Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 20 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 195
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Σεραφειμ Αργυριου
    Κατοικίδιο
    Το θεμα δεν ειναι τι εχεις... αλλα το προσεχεις αυτο που εχεις?
    Post Thanks / Like

Αναπαραγωγή 2013 Budgerigar!

Καλησπερα σε ολα τα παιδια...
    εχει μπει εδω και 2 βδομαδες το πρωτο μου ζευγαρι budgerigar και ειναι και τα πρωτα πουλια που απεκτησα
    Τωρα θα σας πω τι ακολουθησα διατροφη και γενικα περι των budgerigar...
    Ας αρχησουμε...

Budgerigar - Αναπαραγωγη στην πραξη
    Πρωτα απο ολα ακολουθησα μια οικονομικη διατροφη λογο οικονομικων οποτε δεν θα την συμβουλευα σε κανεναν που θα ειχε την οικονομικη δυνατοτητα για το περισσοτερο,οποιος την εχει μου λεει και το συζηταμε

• 40 μερουλες πριν αρχησα να χορηγω αυγο βραστο 15 λεπτα σε κοχλαζον νερο και μετα το σκουπιζα καλα και το εκοβα στην μεση και το εδινα,αυτο γινοταν ανα μια μερα,δηλαδη μια εβαζα μια οχι.
    • εκανα δυο φορες μεσα σε αυτ το διαστημα χορηγηση του calcilux για ασβεστιο διοτι δεν τρωνε και πολλα τα πουλακια μου :/, δηλαδη τους εδωσα 1-7 μερα και 33-40 μερα
    • τροφη ενα μειγμα σπορων χυμα συσκευασμενο το οποιο το καθαριζω απο τα μπισκοτακια εδω εδινα 2-3 κουταλιες της σουπας ανα ταιστρα(2 ταιστρες εχω), αυτο το κανω για να αποφυγω τυχον περιτα κιλακια χεχεχεχε
    • νερακι καθημερινα αλλαζουμε σε αυτες τις περιοδους διοτι το καθαρο νερο ειναι περισσοτερο οξυγονομενο και ο τοσοδουλικος εγκεφαλος των budgerigar λειτουργει καλυτερα και δεν θα υπαρξουν επιπλοκες(παιζει πολυ μεγαλη σημασια στην υγεια τους κατα αυατη την περιοδος)
    • Χαρτι αλλαζουμε την 14 μερα που βαζουμε την φωλια και απο εκει και περα δεν ξανακαθαριζουμε τον πατο
    • την 14 μερα προσθετουμε την φωλια και τοτε αρχιζουν να τα περιεργαζονται να κοιτανε η ακομα ακομα αν ειναι εμπειρα μπαινουν και στηνουν την φωλια
    • μεσα στην φωλια βαζουμε 3-5 κουταλιες της σουπας πριονιδι βιολογικο οχι με χημικα γιατι τοτε θα υπαρξη προβλημα
    • απο την 14 μεχρι την 40 μερα πολυ πιθανον να βρουμε αυγουλακι μεσα εγω ειδα στην 40 ακριβως
    • με την γεννηση του πρωτου αυγου και μεχρι τον πρωτο νεοσσο δεν βαζουμε αυγο ενω τις αλλες μερες ακολουθουμε αυστηρα ανα μια μερα αυγο
    • γεννανε ανα μια μερα,δηλαδη μια ναι μια οχι και φθανουν ως 8 αυγα αλλα πολυ σπανια(εμενα μου εχει τυχη και 12 αυγα αλλα αυτα εινια πολυυυυυ σπανια)
    • απο την γεννηση του πρωτου αυγου τα εμπειρα πουλια αρχιζουν και κλωσσανε ενω τα απειρα απο το 2 ή 3 αυγο
    • απο την πρωτη μερα κλωσσηματος αρχηζουμε και μετραμε 18 μερες αντιστροφα για την γεννηση των νεοσσον οι οποιοι θα βγαινουν ανα μια μερα στα εμπειρα πουλια ενω στα απειρα οι 2 πρωτοι νεοσσοι πολυ πιθανον να εχουν 2-10 ωρες διαφορα
    • μετα απο 10 μερες και απο των τελευταιο νεοσσο δινουμε και χορταρικα και λαχανικα και ολα
    • καθολη την διαρκεια της αναπαραγωγης θα πρεπει να ελεγχουμε τους γονεις για τυχον τσακωμους ή ζηλειες γινονται και αυτα χεχεχεχε ολα ειαν ιστο προγραμμα
    • στην 35 μερα οι νεοσσοι απογαλακτιζονται αλλα μην το περνεται κατακαρδα μερικες φορες γινεται και στις 40 και στις 45 μερες ειναι πολυ περιεργα τα πουλια αυτα δεν εχουν ποτε στανταρ
    • μετα απο τον απογαλακτισμο και του τελευταιου νεοσσου χορηγο παλι το calcilux για ασβεστιο γιατι θα ακολουθησει δευτερη γεννα
    • μετα ακολουθουμε τα ιδια
    • και τα λεμε παλι του χρονου για την ιδια διαδικασι
    • τις πρωτες 10 μερες δεν βαζουμε φρουτα,χορταρικα,λαχανικα και σκευασματα γιατι τα εντερα του νεοσσου ειναι πολυ ευαισθητα

αυτα τα λιγα παιδια απο εμενα και εχω δυο επιτυχημενες γεννες απο περισυ με 5 και 4 μικρα και μια τριτη με 2 μικρα τα οποια δοθηκαν σε φιλους

τωρα ας δουμε το αυγουλακι μας και την φωλιτσα μας μεσα
    13-1-2013

να το το πρωτο κατασπρο αυγουλακι μας που βγηκε την κυριακη ακολουθει συνεχεια μεσα στις μερες και σε καθε αυγο
    Η ζωή αλλάζει, αλλά δεν χάνεται! Η ελπίδα σβήνει, αλλά ΠΟΤΕ δεν πεθαίνει! Η αλήθεια καλύπτεται, αλλά και πάλι λάμπει!
    Σεραφείμ Αργυρίου
    ΕΟΟ - Τ59
    Φθιώτιδα, Λαμία

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    'Ονομα
    Nikos
    Κατοικίδιο
    Budgie bird
    Post Thanks / Like
    Συγχαρητηρια φιλε μου!! Κ εγω θελω να κανω αναπαραγωγη αλλα μου λειπουν τα βασικα οποτε δν το επιχειρω!!

3. Likes serafeim liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Σεραφειμ Αργυριου
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Καθε πραγμα στον καιρο του και ο κολιος τον Αυγουστο
    Η ζωή αλλάζει, αλλά δεν χάνεται! Η ελπίδα σβήνει, αλλά ΠΟΤΕ δεν πεθαίνει! Η αλήθεια καλύπτεται, αλλά και πάλι λάμπει!
    Σεραφείμ Αργυρίου
    ΕΟΟ - Τ59
    Φθιώτιδα, Λαμία

5. Likes Nikos92 liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το ασβεστιο βαση ποιου προγράμματος το εδωσες ετσι Σεραφειμ???
    Τα πουλια δεν ειναι σε εσωτερικο χωρο???

Απο βιταμινες δεν ειδα κατι συγκεκριμενο... ετσι???
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Σεραφειμ Αργυριου
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δημητρη οχι βιταμινες δεν εδωσα καθολου διοτι εψαχνα Λαμια για το Mutavit αλλαδεν το βρηκα πουθενα μα πουθενα ομως και το oleovita τους ειχε τελειωσει κα ιεδω και 1 μηνα τους ειναι τελειωμενο θα παω αυριο να κοιταξω παλι... τα πουλια πρωτου τα βαλω τα κοιταω...
    Σεραφείμ Αργυρίου
    ΕΟΟ - Τ59
    Φθιώτιδα, Λαμία

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπραβο Σεραφειμ...
    Καλη συνεχεια με πολλα καταπρα αυγουλακια.

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

τα πουλια ειναι σε εσωτερικο χωρο???
    το ασβεστιο βαση ποιου προγράμματος το έδωσες!?
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Περι
    Κατοικίδιο
    4 καναρίνια , 1 κουνέλι , 1 γάτο , 3 χρυσόψαρα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπράβοοοοοο πολύ χαίρομαι για σένα γιατί πραγματικά ενδιαφέρεσαι πολύ!
    Να σε ρωτήσω οικολογικό ροκανίδι που μπορώ να βρω??

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Σεραφειμ Αργυριου
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δημητρη εσωτερικο χωρο ναι...
    Στις οδηγιες που εχω χασει πλεον ειχα διαβασει μπορουμε να το χορηγουμε 2 φορες μονο σε διαστημα περιπου δυο εβδομαδων... δεν εχω καποιο συγκεκριμενο προγραμμα ομως...
    μπορεις να βρεις και απο πετ σοπ χωρις χημικα ρωτα το...
    Σεραφείμ Αργυρίου
    ΕΟΟ - Τ59
    Φθιώτιδα, Λαμία

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Χωρις απευθειας εκθεση στον ηλιο δεν εχουμε δημιουργια βιταμινης D που βοηθαει στη απορρόφηση φωσφορου και ασβεστιου.... με οτι σημαινει αυτο απο την στιγμη που δεν δινεις καποια πολυβιταμινη που να εχει βιταμινη D.....

Ευχομαι καλη επιτυχια να εχεις!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

13. Likes serafeim, marlene liked this post

Σελίδα 1 από 20 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία