Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 67
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2010
    'Ονομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια TIMBRADO ESPANOL
    Post Thanks / Like
    Παιδια θα αναφερω και την δικη μου αποψη.Καταρχας τα δυο λογια που εγραψε παραπανω ο jk21 βασιζωνται σε πολυ σωστες σκεψεις,απο εκει και περα προσωπικα εγω δεν μπηκα ποτε σε αυτην την διαδικασια οσον αφορα την εκπεδευση των δικων μου πουλιων,εκτος το ετος2010 οπου στην πτεροροια εχασα απο την πολυ ζεστη τα δυο αρσενικα τα οποια δεν θα τα ελεγα και καθαρους δασκαλους(γιατι το να στεψεις δασκαλο πρεπει πρωτα να εχεις τις γνωσεις και την εμπηρια και δευτερον το πουλι να ειναι best of the best)λοιπον μολις εχασα τα δυο αρσενικα βοηθησα τα μικρα με cd ισα ισα να τα ανεβασω αλλα τα αποτελεσματα δεν ειχαν επυτηχια γιατι μαλλον ηταν λαθος η ωρα και λαθος τα ακουσματα.Εδω ηθελα να σταθω οτι το μεγαλητερο λαθος ειναι να ακουμε ενα ωραιο τιμβραδο απο το internet και να το βαζουμε να το ακουν τα νεαρα πουλια .Εχω αρκετες γνωριμιες στην ευρωπη και μεσα απο διαλογους μου τονισαν οτι οταν παρεις αποφαση να ασχοληθεις με αυτον τον τροπο το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι οτι την γραμμη και το αιμα που εχεις στο κουμασι σου αυτα τα κελαιδισματα πρεπει να ακουν τα μικρα ειναι το ποιο βασικο απο ολα.
    Τωρα οσν αφορα τον κυριο Ramoς εγω δεν ειμαι αξιος να σχολιασω τις πραξεις και τις επιλογες του γιατι ειμαι πολυ μικρος και φτωχος μπροστα σε αυτον και απο εμπειρια και απο γνωσεις σε αυτο το θεμα.Μετα το 2011 καταφερα να εχω ενα πουλακι μεσα απο διασταυρωσεις το οποιο μπορει καποιος να το πει δασκαλο ,αλλα βασικα τα αποτελεσματα μου τα εφερα μεσα απο δασκαλεμα απο ζωντανο δασκαλο και μεσα απο προσεκτικες γεννετικα διασταυρωσεις .Ισως καποια στιγμη να δοκιμασω και εγω αυτον τον τροπο αλλα με πολυ προσοχη σε αυτο που αναφερα παραπανω δηλ(τι πουλια ειναι και τι θα πρεπει να ακουν)και παλι λογο αποιριας της συνγκεκριμενης μεθοδου θα ξεκινουσα σιγα σιγα με τον συνδιασμο ζωντανων δασκαλων και ηχων αλλα οι δασκαλοι να ειναι οπως ειπαμε δασκαλοι και οχι ενα καλα βαθμολογιμενο η καλο στα δικα μας αυτια πουλι. Η δικη μου γνωμη ειναι αυτη .
    ΦΙΛΙΚΑ
    Τελευταία επεξεργασία από kostastim; 07-02-2013 στις 19:10
    ΚΙΟΥΡΤΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ TIMBRADO EOO T31

2. Thanks jk21 , Rovaios, lee, lagreco69 thanked for this post
    Likes gianniskilkis, Rovaios, lee, lagreco69 liked this post
    odysseus
    Guest

Μονον ηλεκτρονικοι ηχοι για εκαπιδευση...

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από odysseus Εμφάνιση Μηνύματος
    Αν καταλαβα σωστα συνδιαζοντας ολες τις απαντησεις του, ο Ramos βασιζεται μονο σε ηλεκτρονικα ακουσματα (διορθωστε με αν κανω λαθος) ...
    Διαβαζοντας εκ των υστερων το blog του Ramos, βλεπω να γραφει εκει τoν Γεναρη του 2012:

"Έχω εκπαιδευσει Ισπανικά καναρίνια Timbrado με μόνο τη χρήση ηλεκτρονικών μέσων για μερικά χρόνια και πρέπει να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος με τα αποτελέσματα, σε σημείο που ποτέ δεν θα το κάνω με διαφορετικό τρόπο..."

http://timbradospanama.blogspot.gr/2...uccessful.html

4. Thanks kostastim, jk21 , gianniskilkis thanked for this post
    Likes lagreco69 liked this post
    vag21
    Guest
    αν ισχυει αυτο.πεφτει ενας μυθος.

6. Likes kostastim liked this post
    odysseus
    Guest
    Δεν εχω εμπειρια στα καναρινια, παρα μονο την προσφατη κατοχη 2 timbrados.

Αποδεχομαι ομως το λογικατατο επιχειρημα του Ramos σε σχολιο αναγνωστη του blog (στην ιδια σελιδα), οπου μεταξύ αλλων αναφέρει:

"Tony, thanks for your comment, I should clarify that the natural learning process of a canary in nature is the copy, incidentally the only difference between a teacher and audio, the audio is well done if no faults.
    ....
    There are many myths posted on internet and that is one scientifically proven.
    ...."
    (μεταφραση google απο το http://timbradospanama.blogspot.gr/2...uccessful.html )

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αν βαλουμε ενα δασκαλο να τραγουδα με τα μικρα τριγυρω του ,τοτε σιγουρα εχουν να παρουν εκτος απο τους ηχους ,οπως εμεις τους ακουμε ,και την μιμηση των κινησεων του προσωπου ,του λαιμου του ,που ισως παιζουν ρολο ,στον ηχο που τελικα βγαζει (δυναμη ,χροια ,τονο )

Αν βαλουμε τον δασκαλο να ακουνε τα μικρα ,αλλα χωρις οπτικη επαφη μαζι του ,τοτε οι διαφορες του και τα προτερηματα του ,σε σχεση με εκπαιδευση μεσω cd ,υπαρχει μονο υπο τις εξης προυποθεσεις

αν το cd δεν ειναι ολοκληρωμενα κομματια αρκετου χρονου ,αλλα συρραφες .Σιγουρα δεν ειναι το ιδιο πραγμα ...

αν το cd ειναι κακογραμμενο ηχητικα .Ενας καλος γνωστης επεξεργασιας ηχου ,αυτο μπορει να το εξανεμισει σχεδον εξολοκληρου

αν η αναπαραγωγη του cd δεν γινεται με σωστο τροπο . Yπαρχει μεταξυ των εκτροφεων ,η διαδοση οτι επειδη το τιμπραντο ειναι υψηφωνο ,αρκει για την ηλεκτρονικη αναπαραγωγη του ηχου του ενα tweeter ηχειο (υψηλων συχνοτητων ) .Εκει γινονται δυο λαθη .Το πρωτο ειναι οτι ολα τα tweeter της αγορας δεν κατεβαινουν ετσι κι αλλιως πολυ χαμηλα ,ωστε να συμπεριλαβει το ανωτερο τμημα των μεσαιων ακουστικων συχνοτητων .το δευτερο ειναι οτι το τιμπραντο ανεβαινει σε συχνοτητα πολυ ψηλα ,αλλα δεν παει να πει οτι εχει εξω απο το φασμα του τις μεσαιες ακουστικες συχνοτητες .Εχει κατσει καποιος να ακουσει πχ

το 1 khz

ή τα 2 khz

το τραγουδι των τιμπραντο ειναι σαφως αρκετα υψηφωνο σε σχεση με τα μαλινουα ,αλλα δεν αυτο δεν παει να πει οτι στο φασμα των συχνοτητων που βγαζει (για να βγει σαν αποτελεσμα μια τελικη νοτα ) απουσιαζουν χαμηλοτερες συχνοτητες ...

με λιγα λογια ,πρεπει να εχουμε συνδιασμο μεγαφωνων mid- range και tweeter ή εστω tweeter να ξεκινα σιγουρα απο τα 2 khz και οχι πιο πανω .H αναφορα εδω για φασμα που κυριως καλυπτει την περιοχη 4-6 khz (σελ 90 ) δεν σημαινει (οσοι ξερουν απο συνθεση συχνοτητων καταλαβαινουν ισως τι λεω ) οτι θα παρουμε το ιδιο ηχο αν κοψουμε την δυνατοτητα αναπαραγωγης του φασματος κατω απο τα 4 khz ,εστω και αν αυτο ειναι πιο εξασθενημενο ,οπως βλεπουμε στην σελιδα 89 της ερευνας (2ο και 3ο ακουστικο φασματογραφημα )

http://userpages.umbc.edu/~blohr/Loh...20Bioac%202004

Aν αυτα λοιπον προσεχθουν ,ωστε να εχουμε πιστη αναπαραγωγη τραγουδιου ,οχι οποιουδηποτε πουλιου ,αλλα δασκαλου ,τοτε θα εχουμε καλα αποτελεσματα και με ηλεκτρονικη εκπαιδευση μεσω cd .Ειμαι βεβαια σιγουρος ,οτι θα υπαρξουν επισκεπτες (μη μελη ) που θα πουνε παλι θεωριες λεει αυτος .... σε αυτους λοιπον θα πω ,για να εχουν σιγουρα αποτελεσματα ,να δωσουν λιγο ρουπσεν στο cd να φαει να γλυκανει η φωνη του και τα αποτελεσματα θα ειναι εξασφαλισμενα !
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

9. Thanks kostastim, lagreco69 , gianniskilkis thanked for this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2010
    'Ονομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια TIMBRADO ESPANOL
    Post Thanks / Like
    AAAAAAA ΚΑΛΟ Δημητρη με εκανες και γελασα με το τελευταιο σχολειο .Να εισαι καλα ρε φιλε.
    ΚΙΟΥΡΤΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ TIMBRADO EOO T31

11. Likes jk21 liked this post
    vag21
    Guest
    Αντι για μπαταριες,να καιει ρουπσεν ε;οικονομικο μου ακουγετε χαχαχα

13. Thanks gianniskilkis thanked for this post
    Likes jk21 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

επειδη μιλησα με καποιο μελος μας και μου ζητηθηκε να εξηγησω τι ακριβως εννοω στο θεμα του φασματος των ηχων του τιμπραντο ,θα ηθελα να αναφερω τα εξης :

τοσο η ανθρωπινη ομιλια ,οσο και το τραγουδι των πουλιων ,ειναι μια συνεχης συνθεση σε καθε χρονικη στιγμη ,οχι μιας συχνοτητας ,αλλα αρκετων .Ειναι δηλαδη ενα συνθετο ηχητικο σημα .Καθε ον (ο ανθρωπος ,τα πουλια ,τα ζωα ) εχουν ενα φασμα συχνοτητων που καλυπτει η φωνη τους .Στα τιμπραντο ,οπως φαινεται και απο τα φασματογραφηματα που επισυναψα ,το φασμα αυτο εχει ιδιαιτερη ενταση κυριως μεταξυ 4-6 khz που το κανει να ξεχωριζει απο τα κοινα καναρινια (για αυτο και το αποκαλουν τενορο ) ,αλλα εχει επισης σεβαστη ενταση (οπως και των κοινων καναρινιων ) και μεταξυ 2 -4 khz .Eκει (στα 2 khz ) μαλιστα εχει παρομοια σταθμη σηματος με τα malinua και η σταθμη αυτη πεφτει για τα μαλινουα οσο παμε προς τα 4 και γινεται μεγαλη σαν διαφορα απο 4 εως 6 khz

δηλαδη ναι μεν το τιμπραντο εχει ηχους στις υψηλες συχνοτητες που τα αλλα δεν εχουν ,αλλα συγχρονως εχει ηχους και χαμηλοτερα ,που απλα ειναι πολυ πιο χαμηλης εντασης .Οταν λεει ενα τραγουδι ,σε μια δεδομενη στιγμη ,ο ηχος που ακουγεται ειναι συνθεση ηχων υψηλων συχνοτητων και εν δυναμει (εξαρταται την νοτα και την στιγμη της καθε νοτας ) και χαμηλων ,εστω και με χαμηλοτερη συνεισφορα στο τελικο αποτελεσμα .Αν εμεις δεν χρησιμοποιησουμε ηχεια που αποδιδουν σωστα και συχνοτητες απο 2 -4 khz (αλλα και χαμηλοτερα ,εστω και αν οι ηχοι ειναι πολυ χαμηλης εντασης )αφαιρουμε απο το τελικο αποτελεσμα του συνθετου ηχου ,ενα κομματι που αλλοιωνει την τελικη χροια .Εκει κυριως ειναι και το προβλημα της μη πιστης αποδοσης του ηχου ενος ηλεκτρονικα καταγεγραμμενου τραγουδιου ,ενος πολυ καλου δασκαλου .Σηματα κατω απο 2 khz εχουν σταθμη τουλαχιστον -25 db (για οσους καταλαβαινουν αυτα τα μεγεθη ,απο ενασχοληση με τη μουσικη ) και δεν ειναι προβλημα να μην αποδοθουν .Ομως τα 2 khz πρεπει να αποδοθουν τελεια .Γινεται αυτο με ενα καλο tweeter και μονο ,οπως μεχρι τωρα η πλειοψηφια των εκτροφεων κανει;

ας δουμε το φασμα ενος tweeter καλης μαρκας πχ της crystal audio

αλλα και μια αλλη περιπτωση

και στις δυο παραπανω περιπτωσεις εχουμε πτωση στα 2 khz της ευαισθησιας κατω 7 db σε σχεση με τις πιο πανω συχνοτητες ,οπου τα tweeter εχουν την κανονικη επιπεδη αποκριση .Αρα τους ηχους των 2 εως 2.5 khz του τιμπραντο (δεν εξεταζω καν τους χαμηλοτερης συχνοτητας ,ως μη σημαντικους ) δεν μπορει να τους αποδωσει σωστα ,αλλα τους εχει υποβιβαζμενους πολυ .Το ποσο πολυ θα το καταλαβεται αν σας πω οτι -3 db ειναι σχεδον εντασης μισης ισχυος ......

Νομιζω ποια τα πραγματα ειναι σαφη ,στο που ειναι (ισως και αλλου αλλα εδω σιγουρα ) στο δασκαλεμα με ηλεκτρονικα μεσα ,οπως γινοτανε μεχρι τωρα .Τα ιδια πραγματα ειχα πει λιγοτερο αναλυτικα καποτε νομιζω σε σενα Βαγγελη; καποιος με ειχε ρωτησει πριν κανενα χρονο ... ειχα σκεφτει να τα γραψω και δημοσια ,αλλα λεω ολοκληρος κριτης και τους ειχε πει rape seed γιοκ ! και κεινοι συνεχιζουν ... θα με ακουσουν αν τους πω ,οτι δασκαλευεται λαθος; ......

15. Thanks lagreco69 , kostastim thanked for this post
    Likes lagreco69 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

για οσους θελουν να μαθουν περισσοτερα για τον ηχο
    δειτε εδω

αυτα που ελεγα περι συνθετου φασματος συχνοτητων του καθε ηχου

http://www.ionio.gr/~floros/lessons/...s_lesson03.pdf

αλλα και ολο το συγκεκριμενο μαθημα σε μορφη pdf

http://www.ionio.gr/~floros/lessons/

17. Thanks lagreco69 , gianniskilkis, kostastim thanked for this post
    Likes lagreco69 , gianniskilkis liked this post
    odysseus
    Guest
    Δηλαδη Δημητρη θες να πεις οτ ολοι αυτοι που διαγωνιζονται εικονικα, πανε σε studios και ηχογραφουν ωστε να πιασουν τις καλες επιδοσεις που φαινονται στα αποτελεσματα?

http://translate.google.gr/translate....shtml&act=url

Δεν νομιζω ...

Ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενα ολα που γραφεις αυτα περι συχνοτητων των tribados, αλλα και μια απλη, καλη ηχογραφηση μπορει να κανει καλη δουλεια.
    Την βαση για την δουλεια αυτη την δινει ο Ramos στις σελιδες του, τονιζοντας μεταξυ αλλων οτι δεν θα πρεπει να γινεται ταυτοχρονα χρηση δασκαλου και ηλεκτρονικου μεσου, γιατι στην περιπτωση αυτη υπερισχυει το ακουσμα του δασκαλου, μιας και ειναι πιο ευκολο για τον μαθητη να παρει την κυρια γραμμη του απο αυτον.

Την περιπτωση αυτη μπορεις να την δεις σε πραγματικο παραδειγμα με τα 2 αδερφακια timbrados που χαρισες σε μενα και στον Αρη.
    Αν εξαιρεσεις τον μηνα που βρισκονταν σε σενα, τον ενα του Αρη ακουγε τον "δασκαλο" και ηλεκτρονικους ηχους και το δικο μου ακουγε μονον ηλεκτρονικους ηχους (απο το ιδιο CD που ακουγε του Αρη + καποια επιπλεον απο youtube).
    To αποτελεσμα στα 2 πουλια ειναι διαφορετικο (αυτο του Αρη ειναι βεβαια ηχογραφημενο 1.5 μηνα νωριτερα απο το δικο μου)

Στο σημειο αυτο να ευχαριστησω και παλι τον Κωστα (kostastim) που με με την παραχωρηση της συνεντευξης μας δινει την ευκαιρια να παραθετουμε τις αποψεις μας πανω στο θεμα εκπαιδευσης (εμπειροι & αρχαριοι). Προσωπικα μου εδωσε το εναυσμα για να ψαξω περισσοτερο το θεμα εκπαιδευσης
    Τελευταία επεξεργασία από odysseus; 12-02-2013 στις 00:18

19. Thanks kostastim thanked for this post

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία