Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 52

Θέμα: Ορτύκια

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2011
    'Ονομα
    Alexandros
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια-Καρδερίνες-red rump parakeet-shaft tails finch
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ορτύκια

Εχω ένα θεματάκι με τα Ορτύκια μου, που με προβληματίζει αρκετά και έχει να κάνει με τα αυγά...τα οποία δεν παίρνω... !!! Είναι ευρέως γνωστό ότι τα αβγά ορτυκιού έχουν πέντε φορές περισσότερο βιταμίνη Α και Β1 από αυτά της κότας καθώς και μειωμένη χοληστερόλη...
    Ξεκαθαρίζω ότι τα αυγά τα θέλω για να τα βάζω στα πουλιά σε μερίδες αλλά και σε αυγοτροφή...και όχι για να τα τρώμε εμείς, αν και δοκίμασα και είναι πολύ γευστικά

Να πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή...

23 Ιανουαρίου 2012 αγόρασα 5 ορτύκια. Συγκεκριμένα μετά από πρόταση του ίδιου του Εκτροφέα, πήρα 2 αρσενικά και 3 θηλυκά !! Τα έβαλα στην κλούβα απογευματάκι απ' όσο θυμάμαι...και την επόμενη το πρωί βρήκα 3 αυγά τους (προφανώς είχαν προετοιμαστεί από το "κοτέτσι" του εκτροφέα) !!
    Από εκείνη λοιπόν την μέρα αυγό δεν ξανά πήρα ΠΟΤΕ !!!!!!!!!
    Τροφή δίνω το λεγόμενο "ωοτοκίας" για να κάνουν αυγά...αλλά...τπτ !!!

ΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ????????? ΤΙ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΆΝΩ ???????

μερικές φώτο απο τα Ορτύκια μου

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Από ΟΛΑ!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καπου πανε τα αυγα!!!! μηπως εχεις κανενα ποντικο?????? μηπως τα κανουν καπου που δεν βλεπεις?????

εγω καποτε ειχα ορτυκια και τα ταιζα σκετο φυραμα ο τραγικος...... και αυγα εκαναν συνεχεια στα σιδερα πανω
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

3. Likes karakonstantakis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2011
    'Ονομα
    Alexandros
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημήτρη αυτό δεν μπορεί να γίνει με τίποτα...μα με τίποτα όμως !! Εδώ δεν μπορεί να περάσει κουνούπι μέσα....η σήτα αλουμινίου είναι χωνεμένοι εξωτερικά μέσα στο μπετό και μάλιστα είναι και άθικτη !!! Γενικός δεν υπάρχει περίπτωσει να περάσει τίποτα μέσα !! Αφού ξέρεις ότι δεν άφησα τίποτα στην τύχη !! Η κλούβα είναι μόλις 2χ1.5....έψαξα παντού στον λίγο αυτόν χώρο....έχω αλλάξει 3 φορές το άχυρο κάτω...δεν υπάρχει αυγό μέσα...

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Κατοικίδιο
    Zebra Finch, Budgie
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μηπως φταιει τιποτα η διατορφη που τους κανεις.
    Εννοω η τροφη αυτη που ειναι για να κανουν πολλα αυγα τελικα εχει το αντιθετο αποτελεσμα και ''εμποδιζει'' τα ορτυκια να κανουν αυγα;
    Τους βαζεις στα ορτυκια φρουτα και λαχανικα;
    Τους εχεις μια πλουσια διατροφη;

Μπας και ειναι μικρα σε ηλικια,αλλα αφου εχουν κανει αυγα εστω και μια φορα...τι να πω....!
    Εκτος και αν δεν νιωθουν βολικα μεσα στην κλουβα με τα καναρινια!Και ετσι ''δεν θελουν να φερουν στον κοσμο τα αυγα τους''........

Να σε ρωτησω κατι ακομα λιγο...τα ορτυκια σαν ειδος πετανε;
    Αν ναι τα δικα σου πετανε;

Γιατι αν δεν πετανε θα μπορουσες να κανει εναν περιφραγμενο μερος στον κηπο σου με ψηλο φραχτη και να τα βαζεις να βοσκησουν σε αγριο χορταρακι που θα εχεις φυτεψει;
    Το λεω διοτι αυτο μπορει να βοηθησει στην ''φυσικη ζωη'' του.......χωρις αχυρα,μονο πρασινο!
    Δεν σου λεω να τα βγαλεις απο την κλουβα εντελως,αλλα καλο θα ηταν κατα την γνωμη μου καλο θα ηταν να τα βαζεις για 4-5 ωρες σε ενα περιφραγμενο μερος με αρκετο ''αγριο πρασινο!'' (πχ. απο το βουνο που εχεις απεναντι να βγαλεις μερικα φυτα και να τα φυτεψεις στον περιφραγμενο χωρο!

Επισης ενας αλλος παραγοντας που μπορει να τα επιρεασει ειναι η ελληψη ασβεστιου!

* Υποθεσεις κανω....σε παρακαλω απαντησε σε αυτες τις ερωτησεις!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2011
    'Ονομα
    Alexandros
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ευθύμη από διατροφή δίνω το φύραμα ωοτοκίας και αρκετά συχνά φρέσκια ξινήθρα από τον κήπο μου καθώς και ζωχο. Αραιά και που, τους πετάω μέσα καρότο τριμμένο που δίνω και στα Καναρίνια, καθώς και άλλα διάφορα χορταρικά τα οποία δεν τους δίνουν καν σημασία...αγριοράδικο, βρούβες κ.α. !!! Πόσο πιο πλούσια διατροφή !!

Αν είναι μικρά τα Ορτύκια σε ηλικία δεν νομίζω γιατί έδωσαν αυγά την πρώτη μέρα....
    Τα Ορτύκια πετάνε άνετα αν τα αφήσεις έξω....θα εξαφανιστούν !!

Λές να είναι από έληψη Ασβεστίου ???

Τι να πω.....

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Κατοικίδιο
    Zebra Finch, Budgie
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Χαχαχα...αρα απο διατροφη ειμαστε κομπλε!

Μαλλον για εληψη ασβεστιου μου κανει...
    Αμα μπορεις...οταν βραζεις αυγο για τα καναρινια,βρασε και λιγο για τα ορτυκια και δωσε το αυγα/α σε αυτα με το τσοφλι!
    Ετσι θα περνουν καποια ποσοτητα ασβεστιου...

Για να περιμενουμε λιγο και τον Δημητρη jk2 που ξερει περισσοτερα για αυτα...!!! (διατροφη,ασβαστιο,υγεια κ.τ.λ. )

8. Likes karakonstantakis liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Φιλε μπας και υποφερουν απο στρεςς και γί αυτο δε κανουνε αυγα?
    Οπως ειπες κανανε την πρωτη μερα, αρα δεν φαινεται να εχουν κατι το παθολογικο.
    Δεν εχω ασχοληθει ποτε μου με το συγκεκριμενο ειδος και αρα εικασιες κανω.
    Φιλικα.

10. Likes karakonstantakis liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    Post Thanks / Like
    Αλέξανδρε όπως και εγώ σου είπα παλιότερα βάζουμε πολλά θηλυκά για ένα σεξουαλικά υπερδραστήριο ορτύκι αρσενικό γιατί τα κυνηγάει συνέχεια και τα τρελαίνει! Εσύ έβαλες 2 αρσενικά με 3 θηλυκά και η αναλογία δεν είναι σωστή(πολύ κυνήγι και καυγάδες!)....θές ακόμα 3 θηλυκά το λιγότερο, τότε μάλλον θα ξαναβγάλεις και αυγά!

12. Thanks mitsman, karakonstantakis thanked for this post
    Likes Snowbird, mitsman, karakonstantakis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2011
    'Ονομα
    Alexandros
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Λοιπόν δεν κρατήθηκα και βρήκα το τηλέφωνο του Εκτροφέα "Γιάννή" απ' όπου πήρα τα 5 Ορτύκια !! Με θυμήθηκε αμέσως.... Αφού του είπα την περίπτωση όπως ακριβώς παραπάνω... και αφού τα έχασε..δεν μπορούσε να πιστέψει ότι δεν παίρνω αυγά...μου είπε τα εξής :

Κατά πρώτον κόψιμο του ράμφους στα 2 αρσενικά με ψαλιδάκι (τσιμπάει πολύ βίαια τα θηλυκά) με αποτέλεσμα την μη σωστή συμβίωσει τους. Μου είπε χαρακτηριστικά ότι τα Ορτύκια πρέπει να νιώθουν χαρούμενα στο χώρο που τα έχουμε ! Αλλιώς δεν κάνουν αυγά !!!!!!!!!!

Κατά δεύτερον η τροφή που τους δίνω είναι η σωστή , με συμπλήρωμα ξινήθρα !!!!

Κατά Τρίτον και ποιο σημαντικό όπως σωστά παρατηρεί ο Ανδρέας, και που όντος μου το είχε πει απ'εξαρχής , πρέπει να έχουμε πληθώρα θηλυκά !!! Συμφωνήσαμε λοιπών για ακόμα 3 θηλυκά άμεσα !! Δηλαδή θα έχω ένα σύνολο με 2 Αρσενικά και 6 θηλυκά !!!

Τέλος τον παρακάλεσα να έρθει αύριο με τα 3 θηλυκά στον δικό μου χώρο ώστε να δει με τα μάτια του σε τη περιβάλλον τα έχω , και να μου δείξει στην πράξη πως κόβουμε το μυτερό ράμφος τον Αρσενικόν Ορτυκιών !!!

Μου είπε και άλλα στο τηλέφωνο τα οποία δεν τα θυμάμαι.... Αύριο πιστεύω ότι θα αποκομίσω άλλο ένα καλό μάθημα !!!!

* Περιττό να πω ότι όταν του περιέγραψα σε τι περιβάλλον έχω τα Ορτύκια μου.....έμεινε....χαχαχαχαχα εσύ λέει πρέπει να τα έχεις σε παλάτι κυριολεκτικά...χαχαχαχα αύριο που θα τα δει από κοντά....θα μείνει κόκαλο...
    Τελευταία επεξεργασία από karakonstantakis; 20-04-2012 στις 22:42

14. Likes teo24, Kostas-Bs liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2012
    'Ονομα
    Σταυρος
    Κατοικίδιο
    2 σκυλες,4 γατια, μανδαρινους καρολινες παπιες,buff columbian μπραχμα κοτοπουλα ,4 κοι ψαρακια
    Post Thanks / Like
    πολυ ομορφα να τα χαιρεσαι.
    μαλλον θεμα συμπεριφορας πρεπει λογικα να ειναι.ειναι πολυ κακα πτηνα στο θεμα ζευγαρωματος.
    εισαι σιγουρος οτι δεν τρωνε τα ιδια τα αυγα τους? συμβαινει συχνα με φασιανους ορτυκια.
    δοκιμασε και λιγο γρασιδι και τριφυλλι τους αρεσει.
    οσο για το κοψιμο του ραμφους προσωπικα ειμαι κατα των αποραμφισμων και γενικα κατα των καθε ειδους ακρωτηριασμων αν και ειναι η συνηθισμενη τακτικη στη βιομηχανοποιημενη εκτροφη.
    το ακρο του ραμφους ειναι πολυ ευαισθητο μεροσ ,οσο τα ακρα των δαχτυλων μας. ειναι σα να σου κοβουν τα ακρα απο τα δαχτυλα. μη πιστεψεις οτι δεν τα ποναει .τα ποναει .

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας