Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 24
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2014
    'Ονομα
    Μανωλης
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Οσο για την οροφη το κοιταξα, αλλα ηταν πολυ χοντροκομενη για μια τοσο μικρη κατασκευη, και ηθελα κατι ωραιο καθως ειναι κομματι του κηπου γι, αυτο και δεν το εβαλα. Οσο για τον ηλιο εκανα περισυ που το σχεδιαζα παρατηρηση του χωρου τους καλοκαιρινους μηνες και επελεξα την συγκεκριμενη θεση γιατι εχει απευθειας ηλιο μονο την ωρα μεταξυ 10-12 οποτε δεν εχω θεμα με αυτο. Ρευμα υπαρχει αλλα κουνουπια δεν εχουμε! Τωρα ως προς τη συνθεση του σμηνους οντως τα λοβακια με το που μπηκαν στο κλουβι, το αρσενικο, προσπαθησε να γινει αρχηγος του κλουβιου. Ειχαμε κανα δυο δαγκωματα, αλλα ολα ηρεμησαν μετα τις 2 ημερες. Δεν νομιζω να προχωρησω σε αναπαραγωγη ωστοσο, γιατι δεν ξερω τι να κανω τα παιδια τους. Αυτο που σκεφτομαι ειναι να βαλω στον πατο 2 θηλυκα ορτικακια να καθαριζουν να κανουν και κανα αυγουλακι!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Stamatis
    Κατοικίδιο
    Budgies - english budgies - cockatiels
    Post Thanks / Like
    Μάνο πολύ καλή και λειτουργική η κλούβα σου. Έχεις προβλέψει για όλες τις λεπτομέρειες. Αν πω ότι δεν ζηλεύω θα σου έλεγα ψέματα. Τυχερά τα πουλάκια που θα φιλοξενήσεις.
    Προσοχή με τα love birds, έχουν πολύ δυνατό ράμφος που είναι πολύ επικίνδυνο για τα άλλα πουλιά. Τα budgies και τα cockatiles μπορούν να συμβιώσουν μια χαρά. Εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν είχα προβλήματα στη δική μου κλούβα που είναι και μικρότερη από τη δική σου.
    Βέβαια εγώ στην κλούβα δεν έχω βάλει τις ξύλινες φωλιές, και όποτε θέλω να βάλω κάποιο ζευγάρι να ζευγαρώσει το μεταφέρω σε ξεχωριστή ζευγαρώστρα για να το έχω υπό έλεγχο. Αυτό γίνεται κάθε άνοιξη και φθινόπωρο. Χειμώνα και καλοκαίρι αποφεύγω να τα αφήνω να ζευγαρώνουν.
    Αν δεις τσακωμούς ανάμεσα στα πουλιά θα σου πρότεινα να απομακρύνεις τις φωλιές και να τις βάλεις σε ατομικές ζευγαρώστρες αυτές τις κλασσικές 70αρες του εμπορίου. Από ότι βλέπω από τις φωτό δεν έχεις πρόβλημα εξωτερικού χώρου.

3. Likes Efthimis98 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2013
    'Ονομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΚΟΚΑΤΙΛ
    Post Thanks / Like
    παρα πολυ καλη δουλεια μπραβο σου μανο

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    Ηλίας
    Κατοικίδιο
    Red Factor - Balcanica
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αριστούργημα !

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2014
    'Ονομα
    Μανωλης
    Post Thanks / Like
    Την ιδεα με τα ορτυκια πως την βλεπετε? Το χει δοκιμασει κανεις?

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δεν υπάρχει πρόβλημα να έχει 2 - 3 ορτυκάκια κάτω, απλά καλό θα ήταν ΑΝ έχεις μικρά να μην τα αφήσεις μέσα. Ένα μέλος μας, είχε χάσει 3 μικρά καναρινάκια από τέτοιο περιστατικό. Πήγαν να πετάξουν για πρώτη φορά, έπεσαν κάτω, και έγιναν γεύμα.
    Καλό θα ήταν να τους έκοβες και τα φτερά πτήσεις στα ορτυκάκια να μην πετάν και πολύ...

8. Likes Steliosan liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    ΣΤΕΛΙΟΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ,ΡΑΤΣΑ ΕΣΠΑΝΙΟΛ ΚΑΙ ΚΟΙΝΑ
    Post Thanks / Like
    Δεν ηξερα οτι τα ορτυκια λειτουργουν και σαν καθαρηστες,ξερω ομως οτι εχουν νοστιμοτατα αυγα.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2013
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Finches & Parrots
    Post Thanks / Like
    έτσι κι αλλιώς τα ορτύκια νομίζω δεν πετούν πολύ...κυρίως πάνε πάνω κάτω με τα πόδια και στη φύση και αν χρειαστεί να ξεφύγουν απο κίνδυνο πεταρίζουν λίγο. Νομίζω επίσης ότι υπάρχουν και τα κινέζικα ορτύκια τα οποία είναι και πιο μικρόσωμα απο τα κανονικά και δεν θα φοβάσαι αντίστοιχα περιστατικά με τους νεοσσούς σου! τέλος τα ορτύκια είναι πολύ εύκολα στην αναπαραγωγή! αν έχεις ζευγαράκι δεν θα προλαβαίνεις να τα χαρίζεις μετά. Πυροβολάνε.... χαχα

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ουτε πετουν πολυ τα ορτυκια ,ουτε δεν μπορουν να πεταξουν οσα καναρινια εχουν κανει μπανιο ....
    να ειχανε πεθανει της πεινας σποροφαγα πουλια ,θα δικαιολογουσα επιθεση τους σε αλλα σποροφαγα ,αλλα τοτε δεν θα ειχαμε χτυπηματα στο κεφαλι και μονο .θα ειχαμε ξεκοιλιασματα ....

ορτυκι με ... μεταλλαξη φλωρου (και οποιος καταλαβε ,καταλαβε ) ,θα μπορουσε να ειναι υπευθυνο για κατι τετοιο .... οπως βλεπετε εδω και σε πολλες αλλες φωτο στο δικτυο ,ειναι πουλι αρκετα διεκδικητικο του χωρου και συναμα επιθετικο .Σε αλλή φωτο μεχρι και πυρουλα τρεμει στην απειλη του ....

..... προκειται για μια παλια ιστορια που θα ηθελα να μην γυρισουμε σε αυτη περισσοτερο
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

12. Likes lagreco69 , johnakos32 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2013
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες , Φλώρια
    Post Thanks / Like
    Η τελεια κατασκευη!! Αξιοζηλευτη πραγματικα! Χιλια μπραβο!
    Λογοθετης Κώστας
    Χίος

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία