Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 54
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Aristeidis Εμφάνιση Μηνύματος
    τοτε μαλλον ειμαι ατυχος και δε μου καθεται πετυχημενη επιθεση...πρεπει ο πετριτης να ειναι πολυ ψηλοτερα απο το περιστερι για να πετυχει την αιφνιδιαστικη βουτια.ποσο ποσοστο επιτυχιας νομιζεις εχει ενα αρπακτικο στις επιθεσεις του.τελος παντων οι ταχυδρομοι ειναι για αντιπερισπασμο για να μην ασχολειται πολυ ο πετριτης με τα κορακια.
    ελα σπιτι μου μια μερα με νοτιά να σ δείξω πως μπαίνει το άτιμο τι τεχνική έχει κ πως το βουτάει....τα παίρνει απο κάτω...κανει κύκλους αυτα φοβισμένα πανε ολο κ πιο ψηλά...στα σύννεφα...τρυπάνε...μολις πάρουν το επιθυμητό ύψος ανεβαίνει κ έχει ήδη στοχεύσει ένα....ξεκινάει τη βουτιά σαν σπουργίτης γίνεται μύγες απο τα σύννεφα προσπαθεί να τον αποφύγει στις 3-4 κολώνες περίπου σε ύψος, το "φορτώνει"....η θηλυκιά μεγαλύτερη σε μέγεθος καλύτερο αεροδυναμικό σχηματισμό ΔΕΝ κυνηγάει...μόνο όταν έχει μικρά....αλλά φίλε μ αν δεις την θηλυκιά να κυνηγάει θα σου "μείνει" για πάντα

2. Likes Μ/Δ liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    χωριζουν την "περιοχή" τους σε βουνά...σε μια οροσειρά 2 ζευγάρια αντε 3.....έκει αναπαράγονται ο αρσενικός φερνει θηραματα για να ρίξει τη θηλυκιά κ εκείνη ζευγαρώνει με τον καλύτερο κυνηγό...οι αρσενικοί έχουν πολλές ανεπιτυχής προσπάθειες θηλυκιά δεν έχω δει ποτέ μου ποτέ όμως να μην φορτώνει στο κυνήγι (και έχω δει παρα πολλα....θηλυκιά μ έφαγε το διαμάντι μ)...ανοιξη καλοκαίρι την βλέπεις την άτιμη μόνο

4. Likes Μ/Δ liked this post
    Corvus
    Guest
    τι σου φαγε,περιστερι?εγω περσυ αμλαγα τα περιστερια ακριβως απεναντι απο το γκρεμο που ετοιμαζονταν να γεννησουν.ειχα πετυχει μια φορα και τους 2 να κυνηγανε αλλα και παλι το περιστερι ξεφυγε.αν προλαβει και κατεβει χαμηλα γλυτωνει και παντα καταφευγουν μεσα στο ρεμα και ο πετριτης χανει το παιχνιδι.τελικα δε γεννησαν εκει γτ ειχαν διαλεξει ενα γκρεμο ακριβως απεναντι απο το βραχο που βαζω τα κρεατα για τα κορακια.οποτε ταιζω εκει γινεται ενα μπαχαλο απο καρακαξες κορακια κουρουνες γερακινες και γλαρους.τεραστια ενοχληση οπως καταλαβαινεις.οποτε τα μαζεψαν και αντε γεια!

6. Likes erithacus liked this post
    Corvus
    Guest

κοιτα πως κατεβαζει τους πελεκανους!

8. Likes NickKo, erithacus, wild15 liked this post
    Corvus
    Guest

και μια συγκριση κορακα-πετριτη.το κορακι χωρις λουρια και χωρις πομπο,σιγα μη τη κοπανησει σε αντιθεση με τα γερακια.

10. Likes erithacus, xrisam , wild15 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Στα χαμηλά είναι αποτυχία του κάνει τριπλές το περιστέρι κ πάντα του ξεφεύγει. Στα ψηλά πάντα γίνεται το παιχνίδι. Καλημερα

e.

12. Likes Μ/Δ liked this post
    Corvus
    Guest
    καλησπερα,τελικα εμεινα με την απορια..τι πουλι σου φαγε ο πετριτης??

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Από μικρός είχα κολλλημα με τις Βούτες (περιστέρια). Δεν ξέρω αν γνωρίζεις καθόλου αλλά είναι ένα είδος αυτά τα ζωντανά με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Στα 10.000 πουλιά π θα περασουν από τα χέρια σ ένα θα σου τύχει με κάποια πολύ πολύ ιδιαίτερα σπάνια χαρακτηριστικά συμπεριφοράς. Το πρόσεχα σα τα μάτια μ μια κ τον είχα παρατηρήσει σε επίθεση που είχε γίνει από πετριτη στο παρελθόν (τα πετούςα ψηλά σε κοπάδι κ το διαμάντι μεσα), να είναι ιδιαίτερα χαλβας. Τον είχε πλησιάσει πολύ. Ήξερε οτι είναι εύκολο θύμα. τον ζευγάρωσα.Δέκα χρόνια τον είχα περίπου. Χάλια πατέρας 3 πουλιά έβγαλα μόνο. Και τα 3 τα έφαγε ο πετριτης. Τον πρόσεχα σ ξαναλέω σαν τα μάτια μ κ μια ωραία Παρασκευή μ τον έφαγε κ αυτόν. Τα χάλασα όλα την επόμενη ημέρα κ δεν ξαναασχολήθηκα με το χόμπι ποτέ. Κ όσο κ να το μίσησα αυτο το αρπακτικό επειδή τον έχω «ζήσει» χροοοονια τον θαυμάζω απίστευτα φιλε. Κρεμομουν στα βράχια να του χαλάσω τη φώλια πόσες φορές πήγα να σκοτωθώ για αυτό το ζωντανό. ζευγάρια χωριζουν τις οροσειρές. Ένα σε πακέτωνει δηλαδή για χροοοονια.

e.

Corvus
    Guest
    χθες ανακαλυψα οτι οι ταχυδρομοι μου ειναι και οι 4 αρσενικοι.τους πηρα πιτσουνια τον οκτωβρη.τη κυριακη σχιστο για θηλυκες!

16. Likes erithacus, NickKo liked this post
    Corvus
    Guest
    καλα να παθω αφου ψωνισα απο το παζαρι.πηρα 3 πουλια.το ενα τρελαθηκε το αλλο ψοφησε και το ενα ειναι καλα.τρελαθηκε ομως και ενας απο τους παλιους μου ταχυδρομους.αυτοι που ειχα ηταν 3 αρσενικοι και 1 θηλυκος.τωρα εχω 2 ζευγαρια...

18. Likes gianniskilkis, NickKo liked this post

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία