Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 89
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Stelios
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια,Καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Smile Κατασκευή δυόροφης κλούβας από dexion

Καλημέρα φίλοι και φίλες,

χαμός στο σπίτι τις τελευταίες μέρες. Στο ένα μπαλκόνι ζευγαρώματα και στο άλλο κατασκευή κλούβας. Πλέων την βγάζω στα μπαλκόνια ολημερίς Μετά την κατασκευή που είχα κάνει εδώ, σκέφθηκα οτι τα πουλάκια μπορεί να αυξηθούν, οπότε θέλω μια νέα κλούβα πιο μεγάλη !!! . Άρα, μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.

Διαστάσεις κλούβας

Συνολικό ύψος = 1, 50 m
    Συνολικό πλάτος = 1,00 m
    Συνολικό Βάθος = 46 cm
    Ύψος κάθε ορόφου = 50 cm
    Απόσταση απο το έδαφος = 35 cm + 4 με 5 πόντους, από τα ροδάκια που θα προστεθούν
    κλουβιά σε κάθε όροφο = Έως και 2 με αφαιρούμενο χώρισμα.
    Συνολικός αριθμός κλουβιών = Έως και 4 κλουβιά με διαστάσεις 50cm πλάτος, 50cm ύψος και 46cm βάθος. Εναλλακτικά 2 κλουβιά με διαστάσεις 1,00 m πλάτος, 50cm ύψος και 46cm βάθος

1) Τα πρώτα βήματα

2) Αφού ετοιμάστηκε ο σκελετός, την σειρά έλαβε το κουνελόσυρμα και οι 4 προσόψεις που μόλις είχαν φθάσει. Το κουνελόσυρμα βάφτηκε με οικολογικό άσπρο σπρέι, για να μην σκουριάσει και να είναι πιο εμφανίσιμο. Σε μερικά σημεία οι προσόψεις και το κουνελόσυρμα είναι πιασμένα με το πιο χονδρό tire up για να σφίξει και να τεντώσει όσο είναι δυνατόν περισσότερο.

3) Σίγα - σιγά έρχονται και τα ταψάκια και ο δεύτερος όροφος ετοιμάζεται και αυτός παράλληλα. Επίσης οι βάσεις βάφτηκαν πράσινες για να γίνει όσο το δυνατόν πιο όμορφη η κλούβα. Τέλος, στα ταψάκια τα πουλιά δεν θα έχουν πρόσβαση, αφού θα μπει σχάρα.

4) Επειδή προέχει και η ασφάλεια των πτηνών από τα αρπακτικά, σκέφτηκα στα πλάγια να βάλω plexiglass, που θα ακουμπά σε 2 μεγαλύτερες βίδες και θα μπορεί να βγαίνει εύκολα καθώς και να έχει ρυθμιζόμενη απόσταση απο την κλούβα. Εκεί, σκέφτομαι να ανοίξω και επιπρόσθετες τρύπες στο κέντρο του
    plexiglass, για να μπαίνει περισσότερος αέρας εαν και έχει αρκετό κενό μεταξύ της κλούβας. Το χειμώνα, το plexiglass θα το ρυθμίζω έτσι ώστε να εφάπτεται στην κλούβα και να υπάρχει προστασία από το κρύο.

Ο λόγος που επέλεξα το πιο ακριβό plexiglass και οχι το πολυκαρβουνικό, είναι η ορατότητα που θα έχουν τα πουλιά και η καθαρότητα της διαφάνειας. Όπως θα δείτε από μακριά δεν φένεται καθόλου με απόδειξη τις παραπάνω εικόνες, που υπάρχει αλλά με δυσκολία ξεχωρίζει.

5) Στο μπροστά μέρος θα ακολουθήσω το ίδιο σκεπτικό και θα το φτιάξω με 2 παράθυρα που θα κλείνουν στο κέντρο. Αυτό θα είναι το τελευταίο και ίσως το πιοδύσκολο μέρος της κατασκευής, άρα θα έχετε νέα μου ελπίζω σύντομα..

Ερωτήσεις

1) Υπάρχει κάποιο άλλο υλικό σαν το tire up, αλλά να είναι μεταλλικό ;
    2) Καμία άλλη σκέψη για προστασία της πρόσοψης ; Αυτό με τα παντζούρια θα με δυσκολέψει αρκετά φαντάζομαι.

Ελπίζω να σας αρέσει και περιμένω με ανυπομονησία τα σχόλια σας, έτσι ώστε να διορθώσω οτι λάθη έχω κάνει.

Updated :

Τελευταία επεξεργασία από Gardelius; 07-10-2014 στις 15:34 Αιτιολογία: Διόρθωση κειμένου μετά από αίτημα του συγγραφέα

geam
    Guest
    μας κάνεις πλάκα???? πρώτα ο Mits… μετά εσύ.... θα μας τρελάνεις.... πάντως ειλικρινά Στέλιο από τις πιο ωραίες κλούβες που έχω δει και πολύ προσεγμένη....
    πολλά μπράβο!!!!

3. Likes mitsman, Snowbird, jk21 liked this post
    vag21
    Guest
    φοβερη κατασκευη.αντι για παντζουρια μπορεις να φτιαξεις ενα τελαρο με σητα αλουμινιου και να μπαινει συρταρωτη στην προσοψη της κλουβας.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2011
    'Ονομα
    μαρια ν
    Κατοικίδιο
    κοκατιλ,, love birds,
    Post Thanks / Like
    Τρομερη η κλουβα σου ,τυχερα τα πουλακια που θα βαλεις

johnrider
    Guest

Ερωτήσεις

1) Υπάρχει κάποιο άλλο υλικό σαν το tire up, αλλά να είναι μεταλλικό ;

7. Likes jk21 liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στελιο δεν έχω λόγια, απλά χαιρομαι που εχεις εστω ενα απο τα πουλάκια μου.... με το καλο να την γεμίσεις!!!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

9. Likes karakonstantakis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    Θοδωρής
    Κατοικίδιο
    Καναρινια/Kαρδερινα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπραβο ρε Στελιο χρυσοχερι.Πολυ ωραια η κατασκευη σου.Για τα κομματια που θα μπαινοβγαινουν παρε παξιμαδια πεταλουδα για να μην θες κλειδια για το βαλε βγαλε.

11. Likes lagreco69 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    θεοφανης
    Κατοικίδιο
    Κοκατιλ,Ωδικο,λευκες Ντοβες,παπακι!!!2*κοινωνικα ενυδρεια
    Post Thanks / Like
    Αψογη κατασκευη και αθανατη!!!!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπραβο βρε ΣΤΕΛΛΑΡΑ !
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Stelios
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια,Καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

καλησπέρα παιδιά !

Η κατασκευή της κλούβα έχει τελειώσει. Απομένουν μόνο τα παράθυρα που θα ξεκινήσω σήμερα. Το βραδάκι θα σας ανεβάσω και φωτογραφίες για να μου πείτε την γνώμη σας.

Ωστόσο, δεν μπορώ να βρω τελικά, ένα τρόπο για να βάλω ροδάκια στα πόδια του dexion. Έχει βάλει ποτέ κάποιος και εαν ναι, ποίος είναι ο καλύτερος τρόπος ;

Ορίστε και οι ρόδες που έχω βρεί

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία