Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 24
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    'Ονομα
    dimitris
    Post Thanks / Like

Η προστασία μου για τα αρπακτικά και όχι μονο

Αφού αποφάσισα να μεγαλώσω την φτερωτή μου οικογένεια και δε μπορώ να τα έχω σε εσωτερικό χώρο ξεκινώ και φτιάχνω με έναν φίλο σιδερα προστασία κατά τον αρπαχτικών για να χωρα 3 ζευγαρωστρες,τα υλικά περιλαμβάνουν στρατζαριστά, πλέγμα, και λαμαρίνα για το τελάρο,για την προστασία από το κρύο και τα ρεύματα τον χειμώνα θα χρησιμοποιήσω,πανελ αλουμινίου που θα τοποθετείται στο πλέγμα στο πλάι και θα αφαιρείται το καλοκαίρι και μπροστά θα χρησιμοποιήσω πολυκαρβονικό φύλλο το οποιο θα μπαίνει και θα βγαίνει συρταρωτά...

__________________________________________________ _______
    πολυκαρβονικό φύλλο

__________________________________________________ _______
    θα ήθελα την γνώμη σας αν κάτι δεν κάνω καλά η έχω παράλειψη κάτι,

Αναμένονται και άλλες φωτογραφίες μέχρι το τελικό αποτέλεσμα...
    Τελευταία επεξεργασία από lagreco69; 26-03-2013 στις 22:32 Αιτιολογία: Διόρθωση link φωτογραφιών.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Lovebirds, Cockatiels, 15 litres aquarium planted with Betta Splendens blue, Timbrados Classico, Parrotlets, Gouldians, Canaries and White Canaries, Carduelis balcanica.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πολυ ωραια κατασκευη!! συνονοματε. ανεβασε και μερικες φωτογραφιες με τις κλουβες μεσα.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    'Ονομα
    dimitris
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα λόγο ότι δεν υπάρχει πόλις χρόνος διαθέσιμος για την κατασκευή γίνετε σιγά σιγά και διορθώνεται όπου πρέπει καλύτερα ... Τα επόμενα βήματα είναι αυτά που έχουν γίνει..

Αστάρωμα και βάψιμο του τελάρου...

Το Πολυκαρμπονικό Φύλλο μπροστά ( που μπορεί να μπει και plexiglass να γίνει πιο όμορφο) και τα πλαϊνά Φύλλα αλουμινίου για το κρύο το χειμώνα....

Αγοράστηκε και συρμάτινη σήτα (για κουνουπιέρα)για να ντυθούν τα πλαϊνά από μέσα από το πλέγμα,και επίσης παράγγειλα και τελάρο αλουμινίου με σήτα για μπροστά... Αναμένονται και άλλες φωτογραφίες....
    Τελευταία επεξεργασία από lagreco69; 29-03-2013 στις 19:23 Αιτιολογία: Διόρθωση link φωτογραφιών.

4. Likes lagreco69 , karakonstantakis, Rovaios liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    'Ονομα
    dimitris
    Post Thanks / Like
    Το κάτω μέρος είναι αυτό,μπορώ να κάνω κάποιες μικρές τρύπες για να αερίζονται το χειμώνα όταν θα είναι γύρο γύρο κλειστά η δε χρειάζεται τι λέτε?

Τελευταία επεξεργασία από lagreco69; 29-03-2013 στις 19:24 Αιτιολογία: Διόρθωση link φωτογραφιών.

6. Thanks pansom thanked for this post
    Likes pansom, lagreco69 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια Μαλινουά, Καρδερίνες,Φανετα και Υβρίδια
    Post Thanks / Like
    Δεν χρειάζεται το Χειμώνα να τα έχεις γύρω γύρω κλειστά, από μπροστά να το έχεις ανοικτό το πολυκαρβουνικό και να το κλείνεις μόνο τις μέρες που έχει αέρα. Αν δεν βάλεις πλάτη και απλά ακουμπάει στον τοίχο η κατασκευή σου δεν χρειάζεται περαιτέρω αερισμό, αν πάλι βάλεις πλάτη να αφήσεις στο πάνω μέρος αυτής μια χαραμάδα 10 εκατοστών ανοικτή, δηλαδή η πλάτη να είναι ελαφρώς κοντύτερη από την κατασκευή.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    'Ονομα
    dimitris
    Post Thanks / Like
    Φιλε μου Γιώργο σε ευχαριστώ....είμαι πολύ ψηλά (έβδομος όροφος)και το μπροστινό μπαλκόνι που θα βάλω τα πουλια είναι βορινό και το πιάνει πολύ αέρας και αναγκαστικά θα είναι τις περισσότερες μέρες κλειστά γύρω γύρω,και όπως γράφω και πιο πάνω το φτιάχνω λόγο χρόνου σιγά σιγά όχι μονος μου βεβαια και προσπαθώ όσο μπορώ να το βελτιώνω και σκέφτομαι στο πλάι να του βάλω plexiglass αντί για το panel αλουμινίου για να έχουν περισσότερο φωτισμό,και η κατασκευή θα γίνει σταθερή δεν θα έχει πλάτη και γύρω γύρω που θα (κάθεται) στον τοίχο θα στεγανοποιηθεί με σιλικόνη γι αυτό έλεγα για τις τρύπες,έχω και το πίσω μπαλκόνι που είναι νότιο αλλα δεν έχω χώρο, και εξάλλου θέλω να τα έχω εκεί που καθόμαστε να τα χαίρομαι....

9. Thanks pansom thanked for this post
    Likes pansom, tasos-mo liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    'Ονομα
    dimitris
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα σε όλους...Ένα βήμα πριν την ολοκλήρωση...
    Μέσα από το πλέγμα τοποθετήθηκε μεταλλική σήτα προφύλαξη από τα κουνούπια,και αρχικά το panel αλουμινίου ήταν προγραμματισμένο να τοποθετηθεί εξωτερικά αλλα δεν ήταν ωραίο και τελικά τοποθετήθηκε εσωτερικά....

Τοποθέτηση στον τοίχο.......θα τελειοποιηθεί με την προσθήκη δυο ραφιών από panel αλουμινίου εσωτερικά, και τελάρο από αλουμίνιο με μεταλλική σήτα μπροστά....

Δυστυχώς το συμπαγές φύλλο πολικαρβονικο δεν έφτανε ήταν μικρό κομμάτι και βάλαμε κυψελωτό, δεν μου αρέσει και κάποια στιγμή θα αλλαχτεί,τα φτιάξαμε με ότι είχε ο φίλος σιδεράς για να μην πληρώνουμε ολόκληρο φύλλο,

Δεν είχα μεγαλύτερο χώρο για μεγαλύτερη κατασκευή δυστυχώς....
    Διάστασης τις κατασκευής είναι
    1.20 cm ύψος
    72 cm πλάτος
    35 cm φάρδος
    για να παίρνει 3 ζευγαρώστρες
    60cm x 26cm x 34cm
    ------------
    Θα με υποστείτε για άλλη μια φορα πάνω σε αυτό το θέμα με τις τελικές φωτογραφίες και θα ησυχάσετε...
    Τελευταία επεξεργασία από lagreco69; 31-03-2013 στις 16:40 Αιτιολογία: Διόρθωση link φωτογραφιών.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2012
    'Ονομα
    γιαννης
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    μπραβο ωραιο ειναι.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Γιωργος
    Κατοικίδιο
    σουρικατες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημητρη πολυ ομορφη η κατασκευη σου!!!απλα ναμιζω πως εξωτερικη φωλια μαλλον δεν χωραει...

13. Likes ponak21 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    'Ονομα
    dimitris
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ Γιάννη....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις