasico) , αυτο με τις γραμμες ειναι ενα θεμα που αν αρχισει δεν θα εχει τελειωμο , και θα ξαναγυρισουμε στο 2010, οποτε οτι θελει και αγαπαει ο καθε ενας ας επιλεξει να ασχοληθει , εχει γινει και λιγο μοδα το τιμπραντο και οπως γινετε και σε καθε κολεξιων με τα ρουχα η γραμμη πρεπει να αλλαζει για να πουλανε και περισσοτερο .... '' ρουχα'' , γιαυτο ως χομπιστες πλεον κοιταμε να ευχαριστιομαστε αυτο που κανουμε και το συμαντικοτερο να μην μας κουραζει, και κραταω τοσα οσα μπορω με ευχαριστηση να εχω

αν μπορεσω κι εγω καποια στιγμη να βρω ασπρο,γκρι η κιτρινο , θα το παρω στην παρεα μου γιατι ειναι πολυ ενδιαφερον και ομορφα πουλια

20. Likes gianniskilkis liked this post

Σελίδα 52 από 53 ΠρώτοΠρώτο ... 24250515253 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία