Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 60
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες-Καναρίνια-Υβρίδια
    Post Thanks / Like
    Αν βρει τον φυσικό τρόπο που το φανέτο εκτροφής θα κρατάει το κόκκινο στο στήθος, όπως στη φύση ...τότε θα είναι για πολλά respect !
    Η ζωή δεν μετριέται με τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά με τον αριθμό των στιγμών που μας κόβεται η αναπνοή .

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2011
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    καναρινια,ιθαγενη,παπαγαλακια
    Post Thanks / Like
    Εγω κανω δημοσιως εδω προταση...Εφοσον τοσο εχουν εμπλουτιστει οι γνωσεις μας απο τις γνωσεις του Δημητρη...προτεινω δημοσιως στον ιδιο,φιλικα,να παρει καποια πουλακια κοκκινου παραγοντα,κι οχι κιτρινωπα που εγιναν πορτοκαλια με κοκκινες βιταμινες,οπως προαναφερθηκε νομιζω πολυ σωστα,και να βαλει ο ιδιος επι ταπητος τις πληροφοριες απο τα αρθρα που δημοσιευει,τοσο εδω τωρα για τα κοκκινα καναρινια,οσο και στο αρθρο για το βαψιμο της καρδερινας.Πιστευω,κανεις καταλληλοτερος απο τον ιδιο ωστε να δοκιμασει απο πρωτη πηγη κιολας,αυτα που δημοσιευει οτι θα βοηθουν στο βαψιμο κ οτι θα ανατρεψουν αυτα που ξερουμε ως τωρα.Εγω απο μερους μου τουλαχιστον,οσο μπορουσα κ μπορω,παρεχοντας αρκετη λουτεινη στις αυγοτροφες των καρδερινων,εχω προς το παρον πορτοκαλιες μασκες,σε συνδυασμο παντα με το φυσικο φως,αλλα θα περιμενω ακομη,γιατι καποιος μου πε οτι το χρωμα στις μασκες ερχεται αργοτερα...Αλλα για το παραπανω,πραγματικα,θετω δημοσιως προταση στο Δημητρη,πιστευω....τί καλυτερο απο αυτον που δημοσιευει τα αρθρα,να λεει ταυτοχρονα''να και στα πουλια μου,βλεπετε αυτο,αυτο κι αυτο''.

Φιλικα
    Να ζεις την καθε στιγμη σα να ναι η τελευταια!!!!

http://panos-my-pictures.blogspot.com/

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

NIKO οτι το θεμα καταργηση της κανθαξανθινης για τους διαγωνισμους ειναι δεδομενο ,δεν το συζητω .. πρεπει να αλλαξουν τα << θελω >> στα στανταρ εμφανισης του πουλιου παγκοσμιως .δεν προκειται να γινει κατι τετοιο
    αυτο που ομως εχει ενδιαφερον ειναι η μεχρι τωρα απαγορευση καθε πηγης λουτεινης στα κοκκινα καναρινια .Τελικα μηπως η προσθηκη της μπορει να δωσει την λαμψη και την χροια στο κοκκινο που η κνθαξανθινη απο μονη της δεν δινει (εχει κεραμιδι αποχρωση ) και το παιχνιδι μεχρι τωρα στο θεμα αυτο ,το επαιζε

η β καροτινη και

η Βήτα-απο-8-καροτενάλη(http://en.wikipedia.org/wiki/Apocarotenal http://www.food-info.net/gr/e/e160e.htm ) ;

ΟΔΥΣΣΕΑ για το φανετο Common Linnet (Carduelis cannabina) http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Linnet

απο τον ιδιο πινακα μπορουμε να δουμε οτι οι χρωστικες που το χρωματιζουν ειναι

Α ) ß-cryptoxanthin και η ß-carotene

που με καποιες διεργασιες οξειδωσης και υδροξειδωσης στον οργανισμο του ( oxid/hydrox ) μετατρεπονται σε 3-hydroxy-echinenone

και

Β ) Η rubixanthin που μετατρεπεται ειτε σε 4-oxo-rubixanthin ειτε σε 4-oxo-gazaniaxanthin στον οργανισμο του

πηγες ß-cryptoxanthin

http://www.whfoods.com/genpage.php?t...rient&dbid=123
    red bell peppers,papaya, cilantro, oranges, corn and watermelon.

αλλα και αυγο και μηλα

πηγες rubixanthin : αναφερεται το rose hip καποιο ειδος τριανταφυλλιας ... θα ψαξω περισσοτερο .θα υπαρχει και αλλου .παντως ειναι το προσθετο Ε161D

http://en.wikipedia.org/wiki/Rubixanthin
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

4. Thanks PAIANAS thanked for this post
    Likes PAIANAS liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Mαμούνι είναι ο άνθρωπος ...κι αν η δουλειά του γινόταν στην αμερική θα γινόταν πρόεδρος επί τιμή στις ομοσπονδίες...έχει δεν έχει εκτροφή .
    Η ζωή δεν μετριέται με τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά με τον αριθμό των στιγμών που μας κόβεται η αναπνοή .

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ΝΙΚΟ ,ΠΑΝΟ ,ΟΔΥΣΣΕΑ και ολα τα υπολοιπα μελη μας ...η δυνατοτητα εκτροφης απο μερους μου πουλιων ειναι περιορισμενη σε χωρο και σε χρονο .σε χρονο ισως οχι ,αν το φορουμ δεν εκοβε σημαντικο μερος της καθημερινοτητας μου ,σε βαρος ισως και των δικων μου ανθρωπων .Δεν θελω και δεν εχω να αποδειξω τιποτα και σε κανεναν .Διαθετω απο τον προσωπικο μου χρονο ψανχνοντας για το καλυτερο των πουλιων .καποια απο αυτα που λεω ή βρισκω ξερω οτι ισχυουν και καποια θελουν αποδειξη αν και οτι λεω αλλα δεν μπορω εμπρακτα να το αποδειξω ,ειναι παντα με παραθεσεις σε σοβαροτατες πηγες ,αν οχι και επιστημονικες .Αν καποιοι θελουν να δουνε οτι ολα αυτα ή καποια απο αυτα ισχυουν μπορουν οργανωμενα και οχι σε ενα δυο πουλακια να το κανουν .Ακομα και στα δικα μου πουλια να ειχνα ισχυ ,οι κανονες βγαινουν μεσα απο μαζικη εφαρμογη ,οχι απο πιθανη εξαιρεση

ΠΑΝΟ οι παραμετροι για σωστο βαψιμο στην καρδερινα δεν ειναι μονο ο ηλιος και η λουτεινη .ειναι και η κερατινη που συνθετετε απο καποια αμινοξεα αν υπαρχουν (που με σωστη διατροφη υπαρχουν ) και η σωστη λειτουργια του ηπατος (συκωτιου ) .Αυτο δεν σημαινει οτι ενα συκωτι που δεν ειναι εμφανως πρησμενο ειναι απαραιτητα υγειες .ο αποχρωματισμος στη μασκα στα θηλυκα στη φυση λογω στρες αναπαραγωγης συμβαινει και χωρις να ειναι απαραιτητα αρρωστα .εκει να ψαξεις να βρεις τη λυση .οσο τα πουλια δεν εχουν χαρακτηρα που στην αιχμαλωσια (ακομα και γεννημενα σε αυτη ) νοιωθουν μια χαρα ή οσο το περιβαλλον τους δεν ειναι αντιστρεσσογονο και χωρις να αρρωστησουν ,τα κοκκιδια αλλα και αλλα παρασιτα (στο αρθρο για το βαψιμο της μασκας στο σχετικο λινκ με την ερευνα μιλουσε και για καποια hamaioproteus ή καπως ετσι ..) εστω σε μη παθογονους πληθυσμους δρουν υπογεια σαν σαρακι ...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Πάνο στο έχω ξαναγράψει αλλού ...η μάσκα από τις καρδερίνες εκτροφής μου είναι βαθύ κόκκινο και όχι πορτοκαλί ..
    Δεν χρησιμοποιώ φάρμακα,δεν χρησιμοποιώ χρωστικές, δεν δίνω μείγμα blattner ..αλλά δίνω όποιο αγριόχορτο μπορώ να βρω στη φύση,αυγουλάκι φρέσκο και σε συνδυασμό με μεγάλο χώρο και την επίδραση του ηλιακού φωτός,έχω επιτύχει πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα .
    Αν τα έχεις κλεισμένα μέσα η η διατροφή τους δεν είναι πλούσια σε συστατικά και τροφές,μην περιμένεις το βαθύ κόκκινο .

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Αχάτες κόκκινους μωσαϊκού, Μαυροκόκκινα μωσαϊκά, Αχάτες κόκκινους.
    Post Thanks / Like
    .... τελικα μηπως οι καρδερινες θελουν κουτσουλια τιγκα για να μην πεθαινουν και σκουληκια στο μιγμα σπορων για να εχουν κατακοκκινη μασκα ;
    Καλημέρα σας.
    Έχω στην περιοχή μου παλιούς, "γαρδελάδες" οι οποίοι έχουν κλουβιά όχι τίγκα στην κοτσιλιά, αλλά ψάχνουν τα πουλιά να βρούν που θα πατήσουν. Πιστεύουν ότι είναι ένα και ένα αντιψειρικό περιβάλλον.
    Τα γαρδελάκια τους, όσοι βγάζουν, και 1-2 το πολύ πουλιά, γιατί συνήθως δεν πιστεύουν ότι εκτρέφονται στο κλουβί και μόνο από "ατυχία" όταν έχουν μπερδέψει τα αρσενικά με τα θηλυκά στις κλούβες τους και έχουν βγεί, προτιμούν τα "μπάσταρδα" γαρδελοκάναρα, έχουν όλα κόκκινη μάσκα. Ταϊζουν ότι πιάνει το χέρι τους από τροφή, από ψωμί έως αποφάγια, ναι αποφάγια, και πολύ χορταρικό. Αντίδια, ραδίκια, γαιδουράγκαθο, κλπ.
    Το πρόβλημά τους είναι ότι τα χάνουν από εντερικά συνήθως, και αδυνατούν να πιστέψουν οποιαδήποτε θεραπευτική αγωγή, πλην της αντικατάστασής τους με "φρέσκο αίμα" και ειδικά αυτή την εποχή που αρχίζουν τα κρύα και είναι τα πιο ανθεκτικά πουλιά στη φύση.
    Εγώ στο κοπάδι μου, από παρατήρηση ετών, όταν μερικές φορές δεν προλαβαίνω να καθαρίσω τους χώρους τους και βλέπω ότι η κοτσιλιά είναι αρκετή, δεν είχα πρόβλημα ψείρας στις φωλιές. (για τις φωλιές μιλάω πιο πρίν, έτσι). Βέβαια δεν μπορώ να το αποδείξω γιατί είχα ενεργήσει και προληπτικά στην αρχή της αναπαραγωγικής περιόδου στους γεννήτορες και έχω να δώ ψείρα 4-5 χρόνια στο χώρο μου.
    Σε συσκευασμένες τροφές που παίρνω, μερικές φορές επειδή αδειάζω σε κουβάδες το μείγμα, έχω βρεί σκώρο. Ποτέ δεν το πέταγα. Είχα την πίστη, αυθαίρετα πάντα, ότι στη φύση διαχειρίζονται μόνα τους την τροφή τους και ότι έστω και για δοκιμή θα χτύπαγαν κάποιο σκουληκάκι. Μιλάμε για 4-5 κουκούλια σκώρου στο 10κιλο. Δεν προλάβαινε βέβαια να αναπαραχθεί λόγω κατανάλωσης του μείγματος. Και σίγουρα ήταν από τους κουβάδες και όχι από το ίδιο το τσουβάλι η ύπαρξή τους, έτσι. Άφηνα και αφήνω μερικά αβγά. Δεν έχω βιονική όραση. Απλά κάνω ένα τίναγμα στο κουβά. Έχω βέβαια τους περισσότερους πλυμένους, καθαρισμένους, και με απολυμαντικό και με εντομοκτόνο. Μιλάω για 2 που είχαν ή έχουν ακόμα σκώρο και μόνο.
    Είμαι έτοιμος πάντως στη νέα αναπαραγωγική χρονιά, με το καλό, να δοκιμάσω σε 5-6 ζευγάρια μου τα γραφόμενα του Δημήτρη. Άλλοι καλλιεργούν σκουλήκια melworms, εγώ θα καλλιεργήσω σκώρους. (Μακριά από το σπίτι βέβαια).

9. Likes Gardelius liked this post
    aeras
    Guest
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Mιχαλη βαζεις λιγο την πηγη γιατι στο συγκεκριμενο αρθρο δεν αναφερει κατι τετοιο .αλλα ακομα και αυτο που λες να ισχυε τελικα ενα κοκκινο καναρινι τι απο τα δυο κανει; το κιτρινο της λουτεινης κιτρινο ή το κιτρινο της λουτεινης κοκκινο; δεν γινεται και τα δυο .εκει ειναι η διαφορα του κοκκινου απο το κιτρινο καναρινι .οτι το κιτρινο δεν μπορει να κανει τη λουτεινη κοκκινη αλλα κιτρινη .το κοκκινο και χωρις κανθαξανθινη (αραγε γιατι ) διατηρει το χρωμα των siskins που για να εχουν αυτο το χρωμα ,δεν το εχουν απο το πουθενα αλλα γιατι τρεφονται καθε χρονο με πηγες λουτεινης στη φυση και εχουν το γονιδιο να τις μετατρεπουν σε κοκκινες ....
    για να ξαναριξε μια ματια οτι διαβασες ... μαλλον ... ισως και να κανω λαθος .αναμενω
    http://www.thecanarysnest.com/color/

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.thecanarysnest.com/color/&prev=/search%3Fq%3Dred%2Blipochrome%2B%2Bred%2Bfactor%26 start%3D20%26hl%3Del%26sa%3DN%26rls%3Dcom.microsof t:el:IE-SearchBox%26rlz%3D1I7GGHP_elGR470%26biw%3D1280%26b ih%3D850%26prmd%3Dimvns&sa=X&ei=yqd2UISdK6z24QS7tY D4BQ&ved=0CGUQ7gEwCTgU

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2011
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    καναρινια,ιθαγενη,παπαγαλακια
    Post Thanks / Like
    Νικο,το σεβομαι,και γι αυτο ειπα οτι περιμενω να δω αποτελεσματα καί τα πουλια μου.Δεν το αμφισβητησα,πλουσιος ηλιος,καθε πουλι το κλουβι του,ουτ μπλατνερ ουτε τιποτα,ενα απλο μειγμα για αγρια απο φιλαρακι παιρνω,αυτα με τη λουτεινη που τα εβαζα,τα βαζω στην αυγοτροφη,θα περιμενω να δω τα αποτελεσματα.Θα ηθελα σε παρακαλω να βαλεις μια φωτογραφια απο τις καρδερινες σου,για να ξερω δλδ τί πρεπει να περιμενω,σα μετρο συγκρισης δλδ.Η προταση μου ισχυει ομως,απο το προηγουμενο μηνυμα,ευλογο πιστευω,περιμενω αποτελεσματα.Και μαλιστα,εριξε ωραια ιδεα ενα φιλαρακι που ηταν διπλα μου,οταν εγραφα το μηνυμα,περιμενω να δω καναρινι κοκκινο με τη μεθοδο την παραπανω σε εκθεση.Κι ας μην ανηκεις σε συλλογο Δημητρη,δεν υπαρχει κανενα προβλημα,θα το κατεβασω εγω για εσενα,κι ας μην ειναι να κριθει,μόνο να αξιολογηθει απο τον κριτη.Το εννοω.

Φιλικα
    Να ζεις την καθε στιγμη σα να ναι η τελευταια!!!!

http://panos-my-pictures.blogspot.com/

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεν εκτρεφω κοκκινα και δεν εχω χωρο ουτε διαθεση να κανω τετοια εκτροφη ,γιατι δεν εχω να αποδειξω τιποτα και το εξηγησα .οταν το γνησιο siskin δεν γινεται κατακοκκινο ,μην περιμενεις καναρινια που ακομα και να προηλθαν καποια αρχικα απο το πουλι αυτο σε συνδιασμο με αλλο καναρινι ,να ειναι καθαρα και να μην ξαναμπερδευτηκαν με κοκκινο fake καναρινι ... ειναι γνωστο οτι πολλοι γεμιζουν τα κιτρινα χρωστικη και τα πουλανε για κοκκινα ... μακαρι να υπαρχουν καθαρα κοκκινα (απο ζευγαρωματα που γινανε μονο απο απογονους των αρχικων κοκκινων ,αλλα δεν νομιζω ) .στην περιπτωση αυτη ισως να μπορουσε να αναφερθει το δημοσιευμα που παρεθεσε ο μιχαλης αλλα σε ξεχωρα πουλια .δηλαδη δυο γονεις που εξωτερικα ειναι κοκκινα πραγματικα πουλια (φορεις του siskin ) ο ενας να ειχε πολυ περισσοτερους προγονους πραγματικους κοκκινους και ο αλλος λιγοτερους .ειναι λογικο (δεν ξερω απο βιολογια αλλα ετσι νομιζω ) ο πρωτος γονεας να εχει προδιαθεση να γινει πιο κοκκινος απο την απορροφηση λουτεινης ,απο οτι ο δευτερος .αντιστοιχα τα παιδια τους μπορει ολα να ειναι φορεις ,ολα να εχουν την προδιαθεση μετατροπης της λουτεινης σε κοκκινες χρωστικες αλλα καποια περισσοτερο καποια λιγοτερο (σε απορροφησιμοτητα εννοω )

ομως οτι και να λεει εκει που παρεπεμψες Μιχαλη (μια γνωστη εμπορικη αξιολογη σελιδα ) δεν εξηγει πως ενα πουλι που εχει και τα δυο γονιδια και να κανει την λουτεινη κιτρινη και κοκκινη ,τι τελικα γινεται ... δεν μπορει να ειναι 2 τα γονιδια που καθοριζουν το χρωμα ... εκτος αν παιζουν ξυλο και οποιο νικησει ...

Γιωργο η κουτσουλια μπορειν να διωχνει ψειρες .ομως τα κοκκιδια τα γιγαντωνει και τα μεταφερει ... εκτος αν της εχουμε κοψει την επαφη με τα πουλια και την στεγνωνουμε με καταλληλο υποστρωμα ,οσο πιο γρηγορα .τα κοκκιδια θελουν υγρασια

13. Thanks Gardelius thanked for this post

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία