Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο ... 456
Αποτελέσματα 51 μέχρι 60 από 60
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγω τωρα πρεπει να ειμαι ευχαριστημενος ή παραπονεμενος απ δυο παλια μελη μας , που ο ενας εχει απορια για τη δοσολογια και ο αλλος ψαχνει να την δωσει ξανα
    απο την αρχικη πηγη της , οταν αυτη βρισκεται ηδη συζητημενη εδω μεσα και στο τελευταιο μου ποστ ειχα πει και σε ποιο ποστ να ανατρεξουμε για να τα δουμε; Ειδικα οταν το ποστ 12 το εχεις δημοσιευσει με μεταφραση του αρθρου εσυ ο ιδιος βρε Αντωνη

50 ml οξυζενε 3 % , 10 << βαθμων >> σε 1 λιτρο νερου λεει

Λεει επισης και δραση σε 1 μερα . Θα ηθελα οσοι το εχουν κανει χρηση να δωσουν μαρτυριες .Εψαχνα δημοσια ποστ αλλα δε τα βρισκω (μαλλον ηταν σε προσωπικες επαφες ) εγω εχω οσο θυμαμαι (αλλα δεν θυμαμαι ποιων ) 1-2 περιπτωσεις ( 2 νομιζω ) μαρτυρια οτι δεν εκανε τιποτα τελικα σε 2 πουλακια .Δεν μπορω να το πιστοποιησω αλλα μιλαω ειλικρινα και αν ειναι περιπτωσεις απο εδω και οχι απ fb ας το αναφερουν τα παιδια

Προσωπικα θα εκανα χρηση ως εσχατη λυση , οταν ακομα και η ενισχυμενη λιγο (οχι πολυ γιατι σε δραστικες δοσεις εχω δει προβληματα ) δοσολογια fungustatin , μετα τη χρηση της συνηθισμενης , δεν ειχε αποτελεσμα .Διαφορετικα οταν το οξυζενε ειναι ακομα ενα αμφιλεγομενο υλικο για εσωτερικη χρηση σε ανθρωπους και ζωα και οχι επισημο , δεν βρισκω το λογο ... 4μισυ ευρω κανει μια καψουλα fungustatin ενω καποιοι βρισκουν απ εξωτερικο και την επισημη αμφοτερικινη

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    καναρινια red factor , καρδερινες , καρδερινες ματζορ
    Post Thanks / Like
    Εσχατη λυση

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σαν εσχατη λυση , οταν το πουλακι πεθαινει ή οταν ο αλλος ειναι ανιδεος απ φαρμακα και δινει οτι του πουνε (αλλα παρολα αυτα ασχολειται με δυσκολα πουλια σε ασθενειες ενω δεν θα επρεπε ) σαφεστατα εχει θεση .Εδω χωρις εγκριση γιατρων , συζηταμε δοκιμες ακομα και οξυζενε στο megabacteria οταν το πουλι πεθαινει και κανενα συμβατικο φαρμακο (φλουκοναζολη ή αμφοτερικινη) παροτι δοκιμαστηκε δεν εδωσε λυση και μονο τοτε για μενα ) , εχει νοημα να λεμε οχι σε κατι που τυχαια ή οχι εχει σωσει πουλακια ; Οταν εχω (και καποιοι το ξερουν ) αποδεχθει και χρηση της επικινδυνης φουραζολιδονης σαν εσχατη λυση (μηπως ... ) σε πουλια που τιποτα αλλο δεν δειχνει να πιανει ....

Ομως πρωτα οι πτηνιατροι , μετα η χρηση συμβατικων φαρμακων αλλα με σωστες δοσολογιες βασισμενες σε επισημα κτηνιατρικα εγχειριδια , που πιθανως (οχι σιγουρα γιατι ακομα και οι εμπειροι εκτροφεις δεν ειναι γιατροι , δεν ειναι μικροσκοπια δεν δινουν γνωματευσεις αλλα απλες γνωμες ) , μετα φαρμακων συνδιασμων ουσιων που ομως ξερουμε και ας μην ειναι με mg επισημα και τελος αγνωστα φαρμακα

Και το gentamicina τη μια χρονια εσωσε ενα σωρο πουλια και οταν διαθοθηκε και εγινε χρηση κακη για προληψη την επομενη χρονια , σιγα μην ειχε την ιδια δραση ... σπανια επιανε κατι ....

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

οτι να ναι .... νομιζα σου απαντουσα στο αλλο θεμα που μου γραψες για το φαρμακο του Ιταλου ....
    Είναι megabacteria ; ποστ 14 -15

τα ιδια ισχυουν και για οξυζενε

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    καναρινια red factor , καρδερινες , καρδερινες ματζορ
    Post Thanks / Like
    Οτι να ναι

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

κοιτα τους τιτλους των θεματων βρε Αντωνη ... σχεδον ιδιοι .. γερος ανθρωπος ειμαι

ομως το αλλο θεμα , που ρωτησες ... περιμενει απαντηση οταν μπορεσεις

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Καλη Χρονια Δημητρη,

Φετος δεν γρινιαξαμε ακομη και εχω μια ανησυχια...

Πως δρα το υπεροξείδιο του υδρογόνου ; Εδω η απαντηση ειναι επιστημονικη και τεκμηριωμενη.

Καταληγωντας ενα πουλακι απο μεγαβακτηρια γιατι κανει αγωνα να αναπνευσει ;Και εδω μπορει να δοθει μια επιστημονικη απαντηση.

Απο την προχειρη μεταφραση εδω
    (Το υπεροξείδιο του υδρογόνου 3% 10 όγκοι σε δόση 50ml + 950ml νερού ήταν καταστροφικό για το παράσιτο. ακόμη και μετά από 24 ώρες το σκαμνί δεν έδειχνε πλέον megavigors ή υπήρχαν "σώματα" ή τμήματα αυτών, εμφανώς κατεστραμμένα (και καλώ τους συναδέλφους που έχουν πάθος και εξοικείωση με το μικροσκόπιο για να το επιβεβαιώσουν). παρουσίασε μια πιο ισχυρή και άμεση δράση από την ίδια αμφοτερικίνη (Fungizone).)
    Προκυπτει ενα γεγονος και μια γνωμη και εμπειρια καποιου εκτροφεα ερευνητη.Μεχρι να υπαρξει και αν, επιστημονικη τεκμηριωση το σωστο θα ειναι να αμφισβητηθεί ;
    Με μια τετοια λογικη θα επρεπε να αμφισβητηθει και η χρηση πολλων αλλων φαρμακων που δεν αφορουν πουλια συντροφιας π.χ. Νυσταμισιν.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Μιχάλης
    Post Thanks / Like
    Και εγώ δεν γκρίνιαξα
    Ο δρ. Otto Warburg κέρδισε το βραβείο Νόμπελ στη Φυσιολογία και Ιατρική, όταν απέδειξε ότι οι ιοί δεν μπορούν να επιβιώσουν και να αναπτυχθούν σε περιβάλλοντα πλούσια σε οξυγόνο, επειδή είναι αναεροβικοί. Επιπλέον, ο Warburg μέσω των πειραμάτων του διαπίστωσε ότι η αφαίρεση οξυγό νου από το κύτταρο κατά 35%, το μετατρέπει σε καρκινικό.
    Υποστήριξε ότι η βασική αιτία του καρκίνου είναι η ανεπαρκής οξυγόνωση των κυττάρων και ότι, αν αντιστρέψουμε αυτό το δεδομένο, ο καρκίνος θα μπορούσε να νικηθεί (Otto Warburg, The prime cause and prevention of cancer, 30/6/1966).
    Μετέπειτα μελέτες του ίδιου του Warburg και άλλων επιστημόνων συμπέραναν ότι σχεδόν όλες οι τοξίνες και τα βακτήρια εξουδετερώνονται σε περιβάλλοντα πλούσια σε οξυγόνο (Otto Warburg, The prime cause and prevention of cancer).. Κάποιες από τις θεραπείες που αναπτύχθηκαν με κεντρικό γνώμονα την παραπάνω διαπίοτωοη ονομάστηκαν «οξειδωτικές» γιατί, από τη μια, προκαλούν οξείδωση των προσβεβλημένων από βλαβερούς μικροοργανισμούς κυττάρων και, από την άλλη, θωρακίζουν τα υγιή κύτταρα οξυγονώνοντας τα.
    http://eleftheri-epistimi.blogspot.g...g-post_24.html
    https://www.google.gr/search?q=%CF%8...hrome&ie=UTF-8

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Aν υπαρχει επιστημονικη οδηγια σαφης που να συστηνει τη χρηση του σε ανθρωπους και περιγραφει δοσολογιες , τροπους παροχης κλπ να την δουμε .Οτι καταστρεφει μικροβια και καρκινο , δεν ειναι παντα και ασφαλες ... Αλλο αν κατι κανει κακο στα μικροβια ή και τους μυκητες (με μυκητα εχουμε να κανουμε ) και αλλο οτι ειναι πληρως ασφαλες για εσωτερικη χρηση . Αυτη ειναι η αρχη ... εκτος αν η επιστημη κανει τα πειραματα σε πτηνα και εχουμε κατι ακομα πιο κοντινο . Προσωπικα εχω δηλωσει ηδη μη αρνητικος της χρησης ως εσχατη λυση (οπως λεει και ο Αντωνης ) και υπευθυνα επισης κατεθεσα οτι οταν χρησιμοποιηθηκε δεν εδωσε λυση .Το δειγμα ηταν στατιστικα μικρο βεβαια .Δεν ξερω καν αν αυτο επιταχυνε κιολας το θανατο ... Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι το μπαλακι σχεδον εξαφανιζοτανε και το πουλι πεθαινε ... Δεν θυμαμαι ειλικρινα ονοματα των κατοχων των πουλιων , γιατι θα τους ειχα ηδη ενοχλησει για να μας δωσουν το ιστορικο .Προσωπικα δεν μπορω να προτεινω σε καποιον να ρισκαρει με κατι που δεν εχω αποδειξεις (εξ αρχης ) οταν την ιδια στιγμη εχω στο μυαλο μου αριθμο πουλιων που γινανε καλα με fungustatin (φλουκοναζολη ) που σε πολλους εχω αναφερει σε προσωπικη συνομιλια , δεν τολμω ομως να δηλωσω χωρις αποδειξεις δημοσια , γιατι οσοι δεν με ξερουν , ισως με περασουν για παλαβο ... Και δεν μιλαμε για μια αγωγη που δε θα συγκρινοντας οικονομικα με το οξυζενε , αλλα στοιχιζει το συνολο (αν γινει επαναληψη μετα απο ενα μηνα απο το τελος της αρχικης αγωγης και μονο οταν εχει ηδη αποτελεσμα ) αντε 10 ευρω ... 4μισυ ευρω κανει σχεδον η καψουλα

Θα ηθελα επισης να ζητησω ακομα και απο ατομα που δεν εχουμε ερθει σε επαφη στο παρελθον ή και απο εσας που στηριζεται ισως την χρηση του υπεροξειδιου του υδρογονου για megabacteria , αν εχετε να καταθεσετε μαρτυρια εμπειρικης χρησης της ουσιας , να το κανετε

Εδω ομως ειμαστε να δινουμε καθε περιπτωση προς συζητηση , κριση και προβληματισμο και ο καθε ενδιαφερομενος για τα δικα του πουλια , μπορει να κανει χρηση σε οτι νομιζει καλυτερο

* Παντως να επισημανω οτι σε διαδικτυακη αναζητηση ή εστω εδω μεσα , αν βρειτε ατομο που για εξωτερικη αντισηπτικη και καθαριστικη χρηση πληγης να συστηνει περισσοτερο απο εμενα οξυζενε , να μου το αναφερετε .... συνηθως παντου για καυστικο betadine ακουμε ...

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σκεφτομαι να συγκεντρωσω με συνδεσμους στο παρον θεμα , ολα τα θεματα μελων με megabacteria ... θελει βεβαια αρκετο ψαξιμο και δουλεια ... εχω ομως βαλει φωτο εστω πραγματικων περιστατικων (ελαχιστων απο οσα πραγματικα εχουν συμβει ) μεσα σε αυτο το θεμα και εχουμε ηδη δει . Φωτο που οπως θα δειτε δημιουργουν μια σημαντικη βαση (οπως και για το συνολο των ασθενειων αν καποτε σας επειθα να παρουσιαζουμε τα περιστατικα μας ) οχι για μας αλλα για την παγκοσμια κοινοτητα των ανθρωπων που εχουν με μας το ιδιο χομπυ

Εψαχνα για καποια ερευνα για τη χρηση του οξυζενε (hydrogen peroxide ) στο megabacteria βαζοντας << macrorhabdus goldfinches ) macrorhabdus ειναι το ονομα του megabacteria επιστημονικα

Αφου ειδα οτι εκτος απο μια αναρτηση στο fb με το γνωστο αρθρο που εχουμε κοινοποιησει , ειμαστε η μοναδικη σελιδα που αναζητα το θεμα μαλλον τοσο ενθερμα (και με αντιστοιχες μαλλον αναγνωσεις ) εδω και καιρο στον παρων ποστ (δυο αποτελεσματα και για το 2015 και για το 2016 ) .Αρα δεν πρεπει να εχει παραπονα το << οξυζενε >> ...

Ομως επεσε το ματι μου στις εικονες χαμηλα και εβαλα αναζητηση με τα ιδια κριτηρια μονο για εικονες .Αν κανετε το ιδιο θα δειτε οτι ειναι ολες δικες μας αυτες που δειχνουν πουλια με το προβλημα .Ειχε καποιος κοιταξει πριν λιγα χρονια αν υπηρχε τετοια βαση;

Αυτα ειναι τα αποτελεσματα αν βαλω το macrorhabdus με την καρδερινα στα αγγλικα . Παρομοια κατασταση ... Αφιερωμενη σε οσους κατα καιρους εχουν αποκαλεσει ενα φορουμ που αγαπα και πληροφορει για ολα τα πουλια , ως .... παπαγαλοφορουμ ! Ναι και παπαγαλοφορουμ ειμαστε και καρδερινοφορουμ και ειμαστε περηφανοι για ολα .Ειμαστε

GreekBirdClub !!!!!

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο ... 456

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία