Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 220 από 221 ΠρώτοΠρώτο ... 120170210218219220221 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 2,191 μέχρι 2,200 από 2201
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like
    Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει άλλο αυγό τώρα ...αύριο χάλασε φωλιά να προχώρηση σε άλλη γεννά

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από tasioskis Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν ειναι λιγο ρισκο να στρεσσαρουμε τα πουλια σε αυτη την φαση που ειναι αυτη την στιγμη? βαζουμε χερι μεσα στο κλουβι μονο για να αλλαξουμε τα αυγα με ψευτικα , οπως επισης και για να καθαρισουμε το κλουβι, το να βαζουμε χερι καθε βραδυ για να βγαζουμε τον αρσενικο , στρεσσαρουμε και την κλωσσα εκεινη την στιγμη, και τον αρσενικο, ειδικα στις καρδερινες που ακομα κρατουν τα αγρια ενστικτα τους , δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος η θυληκια να αφησει τελειως και τα αυγα αλλα και το ταισμα των νεοσσων?

Τασο οι παλιοτεροι που με ξερουν εδω μεσα , ξερουν οτι ειμαι απ αυτους που σε υπερβολικο βαθμο δειχνω εμπιστοσυνη στα πουλια και δεν στηριζω ευκολα την επεμβαση μας μεσα στις γεννες ( χωρισμου κυριως αρσενικου ή νεοσσων για διαφορους λογους ) . Ειδικα στα καναρινια επιθετικες συμπεριφορες αρσενικων σε μικρα ή αυγα , δεν τις δεχομαι υπαρκτες σχεδον ποτε , αν ο αρσενικος μεχρι εκεινη τη στιγμη , δεν ειχε συνηθισει σε ρολο επιβητορα απο τον εκτροφεα .Μονο τοτε τα αρσενικα μπορει να εχουν περιεργη συμπεριφορα , γιατι ο εκτροφεας του στερησε το δικαιωμα να νοιωθει μεχρι τοτε πραγματικος γονιος , γυρνωντας το σε διαφορες θηλυκες ταυτοχρονα . Στις καρδερινες οι εξαιρεσεις ειναι πιο συχνες .Πουλια με προγονους προσφατα γεννημενους στη φυση , ακομα και αν αυτα ειναι εκτροφης .Με το ενστικτο της γενετικης εκκαθαρισης σαφεστατα πιο εντονο , να εγκαταλειπουν νεοσσους που δεν βλεπουν να αναπτυσσονται με την ταχυτητα που θα πρεπε , να μην εχουν τη δυναμη να ζητησουν τροφη , οσο εντονα θα πρεπε και μεις να μην μπορουμε να το διακρινουμε , παρα μονο αν δουμε την περιβοητη black spot πανω τους . Πουλια που θελουμε να συμπεριφερονται ως σωστοι γονεις , τη στιγμη που εκεινα ισως γνωρισαν μονο την μανα τους (επειδη ειχαμε ξεχωρισει χωρις να εχει ηδη κανει κατι τον πατερα τους ) ή μονο τη θετη μανα τους (καναρινι ) . Πουλια που στη φυση τα αρσενικα στη φυση εχουν την επιλογη θεσης φωλιας , αποκλειστικο προνομιο και τον χωρο καθαρο απο αλλα αρσενικα να απειλουν την κυριαρχια τους , ενω στην εκτροφη συνηθως τα βαζουμε στο χωρο που ειχαμε το θηλυκο και θελει εκεινο να κανει κουμαντο και να τσακωνονται συχνα για το ποια φωλια τελικα θα διαλεξουν .

Ο Νωντας οπως και καθε νεος εκτροφεας λαχταρα να παρει τα πρωτα του πουλακια . Δεν εχει την πολυτελεια να δοκιμασει την εκτροφη με πληρη ελευθερια στο ζευγαρι να κανει οτι θελει και ας χαθουνε ειτε αυγα ειτε νεοσσοι αλλα στο τελος να βγαζουν μικρα σε ενα φυσιολογικο ρυθμο αναπαραγωγης .Προσωπικα εγω θα το θελα αλλα το ζητω συνηθως σε οσους εχουν ηδη αρκετα πουλια , συνηθως ομως αυτοι ειναι που δεν το δοκιμαζουν καθολου .... Αν και θελω ο Νωντας να εμπιστευτει το ζευγαρι του , οταν ηδη βρηκε μια κατασταση με σπασμενο αυγο , ειναι λογικο να υποψιαζεται οτι κατι ισως πηγαινει στραβα στη διαδικασια και να θελει να σωσει τα επομενα . Βεβαια η συνεχεια εδειξε οτι μαλλον ειχε απλα περιπτωση σαν τη δικια μου (αν εχεις δει το δικο μου θεμα ) που απλα το πρωτο αυγο δεν ηταν βατεμενο , αφου δεν ακολουθησε αλλο . Ανεφερε οτι ηταν βατεμενο και για αυτο ειπα απλα να χωρισει μονο το βραδυ τον αρσενικο αλλα οχι εντελως .Σε συνομιλια μου μαζι του , διαπιστωσα οτι τελικα το σημαδι που ανεφερε και δεν φαινεται καλα στη φωτο ,μαλλον δεν δειχνει ενσπορο , γιατι τα ενσπορα εκτος απο το κυκλακι εχουν επιπλεον << βουλα >> εσωτερικα , δηλαδη κατι σαν ματι αλλα και κορη ματιου μεσα τους . Η γνωμη μου βεβαια ειναι τα πουλια να ερθουν στον κανονικο τους χωρο και αυτο ειδα οτι τελικα επραξε και ευχομαι ολα να πανε καλα . Επειδη ανεφερε οτι ετρωγε ξανα σουπιοκοκκαλο , ειμαι αισιοδοξος οτι μαλλον δεν θα αργησει να ερθει νεο αυγο και ισως να εχει ηδη συμβει αυτη τη στιγμη που μιλαμε
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

3. Thanks MacGyver thanked for this post
    Likes MacGyver, dinosd, wild15, Iscariot liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like
    Όλα δεν είναι ρόδινα ...θηλυκό που 3ης χρονιές έδινε πουλιά.φετος έδωσε πρώτη γεννά ασπορα 4.
    Στις 2-5-2018 και είναι η 2η γεννά για φετος έκανε το 1ο αυγό ,εχθές έπρεπε να κάνει το 2ο και το έκανε αλλά όχι με το τόσο καλό τσόφλι.το πρωί την είδα χάλια όμως έδωσα ασβέστιο στο στόμα καθότανε στο πατώ άλλες φορές κοιμόταν.αλλα τελικά δεν τα κατάφερε και δεν ξέρω το γιατί ενώ το αυγό το έβγαλε ...

5. Thanks Iscariot, jk21 thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Λυπαμαι Κωστα ... εγω εχασα καναρινι φετος σχεδον με τον ιδιο τροπο . Το τι φταιει και με τα προβληματα ασθενειων μεσα στις γεννες και με την αναπαραγωγη που γενικα δεν παει καλα σε πολλους , σιγουρα δεν λυνεται αν το γραψεις μονο εσυ και γω και το υπονοησουν αλλοι 2-3 ....

7. Thanks kostas salonika thanked for this post
    Likes kostas salonika, Iscariot liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    kostas paulou
    Post Thanks / Like
    Δεν μπορώ να καταλάβω..αυγό δεν είχε το γέννησε κανονικά το πρωί...
    Την έβλεπα από την κάμερα έκανε κάτι κινήσεις με ανοιχτά φτερά σαν να πνιγόταν σαν να προσπαθούσε να βγάλει κάτι από μέσα τις και έπεφτε από κλαρί.μετα από ώρα έπεσε και δεν ανεβηκε...

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπορει να ειχε συμβει << ρηξη >> των εσωτερικων γεννητικων οργανων και πιθανη αιμοραγια ή απλα η δυστοκια να ηταν αποτελεσμα υπαρχουσας ασθενειας , που δεν αποκλειω και στο δικο μου θηλυκο καναρινι που σου ανεφερα (εκεινο ειχε παθει αρχικα προσπτωση των εσωτερικων οργανων εξωτερικα που εδειξε τουλαχιστον να βελτιωνεται αλλα δεν τα καταφερε )

10. Likes dikai liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σε ένα ζευγάρι φανέτα που είχα δει βατέματα, μετά από πολύ κυνηγητό και μάδημα του αρσενικού προς το θηλυκό βρήκα σήμερα δωράκια...
    Η φωλιά είχε κάθε λογής υλικό, ακόμα και κοτσάνια από ιταλικό ραδίκι που τους δίνω. Φανταστείτε την έκπληξή μου όταν πήγα να τους την καθαρίσω και να τη μισογεμίσω με νέα υλικά όταν βρήκα μέσα 2 αυγά.

Στον πάτο της φωλιάς βρήκα μετά και άλλο ένα (μετά τη φωτογράφιση, όταν πήγα να πετάξω τα υλικά στα σκουπίδια), σύνολο τρία άθικτα και λογικά ένσπορα αυγουλάκια...

Τα πήρα και τα έβαλα στο πατάρι (σκιερό και δροσερό μέρος) και τους έβαλα μια άλλη φωλιά με τσόχα και λίγο υλικό με ένα άσπορο καναρινίσιο αυγό, για να δω αν θα κάνουν αύριο μεθαύριο και τα υπόλοιπα αυγά.

Στην 1η φωτογραφία φαίνονται τα άσπορα καναρινίσια που έβγαλα από μια παραμάνα, τα οποία είναι τεράστια σε σχέση με αυτά από τα φανετάκια μου.
    Τελευταία επεξεργασία από amastro; 12-05-2018 στις 09:06
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

12. Thanks Iscariot thanked for this post
    Likes Iscariot, wild15, jk21 , amastro , dikai, ndlns liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλημέρα,
    Πήραμε σήμερα και το 4ο αυγουλάκι εντός της φωλιάς με το άσπορο καναρινίσιο που είχα βάλει ως "φόλι" που λέμε και στο χωριό για τις κότες... Η διαφορά μεγέθους μεταξύ τους είναι τρομερή...

Λογικά αύριο θα κάνει και 5ο και θα πρέπει να "βιδωθεί" στη φωλιά. Αν τη δω να κάθεται δεν θα της το πάρω...
    Τελευταία επεξεργασία από amastro; 13-05-2018 στις 12:27
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

14. Thanks jk21 , adreas thanked for this post
    Likes amastro , Iscariot, jk21 , ndlns, adreas liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Σωτήρης
    Post Thanks / Like
    Συγχαρητήρια εύχομαι να πάνε ολα καλά και σύντομα να δούμε φωτογραφίες με υγεία κ κλαρωμενα πουλια!!!!!!

16. Likes MacGyver liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Μπορει να ειχε συμβει << ρηξη >> των εσωτερικων γεννητικων οργανων και πιθανη αιμοραγια ή απλα η δυστοκια να ηταν αποτελεσμα υπαρχουσας ασθενειας , που δεν αποκλειω και στο δικο μου θηλυκο καναρινι που σου ανεφερα (εκεινο ειχε παθει αρχικα προσπτωση των εσωτερικων οργανων εξωτερικα που εδειξε τουλαχιστον να βελτιωνεται αλλα δεν τα καταφερε )
    Όπως και σε μένα φέτος

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία