Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 11
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Gull
    Κατοικίδιο
    4 lovebirds και 1 budgie
    Post Thanks / Like

Ποιό κλουβί είναι καλύτερο κατά την γνώμη σας?

Εδω και 2 μερες συζητησα με τον παππου και αφου βλεπουμε οτι γεννανε τα lovebird μου να παρουμε ενα μεγαλο κλουβι για να τα βαλουμε ολα μεσα.Εγω ομως θελω να ασχοληθω και με αλλα ειδη οποτε εψαχνα για μια τριοροφη ζευγαρωστρα.Στην αρχη εψαχνα μια παρομοια με αυτη εδω που εψτιαξε ο mitsman μονο που θα ειχε 3 οροφους και οπως εχει και εδω θα μπορουσαν να πανε εως 4 κλουβια σε 1 οροφο)

.Στην αρχη σκεφτηκαμε να καλεσουμε εργολαβο για να μας φτιαξει κατι παρομοιο.Δηλαδη υψος 2.05 χ 2.30 πλατος χ 90 βαθος(μεχρι τοσο χωραει) αλλα σκεφτηκα οτι θα ειναι δυσκολο να φτιαχτει κατι τετοιο και ετσι απο χθες ψαχνω στο ιντερνετ 3οροφες ζευγαρωστρες αλλα βρισω μονο με 1 χωρισμα(δηλαδη ο ενας οροφος μπορει να γινει 2 κλουβια ενω εγω θα ηθελα να μπορει να γινεται και 4).Εαν εχει βρει κανεις κατι παρομοιο με αυτο που θελω ας μου στειλει ενα μηνυμα

Τελος παντων εγω βρηκα τωρα μερικες στις οποιες καμοια δεν εχει ολα οσα θελω αλλα τι να κανουμε :

1)δεν ξερω ουτε διαστασεις ουτε τιμη αλλα απο οτι βλεπω για να χωραει ενα ζευγαρι lovebird εκει περα θα χρειαστουν ενα οροφο επειδη ειναι μικρα τα κλουβια απο οτι βλεπω.Εαν ξερει κανεις τιμη η διαστασεις η ακομα την εχει ας γραψει εδω ωστε να δουμε ολοι και να μας πει και σχολια

2)εδω δεν φαινεται και πολυ καλα.Αυτη εχει διαστασεις 60χ26χ34cm4ΤΕΜΑΧΙΑ.Συγγνωμη που γραφω Με κεΦΑΛΑΙΑ αλλα τρελαθηκε ο υπολογιστης ΜΟΥ και γραφει τωρα συνεχεια κεφαλαια.Οποιος μπορει ας τα κανει μικρα τα γραμματα.Και εδω εχει το ιδιο προβλημα οτι τα κλουβια σε καθε οροφο θα χωρανε μονο 1 ζευγαρι lovebirds.Εαν θελετε να το δειτε σε μεγαλη εικονα μπειτε σε αυτο το λινκ
    http://www.goldenchampion.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_es tore.tpl&product_id=1327&category_id=143&option=co m_virtuemart&Itemid=55http%3A%2F%2Fwww.goldenchamp ion.gr%2Findex.php%3Fpage&flypage=vmj_estore.tpl&p roduct_id=1327&category_id=143&option=com_virtuema rt&Itemid=55&vmcchk=1&Itemid=55

3)εδω τα κλουβια νομιζω οτι ειναι καλα για να μεινει και ενα ζευγαρι lovebird στο καθε χωρισμα.(68.5χ34χ126cm) .Η τιμη της ειναι 120 ευρο.Εαν την εχει καποιος ας μας πει γνωμες

και 4)Aποτελειται απο 3 κλουβες με χωρισμα(89χ44χ45cm η καθε κλουβα). Συνολο (98χ44χ205cm).Αυτη ειναι σιγουρα μεγαλυτερη απο ολες τις αλλες αλλα κανει 400 ευρο.Και εδω γνωμες εαν την εχει κανεις

Ποια νομιζετε οτι ειναι η καλυτερη.Εγω νομιζω η 3 εσεις?Επισης εαν εχει βρει κανεις κατι παρομοιο με αυτο που ζηταω ας το βαλει εδω.Να πω οτι δεν ειναι σιγουρο οτι θα παρω αλλα αν ειναι να παρω να ειμαι ετοιμη

Επισης βρηκα μια κλουβοτεχνικη πολυ κοντα στο σπιτι μου και εστειλα ενα μηνυμα εαν γινετε να φτιαξει κατι παρομοιο με τις παραατω εικονες και εαν ναι ποσο θα μου παει.Εσεις τι λετε ειναι καλο κατι τετοιο?Δηλαδη να χωραει εως 12 ζευγαρια?(οι εικονες δεν ειναι και οτι καλυτερες)

και

Αλλα αλλαξα γνωμη για τις διαστασεις αφου δεν θα με διευκολυναν σε 170υψοςΧ220πλΧ65βαθος
    Περιμενω γνωμες,ιδεες και συμβουλες

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Από ΟΛΑ!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις που αυτο θα εκανα αν ξαναεπαιρνα κατι ειναι να παρεις την ζευγαρωστρα της αρσκειας σου και να τις στησεις σε ραφια με ντεξιον..... εγω αυτο σκοπευω να κανω για του χρόνου!!!!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

3. Likes lagreco69 , ninos, mariakappa liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    3 Ενυδρεία.......... 2 Cockatiel (Ευτύχω & Πιέρρος)... 2 Καναρίνια (Juan & Ορφέας)......
    Post Thanks / Like
    Εγω δεν καταλαβα τι τις θελεις 12 ζευγαρωστρες...

Θα ασχοληθεις επαγγελματικα με εκτροφη???

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Gull
    Κατοικίδιο
    4 lovebirds και 1 budgie
    Post Thanks / Like
    Ναι ειναι καλο αυτο.Καλα ετσι οπως το παω ετσι το βλεπω .Κοιτα εφοσον εχω ηδη 2 ζευγαρια lovebird + θα παρω αλλα 3 ζευγαρια (1 παρροτλετ,1καναρινια,1 μαλλον ζεβρακια) + οτι λογικα θα πεισω τους δικους μου να παρω 1 ζευγαρι για το μπατζυ μου συνολο θα εχω 6 ζευγαρια.Προτιμω να αγορασω μια μεγαλη κλουβα και να τα εχω ολα εκει μεσα παρα να εχω 4-5 διαφορετικα κλουβια.Βεβαια αυτο θα γινει εαν καταφερω να κανω ενα πραγμα αλλιως δεν θα αγορασω κλουβα.Βλεπω οτι με ενδιαφερουν τα πτηνα και δεν θα ειχα προβλημα να ασχολειθω μαζι τους.Για τα lovebird και για τα budgie πιστευω οτι ξερω πολλα πραγματα και θεωρια+πραξη ενω σε ολα τα αλλα μονο θεωρεια αλλα με τον καιρο θα μαθω

6. Likes mariakappa liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Από ΟΛΑ!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Βασια μου δεν θελω ουτε να σε απογοητεύσω ουτε να το παιξω εξυπνος ουτε τιποτα.... γιατι δεν ειμαι προπάντων!!!!!

Αν θες ακου μια συμβουλη απο εμενα.... αυτα που λες, απλα δεν γινονται!!!
    αν θες να κανεις κατι πιο σωστα και πιο προσεγμενα και να ξεχωρισεις με αυτο..... συγκεντρώσου με ΜΙΑ ρατσα.... για παραδειγμα lovebirds....
    η καναρινια συγκεκριμενη ρατσα... η οτιδηποτε αλλο!

πρωτον σε ενα κλουβι ολα μαζι δεν θα συμβιώνουν αρμονικα εκτος και αν ειναι ολοκληρο σπιτι......
    φτιαξε 3-4 ομορφα ζευγάρια lovebirds αφου αυτα ειναι που σου αρεσουν και ξεχώρισε στο ειδος σου....

Εχω καναρινια, καρδερινες, φλώρια και κοκατιλ.... Σε ΟΛΑ πετυχα αναπαραγωγη και πηγα μια χαρα.... αλλα σε κανενα δεν ανεβηκα επιπεδο.... γιατι οταν ανακατευεσαι με πολλα δεν μπορεις να τα πετυχεις ΟΛΑ!!!

Εμβάθυνε οσο μπορεις σε κατι........
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Gull
    Κατοικίδιο
    4 lovebirds και 1 budgie
    Post Thanks / Like
    Ναι καταλαβα ευχαριστω

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Gull
    Κατοικίδιο
    4 lovebirds και 1 budgie
    Post Thanks / Like
    Παντως εχω πηρα τωρα μια κλουβοτεχνικη(στη Θεσσαλονικη) και μου λεει οτι αυτο που θελω θα παει λογικα καπου στα 500 ευρο.Η αποστολη τους θα γινει (θα ειναι απο οτι μου ειπανε 2 κλουβες που οταν μου τις φερουνε θα της ενωσω εχω με καποιο συρμα σε 1).Τι λετε αξιζει?Τωρα που μου λες για τα ειδη εχω αρχισει να σκεφτομαι να παρω 2 ακομα ζευγαρια lovebird, σιγουρα 1 ζευγαρι παρροτλετ που αυτο το θελω επειδη τα λατρευω και εαν υπαρξει πιθανοτητα να με αφησουν οι γονεις μου να παρω 1 ζευγαρι κοκατιλ αυτη τη φορα ομως με την αδεια τους

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    3 Ενυδρεία.......... 2 Cockatiel (Ευτύχω & Πιέρρος)... 2 Καναρίνια (Juan & Ορφέας)......
    Post Thanks / Like
    Με 500 ευρω παιρνεις 15 τετοιες κλουβες

και 5 τετοιες βασεις

και εισαι κατα τη γνωμη μου ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ καλυτερα!!!

Και δεν χρειαζεται να τις παρεις και ολες μαζι αλλα οποτε τις χρειαστεις...

11. Thanks mitsman thanked for this post
    Likes Snowbird, lagreco69 , mitsman liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Από ΟΛΑ!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Συμφωνω 100απολυτα με τον Γιωργο!!!!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Timbrados Classico, Gouldians, Canaries and Carduelis balcanica.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Και εγω θα συμφωνησω με τον Γιωργο και με τον Δημητρη, Βασια. παρε κλουβες και βασεις αναλογα με το τι χρειαζεσαι καθε χρονια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας