Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 24
    giorgos@
    Guest

Κατασκευή ξύλινου κλουβιού

Καλησπέρα .Σκευτομαι να αγορασω ένα ringneck.λογο της φτηνης τιμης που το βρηκα 35 ευρο θελω να φτιαξω ένα κλουβι ξυλινο.εχω κανει ένα σχεδιο.θα εχω προοβλημα .τα ξυλα φυσικα θα τα εχω περασει με μυκιτοκτονο και βερνικη .τα καγκελα επισης θα είναι ξυλινα.

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιώργο, έχεις πάρα πολλά πουλιά ήδη. Πριν λίγο καιρό απέκτησες έναν παπαγάλο κοκατίλ... κάθε εβδομάδα σχεδόν επεκτείνεσαι όσον αφορά τα είδη που φέρνεις στην εκτροφή σου. Η τιμή δεν είναι το πρώτο πράγμα που μας απασχολεί στην απόκτηση ενός παπαγάλου. Συμβάλει, αλλά δεν είναι καθαριστικού παράγοντος. Ο κύριος λόγος που εγώ δεν μπορώ να πάρω και άλλο ένα ζεμπράκι και παπαγαλάκι μπάτζυ, δεν είναι τα λεφτά αλλά ο χρόνος μου και ίσως τα παράπονα των δικών μου για 4α πουλάκια... και δεν είναι ούτε 10 ευρώ, κάποια άτομα προσφέρθηκαν να μου χαρίσουν και τους ευχαριστώ, αλλά δυστυχώς όπως είπα δεν γίνεται!!
    Το ξύλινο κλουβί τώρα... ΔΕΝ το συνιστώ για ένα παπαγάλο, και ειδικά ρίνκνεκ. Έχουν δυνατό ράμφος, και είναι το μόνο σίγουρο ότι θα τον βλέπεις να κάνει ελεύθερες πτήσεις...!!
    Θέλει σίγουρα μεταλλικό κλουβί από κουνελόσυρμα!!

Η μικρή μου παπαγαλοοικογένεια!

Αυτά από εμένα, φιλικά... και μόνο!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγώ θα σου έλεγα να σκεφτεις πρώτα Το ζώο Και αν τελικά καταλήξεις στο να πάρεις ριγκνεκ να βρεις και το κλουβί.
    Πρώτα από όλα όταν αγοράζουμε μια φτερωτή ψυχή δεν πρέπει το κριτήριο να είναι η χαμηλή του τιμή και μενα μου χάριζαν πχ έναν αφρικανικό γκρι δεν θα μπορούσα να τον πάρω γιατί ούτε τον χρόνο που χρειάζεται έχω ούτε τον χώρο αλλά ούτε και το χρήμα για την συντήρηση του.
    Αν αποφασίσεις να πάρεις παππαγαλο η τιμή του δεν θα πρέπει να σε απασχολεί τόσο το ότι το Ζώο πρέπει να είναι υγιέστατο! Ποιος είναι αυτός που το δίνει και γιατι!? Τι ηλικία έχει ?τι ιστορικό του κλπ!
    Μπορείς να διαθέσεις όλα αυτά που χρειάζεται αυτό το πουλί? Αν ναι καλώς.
    Γνώμη μου είναι το κλουβί να μην είναι ξύλινο γιατί ο παππαγαλος μπορεί να καταστρέψει άνετα το ξύλο με το ράμφος του και να φύγει από εκεί.

giorgos@
    Guest
    δεν υπαρχει πρόβλημα με τον χρονο ουτε τον χορο.απλα στην εποχη μας νομιζω ότι ο παραγωντας *τιμη* παιζει αρκετα μεγαλο και συμαντικο ρολο

giorgos@
    Guest
    τα δινει 30 ημερων .το να το ταισω στο χερι το ξερω αφου ταισα και την κουκι την κακατιλινα.τα πουλαει τοσο λογο πολλων μελων.ξεπούλημα αν και δεν συμφωνωμε την συγκεκριμενη λεξη.τα ξυλα θα είναι δυπλα και θα υπαρχουν και συρμα ασφαλιας

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ότι και να σου πούμε δική σου η απόφαση εμείς απλά συμβουλές δίνουμε!
    Κάνε ότι νομίζεις σωστό εγώ την γνώμη μου την είπα παραπάνω, η τιμή στην εποχή μας όπως λες παίζει μεν ρόλο αλλά όχι αυτόν δηλαδή να πάρω ένα άρρωστο πουλί από κάποιον που τα εκμετάλλευεται και να χρεώνομαι κάθε μήνα τα διπλά είτε από ασθενειες είτε από κλασικό φροντίδα.
    Να ήταν κάτι που κυνηγουσες χρόνια και τώρα βρήκες την ευκαιρία να το καταλάβω αλλά κάτι που είδες την ευκαιρία και σου μπήκε μια ιδέα δεν είναι το καλύτερο..
    Εκτός του ότι το τάισμα στο χέρι δεν είναι σωστό και μέχρι και οι κανόνες του φόρουμ αναφέρουν κάτι αντίστοιχο.
    Εγώ από εκτροφεα που χρησιμοποιεί την λέξη ξεπούλημα για κάτι ζωντανό ούτε καν θα τον ανέχομουν...

7. Likes binary, blackmailer liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια & Παπαγάλους
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johnakos32 Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ από εκτροφεα που χρησιμοποιεί την λέξη ξεπούλημα για κάτι ζωντανό ούτε καν θα τον ανέχομουν...
    Άκριβώς.
    ' Νομιζα οτι εχω Καναρινια και Παπαγαλους γιατι τα αγαπαω...
    Καταλαβα ομως, οτι ο πραγματικος λογος, ειναι επειδη δεν μπορω να ζησω χωρις αυτα...'

9. Likes blackmailer liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2013
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Η μικρη μου κοκατιλινα η πηνελοπη!!!! ;)
    Post Thanks / Like
    Εγώ δεν συμφωνω οπως και τα παιδια! Εαν ο παράγοντας *χρημα* ειναι εστω και λιγο καποια δυσκολία για εσενα πιστευω οτι δεν αξιζει να πας να δώσεις 30 ευρω για ρινγκνεκ το οποιο μπορει να κουβαλάει 50 ασθενειες!και ενας λόγος παραπανω του να μην παρεις αυτο το πουλι ειναι το λεξιλόγιο του εκτροφεα ως προς το πουλι!εαν πραγματικα νοιαζόταν για αυτο δεν θα έλεγε ξεπούλημα αλλα θα έλεγε ας πουμε οτι τα δίνει τοσο φθηνα επειδη δεν εχει χωρο!και εμενα το πετσοπ απο το οποιο παιρνω τις τροφες και τα πραγματα των παπαγαλων μου ειπε οτι εφοσων ειμαι τακτικός πελάτης μου αφήνει εναν παπαγαλο double yellow headed amazon και,παρόλο που παντα ηθελα παπαγαλο μεγαλο σαν τα κόκατου η του αμαζονειου του ειπα οχι και δεν τέθηκε οικονομικό θεμα!το πουλακι εχει μια ασθένεια και εχει χασει πολλα φτερα αλλα μου ειπε οτι γινεται καλα!εχει αλλαξει 7 σπίτια και ειναι 30 χρονων!μου τον άφησε απο 257€ στα 50€!!!!!ξερεις γιατι?γιατι ξερει πως δεν θα τον παρει κανεις και πως θα πιάσει τουλαχιστον το 50ρικο!!!!!και δεν ντράπηκα να,του πω στα ίσα πως να βρει αλλο κοροιδο και πως το πουλακι χρειαζεται ΠΤΗΝΙΑΤΡΟ!!!!!!!!αυτα απο εμενα!
    Giorgekid!!!!!!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2013
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Giorgekid Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ δεν συμφωνω οπως και τα παιδια! Εαν ο παράγοντας *χρημα* ειναι εστω και λιγο καποια δυσκολία για εσενα πιστευω οτι δεν αξιζει να πας να δώσεις 30 ευρω για ρινγκνεκ το οποιο μπορει να κουβαλάει 50 ασθενειες!και ενας λόγος παραπανω του να μην παρεις αυτο το πουλι ειναι το λεξιλόγιο του εκτροφεα ως προς το πουλι!εαν πραγματικα νοιαζόταν για αυτο δεν θα έλεγε ξεπούλημα αλλα θα έλεγε ας πουμε οτι τα δίνει τοσο φθηνα επειδη δεν εχει χωρο!και εμενα το πετσοπ απο το οποιο παιρνω τις τροφες και τα πραγματα των παπαγαλων μου ειπε οτι εφοσων ειμαι τακτικός πελάτης μου αφήνει εναν παπαγαλο double yellow headed amazon και,παρόλο που παντα ηθελα παπαγαλο μεγαλο σαν τα κόκατου η του αμαζονειου του ειπα οχι και δεν τέθηκε οικονομικό θεμα!το πουλακι εχει μια ασθένεια και εχει χασει πολλα φτερα αλλα μου ειπε οτι γινεται καλα!εχει αλλαξει 7 σπίτια και ειναι 30 χρονων!μου τον άφησε απο 257€ στα 50€!!!!!ξερεις γιατι?γιατι ξερει πως δεν θα τον παρει κανεις και πως θα πιάσει τουλαχιστον το 50ρικο!!!!!και δεν ντράπηκα να,του πω στα ίσα πως να βρει αλλο κοροιδο και πως το πουλακι χρειαζεται ΠΤΗΝΙΑΤΡΟ!!!!!!!!αυτα απο εμενα!
    Στην περίπτωση σου σαν πραγματικός Φιλόζωος έπρεπε να τον είχες πείσει -απαιτήσει να πάρεις το πουλί τσάμπα και να το φροντίσεις εσύ και αν δεν μπορούσες να του έλεγες ότι το πουλί έχει πρόβλημα και χρειάζεται βοήθεια που ένα άτομο που είχε sun conure στο παρελθόν μπορεί να βοηθήσει!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2014
    'Ονομα
    Μανωλης
    Post Thanks / Like
    Το ξυλινο κλουβι θα γινει σιγουρα αφενος παιχνιδι ροκανισματος, αφετερου πιθανοτατα εστια συγκεντωσης ψειρων και αλλων ακαρεων, ασχετα αν βαλεις μηκυτοκτονο. Δεν ξερω ποσα πουλια εχεις αλλα προσωπικα αγοραζω γυρω στον 1,5 με 2 χρονια αλλο ειδος ωστε να μαθω καλα αυτα που εχω, να εξοικειωθουν και να συντονιστω και εγω στη φροντιδα και τις αναγκες τους

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας