Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μαγιά μπύρας

Η μαγια μπυρας ειναι ενα φυσικο συμπληρωμα διατροφης , που στην ουσια αποτελει ο ζυμομυκητας που προκαλει την ζυμωση της μπυρας .Ειναι πλουσια σε αμινοξεα και μαλιστα σε βασικα για τα πτηνα μας οπως η λυσινη ,η μεθειονινη ,η τρυπτοφανη ,κυστινη ,η αργινινη ,εχει ποικιλια και μεγαλη ποσοτητα βιταμινων Β , ιχνοστοιχεια οπως ασβεστιο και σεληνιο ,ψευδαργυρο χρησιμα στα πουλια μας

Στο εμποριο υπαρχουν απο οτι ξερω

της
    Backs

και της

Νatural

Εγω εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον το πρωτο ,αλλα προσφατα πηρα και αυτο ,απο γνωστο στην ευρυτερη περιοχη της αθηνας μαγαζι με κτηνιατρικα

το συσκευαζει το ιδιο και για αυτο δεν μπορω να αναφερω ονομασια σκευασματος

Τιμη μονο 2.4 το μισο κιλο με 46 % πρωτεινη ,πολυ φθηνοτερο απο τα αλλα (πχ 800 γρ η backs εχει γυρω στα 12 ευρω αν θυμαμαι )

Οποιος εχει τα αλλα σκευασματα ή καποια αλλα και εχει τα θρεπτικα τους στοιχεια στη συσκευασια ,θα βοηθουσε αν τα παρεθετε και κεινος
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    Πολλά και διάφορα...
    Post Thanks / Like

αυτή τη μαγιά χρησιμοποιώ εγώ σε συνδυασμό με αλόη στην αυγοτροφή
    Όλα μου τα συγχώρησες, χωρίς να πεις μια λέξη, και δίχως λέξη έφυγες όταν δεν είχα φταίξει..............

3. Likes lagreco69 , ninos, jk21, wild15 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Eιναι απο τον ιδιο σακχαρομυκητα (αρα το ιδιο σαν τελικο αποτελεσμα θεωρητικα ) ,αλλα παρασκευασμενη με ζυμωση παντζαριου και οχι κριθαριου

Μπορεις να σκαναρεις τα θρεπτικα στοιχεια Βασιλη;

η συγκεκριμενη που υπαρχει σε φαρμακεια και διαδικτυακα φαρμακεια ,κοστιζει σχεδον 12 με 13 ευρω τα 400 γρ
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    Πολλά και διάφορα...
    Post Thanks / Like
    Όλα μου τα συγχώρησες, χωρίς να πεις μια λέξη, και δίχως λέξη έφυγες όταν δεν είχα φταίξει..............

6. Likes jk21, wild15 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2013
    'Ονομα
    Χαρης
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πολυ καλο προιον .Αν προστεθει στην αυγοτροφη,το τρωνε ευχαριστα??

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μια προχειρη συγκριση δινει για το σημαντικοτερο ισως αμινοξυ :

λυσινη στη solgar 39 gr στο κιλο ( υπολογιζω στα 1000 γρ με βαση τη συσταση που δινει στα 15 γρ και δινει 39000mg )

στην μαγια που εχω επισυναψει

ειναι 6,6 % στην πρωτεινη που ειναι 46 % ,αρα 460 γρ στο κιλο .Αυτο αντιστοιχει σε 30360 mg λυσινης ,δηλαδη

30.5 γρ λυσινης στο κιλο σχεδον στο σκευασμα που εχω παρουσιασει

αν δουμε για τη χολινη που ειναι κρισιμη για τη λειτουργια του συκωτιου και τον καθαρισμο του

η solgar
    με 14 mg στα 15 γρ ,δινει 933 mg στο κιλο

το σκευασμα που επισυναψα ,εχει 4000mg στο κιλο

με παρομοια λογικη μπορει να υπολογισθουν και αλλα για συγκριση

κρισιμες ειναι οι τιμες για μεθειονινη ,κυστινη (αμινοξεα σημαντικα ειδικα για το φτερωμα ) ,η αργινινη για τη γονιμοτητα και το πυρωμα , η Β6 ,η Β12 και το φολικο οξυ ,για σημαντικες λειτουργιας ως προς τη γονιμοτητα ,την κυτταρογενεση και το αιμα

χωρις βεβαια να μην εχουν μεγαλη αξια και ολα τα υπολοιπα

ΒΑΣΙΛΗ ποσο προσθετεις στην αυγοτροφη; η αναφορα στη γευση ,ισως παιζει καθοριστικο ρολο ,στο να βαζει καποιος οχι περιορισμενη ποσοτητα

Στο δικο μου ΧΑΡΗ λεει 1 κουταλια της σουπας στο κιλο ,αλλα το εχω δοκιμασει και ειναι αποδεκτο και σε 1 κουταλι του γλυκου κοφτο στα 100 γρ αυγοτροφης

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    Πολλά και διάφορα...
    Post Thanks / Like
    με τη γεύση κανένα πρόβλημα την αποδέχονται ρίχνω μισό με ένα κουταλάκι του γλυκού σε 150-200 γρ αυγοτροφή

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2013
    'Ονομα
    Χαρης
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αφου δεν εχουν θεμα στη γευση τα πουλια, θα ενισχυσω και γω την αυγοτροφη μ αυτο

11. Likes jk21 liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Stelios
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια,Καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυτή που παρουσίασε ο Δημήτρης την έχω και εγώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα αποδοχής σε καναρίνια και καρδερίνες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας