Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 32
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010
    'Ονομα
    Βίκυ
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Ringneck, καναρίνια Raza Espanol & Καρδερίνες!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από geog87 Εμφάνιση Μηνύματος
    θα ηθελα εκ μερους μου να πω ενα τεραστιο ευχαριστω στη vicky_ath για την πολυτιμη βοηθεια της!!!!!
    Έλα βρε που με ευχαριστείς κιόλας... εγώ δεν έκανα τίποτα παραπάνω από το να βάλω τις τελικές πινελιές σε ένα πολύ όμορφο άρθρο!

2. Likes geog87, Efthimis98 , xarhs liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2012
    Κατοικίδιο
    Lovebirds, Ringnecks, Cockatiels, Canaries
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πολυ ωραιο αρθρο Γιωργο.. μπραβο για την προσπαθεια σου!
    Μη ξεχναμε και την Βικυ, ευχαριστουμε και σε εσενα για την βοηθεια σου

Απο διατροφη οι ringneck (απο προσωπικη εμπειρια) τρελαινονται για ξηρους καρπους και μπορειτε να δινετε με μετρο διοτι παχαινουν

Eπειδη δεν ηξερα που επρεπε να αναφερθω, στις φωτογραφιες με τα υποειδη ο african ringneck ειναι indian ringneck και επισης ο abyssinian ringneck της φωτογραφιας ειναι abyssinian lovebird..

Υπαρχουν και ερασιτεχνικοι τροποι να εξακριβωσεις το φυλο των νεαρων ringneck!

Γυρω στον ενα χρονο τα αρσενικα μπροστα στους καθρεφτες ανοιγουν τις φτερουγες σε σχημα καρδιας και τρεμοπαιζουν οι κορες των ματιων τους, ενω τα θηλυκα γερνουν πισω και τρεμοπαιζουν οι κορες των ματιων!
    Επισης, τα αρσενικα εχουν πιο τετραγωνισμενο προσωπο ενω τα θηλυκα εχουν πιο στρογγυλεμενο προσωπο! (αυτο μπορουν να το καταλαβουν τα πιο εμπειρα ματια..)

Βεβαια δεν ειναι σιγουροι τροποι εξακριβωσης φυλου.. ο πιο σιγουρος ειναι το τεστ DNA!

4. Likes alexakostoni liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο
    Timbrado Español Καναρίνια Φωνής, Jack Russell Terrier
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

πολύ ωραίο άρθρο... ευχαριστούμε... θέλω να καταθέσω και εγώ προσωπική εμπειρία... από το 1999 έως το 2004 που σπούδαζα στη ΣΕΛΕΤΕ (δίπλα στο Ολυμπιακό Στάδιο) έβλεπα συχνά σμήνη και έτριβα τα μάτια μου... δε μπορούσα να το πιστέψω... στη σχολή υπάρχουν άφθονες φιστικιές (που δεν συλλέγουν τους καρπούς) και προφανώς έρχονταν για τροφή... στην πορεία παρατήρησα αρκετά πουλιά στη Φιλοθέη και στην Κηφισιά...
    Χρήστος Τρυφωνόπουλος
    Ερασιτέχνης Εκτροφέας Καναρινιών Φωνής Timbrado Español
    Μέλος Ελληνικής Λέσχης Ισπανικού Τιμπράδο - Ε.Λ.Ι.Τ.
    http://timbradoscanary-r74.blogspot.gr

6. Likes jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ringneck ειχες δει .... τα σκιουρακια που υπηρχαν καποτε ,υπηρχαν στα δικα σου χρονια ακομα; στα πευκα μπροστα απο το εστιατοριο ... ωραιες θυμησες !!!

Γιωργαρε τρομερη δουλεια ! μπραβο !!!
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

8. Likes geog87 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2012
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    Κοκατιλοζεύγος--> Τζοι ♂, Γκρέις ♀
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αψογο αρθρο, ευχαριστουμε!

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010
    'Ονομα
    Βίκυ
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Νίκος.Λ Εμφάνιση Μηνύματος
    Eπειδη δεν ηξερα που επρεπε να αναφερθω, στις φωτογραφιες με τα υποειδη ο african ringneck ειναι indian ringneck και επισης ο abyssinian ringneck της φωτογραφιας ειναι abyssinian lovebird..
    Νίκο γιατί λες ότι ο african είναι indian???
    Εγώ διαβάζοντας αυτό το άρθρο (http://www.parrotfeather.com/asiatics/africanringnecks/) νομίζω ότι η φωτογραφία που έβαλε ο Γιώργος είναι σωστή.
    Σκούρο ράμφος, όχι τόσο ζωντανό πράσινο χρώμα... δεν είμαι κ ειδική επί του θέματος βέβαια σε καμία περίπτωση, αλλά έτσι νομίζω..

Τώρα για το Abyssinian τι να πω... και πάλι δεν ξέρω... οπότε παραθέτω ένα λινκ για τα ρινγκνεκ που βρήκα και εχει και φωτό. http://www.avianweb.com/abyssinianringneck.html

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2012
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Βικυ λεω οτι ο african ειναι indian λογω του ραμφους του, ειναι πολυ ανοιχτοχρωμο για african..
    Στο link που μου εδωσες δεν εχει καποια απο τη συγκεκριμενη φωτογραφια στο thread.. την φωτογραφια αυτην την εχω ξαναδει καπου που αναφεροταν σε indian ringneck..

Επισης, δες καλα την φωτογραφια με το abyssinian ringneck.. το ραμφος μικρο και η ουρα υπερβολικα μικρη για ringneck! Googlαρε το abyssinian lovebird και συγκρινε..

Μη νομιζεις οτι ειμαι ειδικος στο θεμα γιατι ουτε κι εγω ειμαι..!

Φιλικα..

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2012
    'Ονομα
    Kostas
    Κατοικίδιο
    Golden retriever(Ήρα), Γερμανικος Ποιμ. (Ρεα), lovebird(Ροδούλης)
    Post Thanks / Like
    Nίκο μπορεί να έχεις δίκιο όσον αφορά για τη φωτό που έβαλε ο γιώργος στα abyssian lovebirds, νομίζω έιναι ένα θηλυκό! αλλά δε νομίζω να είναι τα ίδια Νίκο!!

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010
    'Ονομα
    Βίκυ
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Νίκος.Λ Εμφάνιση Μηνύματος
    Βικυ λεω οτι ο african ειναι indian λογω του ραμφους του, ειναι πολυ ανοιχτοχρωμο για african..
    Στο link που μου εδωσες δεν εχει καποια απο τη συγκεκριμενη φωτογραφια στο thread.. την φωτογραφια αυτην την εχω ξαναδει καπου που αναφεροταν σε indian ringneck..

Επισης, δες καλα την φωτογραφια με το abyssinian ringneck.. το ραμφος μικρο και η ουρα υπερβολικα μικρη για ringneck! Googlαρε το abyssinian lovebird και συγκρινε..

Μη νομιζεις οτι ειμαι ειδικος στο θεμα γιατι ουτε κι εγω ειμαι..!
    Ναι, δεν είπα ότι η φωτό του african υπάρχει στο λινκ που έβαλα. Απλά για σύγκριση το έβαλα και γιατί στο άρθρο αυτό εξηγεί τις διαφορές των 2 ειδών..
    Εμένα μου φαίνεται σκούρο το ράμφος πάντως..

Για το Αβησσυνίας μπορεί να έχεις δίκιο. Ειλικρινά δεν ξέρω..

Δεν είπα ότι είσαι ειδικός. Απλά επειδή έχει ρινγκνεκ όλο και κάτι παραπάνω θα έχεις διαβάσει υποθέτω από εμένα.

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2012
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vicky_ath Εμφάνιση Μηνύματος
    Ναι, δεν είπα ότι η φωτό του african υπάρχει στο λινκ που έβαλα. Απλά για σύγκριση το έβαλα και γιατί στο άρθρο αυτό εξηγεί τις διαφορές των 2 ειδών..
    Εμένα μου φαίνεται σκούρο το ράμφος πάντως..

Για το Αβησσυνίας μπορεί να έχεις δίκιο. Ειλικρινά δεν ξέρω..

Δεν είπα ότι είσαι ειδικός. Απλά επειδή έχει ρινγκνεκ όλο και κάτι παραπάνω θα έχεις διαβάσει υποθέτω από εμένα.
    Για τον african μπορει και να κανω λαθος, αλλα ανοιχτοχρωμο μου φαινεται το ραμφος και το φτερωμα δεν ειναι καπως λαδι σαν τον african στο link..

Για τον abyssinian τι να πω? Σα lovebird μου μοιαζει.. εχει και εκεινη τη μαυρη γραμμη στην ακρη των φτερων και στα φτερα πτησης που στα ringneck δεν υπαρχει.. ουτε σε εκεινα στο link που μου εδειξες!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας