Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 345
Αποτελέσματα 41 μέχρι 42 από 42
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2013
    'Ονομα
    Μανωλης Γουλιελμάκης
    Κατοικίδιο
    Φιλαράκια πολλά
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ngk Εμφάνιση Μηνύματος
    Προσωπικά θεωρώ το στάδιο αυτό ως το πιο δύσκολο εμπόδιο για τα πουλιά. Επειδή είμαι αρχάριος στα καναρίνια, τα πρώτα δυο χρόνια έχανα πάντα 1-2 πουλάκια η φάση του απογαλακτισμού.
    Επίσης είμαι λίγο επιφυλακτικός με τον αριθμό των ημερών που τα πουλιά μπορούν να αποχωριστούν τους γονείς τους. Εγώ τα αφήνω μερικές ημέρες παραπάνω γιατί στις 30 ημέρες φοβάμαι να τα χωρίσω...
    Δεν υπάρχει κίνδυνος στις 30 ημέρες αλλά δεν κάνεις και άσχημα οταν αφήνεις λίγες μέρες παραπάνω

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μανωλη αυτος ειναι ο κανονας πραγματι .Στις 30 το συνηθισμενο ειναι να εχουν απογαλακτιστει . Πιστεψε με ομως αρκετες φορες εχω μαθει για το αντιθετο και μαλιστα στον οργανωμενο χωρο που η αφαιρεση απο τους γονεις γινεται και καπως νωριτερα , τα κρουσματα ειναι αρκετα περισσοτερα οσο μειωνονται οι μερες (μην περιμενεις να τα αναφερουν δημοσια , γιατι ολα ειναι αποτελεσμα του συχνης χρησης της τεχνικης του επιβητορα , που δεν θελουν να βρεθει υπο κριση ) .Ομως καποιες φορες ακομα και 22 ημερων πουλια ειναι ικανα (με επαφη μεσω καγκελου αρχικα ) να αποχωριστουν τους γονεις . Υπαρχουν επισης περιπτωσεις που τα πουλια τρωγανε μονα τους και σπορους και μολις χωρισθηκανε , καθησανε σε μια πατηθρα και δεν πηγαινανε καν στα καγκελα να ταισει ο πατερας ή καποια αλλα δεχονται bulling απο πιο κυριαρχα συνομιληκα τους . Οι 30 μερες ομως πραγματι ειναι μια ημερομηνια που πρεπει (αν τα πουλια τρωνε μονα τους σπορους )να χωριζουν , με διαρκη ομως παρατηρηση τις πρωτες τουλαχιστον ημερες
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

3. Likes Μανώλης 2 liked this post

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 345

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία