Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 37
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Timbrados Classico, Gouldians, Canaries, Carduelis balcanica and Carduelis chloris.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σε ευχαριστουμε!! Χρηστο πολυ καλο το αρθρο σου, σκεφτομαι! να ασχοληθω και εγω ερασιτεχνικα με την εκτροφη Timbrados. για την ωρα ομως εχω ακομα παρα πολυ διαβασμα μπροστα μου.

2. Likes COMASCO liked this post
    odysseus
    Guest
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από orion Εμφάνιση Μηνύματος
    Στο άρθρο αυτό θα σας παρουσιάσω τον απλό, φθηνό και εύκολο τρόπο για την προσομοίωση ανατολής-δύσης σε εσωτερική εκτροφή καναρινιών, απαραίτητο και για την σωστή προετοιμασία της αναπαραγωγής (πυρώματος) αλλά και τη γενικότερη διαχείριση των καναρινιών μας.

Φυσικά, ο ήλιος είναι το καλύτερο για τα πουλιά μας, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο να τα συνδυάζουμε όλα.
    .....
    .....

Πραγματικά πολυ καλό αρθρο Χρηστο!
    Thanks!!!

Να προσθεσω μια αλλη πληροφορια.
    Πολλες νεες λάμπες "φθορισμου" ειναι dimmable (η προτεινομενη για εκτροφες απο αρκετους MASTER TL-D 90 Graphica 36W/950, είναι dimmable -βλ. χαρακτηριστικα: http://prntscr.com/pc5iq ) ....
    Αυτο σημαίνει οτι μπορουμε να κανουμε ακομη πιο ρεαλιστικο το συστημα ανατολης/δυσης, με την βοηθεια ενος DIM-Controller & ενος DIM Ballast, δίνοντας ενεργεια στην λαμπα απο 1%-100%.
    Εχω ήδη εγκατεστημενη την πιο πανω λαμπα και ειμαι στην διερευνηση των αναγκαίων υλικων προκειμένου να υλοποιησω τετοιο συστημα ανατολης/δυσης (... εφ' οσον βεβαια το κοστος δεν θα ειναι απαγορευτικο).

Θα επανελθω με οτι νεοτερο πανω σε αυτο.
    (Αν καποιος ήδη γνωριζει ακριβως την υλοποιηση, ας μην μας αφηνει να ψαχνομαστε στα ... σκοταδια :-))

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Χρήστο πολύ ωραίο άρθρο . Το μόνο που δεν πιστεύω εγώ ή μάλλον θεωρώ ,απ΄ότι μου είχε πει ένας φίλος ηλεκτρολόγος γενικολογώντας , η ακτινοβολία UV είναι πολύ δύσκολο πράγμα , για να πεις ότι επαρκεί εσωτερικά σε αναλογία με το ηλιακό φως. Θέλει πολλές λάμπες και κοντινές αποστάσεις στα πουλιά , κατ΄επέκταση στα κλουβιά τους ... Δεν έχω όμως περισσότερα στοιχεία εάν γνωρίζεις κάτι ... διαφορετικά βιταμίνη D σε σταθερή βάση και μην πολυπιστεύεται φυσικό φως και τέτοια ,δεν εννοώ ότι είναι ακατάλληλες λάμπες απλά ότι δεν είναι επαρκείς ....
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο
    Timbrado Español Καναρίνια Φωνής, Jack Russell Terrier
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από odysseus Εμφάνιση Μηνύματος

Πολλες νεες λάμπες "φθορισμου" ειναι dimmable (η προτεινομενη για εκτροφες απο αρκετους MASTER TL-D 90 Graphica 36W/950, είναι dimmable -βλ. χαρακτηριστικα: http://prntscr.com/pc5iq ) ....
    Αυτο σημαίνει οτι μπορουμε να κανουμε ακομη πιο ρεαλιστικο το συστημα ανατολης/δυσης, με την βοηθεια ενος DIM-Controller & ενος DIM Ballast, δίνοντας ενεργεια στην λαμπα απο 1%-100%.
    Εχω ήδη εγκατεστημενη την πιο πανω λαμπα και ειμαι στην διερευνηση των αναγκαίων υλικων προκειμένου να υλοποιησω τετοιο συστημα ανατολης/δυσης (... εφ' οσον βεβαια το κοστος δεν θα ειναι απαγορευτικο).

(Αν καποιος ήδη γνωριζει ακριβως την υλοποιηση, ας μην μας αφηνει να ψαχνομαστε στα ... σκοταδια :-))
    Με ενδιαφέρει το θέμα... αν μπορείς ψάξτο και πες μας!!! Σε ευχαριστώ φίλε μου...
    Χρήστος Τρυφωνόπουλος
    Ερασιτέχνης Εκτροφέας Καναρινιών Φωνής Timbrado Español
    Μέλος Ελληνικής Λέσχης Ισπανικού Τιμπράδο - Ε.Λ.Ι.Τ.
    http://timbradoscanary-r74.blogspot.gr

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gianniskilkis Εμφάνιση Μηνύματος
    Χρήστο πολύ ωραίο άρθρο . Το μόνο που δεν πιστεύω εγώ ή μάλλον θεωρώ ,απ΄ότι μου είχε πει ένας φίλος ηλεκτρολόγος γενικολογώντας , η ακτινοβολία UV είναι πολύ δύσκολο πράγμα , για να πεις ότι επαρκεί εσωτερικά σε αναλογία με το ηλιακό φως. Θέλει πολλές λάμπες και κοντινές αποστάσεις στα πουλιά , κατ΄επέκταση στα κλουβιά τους ... Δεν έχω όμως περισσότερα στοιχεία εάν γνωρίζεις κάτι ... διαφορετικά βιταμίνη D σε σταθερή βάση και μην πολυπιστεύεται φυσικό φως και τέτοια ,δεν εννοώ ότι είναι ακατάλληλες λάμπες απλά ότι δεν είναι επαρκείς ....
    Η λάμπα που αναφέρω ότι χρησιμοποιώ δεν εκπέμπει UV, απλά αναφέρω ότι πωλούνταν κατάλληλες οι οποίες εκπέμπουν, βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να τις συνδυάσεις και πως πρέπει να χρησιμοποιούνται;

Εγώ δίνω πολυβιταμίνη που έχει και D ενώ το καλοκαίρι τα έχω έξω και τα βλέπει λίγο ήλιος…

The Arcadia Bird Lamp has been developed in order to provide an artificial source of ultraviolet (UV) light, which is essential to captive birds denied exposure to direct sunlight.

The use of a light source that mimics the natural UV content of sunlight has recognised health benefits, and provides birds with a more natural view their surroundings, encouraging natural behaviour and in many cases improved breeding results.

Unlike normal fluorescent lamps, the Arcadia Bird Lamp uses special UV emitting phosphors to replicate the spectral pattern of sunlight with 12% of the total light output emitted as UV-A and 2.4% UV-B.

• Recreates UV exposure for domestic birds
    • Promotes vitamin synthesis
    • Restores natural vision
    • Available in linear form for aviaries and bird rooms
    • Compact lamp designed for use over birdcages in the home

FLUORESCENT LAMPS

FB08 8W
    300mm
    12"
    FB15 15W
    450mm
    18"
    FB18 18W
    600mm
    24"
    FB30 30W
    900mm
    36"
    FB36 36W
    1200mm
    48"
    FB58 58W
    1500mm
    60"
    Note: Linear bird lamps are designed for use in light fittings with high frequency ballasts - do not use with fittings with a diffuser in front of the lamp, unless it specifically states it is UV transmissive, as this will block the UV content of the lamp.

http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid=16&mid=13
    Χρήστος Τρυφωνόπουλος

7. Likes gianniskilkis liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ειναι ενα θεμα που με απασχολει απιστευτα και και εχω φαει την ζωη μου να βρω λυσεις!!!!!

1. Οι λαμπες που εκπεμπουν uva +uvb αν ειναι σε αποσταση μεγαλυτερη των 40- 50 εκατοστων απο τα πουλια ειναι δωρον αδωρον! δειτε τα εκτροφεια στο εξωτερικο, καθε κλουβι απο πισω εχει την λαμπα του!

2. Οι λάμπες Τ5 ντιμάρονται αλλα το θεμα ειναι οτι ντιμερ συν ψηφιακος χρονοδιακοπτης = 360 ευρω = φυλακη! Χωρια λαμπες , χωρια μετασχηματιστες που χρειαζονται!!!!

3. Δεν μας ειπες κόστος Χρηστο

4. Σε ευχαριστουμε πααααραααα πολυ!!!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

9. Likes gianniskilkis liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

μπριζα με χρονοδιακοπτη ψηφιακο βρισκεις απο 8 εως 35 ευρω ανετα

dimmer για Τ5 ......

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27622

Για τον Μητσακο μου (και μονο ) κατι μπορει να κανω ... οταν θα εχω χρονο

11. Likes mitsman liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από odysseus Εμφάνιση Μηνύματος
    Πραγματικά πολυ καλό αρθρο Χρηστο!
    Thanks!!!

Έχω κάνει το πιο πάνω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27622 αυτόματο σύστημα ανατολής δύσης στο ενυδρείο μου σε λάμπες 30 watt T8 εδώ και 1,5 χρόνο και είμαι πολύ ικανοποιημένος, σχέδια και οδηγίες υπάρχουν και σε άλλο αντίστοιχο ενυδρειακό forum. Διάρκεια ανατολής δύσης περίπου 15-20 λεπτά. Κόστος υλικών αν θυμάμαι περίπου 60 €
    Τελευταία επεξεργασία από Bout; 16-01-2013 στις 18:21

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mitsman Εμφάνιση Μηνύματος
    Ειναι ενα θεμα που με απασχολει απιστευτα και και εχω φαει την ζωη μου να βρω λυσεις!!!!!

1. Οι λαμπες που εκπεμπουν uva +uvb αν ειναι σε αποσταση μεγαλυτερη των 40- 50 εκατοστων απο τα πουλια ειναι δωρον αδωρον! δειτε τα εκτροφεια στο εξωτερικο, καθε κλουβι απο πισω εχει την λαμπα του!

2. Οι λάμπες Τ5 ντιμάρονται αλλα το θεμα ειναι οτι ντιμερ συν ψηφιακος χρονοδιακοπτης = 360 ευρω = φυλακη! Χωρια λαμπες , χωρια μετασχηματιστες που χρειαζονται!!!!

3. Δεν μας ειπες κόστος Χρηστο

4. Σε ευχαριστουμε πααααραααα πολυ!!!
    Περσινές τιμές:

- Λάμπες (2 των 60cm) + σκαφάκι απλό (με τα παρελκόμενα):30€
    - Χρονδιακόπτες αναλογικοί (3): 15€
    - Λοιπά: 5€

Σύνολο: 50€

Περσινά αποτελέσματα εκτροφής και γενικότερης διαχείρισης: Άριστα!!!
    Χρήστος Τρυφωνόπουλος

14. Likes geog87 liked this post
    panos70
    Guest
    Πολύ ωραίο άρθρο Χρήστο.

16. Likes jk21 liked this post

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία