Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 16 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 6141516
Αποτελέσματα 151 μέχρι 158 από 158
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από xrisam Εμφάνιση Μηνύματος
    ) ......................μου είχε πει ο πετσοπας ότι καλό θα ήταν να αγοράσω φάρμακο για ακάρεα και ότι αν δεν δώσω στο καναρίνι σύντομα θα γεμίζει όλη η ποτίστρα ακάρεα....

Φυσικά δεν ήξερα αυτά που γνωριζω τώρα αλλά ακόμα και τότε μου φάνηκε εντελώς κουφό να δώσω κατι χωρίς λόγο....
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    αυτο για τα ακαρεα ,ειναι ενα καλο παραμυθι και ζησαμε εμεις καλα και τα πουλια χειροτερα ....

αυτο για τα παρασιτα εχει βαση για πουλια που ζουνε σε συνθηκες υπαιθρου σε κλουβες με επαφη με το χωμα , οπου τα πουλια τρωνε σκουληκια και εντομα ή για πουλια που τρεφονται με σκουληκια αμφιβολου προελευσεως και καθαροτητας και μεγαλης πιθανοτητας να ειναι τα ιδια φορεις ενδοπαρασιτων (ξενιστες ) .Στις κοτες δηλαδη ή σε πουλια που ζουνε σε aviary στην υπαιθρο .Τελος σε εκτροφες με πιασμενα πουλια ,που ειναι ηδη φορεις ενδοπαρασιτων απο τη φυση ,αλλα αυτα δεν μας αφορουν σε αυτο το φορουμ γιατι η θεση τους ειναι στη φυση

για τα πουλια ελεγχομενης εκτροφης ,τα παρασιτα ειναι σπανιοτατα και χωρις να υπαρχουν ξενιστες που θα τα μεταφερουν (πχ σκουληκια στη διατροφη των πουλιων ) μονο καποια ειδη τους μπορει να μεταδοθουν μεσω πουλιων που παλιοτερα ζουσαν σε εκτροφες με παρουσια αλλων πιασμενων απο την φυση πουλιων

ασχολουμε πολλα χρονια με πουλια .εδω και 2 με 3 χρονια ,εχουν υπαρξει στην εκτροφη μου και ιθαγενη γεννημενα σε κλουβι .Ποτε δεν χρειαστηκε να δωσω ενδοπαρασιτοκτονα
    Αυτό που είχε πει ότι θα γεμίσει η ποτίστρα ακάρεα, δηλαδή θα φαίνονται με γυμνό μάτι? Συγνώμη αλλά δεν έχω εμπειρία
    σε κάτι τέτοιο εντελώς πληροφοριακά ρωτάω.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    ΣΤΕΛΙΟΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ,ΡΑΤΣΑ ΕΣΠΑΝΙΟΛ ΚΑΙ ΚΟΙΝΑ
    Post Thanks / Like
    Ασε Χρυσα μην το ψαχνεις το κεφαλι του γεμησε ακαρεα μαλλον και δεν ξερει τι λεει.

4. Thanks xrisam thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2014
    'Ονομα
    giannis
    Post Thanks / Like
    Χαχαχα απίστευτα όλα ..... πριν απο περίπου 3 χρόνια μου χάρισε ενας φιλος ενα ζευγάρι κόκκινοκεφαλους σπινους δεν είχα τις εμπειρίες που εχω τωρα οπότε πάω σε ενα πετ σοπ να πάρω τροφή και φωλιά .. διαλέγω τροφή και του Λέω θέλω και μία φωλιά και τι μου απαντάει. .. κοίταξε να δεις επειδή αυτα τα πουλιά είναι παράσιτα θα πρέπει να πάρεις και ένα ζευγάρι ζεπρακια να τα βάλεις στο ίδιο κλουβί και θα πάνε να γεννήσουν στη φωλιά της ζεπρας και θα τα μεγαλώνουν αυτοί. . Αυτά από μονά τους δεν κάνουν γέννες ..... έλεος ο άνθρωπος δεν παίζεται!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2013
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Finches & Parrots
    Post Thanks / Like
    ήθελε να βγάλει ενα 20ευράκι ακόμα ο τύπος απο τα ζεμπράκια ε?

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2014
    'Ονομα
    giannis
    Post Thanks / Like
    Νε ρε φιλέ ότι νάνε .

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Κατοικίδιο
    Καναρινάκια!!
    Post Thanks / Like
    Λοιπον να σας πω και γω την εμπειρια μου με τους πετσοπαδες.

Το πρωτο καναρινακι που πηρα το μπανιζα κανα μηνα στην βιτρινα...βασικα ηταν κεραυνοβολος ο ερωτας, καθως δεν ειχα σκεφτει ποτε πριν ξανα να παρω ενα.
    Με τα πολλα αποφασιζω μια μερα και παω να το παρω. Μπαινω μεσα, ρωταω

-Ποσο εχουν τα αρσενικα?
    -40 μου λεει.
    -Το λευκο αυτο εδω ειναι αρσενικο ετσι?
    -Ναιιιιιι...βεεεεεβαια.....μου λεει. Αυτο ομως εχει 50 γτ τα λευκα ειναι πολυ σπανια!!

(καλα εννοειται πως το χαψα γτ δεν ηξερα...και οτι και να μου λεγε εγω αυτο θα παιρνα...) Το παιρνω παω σπιτι , λαλιστατο ηταν δεν μπορω να πω...μονο που μετα απο δυο μηνες που εκανε αυγο καταλαβαμε πως ηταν θηλυκο!!!
    Καλα εγω μην ξερω να ξεχωριζω το φυλο, το καταλαβαινω...! Αυτοι που ζουν απο αυτο και ειναι η δουλεια τους...δεν θα πρεπε να ξερουν...? Ελεος δλδ!

Την δευτερη φορα, που πηγα να παρω αρσενικα, ειχα αποφασισει να μην παρω πουλι χωρις δαχτυλιδι, για τον πιο απλο λογο...θελοντας να ξερω τουλαχιστον την ηλικια του πουλιου....ελα μου ομως που δεν ειχα εντοπισει πουθενα με δαχτυλιδια! (?) Περνοντας λοιπον μια μερα εξω απο ενα πετσοπ μπηκαμε να κοιταξουμε...
    Τις περισσοτερες φορες , θα εχετε παρατηρησει, πως εχουν εξω – να φαινονται – μεμονωμενα κλουβια με ενα πουλι στο καθε κλουβι , και μεσα – να μην πολυφαινονται - μεγαλες κλουβες με πολλα πουλια στοιβαγμενα. Οταν ρωτησα λοιπον ποια ειναι η διαφορα των «μεσα» με τα «εξω» μου λεει :

- Τα «εξω» εχουν μαθει να κελαιδανε και γι ‘αυτο τον λογο ειναι και πιο ακριβα.
    Τα «μεσα» δεν εχουν χρονιασει ακομα και δεν ξερουν, γι αυτο ειναι και πιο φτηνα....Τα βαζουμε ολα μαζι για να ακουν το ενα το αλλο και να μαθαινουν....

Ενταξει....κατι δεν μου κολλαει εδω λεω...
    Παιρνω ενα απο «μεσα» και ενα απο «εξω».
    Γυρνοντας σπιτι και παρατηρωντας τα, το ενα απο τα δυο – απο την «μεσα» κλουβα -του ελειπε ενα δαχτυλο...και κοιταζοντας το προσεκτικοτερα τα ποδια του δεν ηταν σε πολυ καλη κατασταση. Απο αυτα που εχω διαβασει εδω καταλαβα οτι ή ειχε ακαρεα σε πολυ προχωρημενο σταδιο ή ηταν πολυ γερικο...Το δαχτυλακι δν με πειραξε...αλλα οχι να μου λεει πως δεν εχει χρονιασει κιολας...!!

Εννοειται πως σε συνδιασμο με την προηγουμενη εμπειρεια ταπηροκρανιωση!
    Γυρισα πισω με το καιμενο το πουλακι και τους ειπα με εναν πολυ ευγενικο – ειρωνικο τροπο πως το πουλακι δεν ειναι χρονιαρικο μαααααλλον!
    Ευτυχως δεν εφεραν αντιρρηση...μου ειπαν να παρω καποιο αλλο – απ’εξω – και οτι θα ειχε γινει καποιο λαθος......
    Αυτα! Με αυτα που διαβαζω και εδω παντως πιστευω πως οντως να πεφτει πολυ δουλεμα...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like
    εχουν παντα στο στομα σαν δικαιολογια την ''αστοχια υλικου'' σαν τον αλλον που πουλησε γαρδελι με δαχτυλιδι παπαγαλου.
    50ευρο για καναρα, καλα του εκατσε του απατεωνα.
    ειναι απαραιτητο να γνωριζουν τι πουλανε, αλλα ειτε ειναι απατεωνες, ειτε ειναι ασχετοι με τα πουλια, που βρηκαν εναν ευκολο τροπο να βγαζουν μεροκαματο εις βαρος μας.

μακρια απο τα πετσοπ. το χειροτερο πουλακι απο χομπιστα εκτροφεα, ειναι το καλυτερο μεσα στα πετσοπ.
    αναζητηστε και στιρηξτε τους σωστους εκτροφεις, αγοραζοντας πουλια απο αυτους.

Σελίδα 16 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 6141516

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας