Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 40
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

H χρήση της πρόπολης στην πρόληψη των ασθενειών των πουλιών μας

Στο θέμα αυτό θα αναφερθούμε σχετικά με την επίδραση της πρόπολης, στην υγεία των των πουλιών μας, όπως περιγράφεται στο ακόλουθο άρθρο
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    Ηλίας
    Κατοικίδιο
    Red Factor - Balcanica
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Που τα βρισκεις και τα γραφεις,...μεταμεσονυκτιες ωρες!!!! Να σαι καλα -jk21 !!!!

3. Likes CreCkotiels, panagiotis k liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Timbrados Classico, Gouldians, Canaries, Carduelis balcanica and Carduelis chloris.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σε ευχαριστουμε!!! πολυ Δημητρη, η χρηση της προπολης μπορει να γινεται και προληπτικα?
    εαν ναι μια σταγονα στην ποτιστρα ανα ποσες ημερες?

5. Likes marlene liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

νομιζω και τα σκευασματα για ανθρωπους μιλουν για προληπτικη χρηση πχ κρυες ημερες με υγρασια κλπ οπου το ανοσοποιητικο ειναι πεσμενο .σαφως και μπορουμε .ειναι ξεκαθαρη και η δραση της στο να αυξανει τα αντισωματα των οργανισμων που την λαμβανουν

για μενα μπορει να εχει χρηση παραλληλα με χρηση ριγανελαιου ή αλοης . 7 μερες ανα μηνα (πανω κατω) συνεχομενες οπως θα δινοταν και ενα φαρμακο με αντιβακτηριακη και αντιμυκητιασιακη δραση .το τελευταιο δινεται για 10 αλλα επι υπαρκτου ενεργου προβληματος . ακομα και με βιταμινες μπορει να συνδιαστει σε μια ποτιστρα .στην πατεντα συνδιαζεται με εκχυλισματα βοτανων ενσωματωμενα σε μαγια μπυρας και τελικα στην τροφη τους (αυγοτροφη ) .δεν συνδιαζεται στην ιδια ποτιστρα με μηλοξυδο ,οπως και ολα τα αλλα γιατι ειναι οξυ και εχει επιδραση (αντιδρα χημικα ) με τις ενεργες ουσιες της προπολης και των αλλων βοτανων

οπως ειπα στο αρχικο ποστ ,αλλα φαινεται και στον αντιστοιχο συνδεσμο ,την χρησιμοποιω εδω και καιρο (την εχω εκχυλισει απο μονος μου ) σε σκευασμα με βοτανα (ριγανη ,θυμαρι ,εχινακια ,αλθαια ,δικταμο ,σαμπουκο κλπ )
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

7. Likes karakonstantakis, marlene, IscarioTis liked this post
    panos70
    Guest
    Να ρωτησω ομως ...κανοντας χρηση τετοιων βοηθητικων σκευασματων μηπως τεμπελιαζουμε το ανοσοπιτικο και τον οργανισμο ενος πουλιου και γινεται εξαρτηση των σκευασματων με την καλη υγεια τους ; δλδ γινονται λιγοτερο ανθεκτικα ;

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

αν διαβαζες το θεμα για την προπολη που ανεβασα προσφατα (ειτες τις αναφορες μου αν βαριεσαι τις ερευνες ,ειτε τις σαφεις ερευνες ) οχι μονο δεν κοιμιζει το ανοσοποιητικο αλλα το διεγειρει και αυξανει τη δημιουργια αντισωματων ( εχει καποιο αντιστοιχο σκευασμα η chevita με immunoglobines http://www.chevita.com/en/products/adenosan.php ) με φυσικο τροπο απο τον ιδιο τον οργανισμο

αλλα και τα αλλα σκευασματα εχουν παρομοια δραση ή δραση που δεν δημιουργει ανθεκτικοτητα στους κακους μικροοργανισμους οπως τα φαρμακα .αυτος ειναι και ο λογος που προσπαθω τοσο καιρο να σας πεισω .αν διαβασεις το αρθρο
    Σκευάσματα με βότανα για την πρόληψη ασθενειών των πτηνών

και
    Προστατευτική φόρμουλα για το συκώτι και την αποξίνωσή του

υπαρχουν εξηγησεις και αποδειξεις για ολα οσα ρωτας και ολα οσα προτεινω στο παρον θεμα

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

λογω της διεγερσης του ανοσοποιητικου ,η προπολη αλλα και η εχινακεια που εχει στο θεμα αυτο ,αναλογες ιδιοτητες ,ισως ειχανε και προστατευτικη δραση εναντια στην ευλογια .μην ξεχναμε οτι ειναι ιος και το μονο που μπορει να προφυλαξει ειναι ενισχυμενο ανοσοποιητικο

11. Likes karakonstantakis liked this post
    geam
    Guest
    την πρόπολη την χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι Αιγύπτιοι, για την ταρίχευση των μουμιών, αλλά και από γνωστό μελισσοκόμο, έχω ακούσει ότι την πρόπολη την χρησιμοποιούν οι μέλισσες για την "αποστείρωση" της κερήθρας.... έχουν βρει ποντίκια μέσα σε κερήθρες τυλιγμένα με πρόπολη, τα οποία ενώ είχαν ψοφήσει, με ότι αυτό συνεπάγεται, δεν είχαν μολύνει την κερήθρα....

13. Likes ninos, jk21, gianniskilkis, marlene, IscarioTis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2011
    'Ονομα
    Alexandros
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια-Καρδερίνες-red rump parakeet-shaft tails finch
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από geam Εμφάνιση Μηνύματος
    την πρόπολη την χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι Αιγύπτιοι, για την ταρίχευση των μουμιών, αλλά και από γνωστό μελισσοκόμο, έχω ακούσει ότι την πρόπολη την χρησιμοποιούν οι μέλισσες για την "αποστείρωση" της κερήθρας.... έχουν βρει ποντίκια μέσα σε κερήθρες τυλιγμένα με πρόπολη, τα οποία ενώ είχαν ψοφήσει, με ότι αυτό συνεπάγεται, δεν είχαν μολύνει την κερήθρα....
    Ακριβώς την ίδια κουβέντα είχα εχτές το βράδυ με τον ξάδελφο μου που είναι μελισσοκόμος !! Μάλιστα μου είπε συγκεκριμένα ότι η Μέλισσες χρησιμοποιούν την πρόπολη στην στεγανοποιήσει και απολύμανση της φωλιάς του !! Στενεύουν της εισόδους τους αφήνοντας ίσα-ίσα ένα πολύ μικρό άνοιγμα στο μέγεθος τους, ώστε να προφυλάγονται από επιθέσεις ποντικιών όπως λέει ο Γιώργος, αλλά και από Σφήγκες - Σβούρους κ.α. !!!

*Τσίμπισα και ένα μεγάλο βάζο πεντανόστιμο καθαρό μέλι ως δώρο στο σπίτι μου. Και το καλύτερο όταν πάει ξανά για τρύγος, θα είμαι και εγώ μαζί του για να ζήσω και αυτήν την εμπειρία για πρώτη φορά !!!
    *Φώτο εννοείτε θα έχουμε !!!

15. Likes jk21, marlene, IscarioTis liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δειτε με συγκεκριμενα στοιχεια (ερευνα και ετος πραγματοποιησης της ) που εχει ο παγκοσμιος οργανισμος για τα αγροτικα προιοντα (εκει ειναι και τα μελισσοκομικα ) ποια ειναι η δραση της προπολης και σε ποσα μικροβια ,μυκητες ,νηματοειδη (σκουληκια -ασκαριδες ) αλλα και πρωτοζωα δηλαδη πχ κοκκιδια . σε ερευνα σε κουνελια .ομως η δραση της ειναι ευρυτερα αντιπρωτοζωικη αφου στην ουσια αναστελλει την δημιουργια της πρωτεινης που τα δομει ,κατι που εν δυναμει λογικα κανει και σε οσα δεν εχει γινει ερευνα .επισης ειναι ηπατοπροστετευτικη

http://www.fao.org/docrep/w0076e/w0076e14.htm#5.5.2

5.5.2 Στην ιατρική
    Γενικές ιατρικές χρήσεις της πρόπολης περιλαμβάνουν θεραπεία των καρδιαγγειακών και των συστημάτων του αίματος (αναιμία), αναπνευστική συσκευή (για διάφορες λοιμώξεις), οδοντιατρική φροντίδα, δερματολογία (αναγέννηση των ιστών, έλκη, έκζεμα, η επούλωση των πληγών - ιδιαίτερα εγκαύματα, μυκητιάσεις, λοιμώξεις των βλεννογόνων μεμβρανών και αλλοιώσεις), τη θεραπεία του καρκίνου, το ανοσοποιητικό σύστημα στήριξης και βελτίωση, πεπτικό (έλκη και μολύνσεις), η προστασία του ήπατος και την υποστήριξη και πολλά άλλα. Μερικές αναφορές σε αυτές τις εφαρμογές μπορούν να βρεθούν στον κατάλογο των επιστημονικά αποδεδειγμένων επιπτώσεων της πρόπολης (Πίνακας 5.3), αλλιώς θα μπορούσε κανείς να αναφερθεί και πάλι στην συλλογή IBRA των περιλήψεων, APIMONDIA και της Αμερικανικής Εταιρείας Μελισσοθεραπείας.
    Πίνακας 5.2:
    Ένας κατάλογος των μικροοργανισμών έναντι των οποίων πρόπολη ή εκχυλίσματα του έχουν αποδειχθεί ότι έχουν ένα θετικό αποτέλεσμα.
    Πίνακας 5.3:
    Φαρμακευτικά και άλλα αποτελέσματα που περιγράφονται για την πρόπολη ή τα αποσπάσματά της.
    Απευθείας εξωτερική εφαρμογή των εκχυλισμάτων αιθανόλης ή συμπυκνωμένου αλοιφές (με έως 33% πρόπολη) έχουν δώσει καλά αποτελέσματα σε κτηνιατρική χρήση για την επούλωση πληγών και ελκών. Πλαστική χειρουργική υπερβολικά, είναι χρησιμοποιώντας εκχυλίσματα πρόπολης για βελτιωμένη επούλωση πληγών και μειωμένη ανάπτυξη ιστού ουλής.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας