Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 51
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2012
    'Ονομα
    Νικολας
    Κατοικίδιο
    3 Καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από orion Εμφάνιση Μηνύματος
    Νίκο δυστυχώς δεν πάει όσο λες, με τα ξύλα ειδικά που έβαλα ιρόκο και δρυς σε καμία περίπτωση όμως, αυτά ανεβάζουν το κόστο περίπου 8-10€ ανά κλουβί περίπου (ακατέβατα όμως), τώρα τα υπόλοιπα παίζει... ααα επίσης 4 ταΐστρες και 4 πάτοι γαλβανιζέ που μου τις έφτιαξε λαμαρινάς μου πήρε 20€ άρα 5€ στο κλουβάκι αμέσως αμέσως... και βάλε ότι τα λούστρα + συντηρητικό ξύλου 10€ για 4 κλουβιά + τη βαλίτσα, άρα άλλα 2€ περίπου στο κλουβί και τα σύρματα 1-1,5€ περίπου στο κλουβί και κάτι κόλλες καρφιά, γυαλόχαρτα κλπ
    Σύνολο περίπου χοντρικά ξανά λέω: 17-19€ περίπου... βάλε ώρες εργασίας που είναι φασαριόζικο...άστα...

Αν το κάνεις με 6€ που λες θέλω 2 τετράδες επειγόντως όμως γιατί αλήθεια ψάχνω και δεν έχω λεφτά να αγοράσω... αλλά 25€ τετράδα άνετα παίρνω... τι λες;;;
    Κρίς ευρίσκομαι στην Κύπρο που είναι αδύνατο να σε βοηθήσω.. Εγώ το κατασκεύασα και ίσως αύριο να το ανεβάσω φώτο.. Μετά που έκοψα τα κομμάτια μου πήρε 3-4 ώρες να το συναρμολογήσω, λόγο της φύσεως του, πού είναι πολύ μικρό και συμπαγές, σε τελική ανάλυση... Αλλά χρειάστηκα άλλες 1.5 ώρα να το χωνέψω καλά από μνήμης.. Τελικά τώρα κατασκευάζω με κλειστά τα μάτια που λένε...

Πάμε μια βόλτα στα βουνά, που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο
    Timbrado Español Καναρίνια Φωνής, Jack Russell Terrier
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Θοδωρής Εμφάνιση Μηνύματος
    Tα καναρινια φωνης διαγωνιζονται μονα τους ή σε τετραδες
    τα καναρίνια φωνής ναι διαγωνίζονται σε 4άδες... άρα θέλουμε κάθε φορά 4 κλουβάκια...
    Χρήστος Τρυφωνόπουλος
    Ερασιτέχνης Εκτροφέας Καναρινιών Φωνής Timbrado Español
    Μέλος Ελληνικής Λέσχης Ισπανικού Τιμπράδο - Ε.Λ.Ι.Τ.
    http://timbradoscanary-r74.blogspot.gr

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Nikolas Alamango Εμφάνιση Μηνύματος
    Κρίς ευρίσκομαι στην Κύπρο που είναι αδύνατο να σε βοηθήσω.. Εγώ το κατασκεύασα και ίσως αύριο να το ανεβάσω φώτο.. Μετά που έκοψα τα κομμάτια μου πήρε 3-4 ώρες να το συναρμολογήσω, λόγο της φύσεως του, πού είναι πολύ μικρό και συμπαγές, σε τελική ανάλυση... Αλλά χρειάστηκα άλλες 1.5 ώρα να το χωνέψω καλά από μνήμης.. Τελικά τώρα κατασκευάζω με κλειστά τα μάτια που λένε...
    αναμένω φωτογραφίες... είναι φασαριόζικο στο είπα... απλά θέλει λίγο να βρεις το μπούσουλα... δε σε φοβάμαι αν τελικά είναι οκ θα μου φτιάξεις 2 τετράδες και θα βρούμε τρόπο να τις στείλεις
    Χρήστος Τρυφωνόπουλος

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2012
    'Ονομα
    Νικολας
    Κατοικίδιο
    3 Καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Ωραία, εσύ θα παίρνεις παραγγελίες και εγώ θα τα φτιάχνω.. Να επεκταθούμε και στα άλλα κλουβιά, τι λες!!!!
    Με την προϋπόθεση θα γίνονται από ξύλο μεράντι... Τα άλλα κλουβιά είτε με σουηδικό είτε με μεράντι...

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2012
    'Ονομα
    Νικολας
    Κατοικίδιο
    3 Καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Γεια σας.. Μελέτησα καλά τα σχέδια που ανέβασε ο orion δια το κλουβί διαγωνισμού καναρινιών Valenciana, και μου μπήκε η ιδέα να κατασκευάσω ένα.. Το ξύλο που χρησιμοποίησα είναι Αμερικάνικη καρυδιά, η οποία είναι πάρα πολύ σκληρό ξύλο.. Χρειάστηκα 1,5 ώρα δια να χωνέψω καλά τα κομμάτια και την όλη κατασκευή.. Μου πήρε εφόσον έκοψα τα ξύλα 3 ώρες δια την συναρμολόγηση. Κάποια μου τα έκανε ο μαραγκός, όπως εκείνο που σύρετε η σχάρα.. Τα υπόλοιπα τα έκοψα εγώ διότι ήταν δύσκολο να του εξηγήσω πόσο μήκος έχουν τα υπόλοιπα κομμάτια.. Πιστεύω ότι το ξύλο μεράντι κάνει καλύτερα δια αυτή την δουλειά.. Είναι πολύ μικρό και διερωτώμαι αν το πουλί δεν αισθάνεται στριμωγμένο, τόσες ώρες διαγωνισμού.. Τέλος πάντων σας ανεβάζω φώτο να το δείτε.. Το μόνο που έμεινε είναι η ταΐστρα και το ταψί..

Η πρόσοψη με φλάς!!

Το συρτάρι σχάρα, και από κάτω θα μπει το ταψί..

Η θέση της ταΐστρα κάτω αριστερά..

Πλαγία όψη της σχαρας..

Πλαγία όψη της θέσις της ταΐστρας..

Τι λέτε, καλό είναι... Δοκιμάστε το και μην φοβάστε...

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Θοδωρής
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Πολυ καλο μπραβο !
    Εχει λογο που ειναι μικρο, για να μην χαζευει το πουλι και να ειναι αφοσιωμενο στον δασκαλο για να παρει τα καλυτερα φωνητικα αποτελεσματα

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

φίλε πραγματικά μπράβο... έχεις ταλέντο... άψογη κατασκευή και μου αρέσει και το ξύλο... στο κλουβάκι αυτό τα Timbrados μένουν από τον Οκτώβριο μέχρι και τους διαγωνισμούς του Δεκέμβρη... για εκπαίδευση και τραγούδι για το λόγω που ανέφερε παραπάνω ο φίλος...

Ήθελα να πω ότι το σχέδιο αυτό που έκανα έχει 1-2 μικρές διαφορές στις ενώσεις των ξύλων, αλλα γενικά οπτικά το αποτέλεσμα είναι σχεδόν ίδιο...

Τελευταία επεξεργασία από jk21; 22-09-2012 στις 15:59 Αιτιολογία: !!!! χρηστο ... δεν εισαι νεος !
    Χρήστος Τρυφωνόπουλος

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Θοδωρής Εμφάνιση Μηνύματος
    Πολυ καλο μπραβο !
    Εχει λογο που ειναι μικρο, για να μην χαζευει το πουλι και να ειναι αφοσιωμενο στον δασκαλο για να παρει τα καλυτερα φωνητικα αποτελεσματα

αυτο πραγματι ισχυει .οπως ισχυει οτι επειδη πουλι ειναι σε μικρο χωρο και νοιωθει πιο εντονη τη μοναξια ,κελαηδα και περισσοτερο σαν καλεσμα σε αλλα πουλια .τωρα για τα κανναβουρια ....
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

9. Likes ninos liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Θοδωρής
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Η ταλεπορια του (σε μικρο και σκοτινο χωρο) δυστυχώς ή ευτυχώς διαρκεί περιπου 2,5 μηνες.
    Για το καναβουρι περιμενω και εγω απαντηση

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

αν και το ποστ δεν είναι το κατάλληλο για ανάλυση εκπαίδευσης... ουσιαστικά με την απομόνωση του πουλιού το ωριμάζουμε πιο γρήγορα, οριοθετεί το κλουβί ως χώρο του και το τραγούδι του έρχεται στην τελική φάση πιο γρήγορα, σα να το κοροϊδεύουμε... εκτός όλων των άλλων που έχουμε πει... ευτυχώς γιαυτό κρατά μόνο λίγους μήνες 2,5-3 περίπου... ενώ το σκοτείνιασμα περίπου 3-4 βδομάδες ώστε να το εκπαιδεύσουμε να τραγουδά όταν έρχεται στο φως δηλ. μπροστά στον κριτή...
    Χρήστος Τρυφωνόπουλος

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία