Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 69
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2012
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    3 Καναρίνια, 2 Cockatiel
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Η αληθεια ειναι πως σημερα την εκανα για πρωτη φορα, εβαλα μεγαλυτερα δοση βρωμης, 7 κουταλιες γιατι ηταν και μεγαλο το αυγο, και παλι βγηκε λασπωμενη, καμια σχεση με σκονη... Πιστευω ομως να τους αρεσει - να την φανε, ετσι ?

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Stelios
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια,Καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Θα την φάνε λογικά. Μην αγχώνεσαι..

3. Likes BillMat liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

αν δεν δεις καθολου αποδοχη (που δεν νομιζω εκτος αν ειναι εντελως λασπωμενη ) προσθεσε λιγο επιπλεον βρωμη (που θα εχεις ηδη τριψει ξεχωρα ,πριν την αναμιξεις με την υπαρχουσα σε μουλτι
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

5. Likes BillMat, Paulos_k liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2012
    'Ονομα
    nikos
    Κατοικίδιο
    2 red rumped parakeet, 2 σκυλια, 2 νεροχελωνες
    Post Thanks / Like
    εκανα αυτην την αυγοτροφη σημερα αλλα απο τα 2 αυγα το 1 μου βγηκε μελατο να πεταξω ολη την αυγοτροφη ή δεν πειραζει?

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

αν δεν σου βγηκε λασπωμενη ... ρισκαρεις λιγο για σαλμονελλα .Ο ανθρωπος τα τρωει μελατα ,αλλα ισως δεν τον πειραζουν γιατι ειναι μικροτερη η ποσοτητα βακτηριων σε σχεση με το βαρος του ,απο αυτην που ισως θα περνανε τα πουλια ή απλα σε ολα αυτα που τρωει δεν υπαρχει σαλμονελλα .Με αυτη τη λογικη ,ισως και στα πουλια δεν υπαρχει προβλημα ,αλλα εγω δεν μπορω με ησυχη συνειδηση να σου πω δωσε
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Βασιλεία
    Κατοικίδιο
    4 καναρινάκια , ο Μπλού, η Τζούελ (Μπάτζι) και Τζίμης ο γατούλης
    Post Thanks / Like
    αυτή κανω κι εγω!ειναι η πιο εύκολη και γρηγορη και ειναι αποδεκτή απο τα καναρινακια μου ευχαριστούμε
    if you don't know where you're going,any road will take you there...

9. Likes Gardelius liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    Αντώνης
    Κατοικίδιο
    Κοκκινα λιποχρωμικα μωσαϊκα ασπροκοκκινα και κοινα καναρινια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

πολυ καλη αυγοτροφη και παρα πολυ ευκολη......εβαλα 15 κουταλιες σουπας βρωμη τριμμενη,2 αυγα καλα βρασμενα,μεσα σε χλυαρο νερο 1/3 του κλασικου ποτηριου εβαλα 1 κουταλακι μελι που μετα εριξα 3 κουταλιες της σουπας κους κους να φουσκωσει μετα απο 1 κουταλακι του γλυκου ριγανι,ταραξακο,γυρη ανα 100 γραμμαρια αυγοτροφης...τελοςεβαλα το κους κους κα με καλο ανακατεμα εγινε σπεσιαλ εχει πολυ καλη αποδοχη και τωρα λογο αναπαραγωγης θα βαζω 3 αυγα βρασμενα και αναλογως θα προσθετο λιγη βρωμη ωστε να φερω το μιγμα εκει που θελω.....αν κανω καπου υπερβολη διορθωστε με.....

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

για 15 κουταλιες βρωμη ,ειναι λιγο τα 2 αυγα (απο πλευρας θρεπτικης συστασης ) .Παραλληλα αν στο κουσκους δεν διαλυσεις καποια συμπυκνωμενη πρωτεινη ή πολυβιταμινη με αρκετα αμινοξεα ,το μιγμα γινεται ακομα πιο χαμηλο σε πρωτεινη

με την προσθηκη αυγων που λες ,ισως διορθωσεις το παραπανω ,αλλα το βλεπω να λασπωνει ....

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    Αντώνης
    Κατοικίδιο
    Κοκκινα λιποχρωμικα μωσαϊκα ασπροκοκκινα και κοινα καναρινια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

με αλλο 1 αυγο θα ειναι καλα σε πρωτεϊνη;δηλαδη στην επομενη να μην βαλω κους κους;

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ο Στελιος βαζει 1 αυγο στις 4-5 κουταλιες βρωμη ,αρα στις 15 θελει 3 συμφωνα με τη συνταγη

απο κει και περα θα σου απαντησω πιο συγκεκριμενα αν μου ζυγισεις 1 απο τα αυγα που βαζεις και ποσο ζυγιζουν 5 κουταλιες βρωμης

για το κουκους τωρα ,να το βαζεις μονο για να προσθεσεις ομοιομορφα μεσω αυτου ,τυχον προσθετα .Αντι να βαλεις 3 βαλε μονο 1 κουταλια κουσκους ,απλα θα βαζεις τυχον προσθετα που αντιστοιχουν σε βαρος του συνολου του μιγματος αυγοτροφης .Αν δεν θες να διαλυσεις κατι ,οχι μην βαζεις

αν δεν θες να εχεις μονο βρωμη ,μπορεις αντι μερους της ,να βαλεις σιμιγδαλι ή αν εχεις αρκετο κουσκους ,να βαλεις απο αυτο παραπανω ,αλλα αφαιρωντας αντιστοιχη βρωμη .Ομως η βρωμη να ειναι η κυρια αμυλουχα βαση

14. Likes binary liked this post

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία