Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 5 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 34567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 41 μέχρι 50 από 125
    vag21
    Guest
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Σε μια εκτροφη ,υπαρχουν στοχοι .Αν ο στοχος μας ειναι η επιτυχημενη αναπαραγωγη ,μπορει η εμπειρια ανθρωπων που ασχολουνται ,να εχει δειξει οτι και η διαμονη για ενα σημαντικο διαστημα των πουλιων σε ατομικα κλουβια πχ 40 ποντων ,δινει αποτελεσματα ή τουλαχιστον δεν τα αποτρεπει .Αν ο στοχος ειναι η αναπαραγωγη σε συνθηκες που δεν στερουν απο τα ιθαγενη την χαρα του πεταγματος ,που ειχαν οι προσφατοι προγονοι τους στη φυση και η απολαυση να τα παρατηρεις ,ακομα και με λιγοτερες επιτυχιες (αν υποθεσουμε οτι η διατηρηση των απογαλακτισμενων πουλιων σε μεγαλα κλουβια του μετρου και πανω ειναι λιγοτερο αποδοτικη ) η διατηρηση σε μεγαλα κλουβια ειναι μονοδρομος και η επιτυχια αναπαραγωγης σε 60αρα ζευγαρωστρα ,οχι απαραιτητη .Ο καθενας εχει την ελευθερια να επιλεξει τους στοχους του .Εγω οποτε προσπαθησα ,επελεξα τα πουλια να μην ειναι σε ατομικα κλουβια και αν ακομα αυτο ηταν μεσα στις αιτιες που ειχα θανατους ,απλα θα επελεγα να μην ξαναπροσπαθησω παρα να βλεπω την καρδερινα μου σε κλουβι 40αρι οπως του γειτονα ,ασχετα αν ειναι πιασμενη σαν εκεινου ή εκτροφης 2-3 γεννεων

εγω .ο καθενας επιλεγει οτι αισθανεται οτι θελει
    τα πουλια και σε κλουβια του ενος μετρου και του εναμιση το ιδιο δυστυχισμένα ειναι,τωρα αν ετσι εχουμε λιγοτερες τυψεις εγω παω πασο.

2. Likes mitsman liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like
    Αν θεωρουμε οτι ενα πουλι γεννημενο σε κλουβι ,ειναι δυστυχισμενο σε 1.20 κλουβι ,τοτε δεν θεωρω οτι υπαρχει λογος εκτροφης καρδερινας και αλλων πουλιων και προσωπικα ακομα και εγω να μην το θεωρω ετσι ,αν καταλαβαινα οτι αυτη ειναι η κοινη αποψη ,δεν θα το ξαναεπιχειρουσα ποτε μου
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

vag21
    Guest
    και γιατι ρε δημητρη,το οριο ευτυχιας ενος πουλιου να ειναι το 1.20?
    εχει γινει καποια ερευνα?

αυτο που δεχομαι ειναι οτι υπαρχουν περισσοτερο δυστιχισμενα πουλια και λιγοτερο δυστιχισμενα πουλια.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    ΜΥΛΩΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΜΟΥ
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    εχει και αυτο μια λογικη ετσι οπως το λες και αν ο Βασιλης θελει να στοχευσουμε προς τα εκει ,αν ειναι το μετακινουμε
    Δημητρη αυτο το εχω στο μυαλο μου εδω και πολλα χρονια με βαση αν τελικα η καρδερινα ειναι μεταναστευτικο πουλι σε μικρη η μεγαλη κλιμακα δηλ ξερουμε οτι μετακινειται απο χωρες βοριες προς την δικη μας και το αντιστροφο ,και οτι ενας μικρος αριθμος παραμενει στον τοπο που γεννηθηκε μεταναστευωντας απο τα πεδινα στα ορεινα το καλοκαιρι και τον χειμωνα αντιστροφα ,και τις επιδρασεις που εχει στην υγεια της η κατασταση του εγκλοβισμου .

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like
    Βαγγελη στην ψυχη ενος πουλιου δεν μπορουμε να ειμαστε και εν μερει μπορει να εχεις δικιο ,αλλα το κορμι ενος πουλιου (που δεν ειναι καναρινι αλλα οι παππουδες του ζουσανε στη φυση ) ειναι περισσοτερο << ζωντανο >> αν πετα στο 1 μετρο απο τον αν χοροπηδα απο πατηθρα σε πατηθρα στους 40 π κλουβι (οι πατηθρες αντε να εχουν 25 μεταξυ τους ... ) .Εστω λοιπον και μερικως δυστυχισμενη η ψυχη του ,στο 1 μετρο εχει τη δυνατοτητα να κανει τους ελιγμους που εκανε στη φυση

Παντως ειλικρινα ακομα και στο μετρο ,αν εβλεπα πουλια εκτροφης που μετα απο προσαρμογη μιας βδομαδας ,συνεχιζανε να χτυπιουνται στα καγκελα ,δεν θα μπορουσα να τα εκτρεφω

Ολα ομως αυτα δεν ειναι κατι που πρεπει να εχει σαν μπουσουλα ο καθενας ,αλλα ειναι μπουσουλας για μενα και για οποιον στους στοχους του εχει την εκτροφη οπως την βλεπω εγω .Μπορει και κανενας

vag21
    Guest
    μεχρι να φτασει η καρδερινα στα επιπεδα του καναρινιου θα κανουμε πολλα πουλακια δυστιχισμενα,ας το εχουμε αυτο στο πισω μερος του κεφαλιου μας.

οπως και για να γινει το καναρινι οπως ειναι τωρα,περασαν και αυτα τα χιλιαδυο.

τεσπα δεν το συνεχιζω αλλο γιατι θα βγουμε οφ τοπικ.

8. Thanks mitsman thanked for this post
    Likes mitsman liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like
    ΓΙΩΡΓΟ ειπες για μεταναστευση απο χωρες βορειες και λεω μπα εδω εχουμε τη balcanica και ακομα ενα υποειδος που ζει σε καποια νησια του αιγαιου την κυπρο και την τουρκια και αναφερομαι στην Carduelis carduelis niediecki

λεω ... λες να ; το ψαχνω λιγο σε σελιδα που δειχνει τους βιοτοπους και τα ειδη και

http://filotis.itia.ntua.gr/species/d/6049/

εχουμε και carduelis carduelis carduelis στην ελλαδα !!!!

* Βαγγελη δεν χαιρομαι που φτασαμε το καναρινι να αντεχει στα 40αρια ...

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    ΜΥΛΩΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΜΟΥ
    Post Thanks / Like
    Δημητρη εννοω την μεταναστευση απο βορειες χωρες των βαλκανιων οχι ποιο πανω για την μπαλκανικα μιλαω και εγω

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like
    Γιωργο μαλλον δεν ειδες τι βρηκα ... ο συνδεσμος που εδωσα ,που ειναι απο εγκυροτατη πηγη (καταγραφη ειδων -> φυτα ,ζωα κλπ ) αφου αφορα προγραμμα του εθνικου μετσοβιου πολυτεχνειου και δειχνει

http://filotis.itia.ntua.gr/species/d/6049/
    παρουσια στην ελλαδα πληθυσμο περα του γνωστου υποειδους balcanica και του niediecki κατα δευτερο λογο ,που ξεραμε οτι υπαρχουν στον τοπο μας ,και πληθυσμων πιο βορειων και συγκεκριμενα του υποειδους carduelis carduelis carduelis ,που συνανταται στην βορειοτερη ευρωπη (δεν πρεπει να συγχεεται με την πραγματικη major που ειναι ειδος της σιβηριας )

12. Thanks ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΙΓΙΟ thanked for this post
    Likes ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΙΓΙΟ liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Από ΟΛΑ!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πρεπει να αποφασισουμε καποια στιγμη τι θελουμε. Θελουμε να χαιρομαστε τις καρδερινες μας σε μεγαλα κλουβια? θελουμε να εχουμε καποιες επιτυχιες στην αναπαραγωγη? θελουμε να κραταμε τα πουλια μας ζωντανα? τι θελουμε...?????????? Οταν καταληξουμε καποτε στους στοχους μας ΙΣΩΣ να καταφερουμε να εχουμε πραγματικη εκτροφη balcanica στην Ελλαδα!

Εγω προσωπικα επειδη βλεπω οτι δεν προκειται να γινει, αποχωρω και οδευω στις major....

Αν ομως θελετε να υπαρξει καποτε μια σταθερη εκτροφη πολλων γεννιων της καρδερινα μας, θα πρεπει να παψει να σας απασχολει τι σας αρεσει και τι οχι!
    Για να επιτευχθει σταθεροποιηση της εκτροφης πρεπει να χαθουν τα αγρια ενστικτα και οχι να τους δινουμε τον τροπο να τα θυμουνται για παντα!

Ειναι αυτη η διαμαχη της "οικολογιας" με την εκτροφη που δεν θα αφησει να παει ποτε μπροστα η εκτροφη της καρδερινας. και να ξερετε οτι οι καλυτεροι εκτροφεις καρδερινας στην Ελλαδα ειναι κρυμμενοι απο το ιντερνετ γιατι απλα βαριουνται να ακουνε το κοντο και το μακρυ του καθενος!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

14. Likes Shin Kazama, teo24 liked this post

Σελίδα 5 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 34567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία