Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο ... 456
Αποτελέσματα 51 μέχρι 56 από 56
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2015
    'Ονομα
    Δεσπω
    Κατοικίδιο
    German Spitz / Pomeranian / Canaries
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος

2 κουταλιες ανθους ορυζης Γιωτης

1 μονο μπισκοτο πτι μπερ

Εβρασα ενα αυγο 12 λεπτα και τον κροκο τον πατησα με πηρουνι σε τηγανι αντικολλητικο (στην αρχη με δυνατη φωτια και μετα μολις ζεσταθηκε με χαμηλη ) και συνεχιζα πανω στο τηγανι το ανακατεμα ,ωστε συντομα αφυδατωθηκε και εγινε σχεδον σαν σκονη
    ο αγνος κροκος αυγου ,δινει οτι πρωτεινη θελουμε

προσθεσα και καποια
    πολυβιταμινη που εχω(ελαχιστη στο μικρο δειγμα που εφτιαξα )

εβαλε και λιγη
    γυρη , με τον πολυκοφτη ,να την σπα με γουδι νωριτερα

Την προταση την κανω ,
    για περιπτωσεις εκτακτες που ψαχνουμε για κρεμα και δεν βρισκουμε ή τα μαγαζια ειναι κλειστα .Αν καποιος εχει αρκετα πουλια και κανει συχνη χρηση (πχ γιατι ο μπαμπας γυρνα σε αλλες μαμαδες και η μαμα μας παρατησε .... ) μπορει να κανει κατι αντιστοιχο σε μεγαλυτερες ποσοτητες και εδω ειμαι να τον βοηθησω

...... και ειμαστε οκ !

το αποτελεσμα το βλεπετε πιο κατω.Αφρατο αφρατο !!!!

καλησπερα σας ....
    Δημητρη - jk21 =>( προσθετεις νερο ? εαν ναι ποσο νερο σε ml please για την πιο πανω ποσοτιτα
    ή προσθετεις το βρασμενο ασπραδι αντι νερο ???
    you are most welcome να ακολουθιτε τα σχολια μου και να διορθονετε τα ορθογραφικα μου λαθι
    8α κουραστιτε και να βαρεθιτε
    τοσα κσερω να γραφω !!!!

ολα τα ( Ι, Η, Υ, ΕΙ, ΟΙ ) για μενα = Ι
    τα ( Ω, Ο ) = Ο

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

oχι δεν εχω προσθεσει τιποτα αλλο απο οσα γραφει η συνταγη .Νερο μπαινει χλιαρο 39 βαθμων ,κατα την διαλυση και παροχη (θελει λιγο πιο υψηλη θερμοκρασια ωστε με την μιξη των υλικων να ερθει στους 39 )
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

3. Thanks eyes lf thanked for this post
    Likes eyes lf, jimk1 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2015
    'Ονομα
    Δεσπω
    Κατοικίδιο
    German Spitz / Pomeranian / Canaries
    Post Thanks / Like
    υπηρξε η αναγκη μιας τετοιας συνταγης.... εσωσαμε τον Μπενγιαμην !!!
    ευχαριστω Δημητρη !!!!

βιντεο ταιζμα του Μπενγιαμην με τη κρεμα

https://www.facebook.com/video.php?v...53245740897691
    you are most welcome να ακολουθιτε τα σχολια μου και να διορθονετε τα ορθογραφικα μου λαθι
    8α κουραστιτε και να βαρεθιτε
    τοσα κσερω να γραφω !!!!

ολα τα ( Ι, Η, Υ, ΕΙ, ΟΙ ) για μενα = Ι
    τα ( Ω, Ο ) = Ο

5. Likes jk21 , mparoyfas liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ,ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
    Post Thanks / Like
    Καλυτερα και πιο ευκολα για σενα και για το πουλακι ειναι να το ταιζεις με συριγα (οχι με την μεταλικη βελονα που παει στον προλοβο κατευθειαν)σκετη

αν συνεχισεις με οδοντογλυφιδα για να ανταποκρινονται τα πουλακια πιο προθυμα εχει το ενα δαχτυλο σου σε επαφη μαζι τους.

7. Thanks eyes lf, mparoyfas thanked for this post
    Likes mitsman, eyes lf, jk21 , mparoyfas, wild15 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    'Ονομα
    AleXX
    Κατοικίδιο
    Budgerigars
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Προσφατα ετυχε να αγορασω για φιλικο μου προσωπο κρεμα για νεοσσους .Βασικα για αλλη πηγαινα ,αλλη χρειαστηκε να παρω ,λογω ελλειψης αυτης που μου ειχε ζητηθει .Πηρα λοιπον στα περιεργα χερια μου και με τα γεματα περιεργια ματια μου ,διαβασα τα συστατικα στην αγγλικα

rice ,dried bakery products , dried whole eggs ,soy protein ,sugars ,dried milk protein και μια λιστα απο πολυβιταμινες ,ιχνοστοιχεια και αμινοξεα

Πηρα λοιπον και γω

2 κουταλιες ανθους ορυζης Γιωτης ,το οποιο εχει και καποιες βιταμινες προσθετες και πρεβιοτικα ( φρουκτολιγοσακχαριτες ) αντι του απλου ρυζαλευρου της συνταγης

1 μονο μπισκοτο πτι μπερ (αντι των αγνωστων προελευσης bakery products και των suuuuugars που εχει .... δεν εφτανε αυτη των bakery products ...)

Εβρασα ενα αυγο 12 λεπτα και τον κροκο τον πατησα με πηρουνι σε τηγανι αντικολλητικο (στην αρχη με δυνατη φωτια και μετα μολις ζεσταθηκε με χαμηλη ) και συνεχιζα πανω στο τηγανι το ανακατεμα ,ωστε συντομα αφυδατωθηκε και εγινε σχεδον σαν σκονη

Θα μπορουσε να τριψω ενα κουταλι του γλυκου
    κιμα σογιας ,αντι soy protein (ο απολιπασμενος του εμποριου εχει 51 % πρωτεινες )

αλλα πιστευω οτι ο αγνος κροκος αυγου ,δινει οτι πρωτεινη θελουμε .Οποιος θελει ομως μπορει να προσθεσει λιγο

Αφυδατωμενο γαλα μπορουμε να βαλουμε (εμενα μου αρκει το αυγο ) αν παρουμε απο μαρκετ ,τη γνωστη απο παλια μαρκα

Μισο κουταλι του γλυκου αρκει και περισσευει ... εγω δεν θεωρω και αυτο οτι χρειαζεται ,γιατι ο κροκος που εβαλα σαν ποσοτητα (σε σχεση με την αμυλουχα βαση ) ειναι σιγουρα περισσοτερος σε σχεση με τα αυγα που θα εχει η κρεμα

προσθεσα και καποια
    πολυβιταμινη που εχω (να μην κανω και διαφημηση ,γιατι τυχαια πηρα φετος αυτη ) με αμινοξεα και ιχνοστοιχεια ,στην ποσοτητα βαρους που αντιστοιχει (ελαχιστη στο μικρο δειγμα που εφτιαξα )

εβαλε και λιγη
    γυρη ,τοσο για τις βιταμινες, ιχνοστοιχεια και αμινοξεα που εχει ,οσο και κυριως για τα ενζυμα που περιεχει ! χωρις να την διαλυσω με νερο ,παρα μονο με τον πολυκοφτη .Εχουν μεινει κατι μπιλακια και ισως καλα ειναι αν καποιος προσθετει ,να την σπα με γουδι νωριτερα

Την προταση την κανω ,
    για περιπτωσεις εκτακτες που ψαχνουμε για κρεμα και δεν βρισκουμε ή τα μαγαζια ειναι κλειστα .Αν καποιος εχει αρκετα πουλια και κανει συχνη χρηση (πχ γιατι ο μπαμπας γυρνα σε αλλες μαμαδες και η μαμα μας παρατησε .... ) μπορει να κανει κατι αντιστοιχο σε μεγαλυτερες ποσοτητες και εδω ειμαι να τον βοηθησω

...... και ειμαστε οκ !

το αποτελεσμα το βλεπετε πιο κατω.Αφρατο αφρατο !!!!

Καλησπερα, εχω μερικες αποριες..
    Αντι για πτι μπερ αλλο μπισκοτο δεν γινετε?
    Αντι για κιμα σογιας μπορουμε να βαλουμε σκονη πρωτεινης ρυζιου?
    Αντι για ασπραδι με κροκο.. Μπορουμε να βαλουμε 2 ασπραδια χωρις κροκο?
    Επισης την θερμοκρασια του μειγματος πως την μετραμε? Πρεπει να ειναι 39- 42 C νομιζω..

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ποιο συγκεκριμενα μπισκοτο ; αν εχει παρομοια διατροφικη αξια ωστε να δινει τις πρωτεινες που πρεπει , αν οταν θρυματισθει εχει παρομοια υφη και οχι χοντροκοκκη ,αν δεν εχει αλλα προσθετα υλικα πχ σοκολατα ,τοτ ε ναι η πρωτεινη ρυζιου , ποσο % πρωτεινες εχει; το σκετο ασπραδι , απλα δεν σου δινει καποιες απαραιτητες λιποδιαλυτες βιταμινες .Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να γινεται η κρεμα σε χλιαρο γαλα με κανονικα λιπαρα αναγκαστικα ή να διαλυεται πολυβιταμινη η θερμοκρασια κρεμας ειτε θελει ειδικο θερμομετρο ειτε την ριχνεις πανω στο χερι σου (απο την πανω του μερια σκεψου μεταξυ αντιχειρα και δεικτη και αν δεν σε καιει ισα ισα ,τοτε ειναι οκ πανω κατω ) .Η ιδανικη θερμοκρασια ειναι 38 με 40
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

10. Thanks greenalex1996 thanked for this post
    Likes greenalex1996 liked this post

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο ... 456

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία