Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 99
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Η Αλόη και η χρήση της στα πτηνά ( aloe vera for vet use in birds )

Στο θέμα αυτό,

θα αναφερθούμε για την αλόη και την χρήση της στα πτηνά, όπως η χρήση της αναφέρεται στο ακόλουθο άρθρο.
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

panos70
    Guest
    Σε ευχαριστουμε Δημητρη για το ωραιο και επιμορφωτικο ποστ

3. Likes daras, stefos liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

οσοι το ειδατε ριξτε μια ματια ξανα γιατι προσθεσα στο τελος καποια πραγματακια (εμπορικα σκευασματα στην ελληνικη αγορα )
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

5. Likes karakonstantakis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Σωτηρια
    Κατοικίδιο
    1 Γατα,1 Νεροχελωνα, Society ,Zebra ,Java ,Καναρινια, Λουγαρα!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

να ρωτησω εγω εχω το φυτο αυτο σε γλαστρακι μπορεις να χρησιμοποισεις και το τζελ αυτουσιο απο το φυτο????? ή επειδη δεν εχει περασει καποια προεργασια δεν κανει????
    Τα μωρά μου!!!!!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

το τζελ ειναι καταλληλο σε ενηλικο φυτο που εχει πρωτα ανθησει απο οσο γνωριζω .μονο το τζελ και οχι τα αλλα μερη που ειναι αυτα που εχουν την τοξικοτητα που λεει το ενα απο τα λινκ του μιχαλη .αυτα για την aloe vera .υπαρχουν αλλα ειδη αλοης που ειναι συνολικα τοξικα .η αλοη σε νορμαλ δοσεις (τις επισυναψα σαν αποτελεσμα ερευνων σε κοτες και οχι ποντικους ) ,ειναι οκ

δεν αποτελει πειστηριο αλλα εδω και καποιες εβδομαδες κανεναν εμετο και καμμια διαρροια δεν εχω παρατηρησει στα πουλια μου .αντιθετα πολλα εγκριτα φαρμακα εχουν παρενεργειες (οπως ολα τα φαρμακα ) πολυ σημαντικοτερες

ΡΙΑ για την επεξεργασια της θα σου πω αλλη στιγμη εκτενεστερα

9. Likes Sissy, karakonstantakis, xrzar liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ria Εμφάνιση Μηνύματος
    να ρωτησω εγω εχω το φυτο αυτο σε γλαστρακι μπορεις να χρησιμοποισεις και το τζελ αυτουσιο απο το φυτο????? ή επειδη δεν εχει περασει καποια προεργασια δεν κανει????
    λοιπόν τώρα που έχω περισσότερο χρόνο να σου γράψω και τη διαδικασία

Συλλέγουμε φύλλα της Αλόης , ηλικίας περίπου 24-30 μηνών ( ομως σίγουρα 2 ετών ).Τα φύλλα τα κρεμάμε για λίγο σε κατακόρυφη θέση, προκειμένου να στάξουν κάποια υγρά που περιέχουν κάποιες ουσίες τις Ανθρακινώνες. Αυτές έχουν πολύ ισχυρή καθαρτική δράση, γι’ αυτό η περιεκτικότητά τους στον τελικό προιόν Αλόης πρέπει να είναι πολύ μικρή! ξεπλένουμαι καλά με καθαρό νερό τα φύλλα .στη συν'εχεια τα στεγνώνουμε .Πάντα με καθαρά χέρια και σε καθαρό περιβάλλον κόβουμε τις πάνω και κάτω άκρες των φύλλων.
    Συμπιέζουμε τα φύλλα και εξάγεται το ζελέ.το ανακατεύουμε για να ομογενοποιθεί και το φιλτραρουμε ναφύγουν τυχόν υπολλείματα απο σκόνες ή το υπόλοιπο μερος του φυτού .Στη συνέχεια παστεριώνουμε (ζεσταίνουμε σε χαμηλή ελεγχόμενη φωτά αν γίνεται με μπεν μαρι ) ήπια για 2-3 λεπτά στους 50 με 55 βαθμούς Κελσίου και μετα το βαζουμε στην κατάψυξη να πεσει για λίγο αλλά απότομα στους -3 έως -5 βαθμούς.Απο κει και πέρα το διατηρείς σε καθαρό γυαλινο μπουκάλι στο ψυγείο (το έχεις αποστειρώσει πρώτα ρίνοντας καυτό νερό ) φροντιζοντας να έχει την ελάχιστη ποσότητα αέρα μέσα του .Επίσης όποτε το ανοίγουμε φροντίζουμε να μην μένει αρκετή ωρα ανοιχτό .Φυσικά στα έτοιμα σκευάσματα υπάρχουν και συντηριτικά οπότε σε οσα ετοιμάζουμε εμείς δεν ισχύουν παρόμοιοι χρόνοι διατήρησης αλλά μικρότεροι .δεν έχω την εμπειρία για να αναφέρω ποσο είναι αυτοί ακριβώς .ξέρω πχ ομως οτι στην διατήρηση πχ βοηθαει σαν ήπιο συντηριτικό το γνωστό ξυνο

http://www.sunspices.gr/portal/picture_2/ksino.jpg

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ψαχνοντας τις τελευταιες μερες για το προβλημα των τριχομοναδων ( εχει εγνωσμενο προβλημα καποιος διαδικτυακος φιλος αλλα πιθανοτατα και ο μιχαλης εδω
    Απορία για θάνατο μικρών περιστεριών! ) βρεθηκα σε αυτη την ερευνα

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9813472

http://translate.google.gr/translate...813472&act=url

ορμωμενος απο δημοσιευσεις σαν και αυτην

http://www.liveandfeel.com/natural_r...onditions.html (που αναφερει και την χρησιμοτητα στην αντιμετωπιση των μυκητων candida )

για την χρηση της ΑΛΟΗΣ στην αντιμετωπισης της ΤΡΙΧΟΜΟΝΑΔΑΣ .νομιζω μετα απο αυτο ,υπαρχει ακομα μια αποδειξη για την τεραστια σημασια αυτου του φυτου στην προληψη προβληματων των πουλιων μας !!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Γκλοστερ, Κοκκινα Μωσαικα , Κοκκινα , Κιτρινα και Ασπρα.
    Post Thanks / Like
    Σε ευχαριστουμε Δημητρη για τον κοπο σου και την ενημερωση που μας προσφερεις !!!!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

εδω ενα λινκ με πληροφοριες για τις φαρμακευτικες ιδιοτητες της αλοης

http://www.trustedpartner.com/docs/l...Properties.pdf

που οπως αναφερεται και εκει ,ειναι η αιτια να ειναι και το βασικο συστατικο σε προιοντα για πουλια στο εξωτερικο οπως πχ το

που απο οτι ειδα το προωθει γνωστη εταιρια που εχει το avianmedicine.net αλλα και προιοντα οπως βιολογικα pellets για παπαγαλους .η χρηση του σκευασματος απο οτι ειδα ειναι για εξωτερικη χρηση και βοηθα σε πολλα δερματικα προβληματα οπως πχ το feather picking .εχει απο οτι ειδα επιπλεον και καποιο αμμωνιακο υλικο στη συνθεση του

INGREDIENTS
    Distilled water, pure aloe vera distillate and a patented
    quaternary ammonium solution for analgesia

14. Likes lagreco69 , xrzar liked this post

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία