Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 51
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2012
    'Ονομα
    Νικολας
    Κατοικίδιο
    3 Καναρίνια
    Νίκο θα σου απαντήσω και γω πάνω σ' αυτό.. Βρήκα τον εισαγωγέα συρμάτων που τα πουλά με το κιλό.. Πήρα 240m δια €8, δηλαδή αυτά τα κλουβάκια θέλουν περίπου 15m, δηλαδή στα 240m σύρμα κόστος €8 σου έρχεται δια κάθε κλουβί €0,50, βάλε και ξύλα και γόμες ακόμη €5, σύνολο €5,50-6,00!!! Δια να το αγοράσεις αυτό το κλουβί διαγωνισμού θα θέλουν €20-25..!! άρα εκτός από χόμπι κάνεις και μεγάλη οικονομία.. Έχω κάνει ζευγαρώστρα 72Χ28Χ43εκ ύψος που ανέβασα φώτο και το μόνο που πλήρωσα ήταν το σύρμα που αγόρασα λιανικώς σε συσκευασίες των 11m και μου στοίχισε €10.. Αν ήξερα απο τότε τον εισαγωγέα θα μου στοίχιζε €3,5!!!

Πάμε μια βόλτα στα βουνά, που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Θοδωρής
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες
    Τα ξυλα αυτα που τα βρίσκει καποιος ? γιατι εχουν μια ιδιαιτεροτητα
    Παει σε ενα ξυλουργειο και ζητα και του τα κοβουν στις διαστασεις που θελει ?
    ή περνει τα ξυλα αυτα και τα κοβει με την σεγα οπως θελει ?
    Στην φωτογραφια Νο 10 πως κανουμε το αυλάκωμα ?

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2012
    'Ονομα
    Νικολας
    Κατοικίδιο
    3 Καναρίνια
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Θοδωρής Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλημέρα Θοδωρή.. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οξιά που έχουν όλοι οι μαραγκοί.. Θα τους ζητήσεις να σου κόψουν κομμάτια 50Χ5Χ1 εκ. περίπου 5 κομμάτια ένα κομμάτι 20Χ14.4 Χ1 και λωρίδες 10 περίπου 50Χ1Χ1 δια να βγάλεις τα πηχάκια σου και από αυτά θα κόψεις με το πριόνι σου το μήκος που θες.. .. Σε ένα κομμάτι 50Χ5Χ1 θα τους πεις να σου κάνουν το κανάλι πάνω στο δισκοπρίονο τους 12mm πλάτος αφήνοντας 18mm από την πάνω μεριά 12mm το κανάλι επί 5mm βάθος.. Έχε υπόψη σου αυτό. Tήν πρώτη τρύπα θα την βγάζεις 5mm από την άκρη του ξύλου και μετά οι υπόλοιπες θα απέχουν μεταξύ τους 13-15mm μέχρι και το τέλος!!! Αυτό γίνεται δια να ταιριάζει με το πάχος του πήχη που είναι 1εκ. και θα ενώνονται στην γωνία... Κάποια πηχάκια δεν θα θέλουν τρύπες.. Πριν ξεκινήσεις μελέτα αρκετά καλά τα σχέδια συγκρίνοντας τις φώτο τον κομματιών που χρειαζόμαστε με την διαδικασία κατασκευείς.. Και όταν το χωνέψεις καλά τότε θα ξεκινήσεις.. Σου εύχομαι καλή επιτυχία.. Τα κομμάτια 9,5Χ5Χ1 θα τα κόψεις 10Χ5Χ1!!!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο
    Timbrado Español Καναρίνια Φωνής, Jack Russell Terrier

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από PAIANAS Εμφάνιση Μηνύματος
    Χρήστο πέρα από το άψογο αισθητικά αποτέλεσμα και την ευχαρίστηση του να πιάνεις κάτι άμορφο και να το μετατρέπεις σε ότι θέλεις και όπως το θέλεις ,πόσο περίπου στοίχισε η κατασκευή και τι διαφορά κόστους έχει από τις έτοιμες (ποιοτικώς σίγουρα έχει μεγάλη διαφορά, απλά μιλάω για την οικονομική διαφορά ).
    δυστυχώς το κόστος είναι αρκετό αν και δεν έχω καταλήξει πλήρως ακόμα κάθε βαλίτσα μαζί με τα 4 κλουβιά έτοιμη μαζί με βερνίκια περίπου 110-120€ χοντρικά... ίσως αν τα αγόραζα έτοιμα να μου κόστιζαν το ίδιο... δεν ξέρω ακριβώς
    σημείωση: τα ξύλα είναι μισά δρυς, μισά ιρόκο, αν το έκανα με σουιδικό το κόστος θα ήταν λιγότερο...
    τα σύρματα έχουν 2,20 το κιλό (ίσιες βέργες 1,5mm)
    Χρήστος Τρυφωνόπουλος
    Ερασιτέχνης Εκτροφέας Καναρινιών Φωνής Timbrado Español
    Μέλος Ελληνικής Λέσχης Ισπανικού Τιμπράδο - Ε.Λ.Ι.Τ.
    http://timbradoscanary-r74.blogspot.gr

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Nikolas Alamango Εμφάνιση Μηνύματος
    Νίκο θα σου απαντήσω και γω πάνω σ' αυτό.. Βρήκα τον εισαγωγέα συρμάτων που τα πουλά με το κιλό.. Πήρα 240m δια €8, δηλαδή αυτά τα κλουβάκια θέλουν περίπου 15m, δηλαδή στα 240m σύρμα κόστος €8 σου έρχεται δια κάθε κλουβί €0,50, βάλε και ξύλα και γόμες ακόμη €5, σύνολο €5,50-6,00!!! Δια να το αγοράσεις αυτό το κλουβί διαγωνισμού θα θέλουν €20-25..!! άρα εκτός από χόμπι κάνεις και μεγάλη οικονομία.. Έχω κάνει ζευγαρώστρα 72Χ28Χ43εκ ύψος που ανέβασα φώτο και το μόνο που πλήρωσα ήταν το σύρμα που αγόρασα λιανικώς σε συσκευασίες των 11m και μου στοίχισε €10.. Αν ήξερα απο τότε τον εισαγωγέα θα μου στοίχιζε €3,5!!!
    Νίκο δυστυχώς δεν πάει όσο λες, με τα ξύλα ειδικά που έβαλα ιρόκο και δρυς σε καμία περίπτωση όμως, αυτά ανεβάζουν το κόστο περίπου 8-10€ ανά κλουβί περίπου (ακατέβατα όμως), τώρα τα υπόλοιπα παίζει... ααα επίσης 4 ταΐστρες και 4 πάτοι γαλβανιζέ που μου τις έφτιαξε λαμαρινάς μου πήρε 20€ άρα 5€ στο κλουβάκι αμέσως αμέσως... και βάλε ότι τα λούστρα + συντηρητικό ξύλου 10€ για 4 κλουβιά + τη βαλίτσα, άρα άλλα 2€ περίπου στο κλουβί και τα σύρματα 1-1,5€ περίπου στο κλουβί και κάτι κόλλες καρφιά, γυαλόχαρτα κλπ
    Σύνολο περίπου χοντρικά ξανά λέω: 17-19€ περίπου... βάλε ώρες εργασίας που είναι φασαριόζικο...άστα...

Αν το κάνεις με 6€ που λες θέλω 2 τετράδες επειγόντως όμως γιατί αλήθεια ψάχνω και δεν έχω λεφτά να αγοράσω... αλλά 25€ τετράδα άνετα παίρνω... τι λες;;;
    Χρήστος Τρυφωνόπουλος

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο

Ranks Showcase

Εγώ στην πρώτη 4 που έκανα μου τα έκοψε τα πηχάκια σε μεγάλα μήκη 2m περίπου και μόνος μετά τα έκοβα... τη δεύτερη 4αδα μου τα έκοψε όλα έτοιμα (κέρδος σε χρόνο) χωρίς κόστος... τώρα το αυλάκι το κάνει ο μαραγκός εκτός αν έχει μια συσκευή που κάνει αυτή τη δουλεία και λέγεται ρούτερ.
    Χρήστος Τρυφωνόπουλος

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Θοδωρής
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες
    Θα ηθελα καποια στιγμη να προσπαθησω να το φτιαξω.
    Παντως εχεις κανει φοβερη δουλεια και τα εξηγεις πολυ αναλυτικα

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο

Ranks Showcase

Θα ηθελα καποια στιγμη να προσπαθησω να το φτιαξω.
    Παντως εχεις κανει φοβερη δουλεια και τα εξηγεις πολυ αναλυτικα
    σε ευχαριστώ φίλε... είναι τα πρώτα μου και έχουν ατέλειες σίγουρα.. έμαθα επάνω σε αυτά και σίγουρα θα μάθω και άλλα... είναι κάτι που μου αρέσει και αν μπορέσω θα το προχωρήσω...
    Χρήστος Τρυφωνόπουλος

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2012
    'Ονομα
    Νικολας
    Κατοικίδιο
    3 Καναρίνια
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από orion Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ στην πρώτη 4 που έκανα μου τα έκοψε τα πηχάκια σε μεγάλα μήκη 2m περίπου και μόνος μετά τα έκοβα... τη δεύτερη 4αδα μου τα έκοψε όλα έτοιμα (κέρδος σε χρόνο) χωρίς κόστος... τώρα το αυλάκι το κάνει ο μαραγκός εκτός αν έχει μια συσκευή που κάνει αυτή τη δουλεία και λέγεται ρούτερ.
    Ναι γνωρίζω από μηχανήματα και το κόλπο είναι να προετοιμάσεις και δια τα 4 τα κομμάτια.. Πες μου γιατί 4 καναρίνια πρέπει να έχεις, διέπεται από τους κανονισμούς. !!!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Θοδωρής
    Κατοικίδιο
    Καρδερίνες
    Tα καναρινια φωνης διαγωνιζονται μονα τους ή σε τετραδες

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης