Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 14
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2014
    'Ονομα
    Χρυσούλα
    Κατοικίδιο
    1 αρχέγονο red rumped parakeet, τον Ερμή!
    Post Thanks / Like

Παραγγελία κλούβας για παπαγάλους-τι να προσέξω;

Γεια σε όλους. Έχω μερικές απορίες και θα ήθελα να παρακαλέσω τη βοήθεια όποιου κατέχει.

Σήμερα μίλησα με τον εκτροφέα του Ερμή, γιατί σκέφτομαι να του πάρω ένα δεύτερο πουλάκι για παρέα. Όταν τον είχα πρωτοπάρει, αναζητούσα κατάλληλο κλουβί για 2 παπαγάλους αλλά δεν βρήκα κάτι ακριβώς όπως τοήθελα. Πάνω στη συζήτηση λοιπόν, τον ρώτησα από πού πήρε ο ίδιος τις κλούβες του, γιατί σκέφτομαι και το ενδεχόμενο της μεταφοράς του Ερμή σε κλούβα πτήσης, που θα τοποθετηθεί σε προφυλαγμένο σημείο εκτός σπιτιού. Μου απάντησε πως τις κατασκεύασε ο ίδιος κι ότι μπορεί να μου κάνει κι εμένα παραγγελία ό,τι μέγεθος θέλω. Ενδεικτικά μου ανέφερε ως τιμή για κλούβα 2Χ2, 300 ευρώ.

Δεν έχω ιδέα από υλικά και κόστος και δεν ξέρω αν η τιμή είναι καλή ή όχι.
    Του είπα πως θα περάσω από το εκτροφείο, να το συζητήσουμε από κοντά. Μπορείτε να με κατευθύνετε ως προς το τι να τον ρωτήσω;

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

χωρις να δει καποιος για τι ειδος κλουβας προκειται ,πως να δοθει γνωμη; δεν υπαρχει καποια φωτο (που να μην φωτογραφιζει τον εκτροφεα );

3. Likes Gardelius liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2014
    'Ονομα
    Χρυσούλα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα. Ο εκτροφέας δεν έχει έτοιμη κλούβα να μου φέρει, μου είπε πως θα μου ετοιμάσει μία στα μέτρα μου και μου έδωσε ενδεικτική τιμή για διαστάσεις 2Χ2 τα 300 ευρώ. Από ο,τι έχω διαβάσει, είναι καλύτερα ο σκελετός να είναι σιδερένιος και το πλέγμα ανοξείδωτο, όχι κουνελόσυρμα. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ξεκαθαρίσω από την αρχή, για να είναι ποιοτική και λειτουργική η κλούβα; Αυτό ρωτάω,

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Νομίζω ότι είναι λίγο δύσκολο να την βγάλουν σε κλούβα οι red rumped, οπως και να το κάνουμε είναι παπαγάλοι και δεν αντέχουν στο ψύχος του χειμώνα, αν και εδώ που τα λέμε, με την άυξηση των θερμοκρασιών αντέχουν και έξω. Αν όμως κάνει δυνατό χειμώνα, τότε δεν υπάρχει καμία ελπίδα!!

Αυτά που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι:

Ανοξείδωτο πλέγμα κουνελόσυρμα
    Μεταλλική κατασκευή πάλι ανοξείδωτη
    Να έχει Σχάρα
    Πόρτα για να μπαίνει η φωλιά μελλοντικά
    Να μην έχει αιχμηρά αντικείμενα εντός του κλουβιού ( κομμένο πλέγμα π.χ που ξεφεύγει στην γωνία )

Εγώ θα σου πρότεινα μερικά έτοιμα κλουβιά, αν θες, εντός του σπιτιού και μάλιστα που μπορούν να φιλοξενήσουν ένα ζευγάρι red rumped.

6. Likes xrisam , CreCkotiels liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2014
    'Ονομα
    Χρυσούλα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα Ευθύμη. Κι όμως, ο συγκεκριμένος έχει όλα τα πουλιά του σε εξωτερικές κλούβες και είναι πάρα πολλά και πολλών διαφορετικών ειδών! Εμένα θα είναι σε προφυλαγμένο μέρος της ταράτσας, με σκεπή από πάνω και την πλάτη να ακουμπάει σε εσωτερικό τοίχο. Μέσα αν τα κρατήσω, θα τα ενοχλούν τα παιδιά σίγουρα όταν θα κάνουν φωλιά και γενικά δε θα μπορώ να τους προσφέρω ούτε την ησυχία, ούτε τα ωράρια που χρειάζονται. Το κλουβί του Ερμή το μετακινώ τώρα για το βράδυ, αλλά ένα μεγαλύτερο, πώς να το κουνήσω και πού να το πάω; Και τον λυπάμαι μόνο του...γι' αυτό σκέφτηκα αυτή τη λύση ως προτιμότερη για τα πουλιά, βασικά.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

8. Likes Efthimis98 liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τότε, μακάρι να βρεις αυτό που θέλεις και να σε βολέψει!! Το χειμώνα βέβαια θα θέλει σίγουρα κάλυψη ( π.χ νάιλον ) για να είναι προστατευμένα από τον αέρα!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2014
    'Ονομα
    σπύρος
    Post Thanks / Like
    καταρχήν μπράβο που αποφάσισες να του προσφέρεις 1 τόσο μεγάλο σπίτι!!!!!
    θα σου πρότεινα να πάρεις μια προσφορα από σιδερα γιατί τα 300 μου φαίνονται πολλά

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2014
    'Ονομα
    Χρυσούλα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Τελικά αναβάλλεται η παραγγελία της κλούβας, γιατί ουδόλως συγκινήθηκα από αυτό που μου έδειξε πως σκόπευε να κάνει. Κάποια μέρα όμως, θα την κάνω, πού θα μου πάει!

Δεν πήγε όμως εντελώς χαμένη η επίσκεψη. Έβαλα στο μάτι μια κουκλίτσα γαλανή ωδική για τον Ερμάκο! Οσονούπω μεγαλώνει η οικογένεια!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2013
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Η μικρη μου κοκατιλινα η πηνελοπη!!!! ;)
    Post Thanks / Like
    Χρυσουλα......δυστυχως η τιμη ηταν υπερβολικά καλη για ανοξείδωτο πλεγμα.......δνε πειραζει.......εγω εχω μια κλουβαρα κατα νου.......θα το ψάξω περισσοτερο και θα σου πω.....οκ?
    Giorgekid!!!!!!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2014
    'Ονομα
    Χρυσούλα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ναι, το είχα υποπτευθεί κι εγώ. Τι να γίνει; Καλύτερα one step at a time.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας