Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 15
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    mixalis
    Post Thanks / Like

Παπαγαλάκια κοντά σε καναρίνια ή καρδερίνες

πειραζει αμα εχω κοντα στο κλουβι με τα παπαγαλακια καρδερινες η καναρινια γιατι καποιος μου ειπε πως χαλαει τααρσενικα στο κελαιδημα οταν ακουν τα παπαγαλακια να κραζουν
    Τελευταία επεξεργασία από mariakappa; 14-08-2012 στις 22:49 Αιτιολογία: τονισμός τίτλου

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2012
    'Ονομα
    Νικολας
    Κατοικίδιο
    3 Καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Πολύ σωστά σε συμβούλεψε ο φίλος σου.. Τα καναρίνια και οι καρδερίνες κάνουν μαζί διότι έχουν όμοιο ρεπερτόριο, τα παπαγαλάκια τσιρίζουν και μάλιστα πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να τους αποσπούν την προσοχή τους.. Επειδή τα καναρίνια απομνημονεύουν τους ήχους που ακούνε, τα συγχύζουν με αποτέλεσμα να σιωπούν και να μην κελαηδούν.. Πρέπει να μη είναι σε οπτική και μάλιστα ηχητική εμβέλεια, αν θέλεις καναρίνια και καρδερίνες με καλές φωνές.. Βάζε τους να ακούνε από cd κελαηδήματα με καναρίνια καμιά δυο ώρες την ημέρα.. Εγώ ακολουθώ αυτή την μέθοδο και καναρινάκι 6 εβδομάδων άρχισε να ρολ άρει !!!

Πάμε μια βόλτα στα βουνά, που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά

3. Likes COMASCO liked this post
    vag21
    Guest
    κανενα απο τα 3 ειδη δεν παει μαζι.αν ομως λογου χωρου δεν μπορεις να κανεις αλλιως,εστω απομακρυνε τα παπαγαλακια.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Timbrados Classico, Gouldians, Canaries, Carduelis balcanica and Carduelis chloris.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τα παπαγαλακια!! δεν πανε μαζι με τις καρδερινες και τα καναρινια, εγω το δικο μου το καναρινακι
    το εχω στο αλλο μπαλκονι, που εχει και ο γειτονας και κανουν και παρεουλα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    mixalis
    Post Thanks / Like
    ργω αυτοι την στιγμη τα εχω στο μπαλκονι στον δευτερο οροφο και τα παπαγαακια ειναι στον διαδρομο και στον πρωτο οροφο μονο το βραδυ τα βαζω τα καναρινιαμεσα αλλα το βραδυ τα ππαγαλακια δεν κανουν τιποτα

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ΜΥΘΟΣ..... εχω 3 καναρινακια διπλα σε 6 κοκατιλ και χαλανε τον κοσμο!!!!

Αυτο το ειδα πρωτη φορα περυσι που ειχα παει στο σπιτι ενος φιλου στην Κρητη και ειχε 3 καναρινακια αρσενικα 4-5 κοκατιλ ενα Ζακο και μια Κονουρα μεσα στο σπιτι και τα καναρινια κελαηδουσαν σαν τρελα!!!!! δεν τα σταματουσε τιποτα!!!!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

8. Thanks eleftheria thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    mixalis
    Post Thanks / Like
    και κατι ακομα εχω 5καναρινια 3 αρσενικα και 2 θυληκα μου ειπαν οτι τα αρσενικα δεν πρεπει να βλεπονται για να κελαιδανε και τα θυληκα να τα βαλωδιπλα για να τα βλεπουν εγω εχω βαλει τα τρια κλουβακια των αρσενικων το ενα πανω στο λεω ετσι δεν εχουν οπτιοη επαφη και τα δυοθυληκα τα εχω βαλει απεναντι .καλα εχω κανει?

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

τα μεν δεν μπορει να επηρεασουν τα δε στη διαθεση για κελαηδησμα αρκει να μην ειναι διπλα διπλα και ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας πουλιου .αν τωρα μιλαμε για καναρινια ή καρδερινες σε μικρη ηλικια που δεν τραγουδανε ηδη διδαγμενο ή επικτητο ρεπερτοριο σαφως μπορει να επηρεαστουν αρνητικα οπως και απο καποιο φαλτσο καναρινι που ειναι κοντα τους .

απο θεμα υγειας κανενα ,μονο μικρη αυξηση των μηδαμινων πιθανοτητων εμφανισης ορνιθωσης σε καναρινια .στους παπαγαλους η ψιττακωση (η ονομασια απο προσβολη απο τα χλαμυδια psitacci που προκαλουν την ορνιθωση στα καναρινια ) η νοσος ειναι πολυ πιο συχνα παρατηρουμενη απο τα αλλα ειδη
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

11. Likes lagreco69 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    manos
    Κατοικίδιο
    TIMBRADO
    Post Thanks / Like
    και εγω εχω ενα lovebird με ενα καναρινι αρσενικο αλλα το αλλαξα μπαλκονι οταν διαβασα το συγκεκριμενο νημα.του βαζω και cd με κελαηδηματα την παρασκευη ομως αγορασα αλλο ενα αρσενικο να του κανει παρεα το ακουσα και σκοτωνε απο κελαηδημα αλλα σημερα το πρωι δεν ακουσα να κελαηδαει μαλλον απο φοβο ε?πρεπει να συνιθησει?τα εχω πανω-κατω να μην βλεπονται καλα εκανα?

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

το νεο που εφερες ηταν αυτο που σκοτωνε οπως λες απο κελαηδησμα; ποιο εχει σταματησει αυτη τη στιγμη να κελαηδα; το παλιο ή το νεο ή και τα δυο;
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία