Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 89
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

.... και γω στην δικια μου ειχα παρει αλλα δεν τα εβαλα τελικα

στο πρωτο αριστερα κολλας πανω στο ντεξιον παξιμαδι με ηλεκτροκολληση (αν γινεται )

στο δευτερο κολλας ολοκληρη τη ροδα (αν κολλα το μεταλλικο τμημα )
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Stelios
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια,Καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Την ηλεκτροκολληση δεν ξέρω να την δουλεύω και τώρα δεν γίνεται να την βγάλω την κλούβα απο το σπίτι για να την πάω κάπου να μου την κολλήσουν.

Μια λύση που σκέφθηκα, χάνοντας όμως την πλήρη περιστροφή της ρόδας είναι να βγάλω το παξιμάδι που έχει η ρόδα, εκεί που έχω κάνει κόκκινο και να το βιδώσω στα πλάγια του dexion, αφήνοντας ένα
    αέρα μεταξύ τους, ώστε να γυρνά ή ρόδα.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2011
    'Ονομα
    thanasis
    Κατοικίδιο
    Φλώρια, καρδερίνες, υβρίδια
    Post Thanks / Like
    Αν αφήσεις αερα θα ξεβιδώνεται το παξιμάδι, αν το σφίξεις δεν θα τσουλάει η ρόδα. Ας πάει το βουνό στο Μωάμεθ. Δεν έχεις κανένα φίλο με ηλεκτροκόληση να έρθει να στο ποντάρει?

aeras
    Guest
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ninos Εμφάνιση Μηνύματος
    Την ηλεκτροκολληση δεν ξέρω να την δουλεύω και τώρα δεν γίνεται να την βγάλω την κλούβα απο το σπίτι για να την πάω κάπου να μου την κολλήσουν.

Μια λύση που σκέφθηκα, χάνοντας όμως την πλήρη περιστροφή της ρόδας είναι να βγάλω το παξιμάδι που έχει η ρόδα, εκεί που έχω κάνει κόκκινο και να το βιδώσω στα πλάγια του dexion, αφήνοντας ένα
    αέρα μεταξύ τους, ώστε να γυρνά ή ρόδα.

Κόψε περίπου από ένα κομμάτι ντέξιον όσο το μήκος της βάσης στήριξης του τροχού. Σύνδεσε το πόδι του ντεξιον κάθετα το νέο κομμάτι ντέξιον και την βάση του τροχού.

5. Likes lagreco69 liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Stelios
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια,Καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μιχάλη,

εννοείς να προσθέσω ένα κομμάτι και να το λυγίσω για να κάνει γωνία ; Βρε τώρα που το λες, μήπως να πάρω μια χονδρή γωνία ή 2 μικρές και να την εφαρμόσω όπως παρακάτω

panos70
    Guest
    Να βαλεις παξιμαδι ασφαλειας που δεν ξεβιδωνει .......παρα πολυ ωραια η κλουβα σου να τη χαιρονται τα πουλακια σου

8. Likes ninos liked this post
    aeras
    Guest
    Δεν χρειάζεται να λυγίσεις τίποτα. γωνιά θα κάνει, όπως είναι το πόδι της κλούβας στην μια κάθετη πλευρά πέρασε από κάτω το κομμάτι που θα έχεις κόψει αυτό που θα είναι παράλληλα στο έδαφος θα βιδώσεις την βάση του τροχού Ένα Τ αντεστραμμένο
    Τελευταία επεξεργασία από aeras; 15-05-2012 στις 15:09

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    Θοδωρής
    Κατοικίδιο
    Καναρινια/Kαρδερινα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

στελιο μπορεις να βαλεις και ροδες με περιστρεφομενη βαση που βγαζουν ντιζα(2 ποντους περιπου βιδα) απο πανω και να το πιασεις με κατι u που στην ακρη εχουν βολτα για παξιμαδια.εγω σε λιγες μερες αυτο θα κανω στα δικα μου.

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Stelios
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια,Καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Η κλούβα είναι κατά 90% έτοιμη. Τα παράθυρα προστασίας πρέπει μόνο να φτιαχτούν.

Γενική άποψη κλούβας

Συρτάρι

Σιδηρόδρομος για χώρισμα

Μπάρα στηρίγματος
    (παραθύρου προστασίας)

Στην μπάρα στηρίγματος, θα στηριχτεί το παράθυρο προστασίας (για τα αρπακτικά) επενδυμένο με σήτα αλουμινίου (σύντομα νέες φωτογραφίες). Η απόσταση από την πρόσοψη της κλούβας είναι απαραίτητη για τις ταΐστρες και τις ποτίστρες που θα μπούνε. Εδω τώρα, αναρωτιέμαι εάν αυτό το κενό στα πλάγια που θα μείνει ανοικτό, είναι κίνδυνος και πρέπει να το κλείσω με σήτα ή με μια δεύτερη μπάρα. Ίσως να είναι υπερβολή βέβαια να καταφέρει κάποιο αρπακτικό από το κενό αυτό να πειράξει τα πουλάκια, δεν ξέρω... η άποψη σας ;

Ελπίζω να σας αρέσει και φυσικά δεκτή κάθε θετική ή αρνητική παρατήρηση σας

geam
    Guest
    Φίλε μπορείς να κάνεις το εξής:
    Ν’ αγοράσεις γωνίες γωνίες ανοξείδωτες ή γαλβανισμένες πάχους 3mm (για να εχουν αντοχή) και να βιδώσεις τις ρόδες πανω στην γωνία (σαν ανάποδο Γ δηλαδή η γωνία θα είναι έτσι L )....
    Μετά θα βιδώσεις την γωνία me την ρόδα πάνω στο πόδι της κλούβας με 2 απλές λαμαρινόβιδες πάνω στο πόδι τις κλούβας

13. Likes karakonstantakis, gpapjohn liked this post

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία