Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 11
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    20Akis
    Post Thanks / Like

Εσείς πως ξεκινήσατε την φάρμα σας με ορτύκια;

Καλησπερα εδω και καιρο σκευτομαι να αποκτησω μερικα ορτυκια για ερασιτεχνικη αναπαραγωγη.Εχω ασχολιθει και με κοτεσ και εχω εκκολαψει με επιτυχεια αυγα σε χειροποιητη κλωσσομηχανη και αυτο μου γεναει το εξισ διλιμα να αρχισω με μερικα ορτυκι(αρσενικα και θυλικα) και να αφησω την φυση να κανει τα μαγικα τησ η να εκκολαψω αυγα?Εσεισ πωσ κανατε την αρχη???

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2012
    'Ονομα
    nikos
    Κατοικίδιο
    2 red rumped parakeet, 2 σκυλια, 2 νεροχελωνες
    Post Thanks / Like
    τα ορτυκια ειναι πιο δυσκολα απο τις κοτες και πολλες φορες παρουσιαζουν καρνιβαλιστικες τασεις! 1 αρσενικο αναλογει σε αυτα θηλυκα αν βαλεις δευτερο θα το σκοτωσει!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    20Akis
    Post Thanks / Like
    Ναι το ξερω φιλε douriakos οτι στα ορτυκια πρεπει να ειναι πολλα τα θυλικα για 1 αρσενικο

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2012
    'Ονομα
    nikos
    Κατοικίδιο
    2 red rumped parakeet, 2 σκυλια, 2 νεροχελωνες
    Post Thanks / Like
    διαβασα και σε ενα αλλο παλικαρι εδω στο φορουμ οτι μια κλωσσα εκκολαψε ορτυκια και μετα τα μικρα τα εφαγε μονο τα ραμφη αφησε! γενικα ειναι δυσκολα πουλια....

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    20Akis
    Post Thanks / Like
    Ηξερα οτι εχουν τισ ιδιοτροπιεσ τουσ αλλα οχι και ετσι!!!!Κι αυτο με φερνει πισω στο αρχικο μου ερωτημα για τα αυγα γιατι θα εκκολαψω αυγα και μολισ τα ''μωρα'' ειναι οριμα για αναπαραγωγη και εχω τα πρωτα αυγα τα ξαναπερνω και τα βαζω στην κλοσσομηχανη

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    20Akis
    Post Thanks / Like
    Οποιεσ αλλεσ αποψεισ ειναι ευπροσδεκτεσ!!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    Παυλος (Ακης)
    Κατοικίδιο
    αγριοπαπιες, χηνοπαπιες, παγωνια, 1 κουνελακι (Mike), 1 ντομπερμαν (Τζινα), 1 ημιαιμο κανισακι (Λιζα), 1 ζευγαρι budgies, 1 60λιτρο ενυδρειο με ενα μονομαχο και ενα κοκατιλ ταισμ
    Post Thanks / Like
    Εμενα μου ειχε δωσει ενας φιλος μου 16 ορτυκια αλλα το ενα αρσενικο σκοτωσε το αλλο. Μετα τα εδωσα γιατι ολα τσιμπιωντουσαν μεταξυ τους με αποτελεσμα να εχουν πολλα τραυματα...Θα σου προτεινα να παρεις μονο ενα αρσενικο και 7-8 θηλυκα και να τα εχεις σε μεγαλο μερος με πυκνη βλαστηση ωστε να απασχολουνται με κατι και να μην τσιμπιουνται απο βαρεμαρα!!! Εαν παρεις αυγα να ξερεις οτι σε 45 μερες ωριμαζουν και ειναι ικανα για αναπαραγωγη. Για οτι αλλο χρειαστεις μην δυστασεις, αλλα να ξερεις οτι επειδη ειναι αγρια ζωα και μονο τα τελευταια χρονια εκτρεφονται ειναι πολυ δυσκολα για οικοσιτη εκτροφη.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    20Akis
    Post Thanks / Like
    Πρεπει οπω δηποτε να ειναι 1 αρσενικο με 7 θυλικα η μπορει να γινουν και λιγοτερα η περισοτερα τα θυλικα?Για την εκκολαψη των αυγων ξερει κανεισ τιποτα?Ξερω οτι η θερμοκρασια πρεπει να ειναι 37.5 και η υγρασια 1-14η μερα 50% και τισ 3 τελευτεεσ 60% σωστα?Γενικοσ ειναι ευκολα στιν εκκολαψη η εχουν μικρο ποσοστο επιτυχιασ?

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    Παυλος (Ακης)
    Κατοικίδιο
    αγριοπαπιες, χηνοπαπιες, παγωνια, 1 κουνελακι (Mike), 1 ντομπερμαν (Τζινα), 1 ημιαιμο κανισακι (Λιζα), 1 ζευγαρι budgies, 1 60λιτρο ενυδρειο με ενα μονομαχο και ενα κοκατιλ ταισμ
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Dimitris2 Εμφάνιση Μηνύματος
    Πρεπει οπω δηποτε να ειναι 1 αρσενικο με 7 θυλικα η μπορει να γινουν και λιγοτερα η περισοτερα τα θυλικα?Για την εκκολαψη των αυγων ξερει κανεισ τιποτα?Ξερω οτι η θερμοκρασια πρεπει να ειναι 37.5 και η υγρασια 1-14η μερα 50% και τισ 3 τελευτεεσ 60% σωστα?Γενικοσ ειναι ευκολα στιν εκκολαψη η εχουν μικρο ποσοστο επιτυχιασ?
    Μπορει να ειναι και λιγοτερα απο 7-8 θηλυκα αλλα ο αρσενικος θα τις τσιμπαει συνεχεια επειδη θα ειναι λιγες. Επισης, αν ειναι περισσοτερες θα υπαρχει μεγαλο ποσοστο μερικα αυγα να μην ειναι γονιμα...Οσον αφορα την εκκολαψη και τα σχετικα δεν γνωριζω τιποτα γιατι δεν τα εχω αναπαραξει!!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2010
    'Ονομα
    Μιχαλης
    Post Thanks / Like
    Εγώ έχω ορτυκια 14χρόνια. Όσα χρόνια τα έχω δεν μου έχουν κλωσήσει ποτε. Μιλαω για τα ορτυκια εκτροφής που δεν πετάνε μακριά. Τα άγρια ιταλικά αν σ φύγουν εξαφανίζονται από τα μάτια σου τόσο μακριά που πετάνε. Τεσπα, πρέπει να έχεις σίγουρα κλωσσομηχανή για να γίνεται η εκκόλαψη. Έχω ένα περισταΤικο από έναν φίλο πέρυσι που του έδωσα ορτυκια και τα έβαλε σε κλούβα με καναρίνια 400τ.μ. Και του κλωσήσάν και έβαλαν κ μικρά. Ακόμη για να έχεις επιτυχία στην εκκόλαψη από 5-7 θηλυκά 1αρσενικό. Πρέπει να τους έχεις κ κρυψώνες με ξύλα για να μην τα κυνηγάει συνέχεια το αρσενικό. Ακόμη είναι σχετικά ευαίσθητα πουλιά και αρρωσταίνουν εύκολα. Πέρισυ έχωσά πάνω από 50ορτυκια με αποτέλεσμα να απογοητεύτώ και να αφήσω τα υπόλοιπα που επιβίωσαν ελεύθερα. Φέτος αγόρασα 1 ζευγάρι αλλά δεν πήρα κανένα αυγό. Ακόμη κάτι που ξέχασα σε κότα δεν μπορείς να βάλεις τα αυγά διότι είναι μικρά και σπάνε. Φέτος δεν ασχολήθηκα με ορτυκια,αλλά με φασιανούς. Θέλω όμως να ασχοληθώ με τα κινέζικα η Καλιφόρνιας.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας