Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 79
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    'Ονομα
    Σωτηρια
    Κατοικίδιο
    1 pearl cockatiel (Λοφάκης),2 budgies (Πρασινούλα-Όλι),1 zebra finch(ο Πίκο) και ένα γατί(ο Mαυρούλης)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Συμβουλές για τις πρώτες πτήσεις των παπαγάλων μας

Συμβουλές για τις πρώτες πτήσεις
    των παπαγάλων μας

Καλησπέρα! Παρατήρησα πως αρκετά άτομα από το φόρουμ έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα με την πτήση των πουλιών στο σπίτι. Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας μία δοκιμασμένη μέθοδο για τις αρχικές πτήσης των πουλιών στο σπίτι.

Πριν πάρουμε την απόφαση να αφήσουμε το πουλάκι να πετάξει, πρέπει να το βοηθήσουμε να εξοικειωθεί με το χέρι μας. Χρήσιμο άρθρο για αυτή την διαδικασία αποτελεί το εξής άρθρο:
    Βασικά βήματα εξημέρωσης (για όλα τα είδη) μικρών παπαγάλων.

Αρχικά η πτήση πρέπει να γίνει σε δωμάτιο που να υπάρχει πόρτα, ώστε να την κλείσουμε. Επίσης είναι καλό, το δωμάτιο να μην έχει πολλούς "σκοτεινούς χώρους" όπου το πουλάκι μπορεί να πέσει (π.χ. μία βιβλιοθήκη που δεν είναι καλά εφαρμοσμένη στο τοίχο και το πουλάκι να πέσει από πίσω). Μία καλή ώρα για να κάνει τα πρώτα πετάγματα είναι από το πρωί μέχρι τις 12 περίπου, δηλαδή, πριν ξεκινήσει το πουλάκι να χαλαρώνει για την μεσημεριανή του σιέστα. Θα χρειαστείτε πατήθρες που αποσπούνται. Όταν αποφασίσουμε να αφήσουμε τον παπαγάλο μας να πετάξει πρέπει να φροντίσουμε να έχουμε αρκετό ελεύθερο χρόνο διαθέσιμο.

Αφού λοιπόν έχει εξοικειωθεί το πουλάκι με το χέρι μας ξεκινάμε!

1) Κλείνουμε τις κουρτίνες και ανοίγουμε τα φώτα για να βλέπει το πουλάκι σε περίπτωση έλλειψης φωτός. Αν στα παράθυρα του σπιτιού μας υπάρχουν σήτες, μπορούμε να ανοίξουμε τα τζάμια και τα παντζούρια και να κλείσουμε τις σίτες. Λογικά η πρώτη αντίδραση του παπαγάλου θα είναι να πάει και να γαντζωθεί στη σήτα.

2) Παίρνουμε την πατήθρα στο χέρι μας και βάζουμε το χέρι μας μέσα στο κλουβί και ενσωματώνουμε την πατήθρα ανάποδα απ'ότι την βάζουμε συνήθως, δηλαδή, το πλαστικό κλαδάκι να μην "βλέπει" μέσα στο κλουβί αλλά απ' έξω. Φροντίζουμε το κλαδάκι να είναι κοντά στην πόρτα.

3) Ανοίγουμε την πόρτα, παίρνουμε στο χέρι μας την λιχουδιά (συνήθως τσαμπί κεχρί ή κεχρί Σενεγάλης) και την βάζουμε μπροστά στο παπαγαλάκι. Αυτό θα τεντωθεί για να το πιάσει. Το αφήνουμε να φάει ένα-δύο σποράκια και μετά το προσελκύουμε κοντά στην πόρτα που έχουμε τοποθετήσει το κλαδάκι. Αφήνουμε την πόρτα ανοιχτή (αν είναι από αυτές που πάνε πάνω κάτω, μπορούμε να την στερεώσουμε πάνω με μανταλάκι).

4) Ενσωματώνουμε τη λιχουδιά στο κλαδάκι που έχουμε βάλει να "βλέπει" προς τα έξω με τέτοιο τρόπο ώστε το παπαγαλάκι να μην μπορεί να φάει την λιχουδιά αν είναι μέσα στο κλουβί.

5) Επειδή οι παπαγάλοι είναι περίεργα ζωάκια, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα βγει έξω για να φάει την αγαπημένη του λιχουδιά.

Κατά πάσα πιθανότητα το παπαγαλάκι δεν θα βγει αμέσως. Ίσως να κάνει και μία ώρα ίσως και παραπάνω. Δεν το πιέζουμε και δεν το στρεσάρουμε. Του δίνουμε όσο χρόνο χρειάζεται!

Περιπτώσεις και αντιμετώπιση:

-Το παπαγαλάκι μπορεί να πάει στο κλαδάκι, να φάει την λιχουδιά και να ξαναμπεί μέσα. Δεν το ξανά βγάζουμε. Του κλείνουμε τις πορτούλες και το αφήνουμε. Μπορούμε να το επαναλάβουμε την επόμενη μέρα.

-Μπορεί το παπαγαλάκι να ξεκινήσει να πετάει στο δωμάτιο σαν τρελό! Προσπαθούμε χωρίς να το ταράξουμε, να το ακολουθούμε ώστε να πάει να χτυπήσει πουθενά, να το πιάσουμε.

-Αν κάτσει κάπου ψηλά, κλείνουμε προσεκτικά τα παντζούρια και ύστερα κλείνουμε τα φώτα ώστε να μην βλέπει και το πιάνουμε και το βάζουμε στο κλουβί.

-Αν κάτσει σε χαμηλό ύψος, πετάμε επάνω του απότομα ένα ελαφρύ ύφασμα (πουκάμισο, σεντόνι κ.λπ.) και το πιάνουμε και το βάζουμε στο κλουβί.

-Μπορεί αφού ανέβει στο κλαδάκι να σκαρφαλώσει και να πάει πάνω από το κλουβί. Το αφήνουμε όση ώρα χρειαστεί για να εξερευνήσει τον χώρο. Αν δούμε ότι προσπαθεί αρκετή ώρα να μπει στο κλουβί αλλά δεν μπορεί, εφαρμόζουμε τη μέθοδο με το ύφασμα.

Μετά από την πτήση βάζουμε στο παπαγαλάκι μία λιχουδιά στο κλουβί, κατά προτίμηση, διαφορετική από αυτή με την οποία το προσελκύουμε στην πτήση. Την λιχουδιά που του δίνουμε στην πτήση, του τη δίνουμε μία φορά για να την δοκιμάσει και να σιγουρευτούμε ότι του αρέσει και μετά την χρησιμοποιούμε μόνο για την πτήση.

Δυστυχώς δε μπορούμε να εκπαιδεύσουμε τους παπαγάλους να μην κουτσουλάν εμάς ή το υπόλοιπο σπίτι. Εκτός και αν τους μάθουμε την εντολή του trick κόλπου Εκπαίδευση Τουαλέτας-Potty Train.Μην επιχειρήσετε να μαλώσετε ποτέ τον παπαγάλο σας επειδή κουτσούλισε.

Θα ήθελα να προσθέσω κάποια tips για να μη λερώνεται πολύ το σπίτι από τις κουτσουλιές:

1) Πολλές φορές οι παπαγάλοι έχουν κάποια στάνταρ σημεία που κάθονται αφού πετάξουν για να ξεμουδιάσουν. Μπορούμε λοιπόν να βάλουμε κάτω από αυτά τα σημεία (π.χ. στο πάτωμα κάτω από το κουρτινόξυλο) 1-2 κομμάτια χαρτί (μπορεί να είναι εφημερίδα, παλιά χαρτιά, λογαριασμοί κτλ) ώστε να κουτσουλάν και μετά να τα πετάμε.

2) Αν το πουλάκι μας κάθεται στον ώμο μπορούμε να φοράμε μια παλιά μπλούζα ή να βάζουμε κάποιο παλιό σεντόνι ή πετσέτα στο ώμο.

3) Να έχουμε μαζί μας μαντιλάκια με οινόπνευμα. Προσωπικά συνήθως έχω μέσα στο δωμάτιο ένα χαρτί υγείας και ένα οινόπνευμα και καθαρίζω αν κουτσουλίσουν κάπου που δεν έχω βάλει χαρτί.

Στο κάτω κάτω πουλάκια είναι! Αν μας λερώσουν και μετά δούμε αυτή τη φατσούλα να μας κοιτάει, δεν μπορούμε να τα μαλώσουμε!

Καλές πτήσεις λοιπόν!!!

Κάθε πρόταση ή παρατήρηση δεκτή φυσικά. Θα χαρώ να βοηθήσετε για να τελειοποιήσουμε τις συμβουλές.
    Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 03-10-2016 στις 14:08 Αιτιολογία: Ενημέρωση
    Ας κάνουμε τα πράγματα καλύτερα, όχι χειρότερα!

τα καναρινάκια μου: Το κοπαδάκιον!!

οι παπαγάλοι μου: Μια ευτυχισμένη παπαγαλοοικογένεια!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    1 parrotlet (Αρσενικό),1 σκύλο (Λαμπραντορ),2 καναρίνια (ζευγάρι),Ψαράκια Γκαμπι (150 lt Ενυδρείο)
    Post Thanks / Like
    Μπράβο Ρία, πρακτικοτατο!!!!

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

3. Likes Ρία liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    'Ονομα
    Σωτηρια
    Κατοικίδιο
    1 pearl cockatiel (Λοφάκης),2 budgies (Πρασινούλα-Όλι),1 zebra finch(ο Πίκο) και ένα γατί(ο Mαυρούλης)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σε ευχαριστώ! η όποια παρατηρηση δεκτή!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2011
    'Ονομα
    Alexandros
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια-Καρδερίνες-red rump parakeet-shaft tails finch
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παιδιά πήγα επίσκεψη σε έναν φίλο το καλοκαίρι, ο οποίος έχει έναν Παπαγάλο Αμαζονίου. Τον είχε και πετούσε ελεύθερα στο σαλόνι. Τον χάιδευε όποτε τον φώναζε κλπ κλπ.
    Σε κάποια στιγμή του λέει : Πήγαινε για "κακά" !!!!!! Ο παπαγάλος φεύγει από την ποδιά του.... πάει στο κλουβί του και κάθεται στο χοντρό ξύλο που έχουν τα μεγάλα κλουβιά από επάνω όταν είναι ανοικτά !! Του ξαναφωνάζει "Κακά" "κάνε κακά" , και βλέπω το παπαγάλο να τα κάνει μέσα στο κλουβί του !!!!!!!!!!!!!!!!! Αυτό έγινε μέχρι να φύγω 2-3 φορές !!
    Επαθα την πλάκα μου....δεν ξέρω αν το έχουν καταφέρει και άλλοι να το περάσουν στον παπαγάλο τους, αλλά πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρόλο η εξυπνάδα που βγάζουν ορισμένες ράτσες τέτοιον πουλιών !!!

6. Likes geog87, Chopper, Cristina liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010
    'Ονομα
    Βίκυ
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Ringneck, καναρίνια Raza Espanol & Καρδερίνες!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυτό Αλέξανδρε μπορεί να γίνει και το έχω ακούσει και από άλλους.. αλλά από ξένους εκπαιδευτές που έχω διαβάσει παρατηρήσεις λένε πως θα πρέπει απλά να επιβραβευουμε το πουλάκι όταν τα κάνει σε σημείο που θέλουμε, π.χ. στο κλουβί του, και όχι να συνδυάσουμε την ενέργεια με εντολή γιατί μπορούμε να του δημιουργήσουμε πρόβλημα!
    Σκέψου ότι οι παπαγάλοι συνήθως κάνουν μια κουτσουλιά ανά 15-20 λεπτά.. αν εμείς λείπουμε και το πουλί περιμένει την εντολή τι θα γίνει?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    'Ονομα
    Σωτηρια
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Βίκυ ακριβώς αυτό σκέφτηκα κ εγώ γιατί εχω εμπειρία. Ο αδερφός μου χωρίς να το θέλει έμαθε τον παπαγάλο να κάνει κουτσουλιές οπότε του μιλάει. Οπότε παρατηρήσαμε ότι το πουλί δεν κουτσουλαγε όταν ο ΑΔΕΡΦΌΣ μου δεν ήταν εκεί. Μετά όταν του μιλούσε ο ΑΔΕΡΦΌΣ μου έκανε μια κουτσουλιά τεράστια! Τώρα ευτυχώς το ξεπερασε αυτό!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    'Ονομα
    Γρηγόρης
    Κατοικίδιο
    τρία καναρινάκια
    Post Thanks / Like
    κι εγώ έχω προσέξει ότι στην αρχή χρειάζονται ήρεμες κινήσεις, να του μιλάς και αποφυγή δημιουργίας κρότων και θορύβων..αφού συνηθίσει εσένα και το χώρο το πουλί, νομίζω δεν έχει και πολύ σημασία τί κάνεις..εγώ το χω μάθει όταν λέω πάμε Ρομπέρτο ! να σηκώνεται για πέταγμα..αρχικά έκανα και μία κίνηση του χεριού αλλά τελευταία παρατηρώ ότι δεν χρειάζεται πλέον η χειρονομία..μιλάω για καναρίνι πάντα..

10. Likes Ρία, tliotis, Chopper liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    'Ονομα
    Σωτηρια
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ναι! ισχύει κ για τα καναρινάκια! απλά επειδή η δική μου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρία ήταν από τους παπαγάλους, γιατί τα καναρίνια τα έχω σε κλούβα, θεώρησα σωστό να το βάλω εδώ! σκέφτηκα στην αρχή να το βάλω στα γενικά αλλά τελικά δεν το έκανα!

ιδιαίτερα ευχάριστο αυτό που λές, και αν θες πες μας τον δικό σου τρόπο για καναρίνια, ώστε να είναι πιο ολοκληρωμένο το θέμα!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    'Ονομα
    Γρηγόρης
    Κατοικίδιο
    τρία καναρινάκια
    Post Thanks / Like
    θά λεγα απλά όχι πίεση, μακριά τα χέρια από το κλουβί και το καναρινάκι μέχρι να σε συνηθίσει!!

13. Likes Ρία liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    'Ονομα
    Σωτηρια
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σε ευχαριστούμε!

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας