Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 49
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Προσωρινή αντικατάσταση των αυγών με πλαστικά

Ένα συχνό συμβάν σε νεοσεισερχόμενους στο χόμπι της εκτροφής καναρινίων ,το οποίο συνήθως τους μετριάζει τη χαρά απο την πρώτη τους επιτυχημένη απόπειρα ζευγαρώματος των πουλιών τους είναι το χάσιμο 1-2 νεοσσών εντός της φωλιάς απο ασιτία.
    Αυτό μπορεί να συμβεί απο επιλογή των ίδιων των γονιών αλλά και επειδή πατήθηκαν και εμποδιθηκαν να ταιστούν απο τον ανταγωνισμό των μεγαλύτερων κατά 2-3 μέρες αδερφιών τους (αφού συνήθως τα αυγά σκάνε οχι όλα μαζί αλλά πρώτα εκείνα τα οποία έκανε και ξεκίνησε να κλωσσά πρώτα ή κανάρα ).Η ανάπτυξη των πουλιών είναι τόσο ραγδαία που αυτό το μικρό χρονικό διάστημα είναι ικανό να τα διαφοροποιήσει σε μέγεθος αρκετά.Αποτέλεσμα αυτού ,είναι τα μικρότερα να βρίσκονται πολλές φορές στον πάτο της φωλιάς ,κάτω απο τα άλλα ,μένοντας ατάιστα ,κάτι που σύντομα τα οδηγεί δυστυχώς στο θάνατο.
    Ο πιο διαδεδομένος και αποτελεσματικός τρόπος είναι η αντικατάσταση των πρώτων 3 αυγών με πλαστικά και η τοποθέτηση τους ξανά την ημέρα που η κανάρα κάνει το τέταρτο (4η μερα).Έτσι μετά απο 14 μέρες σχεδόν γεννιούνται όλα την ίδια μέρα ,εκτός αν επακολουθήσει και 5ο ή και 6ο αυγο τις αμέσως επόμενες ημέρες

Η αντικατάσταση γίνεται όσο δυνατόν νωρίτερα απο τη στιγμή που θα τα γεννήσει η κανάρα και σίγουρα πριν προλάβει να κάτσει απάνω τους για αρκετή ώρα (1-2 ώρες το πολύ) και ζεσταίνοντας τα ξεκινήσει η εκκόλαψη.Τότε είναι πια αργά γιατί διακοπή της διαδικασίας αυτής σημαίνει θάνατος του νεοσσού.

Όταν πάρουμε ένα αυγό απο τη φωλιά το κάνουμε είτε με ειδική λαβίδα προσέχοντας να μην τα σπάσουμε ,είτε με καθαρό από λιπαρότητα και υγρασία καθαρό χέρι επίσης με προσοχή! Στη συνέχεια τα τοποθετούμε σε θήκες όπου έχουμε στρώσει βαμβάκι ώστε και να δρα ως μαξιλαράκι που αποτρέπει σπάσιμο τους ,αλλά και διασφαλίζει τον αερισμό τους.Κάθε πρωί (γύρω στις 8 συνήθως το καινούργιο αυγό έχει γίνει) παίρνουμε το καινούργιο γεννημένο αυγό ,βάζουμε αμέσως πλαστικό και την ίδια ώρα γυρνάμε λίγο ( αν μπορούμε και 2 φορές την ημέρα ), στη θήκη τα άλλα κρατημένα αυγά (βοηθάει να μην κολλήσει εσωτερικά ο νεοσσός σε κάποιο τοίχωμα του αυγού ).Τα φυλλάσουμε σε μέρος δροσερό ,κάτω των 20 βαθμών και χωρίς να δέχονται άμεσα ήλιο
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

παραθετω επισης και ενα χρησιμο σχολιο απο τον φιλο μου ΒΑΣΙΛΗ ΧΧΧ που ειχε κανει στο ιστολογιο μου οταν πρωτοανεβασα εκει το αρθρακι

<< Μήτσο έχει τύχει να μείνουν και 6-7 ώρες στη φωλιά τα αυγά και δεν είχα πρόβλημα αφού τα αντεκατέστησα αφού τις πρώτες μέρες οι κλώσσες δεν κάθονται φανατικά στα αυγά τους! Όσο για το γύρισμα των αυγών που αναφέρεις, τα αυγά που έχουμε αντικαταστήσει με πλαστικά δεν χρειάζεται να τα γυρίσεις καθόλου, δεν υπάρχει κανένας φόβος για το νεοσσό που σε εκείνη τη φάση είναι απλά μια ”τελίτσα” μέσα στον κρόκο και τίποτα περισσότερο. Έπίσης το βασικό είναι ότι το αυγό μέσα στο βαμβάκι που το τοποθετούμε, πρέπει πάντα να έχει τη μύτη του μέσα στα βαμβάκι και με τον αεροθάλαμο να πρέπει να βρίσκεται εξωτερικά και να αερίζεται! >>

διευκρινιζω οτι η μη αναγκη περιστοφης των αυγων υπαρχει οταν τοποθετουνται μονο με την θεση που αναφερει ο Βασιλης !
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Μυριαμ-Μυρσίνη
    Κατοικίδιο
    2 lovebirdακια,1 budgie,2 καναρινακια (+5 για την ωρα μωρα καναρινακια),ενα ενυδρειο 100lt με γαριδες red cherry
    Post Thanks / Like
    καλησπερα!αν καποιος γνωριζει μπορει να μου πει με ενα πμ που μπορω να βρω στα σιγουρα πλαστικα αυγα( να υπαρχουν για την αλλη φορα),ειδικη βελονα για ταισμα και κρεμμα για νεοσους που δεν ταιζονται απο τους γονεις(μπας κ γλυτωσω τους μικρουληδες μου)?Μενω στην Κυψελη και μπορω να παω ευκολα Ομονοια,Συνταγμα και γυρω περιοχες παντα με συγκοινωνια

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Σεραφειμ Αργυριου
    Κατοικίδιο
    Το θεμα δεν ειναι τι εχεις... αλλα το προσεχεις αυτο που εχεις?
    Post Thanks / Like
    Να κανω μια παρατηρηση και εγω?
    οταν ειχα βαλει το ζευγαρακι μου εγω και στην δευτερη γεννα αντικατεστησα τα αυγα η καναρα τα παρατησε και σταματησε να κλωσσαει και μολις τα εβαλα πισω τα κανονικα αρχησε παλι... υπαρχει περιπτωση να τα αναγνωρησε 'η να ηταν κακης ποιοτητας τα αυγα και γι αυτο? αν ναι μπορει καποιος ναμ ου πει που θα βρω κανονικα γιατι απο μερα σε μερα περιμενω 3 καναρινια τιμπραδος!!!
    Η ζωή αλλάζει, αλλά δεν χάνεται! Η ελπίδα σβήνει, αλλά ΠΟΤΕ δεν πεθαίνει! Η αλήθεια καλύπτεται, αλλά και πάλι λάμπει!
    Σεραφείμ Αργυρίου
    ΕΟΟ - Τ59
    Φθιώτιδα, Λαμία

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεν ειχα ποτε προβλημα εγκαταλειψης πλαστικων αυγων .Δεν μπορω να το αποκλεισω σε καποιο πουλι να συμβει

6. Likes serafeim liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    κοκκινα λιποχρωμικα,ασπροκοκκινα μωσαικα,fife fancy και κοινα καναρινακια
    Post Thanks / Like
    μου εχει τυχει περιστατικο μολις εκανα την αντικατασταση του αυγου με το ψευτικο,να παει η καναρα και να το κοιταει επιμονα σαν να λεει τι ειναι αυτο που μου εβαλε εδω
    και μετα να ρχισει να τραβαει κλοστες απο την φωλια.βεβαια αυτο κρατησε περιπου καμια ωρα,μετα και παλι μπηκε μεσα κανονικα και κλοσαγε το ψευτικο

επισης εχω μια καναρα (ετων κοντα τεσσαρων) η οποια αυτο που εκανε στην αρχη δεν το πιστευα..παρατηρουσα σε καποιες γεννες που εκανε οτι εσπρωχνε καποιο απο τα αυγα
    εκτος φωλιας,το επιανα εγω το ξαναεβαζα παλι μεσα.το ιδιο πραγμα συνεβενε καθε φορα,μεχρι που καταλαβα οτι το συγκεκριμενο αυγο που εκανε στην ακρη
    ηταν ασπορο και θελω να ρωτησω,ειναι δυνατον να καταλαβει η θυληκια τι εχει μεσα το αυγο??
    []
    ...τελευταία φορά που "άλλαξε" ο κόσμος ήταν όταν μας χτύπησε μετεωρίτης και εξαφανίστηκαν οι... δεινόσαυροι!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

αν ηταν σε προχωρημενη μερα εκολλαψης ,τα πραγματα ειναι απλα .... ιδια θερμοτητα εκλυει ενα αυγο χωρις ζωη μεσα του και ιδια ενα με ζωη; επιπλεον και οι δονησεις απο τις κινησεις του νεοσσου ,αλλα και οι δονησεις της καρδιας του ισως γινονται αντιληπτες

9. Likes teo24, Gardelius liked this post
    οδυσσέας
    Guest
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Ο πιο διαδεδομένος και αποτελεσματικός τρόπος είναι η αντικατάσταση των πρώτων 3 αυγών με πλαστικά και η τοποθέτηση τους ξανά την ημέρα που η κανάρα κάνει το τέταρτο (4η μερα).Έτσι μετά απο 14 μέρες σχεδόν γεννιούνται όλα την ίδια μέρα ,εκτός αν επακολουθήσει και 5ο ή και 6ο αυγο τις αμέσως επόμενες ημέρες
    εγω λεω οτι καλυτερα ειναι να παιρνουμε το αυγο καθε μερα μεχρι να σταματησει να γενναει.
    επισης δεν χρειαζεται να βαζουμε καθε μερα και αλλο ψευτικο αυγο, ενα αρκει.

11. Likes Gardelius liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεν το εχω δοκιμασει .Αν το εχεις κανει συχνα και πιανει ,τοτε ειναι και αυτος ενας τροπος !

οδυσσέας
    Guest
    δοκιμασμενο και σε καναρινια και σε καρδερινες.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας