Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 40 ΠρώτοΠρώτο 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 395
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    JIM
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ-ΜΑΛΙΝΟΥΑ
    Post Thanks / Like
    καλησπέρα παιδιά με διαφέρει και έμενα το θέμα .
    εγώ βάζο άμμο από τα ***** για γάτες που είναι χοντρή και δε σικωνει σκόνες
    ώμος σκεφτόμε να βάλω πελετ για πιο οικονομία αλλά αναρωτούμε άμα το μίγμα του
    εκτός από ξύλο αν ε χι και χημικά.
    Τελευταία επεξεργασία από jk21; 28-10-2012 στις 21:42 Αιτιολογία: εμπορικη επιχειρηση
    Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο
    Timbrado Español Καναρίνια Φωνής, Jack Russell Terrier
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

.................... ..................
    Τελευταία επεξεργασία από orion; 28-10-2012 στις 18:59
    Χρήστος Τρυφωνόπουλος
    Ερασιτέχνης Εκτροφέας Καναρινιών Φωνής Timbrado Español
    Μέλος Ελληνικής Λέσχης Ισπανικού Τιμπράδο - Ε.Λ.Ι.Τ.
    http://timbradoscanary-r74.blogspot.gr

3. Likes mitsman liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Chris
    Κατοικίδιο
    Timbrado Español Καναρίνια Φωνής, Jack Russell Terrier
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εμπλούτισα λίγο το αρθράκι μου στο blog μου... το κάνω και εδώ, αν μπορεί κάποιος διαχειριστής το βάζει στο αρχικό ποστ να είναι εκεί ολόκληρο... ευχαριστώ

-------------

Τελευταία επίσης, δοκιμάζω τη χρήση του πέλλετ (pellet) ως υπόστρωμα υγιεινής στα κλουβιά μου και ομολογώ ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το πέλλετ (συσσωματώμα) είναι ένα καύσιμο υλικό αποτελούμενο από ξύλο, απαλλαγμένο από κάθε υγρασία, συμπιεσμένο σε μικρούς κυλίνδρους χωρίς καμιά προστιθέμενη συγκολλητική ουσία. Τα πέλλετ είναι μικροί κύλινδροι διαμέτρου 60-80 χιλ. με μήκος περίπου 100 χιλ. και χρώμα εξαρτώμενο από την πρώτη ύλη που χρησιμοποιήθηκε για την παραγωγή τους.

Πέλλετ ξύλου για υπόστρωμα κλουβιού

Το υλικό αυτό χρησιμοποιείται επίσης ευρέως (εκτός από φθηνή καύσιμη ύλη) ως υπόστρωμα υγιεινής από άτομα που εκτρέφουν-διατηρούν κουνέλια κλπ.

Σαν υλικό το πέλλετ αδρανοποιεί τις ακαθαρσίες, είναι οικονομικό, έχει μεγάλη απορροφητικότητα, εξαλείφει σε μεγάλο ποσοστό τις μυρωδιές και δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις για τα καναρίνια μας.

Ένα από τα θετικά του πέλλετ, σε αντίθεση με την άμμο γάτας είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα κλουβιά χωρίς σχάρα (πλέγμα) και τα πουλιά μπορούν να έρχονται σε επαφή μαζί του (το κάνουν αρκετοί εκτροφείς). Είναι ασφαλές αφού φυσικά το αντικαθιστούμε όταν πρέπει και αφού δεν έχει άλλα πρόσθετα χημικά.

Τα καναρίνια έχουν την τάση να βοσκούν στον πάτο του κλουβιού (όπως κάνουν στη φύση με το χώμα) αναζητώντας τροφή κλπ... Ο κ. Μάκης Γερολυμάτος σε κάποιο σχόλιό του σε ένα φόρουμ καναρινιών αυτό (βοσκή καναρινιών στον πάτο του κλουβιού) θεωρεί ότι έχει μεγάλη σημασία για τα καναρίνια μας.

Άγρια καναρίνια ενώ βοσκούν

Πιο συγκεκριμένα τα πουλιά με το να τσιμπολογούν στον πάτο του κλουβιού βιώνουν λιγότερο στρες και άρα νοιώθουν πιο άνετα και πιο υγιή. Προσωπικά, ασπάζομαι την άποψή του αυτή και σκοπεύω να το εφαρμόσω και εγώ στην εκτροφή μου.

Το κόστος του πέλλετ αυτή τη στιγμή (ανάλογα και το είδος ξύλου) είναι περίπου στα 5,50€ τα 15 kgr. Που σημαίνει ότι είναι αρκετά οικονομικό και άρα κάνει για το σκοπό που το θέλουμε.

Η χρήση του ως προς τον καθαρισμό είναι σαν αυτή που σας περιέγραψα παραπάνω με την άμμο γάτας. Καθαρίζουμε δηλαδή τοπικά τις ακαθαρσίες (για οικονομία υλικού) και συμπληρώνουμε αντίστοιχα νέα ποσότητα στο σημείο.

Δύο ακόμα υλικά υποπροϊόντα θα λέγαμε του ξύλου με αντίστοιχα αποτελέσματα με τη χρήση του πέλλετ είναι το πριονίδι και τα χοντροκομμένα ροκανίδια ξύλου. Τα πριονίδια όμως έχουν το αρνητικό ότι με το πετάρισμα του καναρινιού μας πετάγονται παντού λόγω μικρού βάρους. Τα ροκανίδια όμως, που είναι πιο χοντρά κομμάτια και με μεγαλύτερο βάρος από το πριονίδι, είναι από τις καλύτερες λύσεις και τα χρησιμοποιούν για υπόστρωμα υγιεινής και άτομα που διατηρούν-εκτρέφουν φίδι, σαύρες κλπ.

Πριονίδια Ροκανίδια
    Αντίστοιχο υλικό με το πέλλετ, το οποίο μπορούμε να χρησιμοποιούμε χωρίς σχάρα (πλέγμα) κλουβιού, είναι και η ελαφρόπετρα (περλίτης) η οποία μοιάζει με την άμμο γάτας, αλλά δεν έχει καμία χημική ουσία επάνω της, έχει μεγάλη απορροφητικότητα και αν προέρχεται από καλό λατομείο δε θα έχει (δεν πρέπει να έχει) σκόνη επάνω της.

Η ελαφρόπετρα είναι ένα χημικά αδρανές πορώδες ηφαιστειογενές ορυκτό, το οποίο δημιουργήθηκε από υποθαλάσσια έκρηξη ηφαιστείου. Το πορώδες του υλικού οφείλεται στα κενά που προκαλούνται από τη διαφυγή ατμού κατά την ψύξη της λάβας.

Χρήστος Τρυφωνόπουλος
    Ερασιτέχνης Εκτροφέας Καναρινιών Φωνής Timbrado Español
    Μέλος Ελληνικής Λέσχης Ισπανικού Τιμπράδο - Ε.Λ.Ι.Τ.
    http://timbradoscanary-r74.blogspot.gr

5. Thanks Gardelius thanked for this post
    Likes Gardelius liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Κατοικίδιο
    Timbrados
    Post Thanks / Like
    στα κλουβάκια διαγωνισμού τι βάζετε παιδιά?....άμμο?
    ΕΛ.ΣΥ.ΤΙ. -71-

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κ εγω βαζω πελλετς αλλα εχω σκαλωσει στο ποσες μερες πρεπει να το αφηνουμε μεχρι να το αλλαξουμε.... απορροφαει τα παντα και δεν φαινεται κατι.... και δεν ξερω ποτε να το αλλαξω....

εγω το πηρα και πιο φθηνα..... 3 ευρω τα 10 κιλα!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

8. Likes Ρία liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2010
    'Ονομα
    Σωτηρια
    Κατοικίδιο
    1 pearl cockatiel (Λοφάκης),2 budgies (Πρασινούλα-Όλι),1 zebra finch(ο Πίκο) και ένα γατί(ο Mαυρούλης)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mitsman Εμφάνιση Μηνύματος
    Κ εγω βαζω πελλετς αλλα εχω σκαλωσει στο ποσες μερες πρεπει να το αφηνουμε μεχρι να το αλλαξουμε.... απορροφαει τα παντα και δεν φαινεται κατι.... και δεν ξερω ποτε να το αλλαξω....

εγω το πηρα και πιο φθηνα..... 3 ευρω τα 10 κιλα!
    από το ίντερνετ ή από τοπικό μαγαζί;;;
    Ας κάνουμε τα πράγματα καλύτερα, όχι χειρότερα!

τα καναρινάκια μου: Το κοπαδάκιον!!

οι παπαγάλοι μου: Μια ευτυχισμένη παπαγαλοοικογένεια!!

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Απο τοπικο μαγαζι!!!!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

ΑΒΑΤΟΝ
    Guest
    Με τις ψείρες τι γινεται...με το συγκεκριμενο υλικο ?

Κατω απο το pelet βαζετε καποιο χαρτι ?

Εγω το βρισκω 3,5 ευρω τα 15 κιλά. (ειμαι παντα καλυτερος στις τιμες )

12. Likes geog87 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Stefanos
    Post Thanks / Like
    Ο περλιτης θεωρω οτι ειναι ακαταλληλος γιατι ειναι πολυ ελαφρυ υλικο που σκορπιζει με το παραμικρο φυσημα. Δε πρεπει να συγχεεται μετην ελαφροπετρα που ειναι καταλληλη,ιδιαιτερα για μεγαλες κλουβες.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ΧΡΗΣΤΟ το εφτιαξα .δες αν εχει καποιο προβλημα και μου το λες

ΔΗΜΗΤΡΗ εξαρταται ποσα πουλια εχουμε σε ποσο εμβαδο κλουβας .στην δικια μου με ταψι σχεδον 90 χ 50 και με 5 - 10 πουλια μεσα εκτος καλοκαιριου ειναι μια χαρα και για 20 μερες (αλλαζω στις 10 ελαχιστο κατω απο τις πατηθρες ) και για καλοκαρι καλα ειναι στις 2 βδομαδες να αλλαζει το πολυ γιατι πεφτει και αρκετο νερο απο τα μπανακια ,ειναι και υψηλοτερη η θερμοκρασια ,αρα υγρασια -υψηλη θερμοκρασια δημιουργουν συνθηκες αυξησης μικροοργανισμων .
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Σελίδα 2 από 40 ΠρώτοΠρώτο 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία