Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 678
Αποτελέσματα 71 μέχρι 79 από 79

Θέμα: Λυκοπένιο

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Aristeidis Εμφάνιση Μηνύματος
    αν δεν εχει με τι ν ασχοληθει ο ανθρωπος...ψαχνει τι μπορει να δωσει στα πουλια του!εγω θα προτεινα τη προσθηκη oxybolone στην αυγοτροφη.
    Καλή σκέψη,όμως κάποιοι που δεν είχαν τι να κάνουν,πρότειναν το ίδιο με εσένα.Η πρότασή σου δηλαδή είναι ξεπερασμένη απο την ιστορία την ίδια.Συν των άλλων,εδώ,μιλάμε για χρώμα,δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό;

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Aριστειδη θα σε παρακαλεσω να μεινουμε on topic . Aλλο off topic σε ενα θεμα που δεν αναφερεται σε ανδρογονα αλλα σε ενα καροτενοειδες δεν θα υπαρξει

Δημητρη την καρμινη την ανεφερα σαν γνωστη χρωστικη που μπορει να συναντησεις σε καποιες τροφες .Δεν ξερω αν η συγκεκριμενη ειναι η χρωστικη των κοκκινων προσφωνουμενων <<βιταμινων >>

Αν δεν ειναι παντως αυτο , τοτε πολυ πιθανον να ειναι το αννατο

http://www.food-info.net/gr/e/e160b.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Annatto

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...2016.4544/full

ενα καροτενοειδες απο τον καρπο καποιου φυτου κοκκινου , με αμφιλεγομενη ομως ασφαλεια χρησης και ορια στην ανθρωπινη διατροφη καθως και στη διατροφη ζωων που τρωει ο ανθρωπος , οταν ομως προκειται για ζωα συντροφιας που δεν αποτελους τροφη των ανθρωπων , ο νομος ειναι χαλαρος και δεν ξερω αν και σε τι ποσοτητα γινεται χρηση σε αυτα και με ποια ασφαλεια ...
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

3. Likes Deukalion liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος

Αν δεν ειναι παντως αυτο , τοτε πολυ πιθανον να ειναι το αννατο
    Δημήτρη εγώ έχω 3 και κάτι χρόνια πουλάκια.Ασχολούμαι σχολαστικά τα τελευταία δύο.
    Γνωρίζω τα βασικά και αν ψάχνω κάτι είναι σε αυτή την κατεύθυνση,έτσι ώστε να θεμελιωθούν σωστά κάποια πράγματα.Απο εκεί και πέρα με όλα τα πρόσθετα τύπου VAM,τις χρωστικές απο την πρακτική τους πλευρά ή ακόμα και με τις απλές "υπερτροφές" δεν έχω ασχοληθεί.Θα τελειώσω πρώτα το κλασικό κομμάτι και μετά θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα.

Τώρα σχετικά με το Ανάτο,επειδή έχω μεταφράσει το κείμενο ενός Κροάτη OMJ για κάποιες καινούριες μεταλλάξεις (Urucum και Bec-Jaune) ,σε διαβεβαιώ οτι αν υπήρχε και η παραμικρή πιθανότητα να βάφει,θα το είχαμε μάθει απο τους Ιταλούς,όπως θα το είχαν μάθει και αυτοί από τους Βραζιλιάνους.Είναι αρχαία βαφή το Urucum=annato,θα το έχουν δοκιμάσει σίγουρα.Και πάλι βέβαια το αν επηρεάζει έστω λίγο την αποχρωση σε κάποιους τύπους καναρινιών,δεν είμαι πρακτικά σε θέση να γνωρίζω.

ΥΓ:Υπάρχει και υβρίδιο urucum,ολοκίτρινο!

5. Thanks jk21 thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μην υπερεκτιμας τις δυνατοτητες ξενων εκτροφεων (αλλα να τις σεβεσαι ) ... θα σου πω οτι ειμαι χαρουμενος πχ απ τις επιτυχιες στο Παγκοσμιο αλλα καθολου ευχαριστημενος .Δεν θεωρω οτι εχουμε πολυ λιγοτερες δυνατοτητες απο ισπανους , ιταλους αλλα και τους αλλους που ηταν μπροστα μας .Το τι χρειαζεται ωστε σε 4-5 χρονια να ειμαστε αρκετες θεσεις μπροστα , ειναι μαλλον offtopic , ελα στη βασιλοπιτα να τα πουμε Κοπή Βασιλόπιτας 2018!

Μην εμπιστευεσαι επιπλεον την ειλικρινεια των ιταλων (και οχι μονο ) ...

Αλλα συνεχιζε να το ψαχνεις μεθοδικα ! εισαι σε καλο δρομο μη αναμασηματος

7. Likes Deukalion liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    'Ονομα
    Aristeidis
    Post Thanks / Like
    συγνωμη για το off topic.αν δεν εχεις τι να κανεις βαψε τα πουλια σου.

9. Likes jk21 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αριστειδη δες το αρχικο αρθρο και θα καταλαβεις αν το λυκοπενιο εχει σαν βασικο λογο παροχης - δοκιμης μονο το βαψιμο ή η αξια του (η διαπιστωμενη εγκριτα ) ειναι και διατροφικη

11. Likes Aristeidis liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    'Ονομα
    Aristeidis
    Post Thanks / Like
    ενταξει το καταλαβα απλα νομιζω οτι με τα συμπληρωματα και τα φαρμακα εχουμε καταληξει να κανουμε πειραματαζωα τα πουλακια.ειδικα αυτες οι καρδερινες εχουν τραβηξει τα πανδεινα.εγω γι αυτο σταματησα την εκτροφη της καρδερινας.οτι και να κανεις θ αρρωστησει.δεν αναρωτηθηκε ποτε κανεις το γτ αλλα μονο πως θα τη θεραπευσει?μηπως γτ το κλουβι δε της παει οσο και να χτυπαμε το κ...ο μας κατω?Δημητρη το ξερεις οτι το αγαπημενο μου πουλι ειναι η καρδερινα και την αγαπαω περισοτερο κ απ τα κορακια.γτ να επιμενω να τις εκτρεφω?για να τις βλεπω να αρρωσταινουν?μην ακουσω τη κλασικη απαντηση οτι με τη σωστη διαχειρηση δε παθαινουν τπτ...

13. Thanks jk21 thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οσοι μπορουν να την εχουν δικια τους , μονο εκει εξω στη φυση , καλα κανουν και σταματανε την εκτροφη , αρκει να προσπαθουν με αλλους τροπους να την εχουν ακομα για πολλα χρονια , ζωντανη , ακμαζουσα , εκει εξω στη φυση

Οσοι δεν τους αρκει και την θελουν σε κλουβι , πρεπει να πειστουν να την εχουν μονο γεννημενη σε αυτο και οχι αρπαγμενη απ τη φυση

Καποιοι αλλοι την θελουν στη φυση αλλα πρεπει να την εχουν και στην εκτροφη , δακτυλοδικτουμενοι ως κωλοτουμπες , εκτειθεμενοι για οτι και να κανουν στην εκτροφη τους , δειχνοντας τον μοναδικο δρομο , για να σταματησει ισως καποτε να αναρωτιεται ο καθενας γιατι αρρωσταινει ... Πηγαινε πισω ... Αριστειδη και δες ποσα πολλα εχουν αλλαξει απο τοτε που σκεφτεσαι και σκεφτομαι . Στη διατροφη , στη διαμονη , στις θεραπειες (ναι και αυτες ειναι ενα βημα ) αλλα κυριως στο οτι καποτε ελεγες οτι θες να εκτρεφεις και ησουν η εξαιρεση και σημερα ολοι λενε οτι θελουν να εκτρεφουν ή οτι εκτρεφουν , απλα οσοι πραγματικα εκτρεφουν ειναι ελαχιστοι .Ειναι ομως ενα βημα και αυτο . Ενα βημα που για ατομα που θελουν πολλα περισσοτερα (εσυ , εγω ... ) δεν ειναι αρκετο , δεν εκπεμπει αισιοδοξια αλλα δεν σβηνει την ελπιδα . Η ελπιδα για πολλους ειναι υπαρκτη και εξω απ την παρουσα παρεα .Για μενα οχι . Το greekbirdclub ειναι το μοναδικο που μπορει (θελουν και αλλοι ) που μπορει κατι να αλλαξει αλλα δεν ειναι ευοιωνα τα πραγματα . Αν καποια μελη μας δεν στηριζανε αυτο το χωρο προσφατα για να μεινει στα διαδικτυακα δρωμενα , ισως και να μην υπηρχε αυτη τη στιγμη που μιλαμε . Αλλα για να ερθουν καλυτερες μερες , δεν ερχονται με εναν μη καρδερινα , να βαζει καθε τοσο τα πουλια του στην καθημερινοτητα τους αλλα οταν πολλοι αλλοι το κανουν και βλεπουμε τις απωλειες , το φλερτ , τις γεννες , τους πεταμενουνους νεοσσους απ τους γονεις , το ρισκο να επιμενουμε να πιστευουμε σε αυτους , το μη ρισκο και την εμπιστοσυνη σε θετους και οτι θα ακολουθησει , που δεν ειναι παντα ευοιωνο οπως νομιζουν οι περισσοτεροι κλπ κλπ κλπ και καθε τι αλλο που μπορει καποιος να παρατηρησει και να μαθει και να μεταφερει , οταν δεν ειναι απλα θεατης στις κερκιδες αλλα πρωταγωνιστης στο κεντρο του θεατρου ...

Οταν λοιπον αυτοι οι αλλοι που πειραματιζονται , με συναισθηση ευθυνης για οτι μεταφερουν προς τα εξω , δουν οτι ηρθε το πληρωμα του χρονου , θα ερθουν να κανουν τους πρωτους παρεα ...

Ξανα στα << λυκοπενια >> τωρα ...

15. Likes Iscariot, NickKo liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    'Ονομα
    Aristeidis
    Post Thanks / Like
    αλλα κυριως στο οτι καποτε ελεγες οτι θες να εκτρεφεις και ησουν η εξαιρεση

Καποτε ηθελα να εκτρεφω και να απελευθερωνω και αυτο εκανα αλλα δεν ειχε κανενα νοημα.ικανοποιουσε μονο την αναγκη μου να εχω καρδερινες κοντα μου.τσαμπα κοπος να βγαζεις 5-10 καρδερινακια το χρονο και μεχρι την επομενη ανοιξη να μενουν 2-3.ψυχοφθορο για τον εκτροφεα να βλεπει τα πουλια που εβγαλε με τοσο κοπο να φουσκωνουν το ενα μετα το αλλο το χειμωνα αλλα κυριως αδικο για τα πουλια.δε λεω μερικα μενουν υγιη αλλα τα περισσοτερα...εφαγα μια φρικη μια μερα και τα αμολησα ολα.και οσα ειχαν δαχτυλιδι τους το κοψα!

17. Thanks jk21 thanked for this post
    Likes Iscariot liked this post

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 678

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία