Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 15
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2013
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Η μικρη μου κοκατιλινα η πηνελοπη!!!! ;)
    Post Thanks / Like

Wink Φωλίτσα!!!!!!!

Ακουσατε-ακουσατε!!!!!ο ερρικος αν κρινω καλα ειναι θηλυκο!!!!!!και μιας και ειναι ανοιξη.....ξερετε εσεις!!!!!οριστε και η νεα φωλια που τους εφτιαξα αν και δεν ειναι στο ιδιο κλουβι ακομα.......
    Και ο/η κουκλος/α μου!!!!!
    Giorgekid!!!!!!!

2. Likes Eliccaios, xrisam liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2013
    'Ονομα
    Eliccaios
    Κατοικίδιο
    3 Ενυδρει αννενεργα 3 σκυλια, ιγκουανα,παπαγαλακια budgies
    Post Thanks / Like
    Αν και δεν ξέρω πως είναι η φωλιές στα κοκατιλ μου φαίνεται λίγο μικρή και στενή η φωλίτσα..Πάντως κάνει ωραία δουλια..
    ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2013
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ελισσαιε για να πω την αληθεια μετα κοιταξα τις διαστασεις και χανει λιγο,......οι κανονικες διαστασεις ειναι 25χ25χ25 και ειναι 21,2χ21,1χ21,1......δεν εχει μεγαλη διαφορα παντως πιστευω......
    Giorgekid!!!!!!!

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010
    'Ονομα
    Βίκυ
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Ringneck, καναρίνια Raza Espanol & Καρδερίνες!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιώργο καλή η προσπάθειά σου για την κατασκευή...
    Αλλά έχει ένα βασικό μειονέκτημα.. τη λευκή επίστρωση του ξύλου που γλιστράει πάρα πολύ και δεν υπάρχει περίπτωση οι πιθανοί νεοσσοί να μπορούν να σταθούν στα πόδια τους.. οπότε πολύ μεγάλες πιθανότητες για splayed legs!

Τώρα δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο εργαλείο με το οποίο να τρίψεις τον πάτο για να φύγει αυτή η επίστρωση και να μην πάει χαμένος ο κόπος... αν και πολύ φοβάμαι ότι μετά θα δημιουργηθούν εύκολα ακίδες που μπορεί να τραυματίσουν τα πουλάκια...

Επίσης θέλω να σου θέσω κάποια ερωτήματα και έναν προβληματισμό....
    Ο Ερρίκος πως κρίνεις ότι είναι θηλυκό?
    Εάν είναι, ταίρι έχει?
    Έχουν γίνει ζευγάρι που να δείχνουν ότι το πάνε για αναπαραγωγή?
    Διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει?
    Τα πουλιά είναι άνω του 1,5 έτους?

Εάν η απάντηση στα παραπάνω είναι ναι... έχεις σκεφτεί ότι μέχρι να τελειώσει η αναπαραγωγή (αν σκεφτούμε ότι βάζεις τώρα τη φωλιά θα τελειώσει το νωρίτερο τέλη Σεπτέμβρη) τα πουλιά θα έχουν πέσει σίγουρα σε πτερόρροια?

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2013
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δεν σφυριζει σαν τον παρη κανει μονο λιγους μικρους ηχους χωρις διαρκεια.....εχει ταιρι τον παρη.....ο παρης ειναι 2χρονων και ο ερρικος 7-8 μηνων......δεν εχω σκοπο για αναπαραγωγη τωρα αλλα του χρονου την ανοιξη η τον σεπτεμβρη που για σεπτεμβρη δεν το βλεπω....τωρα οσων αφορα τα splayed legs τα εχω προβλεψει ολα!!!!θα βαλω μεσα στην φωλια ενα ακομα κομματι ξυλου διαφορετικο που να καλυβει ολο το αλλο ξυλο!!!!!!και στο αλλο ξυλο που δεν θα γλιστραει θα κανω και ενα βαθουλωμα στην μεση οπως χρειαζεται!!!!
    Giorgekid!!!!!!!

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010
    'Ονομα
    Βίκυ
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Ringneck, καναρίνια Raza Espanol & Καρδερίνες!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Giorgekid Εμφάνιση Μηνύματος
    ο παρης ειναι 2χρονων και ο ερρικος 7-8 μηνων......δεν εχω σκοπο για αναπαραγωγη τωρα αλλα του χρονου την ανοιξη η τον σεπτεμβρη που για σεπτεμβρη δεν το βλεπω....
    Ααα... οκ! Γιατί στο πρώτο ποστ εγώ κατάλαβα πως θέλεις να τα βάλεις τώρα να ζευγαρώσουν!

Ωραία η σκέψη να βάλεις από επάνω ένα άλλο ξύλο, όμως θα πρέπει να το κόψεις ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις για να μην αφήσεις κενά γύρω!
    Βαθούλωμα δεν είναι και απαραίτητο να ξέρεις... τα κοκατίλ γεννάνε μια χαρά και σε φωλιά χωρίς αυτό!

8. Likes Efthimis98 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2013
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Οποτε δεν ειναι απαραιτητο το βαθουλωμα!καλυτερα!θα ξεβιδωσω τις βιδες απο μπροστα και θα βαλω το ξυλο και θα τις ξαναβιδωσω!!!!!και αν εχει κανενα κενο θα βαλω πριονιδι!αν και κενο δεν θα εχει λεμε τωρα......ωστοσο ζευγαρωμα ειτε απο του χρονου ειτε απο τον σεπτεμβρη με λιγες πιθανοτητες!......βεβαια μπαινω σε πειρασμο....ενας φιλος εκτροφεας ο οποιος εχει 2 ζευγαρια μπατζι θελει να μου δωσει ενα για την μπιανκα που ειναι 12-13 μηνων και αυτος κοντα 1-2 χρονων!και εχω δει το πουλακι απο κοντα κουτσουλιες και τα λοιπα....και ειναι ολα τελεια!μεχρι και διατροφικη προετοιμασια εχει κανει γιατι τον ετοιμαζε αλλα δεν το αντεχει λογω χρονου......τι να κανω?μονο η καραντινα τα χωριζει......αλλα σου λεω πως το πουλακι απο κουτσουλιες και νωχελικα συμπτωματα κτλ ειναι αψογο!αφου οταν πηγα "τραγουδησε" λιγο για μενα!αυτην την φλυαρια που κανουν τα μπατζι....και ελεγα πως εφοσον εχω την φωλια......αλλα δεν νομιζω λογω καραντινας .....εσυ τι λες βρε χρυσα?νιωθω μπερδεμενος.....
    Giorgekid!!!!!!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2014
    'Ονομα
    Μανωλης
    Post Thanks / Like
    Γεια! Στη θεση σου, δεν θα χρησιμοποιουσα τη συγκεκριμενη φωλια γιατι ειναι φτιαγμενη απο επικινδυνο υλικο. Η μελαμινη (λευκη επιστρωση) ειναι κολλημενη πανω σε νοβοπαν, που ειναι ενα συνθετικο ξυλο αποτελουμενο απο πριονιδι και χημικες κολλες. Οπως καταλαβαινεις ειναι ιδιαιτερα επικινδυνο για πουλια οπως οι παπαγαλοι που μασανε τα παντα. Εκτος αυτου τα κομματακια της μελαμινης κοβουν σαν ξυραφι, δεν θελεις να φανταστεις τι θα γινει αν τα καταπιουν. Για φωλια να προτημας κοντρα πλακε θαλασσης, 8-10 χιλιοστων. Δεν ειναι ακριβο και μπορει να κοπει να να δουλευτει καλυτερα απο την μελαμινη! Συγνωμη αν σε απογοητευσα!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2013
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    -δεν ξερω εαν ισχυει αυτο!!!!!!αλλα αυτην την φωλια την ειχα βαλει στο κλουβι για 2 ημερες ισα ισα να εξοικειωθουν μαζι της και μετα την εβγαλα και τις δυο μερες την μασουλουσαν!!!!!δεν εχουν παθει τιποτα!!!!!
    Giorgekid!!!!!!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2014
    'Ονομα
    Μανωλης
    Post Thanks / Like
    Ποιο αν ισχυει? Η μελαμινη ειναι 100% χημικο προιον με επικινδυνα υλικα. Οσο για το πασουλημα, ασ τη μερικες μερες και θα δεις... Τη ροκανιζουν στο σημειο εισοδου καθως πιανονται με το ραμβος για να μπουν και να βγουν. Προσωπικη μου αποψη πως δεν αξιζει για 5-10 ευρω που θα σου κοστισουν τα σωστα ξυλα να το διακινδυνεψεις..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας