Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    'Ονομα
    giorgos
    Post Thanks / Like

Αγορά καναρινιών στην Πάτρα.

Παιδια αποφασισα φετος να ασχοληθω παλι με τα καναρινια και την αναπαραγωγη τους. Εδω και περιπου δεκα χρονια δεν εχω κανενα καναρινι στην κατοχη μου καθως ειχα εγκαταλειψει το σπορ(σπουδες κ.τ.λ.). Μονο 2-3 καρδερινες καθε φορα ειχα ολα αυτα τα χρονια.Ειπα λοιπον να αγορασω ενα ζευγαρι καναρινια μεχρι το τελος Ιανουαριου , να τα προετοιμασω και να προσπαθησω να τα ζευγαρωσω . Αν δε κατσει θα τα εχω ετοιμα για του χρονου. Θελω λοιπον καποιες πληροφοριες:
    1)Ξερει καποιος ενα καλο μαγαζι στην Πατρα που να μπορω να εμπιστευτω για να παρω το ζευγαρι?
    2)Σε τι τιμες πωλουνται τα καναρινια (αν γνωριζει καποιος τιμες για πατρα ακομα καλυτερα)? Εχει καλυτερες τιμες αν παρω ζευγαρι?(για να ξερω τι να περιμενω)
    3)Εχω δει καποια πολυ ομορφα πορτοκαλι καναρινια και σκεφτομαι να παρω τετοιου ειδους. Αυτα αντεχουν τις θερμοκριες απο 9-10 βαθμους και πανω ωστε να μπορω να τα εχω σε εξωτερικο χωρο(εννοειται προστατευμενο απο αερα) το μεγαλυτερο μερος του χρονου? Παλια ειχα καποια πρασινοκιτρινα (δεν γνωριζω ρατσες) και δεν ειχαν προβλημα με τις θερμοκρασιες.
    4)Η παλια μου ζευγαρωστρα (10 ετων περιπου) μπορει να τα φιλοξενησει? Εχει μικρα κομματακια με σκουρια αλλα ειναι γερη και την εχω καθαρισει καλα με χλωρινη.
    Τελευταία επεξεργασία από mariakappa; 16-01-2013 στις 23:46 Αιτιολογία: τονισμός τίτλου

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    ΜΠΑΜΠΗΣ
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια - ενυδρεία
    Post Thanks / Like
    καλησπερα και καλοσ ηρθες φιλε μου γιωργο
    λοιπον ας τα παρουμε ενα ενα
    1)Το φορουμ δεν επιτρεπει να διαφιμιζουμε μαγαζια επαγκελματιες κτλ τουλαχιστον σε ποστ
    2) εαν θες ρατσας ενα ζευγαρι μπορει να σου βγει απο 70 και εξαρταται τι ζευγαρι και απο που θα τα παρεις.κοινα καναρινια βρισκεις αρσενικα με 25-30 ευρο και θυλικα15-20 οποτε υπολογισε κανα 50αρι για κοινα(οχι ρατσας)
    3)Αυτο εξαρταται αν θα κανεις καλη διατροφη στα καναρινια σου.
    4) πρεπει να την τριψεις με γιαλοχαρτο και να την βαψεις με οικολογικο χρωμα και μετα εισια ετοιμος!!
    ΚΑΛΟΣ Ηρθες και καλη διαμονη στο φορουμ!
    Τελευταία επεξεργασία από babis100nx; 16-01-2013 στις 20:19
    OTAN H ΑΓΑΠΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΘΟΣ...

3. Thanks jk21 thanked for this post
    Likes mitsman, COMASCO liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Από ΟΛΑ!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Φιλε μου Γιωργο πραγματικα ειμαι στα ορια να διαγραψω ολοκληρο το θεμα!
    Απο τον τιτλο μεχρι το περιεχομενο του ειναι ΕΚΤΟΣ κανονων!!!
    Σε παρακαλω παρα πολυ οποτε εχεις χρονο διαβασε μια τους κανονες... ειλικρινα δεν θα σου παρει πανω απο 10 λεπτα!

1. Οπως ειπε ο φιλος Μπαμπης απαγορευονται τετοιες αναφορες!
    2. Το ζευγάρι να το υπολογιζεις απο 50 ευρω μεχρι και 80... παραπανω ειναι ακριβα πολυ.... 80 ευρω εγω θα επαιρνα ενα ζευγαρι ρατσας απο καποιον εκτροφεα που ξερω οτι εχει καλα πουλακια! Βασικο να διαλεξεις τι σ'αρεσει στα καναρινια... η φωνη??? το χρωμα???? η ο σωματοτυπος??? αυτες ειναι οι 3 κατηγοριες που χωριζονται χοντρικα τα καναρινια!
    3. Τα καναρινια αντεχουν και σε χαμηλωτερες θερμοκρασιες αρκει να μην δεχονται σε καμμια περιπτωση ρευματα αερα!!!
    4. Αν εχεις ενα καμινετο την καις, την τριβεις καλα με μια συρματοβουρτσα και μετα την βαφεις με ενα σπρευ οικολογικο!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Το super duper mini εκτροφείο μας!

5. Thanks lagreco69 thanked for this post
    Likes COMASCO, jk21 , lagreco69 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2010
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Γενικα, αν έχεις τη δυνατότητα να πάρεις από κάποιο γνωστό σου εκτροφέα είναι το καλύτερο. Έτσι θα ξέρεις ακριβώς την ηλικία των πουλιών, τις συνθήκες κάτω από τις οποίες ζουν και μεγαλώνουν και φυσικά, αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα λόγο κακής επιλογής πουλιών, θα μπορεσεις πιο εύκολα να συνεννοηθείς.

Το χρώμα από μόνο του δε λέει και πολλά. Ένα πουλί μπορεί να ζήσει σε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες, αρκεί να είναι προστατευμένο από ρεύματα, υγειές, δυνατό, να έχει τις κατάληλες τροφές και φυσικά να μην αλλάξει πολύ απότομα περιβάλον (ένα πουλί που έχι ζήσει όλο τον καιρό ως τώρα, μέσα σε ένα δωμάτιο, πχ το κατάστημα από το οποίο θα το αγράσεις, και πας και το πετάξεις έξω στο κρύο, ειναι πλ πιθανό να αρροστήσει)

Από εκεί και πέρα, είναι κάπως αργά τώρα για αγορά καναρινιών, καθώς για εμένα αυτό πρέπει να γίνει το φθινόπωρο, ώστε να έχεις το χρόνο για καραντίνα, προετοιμασία αλλά και για να πάρεις πουλιά από τις πρώτες γέννες, τα οποία είναι καλύτερα και πιο υγειή. Αυτά πάνω κάτω.

Απλά πρόσεχε τι πουλιά θα επιλέξεις. Αν δε σου γεμίζουν το μάτι στο πρώτο μαγαζί που θα μπεις, μη διστάσεις να φύγεις για να πας σε ένα άλλο κατάστημα. Να κοιτάς από μακριά τα πουλιά για κάμποση ώρα και να δεις να έχουν ωραίο πτέρομα, να έιναι δραστήρια, η φωνή τους να είνα καθαρή, να μην έχουν λερωμένη αμάρα, το κλουβί τους να είναι όσο το δυνατό πιο καθαρό και διάφορα άλλα που μπορεί να σου πούνε τα παιδιά.

7. Likes jk21 , mitsman liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2011
    'Ονομα
    δημητρα-δημητρης
    Κατοικίδιο
    κοκατιλ,μπανζτι,love bird,κακαρικια,ωδικα παπαγαλακια,ζεμπρακια,καναρινια κοινα-γκλοστερ
    Post Thanks / Like
    μια συμβουλη, πριν παρεις καναρινια διαβασε για την διαχειρηση και την φροντιδα τους. δεν το λεω προσωπικα το λεω σε ολους. ολοι παιρνουν καναρινι-παπαγαλο και δεν ξερουν τι τροφη τρωει. πριν παρουν κατι ας αφιερωσουν 1 ωρα διαβασμα.
    δημητρα+δημητρης
    Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ

9. Likes fadom1, jk21 , lagreco69 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ
    Post Thanks / Like
    και οταν με το καλο το παρεις ,προσδιορισε τους στοχους της εκτροφης σου ,ως προς την εκταση της σε αριθμο ! να αφησεις να γινουν τοσες γεννες ,ωστα να μπορεις να κρατησεις τελικα οσα πουλια ,μπορεις πραγματικα να φροντισεις με τον τροπο που τους αξιζει !

11. Likes fadom1, δημητρα liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας