Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 67
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Timbrados Classico, Gouldians, Canaries, Carduelis balcanica and Carduelis chloris.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Βασικά βήματα εξημέρωσης (για όλα τα είδη) μικρών παπαγάλων

Βασικά βήματα εξημέρωσης
    μικρών παπαγάλων

Ο παρακάτω οδηγός μπορεί να χρησιμοποιηθεί για όλα τα είδη μικρών παπαγάλων. Το άρθρο βασίζεται στον τρόπο που εξημέρωσα το Cockatiel μου.
    Ήταν ο πρώτος μη εξημερωμένος παπαγάλος που έχω υιοθετήσει.

Τα Cockatiel έχουν καταγωγή από την Αυστραλία, είναι ένα από τα ομορφότερα και εξυπνότερα είδη μικρού προς μεσαίου μεγέθους παπαγάλων. Αν εκπαιδευτούν από μικρά υπάρχει η πιθανότητα να μιλήσουν. Το μέγεθος τους είναι 30 εκατοστά. Η κάθε φτερούγα τους έχει μήκος 18 εκατοστά, ενώ η μακριά και λεπτή ουρά τους είναι επίσης στα 18 εκατοστά. Το χαρακτηριστικό λοφίο τους εκτός από την ομορφιά τους προδίδει και την διάθεση τους. Τα Cockatiel που νιώθουν ασφάλεια στον χώρο τους και που έχουν την διάθεση για παιχνίδια και για να ασχοληθούμε μαζί τους, κρατάνε το λοφίο τους χαμηλωμένο και οι άκρες των φτερών τους δείχνουν προς τα επάνω. Τα Cockatiel που υψώνουν και κρατάνε το λοφίο τους κάθετα, υποδεικνύουν ότι είναι υποψιασμένα και έτοιμα για πιθανή δράση. Κυρίως τα εκνευρισμένα άλλα και τα περίεργα Cockatiel υψώνουν τα λοφία τους ίσια επάνω και οι άκρες των φτερών τους γερνούν ελαφρώς μπροστά (σε αυτήν την περίπτωση κάλο είναι τα να αφήνουμε να ηρεμούν) πριν ξανά δοκιμάσουμε να τα πλησιάσουμε.

Τα τρομαγμένα Cockatiels είτε από θόρυβο άλλα είτε από εμάς, φέρνουν το λοφίο τους προς τα πίσω και σφυρίζουν με έναν ιδιαίτερο απειλητικό τρόπο. Επίσης στέκονται σε όλο το ύψος τους στητά, έτοιμα να παλέψουν η να πετάξουν, ανάλογα με την κατάσταση που βιώνουν. Υπάρχει και μια τελευταία κατηγορία οπού πέφτουν με την πλάτη στο έδαφος, με τα φτερά κολλημένα επάνω τους, με ανοιχτό το ράμφος και με τα ποδιά τους τεντωμένα και τα νυχιά τους ανοιχτά. σε αυτήν την περίπτωση το Cockatiel έχει χάσει την υπομονή του και έχει φτάσει στα όρια του και είναι έτοιμο να δώσει μια μάχη μαζί σας και ενδεχόμενος και να σας επιτεθεί. Σε αυτήν την περίπτωση, απομακρυνόμαστε με αργές κινήσεις από κοντά του και το αφήνουμε το δωμάτιο που βρίσκεται μέχρι να ηρεμήσει και πάλι ή να επιστρέψει μόνο του στο κλουβί του.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ερμηνεία της συμπεριφοράς των Cockatiel μπορείτε να αναζητήσετε σε αυτό το άρθρο: Η γλώσσα των παπαγάλων Cockatiel - Οδηγός συμπεριφοράς

Η πρώτη επαφή με το Cockatiel μας

Επιτελούς έχουμε βρει και επιλέξει το πανέμορφο Cockatiel που θέλαμε, το παίρνουμε και ξεκινάμε για στο σπίτι μας. Το Cockatiel μας αυτόματα από την στιγμή που έφυγε από το περιβάλλον που είχε συνηθίσει να ζει, μπαίνει σε μια διαδικασία άμυνας και προσπαθεί να καταλάβει το τι του συνέβη. Πρέπει όταν φτάσουμε στο σπίτι μας να του βάλουμε τροφή και νερό και να το αφήσουμε κάπου σε ένα δωμάτιο χωρίς φασαρία να ηρεμήσει για μερικές ώρες, από την ταλαιπωρία της μετακίνησης του και μετά να πάμε κοντά του και να αρχίσουμε να του μιλάμε. στην περίπτωση που πάμε κατευθείαν να του μιλήσουμε και πιθανόν να είναι ακόμα στρεσαρισμένο, η πρώτη μας επαφή μαζί του στο νέο του περιβάλλον αρχίζει λάθος γιατί δεν παίρνει λόγω του άγχους που βιώνει την συγκεκριμένη στιγμή, τα σωστά ερεθίσματα που εμείς θέλουμε να του περάσουμε και από εκεί λανθασμένα αρχίζει η φοβία του απέναντι στο πρόσωπο μας. Η πολύ σημαντική διαδικασία της 40 ήμερης καραντίνας που πολλοί την θεωρούν περιττή δεν έχει να κάνει μόνο με την αποφυγή μετάδοσης κάποιας ασθενείας από το νέο πτηνό προς τα άλλα πτηνά μας, άλλα και με τους ψυχολογικούς παράγοντες του πτηνού, που μόλις φέραμε σε ένα νέο για αυτό περιβάλλον.

Θα πρέπει λοιπόν μετά από τις πρώτες ώρες που θα περάσει μόνο του για να ηρεμήσει, να βάλουμε το Cockatiel μας σε έναν χώρο που θα περνάμε πολλές ώρες εμείς εκεί καθημερινά, για να συνηθίσει την παρουσία μας. Επίσης εάν τις πρώτες μια η δυο ήμερες μένει ακίνητο στην πατήθρα του, δείχνει ότι δεν θέλει να φάει η ότι δεν πίνει από το νεράκι του, αυτό δεν πρέπει να μας αγχώνει. όταν νιώσει έστω και την παραμικρή ασφάλεια στον νέο του χώρο θα το κάνει. Το κλουβί θα πρέπει να είναι σε ένα ύψος κοντά στον θώρακα του σώματος μας, γιατί εάν βάλουμε στο πάτωμα το κλουβί του και εμείς στεκόμαστε από επάνω του θα νιώθει φοβία, όπως επίσης εάν το κλουβί είναι πιο επάνω από τον θώρακα μας η το κεφάλι μας, θα μας περιφρονεί γιατί θα νιώθει ανωτερότητα. Για παράδειγμα (ένας παπαγάλος που κάθεται στον ωμό μας, μας δείχνει τον σεβασμό του απέναντι μας και ότι απολαμβάνει την παρέα μας, ενώ ένας παπαγάλος που προσπαθεί να ανεβεί στο κεφάλι μας, εκεί προσπαθεί να μας επιβληθεί). Εφόσον λοιπόν έχουμε τοποθετήσει το κλουβί στο κατάλληλο ύψος, από εκεί πια μπορούμε να αρχίσουμε να επικοινωνούμε μαζί του και να του δείχνουμε απλόχερα την αγάπη μας και το cockatiel μας αντίστοιχα να αρχίζει να δέχεται τα σωστά ερεθίσματα και να νιώθει άνετα μαζί μας.

Η εξημέρωση και το δέσιμο της σχέσης με το Cockatiel μας

Έχει περάσει πια ο καιρός και η 40 ημερών καραντίνα του και το Cockatiel μας έχει αρχίσει κατά πολύ να συνηθίζει το νέο του περιβάλλον, έχει αρχίσει να μας δέχεται, να μας τραγουδάει στην περίπτωση που είναι αρσενικό και να περνάει υπέροχα με την νέα του οικογένεια. Τώρα έχει έρθει και ο καιρός να το βγάζουμε από το κλουβί του να πετάει μέσα στο σπίτι μας, να το χαϊδεύουμε και να δημιουργηθεί μια πιο στενή σχέση μεταξύ μας. Εδώ κάπου τα πράγματα ξεκινάνε και πάλι από την αρχή: το Cockatiel μας έχει μάθει να νιώθει ασφάλεια μέσα στο κλουβί του άλλα όχι και έξω από αυτό.

Εδώ θα πρέπει να αρχίσουμε να του δίνουμε λιχουδιές μέσα από τα κάγκελα για παράδειγμα τσαμπί με κεχρί που το λατρεύουν η κάποια ιδιαίτερη λιχουδιά που του αρέσει, για να ξεκινήσει να εμπιστεύεται το χέρι μας. Η υπομονή και η επίμονη μας πρέπει να υπάρχουν στο μεγαλείο τους σε αυτό το βήμα, δεν θα δεχτεί αμέσως να φάει από το χέρι μας και ίσως να εκνευριστούμε στην προσπάθεια αυτή νιώθοντας το χέρι μας να μουδιάζει από το τέντωμα. Σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν του δείχνουμε τον εκνευρισμό μας, γιατί οποία πρόοδο είχαμε μέχρι τώρα μαζί του, θα χαθεί και θα κάνει πολύ καιρό για να μας ξανά εμπιστευτεί. Κάλο είναι όταν χάνουμε την ψυχραιμία μας να αφήνουμε το δωμάτιο που βρίσκεται το Cockatiel μας και να γυρίζουμε κοντά του μόνο όταν θα είμαστε και πάλι εντελώς ήρεμοι.

Όταν με τον καιρό που θα έχει μάθει να τρώει από το χέρι μας, θα έχουμε κάνει και το πρώτο σημαντικό βήμα. Στην συνεχεία επαναλαμβάνουμε το ίδιο βήμα άλλα αυτήν την φορά με το χέρι μας μέσα στο κλουβί, για να φτάσουμε στην ουσία του να μπορεί να δεχτεί το χέρι μας χωρίς φόβο. Εφόσον περάσουμε και αυτό το στάδιο με επιτυχία και το Cockatiel μας ανεβαίνει και δέχεται χάδια από το χέρι μας, είμαστε έτοιμοι να το αφήσουμε ελεύθερο στον χώρο μας, με κλειστές κουρτίνες και ερμητικά τις πόρτες κλειστές και να απολαύσουμε την παρέα του και αυτό τα χάδια μας.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ελεύθερη πτήση των φτερωτών μας κατοικίδιων μπορείτε να αναζητήστε στο άρθρο: Συμβουλές για τις πρώτες πτήσεις των πουλιών μας

Καλή επιτυχία!!!

Περισσότερες πληροφορίες για τα Cockatiel μπορείτε να αναζητήστε στο άρθρο Cockatiel (Nymphicus Hollandicus)

Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 03-10-2016 στις 13:26 Αιτιολογία: Ενημέρωση

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Κατοικίδιο
    Zebra Finch, Budgie
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπραβο Δημητρη!
    Πολυ ωραιο και ολοκληρωμενο αρθρο!

3. Thanks lagreco69 thanked for this post
    Likes lagreco69 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2012
    'Ονομα
    Assimakis
    Κατοικίδιο
    Ένα Budgie τον Lee ChaeRin
    Post Thanks / Like
    Καλη δουλεια!!!

5. Thanks lagreco69 thanked for this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Γιωργος
    Κατοικίδιο
    σουρικατες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

πολυ ωραιο αρθρο Δημητρη!!! Ευχαριστουμε.... πολυ χρησιμο!!!

7. Thanks lagreco69 thanked for this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2012
    'Ονομα
    Χρυσαυγή
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, cockatiels, african grey
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ευχαριστούμε πολύ! Μπράβο Δημήτρη!

9. Thanks lagreco69 thanked for this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Αθηνά
    Κατοικίδιο
    4 Cockatiels
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημήτρη σευχαριστούμε πολύ!
    Κούκλος ο κοκατιλίνος σου!

11. Thanks lagreco69 thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ΔΗΜΗΤΡΗ εν μεσω διακοπων δεν το ειχαμε δει ... πολυ καλη δουλεια μπραβο ! το αρθρο μπαινει ως υπομνημα !
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

13. Thanks lagreco69 thanked for this post
    Likes lagreco69 , skrekas liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2012
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια(Βudgies)
    Post Thanks / Like
    μπραβο δημητρη!πολυ ομορφο αρθρο που θα βοηθησει τα ατομα του συγκεκριμενου ειδους!!

15. Thanks lagreco69 thanked for this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Valantis Skrekas
    Κατοικίδιο
    .
    Post Thanks / Like
    Μπραβο Δημητρη. Σ ευχαριστουμε παρα πολυ για το καταπληκτικο αρθρο.
    An animal's eyes have the power to speak a great language.

17. Thanks lagreco69 thanked for this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Βιβή
    Κατοικίδιο
    2 κοκατίλ (Κούκι & Ζαν), 1 σκύλο (Έκτορα)
    Post Thanks / Like

Νέα στην παρέα με παπαγάλο κοκατίλ

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι καινούργια στην παρέα σας και έχω ένα πανέμορφο κοκατίλ, τον COOKIE μου. Νομίζω ότι από την Τρίτη (09/10/12) που τον φέραμε σπίτι, έχει κάνει προόδους, αρκετές. Είναι περίπου 10 μηνών από ότι μου είπαν. (Στο δαχτυλίδι του γράφει CZ τον αριθμό 4, τον αριθμό 11 και τέλος τον αριθμό 12. Ο τελευταίος δεν είναι που δίχνει το έτος γένησης?) Είναι αρκετά φιλικός και δεν μου "αγριεύει" όπως αγρίευε τις πρώτες φορές. Μου επιτρέπει να βάζω το χέρι μου μέσα, χωρίς να με πολυφοβερίζει και επίσης όταν πηγαίνω κοντά στο κλουβάκι του, κάθεται πολύ κοντά μου και με κοιτάει μεσ' τα μάτια. Χθες του έδωσα μήλο, έχοντας βέβαια το χέρι μου έξω από τα κάγκελα, αλλά ήρθε και τσίμπισε ενώ το κρατούσα. Τρώει πολύ άνετα όταν είμαι κοντά του. Σήμερα έκανε κάτι αρκετά περίεργο, άρχισε να κουνάει τα φτερά του, σαν να θέλει να πετάξει. Μετά άρχισε να περιποιέται τα φτερά του και τέλος, (ενώ καθόμουν πολύ κοντά στο κλουβί του), κάθισε στο κλαδάκι του με το ένα ποδαράκι και έδειχνε πολύ ευχαριστημένος. Νομίζω ότι αρχίζει σιγά σιγά να αποκτά εμπιστοσύνη στο πρόσωπό μου. Θέλω να τον μάθω να τρώει από το χέρι μου και σιγά σιγά να αρχίσει να κάθεστε στο χέρι μου και να βγαίνει και να πετάει και στο δωμάτιο. Τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για το bolg.

By Lagreco69[/QUOTE]
    Τελευταία επεξεργασία από ΒΙΒΗ; 12-10-2012 στις 12:06

19. Thanks lagreco69 thanked for this post

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •