Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 41 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 407
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    Πολλά και διάφορα...
    Post Thanks / Like

Διάκριση φύλου στις καρδερίνες

Παρακάτω θα δείτε μερικές φωτογραφίες που θα σας βοηθήσουν να ξεχωρίζεται το φύλο στις καρδερίνες

Δειτε αναλυτικα για τη διακριση φύλου στις καρδερίνες στο Διάκριση φύλου στις καρδερίνες (Sexing Goldfinches)

Τελευταία επεξεργασία από jk21; 22-09-2017 στις 19:12 Αιτιολογία: προσθηκη συνδεσμου αρθρου
    Όλα μου τα συγχώρησες, χωρίς να πεις μια λέξη, και δίχως λέξη έφυγες όταν δεν είχα φταίξει..............

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Razza espanol, cockatiels, καρδερίνες, σκυλάκια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Για εμενα η ενωση της φτερουγας ειναι το πιο ευκολο!!!!

Αλλα αν δεν εισαι σιγουρος το συνολο των διαφορων θα σε βγαλουν στο σωστο συμπερασμα!
    Πολλες φορες οι καρδερινες εκτροφης ειναι κακοβαμενες και ειναι λιγακι δυσκολο να καταλαβεις!!!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

ΠΣΕΠΠ G130

3. Likes CreCkotiels liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα.Αν γνωρίζετε, σε ποιά ηλικία γίνονται εμφανή τα ποιό πάνω χαρακτηριστικά?Και ένα δεύτερο, σε ποιά ηλικία τα αρσενικά είναι έτοιμα για αναπαραγωγή?Ευχαριστώ.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    ΜΥΛΩΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΜΟΥ
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από panaisompatsos Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλημέρα.Αν γνωρίζετε, σε ποιά ηλικία γίνονται εμφανή τα ποιό πάνω χαρακτηριστικά?Και ένα δεύτερο, σε ποιά ηλικία τα αρσενικά είναι έτοιμα για αναπαραγωγή?Ευχαριστώ.
    Αν πχ το πουλι εχει γεννηθει μεσα ιουλιου με σωστη διατροφη εως τελη οκτωβριου εχει τελειωποιησει την εμφανηση του.
    Οι καρδερινες εκτροφης που ειναι εξοικειωμενες με τον εγκλοβισμο απο τον 9-10 μηνα ειναι ετοιμες για αναπαραγωγη υπο προυποθεσεις

6. Likes Gardelius , CreCkotiels liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια
    Post Thanks / Like
    υπο προυποθεσεις ???????

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    ΜΥΛΩΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΜΟΥ
    Post Thanks / Like
    Οι προυποθεσεις που εγω εχω σαν χρυσο κανονα στα πουλια που αναπαραγω ειναι 1 πλουσια διατροφη στην ανα παραγωγηκη περιοδο 2 ποτε πουλι χρονιαρικο με συνομηλικο ταιρι δηλ το ενα θα ειναι μεγαλητερο ανεξαρτητος φυλλου και αυτο γιατι στις καρδερινες εκτροφης το ενα πουλι πρεπει να ει ναι εμπειρο για νατραβηξει το αλλο 3 εξοικιωση με τον ανθρω πο , τον χωρο και καταληλες κλιματικες και αντιστρεσογωνες συνθηκες δηλ αν το πουλι δεν εσθανετε ασφαλη δεν υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσει και ας ειναι εμπειρο ζευγαρι επι σειρα χρονων ,και εδω μπενει η εμπειρια του εκτροφεα να μπορει αμεσως να παρει τα μυνηματα και να παρει τις σωστες αποφασεις γρηγορα. Αυτο ειναι που κανει την καρδερινα να διαφερει απο τα καναρινια που ειναι πολυ ποιο ευκολα στην αναπαραγωγη τους ,και επειδη μου αρεσουν τα δυσκολα ασχολουμε με αυτες .Και φυσικα πολες αλλες λεπτομεριες που ομως κανουν την διαφορα.
    Και 4 δεν πρεπει να εισαι σιγουρος ποτε για τιποτε με αυτες.....

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2011
    'Ονομα
    tasos
    Κατοικίδιο
    Ωδικα πτηνα..
    Post Thanks / Like
    Συμφωνουμε ολοι με τα παραπανω..ομως με τις καρδερινες επειδη δεν εχω μεγαλη τριβη,μου εχει τυχη να βλεπω μια καρδερινα και να μην βγαζω συμπερασμα αν ειναι αρσενικο η θηλυκο.πχ να εχει μικρη μασκα με μαυρα μουστακια και καφε πλαταρι κτλ(μαλλον πολλοι το εχουν παθει).οι παλιοτεροι στον τομεα τι λενε..πιο στοιχειο μπορουμε να πουμε απο την εμφανηση του πουλιου οτι καθοριζει το φυλο σε μεγαλυτερο ποσοστο.εγω δεν εχω βγαλει ακρη...

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    'Ονομα
    χρηστος
    Κατοικίδιο
    3 παπαγαλους budgerigar, 1 cockatiel, 20 καναρινια, 6 ζεμπρακια, 5 καρδερινες, 1 σπινo και 2 φλωρους. αλλα κατοικιδια: 6 ενυδρεια 2 χαμστερ και 1 leopard gecko
    Post Thanks / Like
    εγώ πάντως όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να αναγνωρίσω τις δικές μου μετά από το γερο βάψιμο πριν είχαν διαφορές και τις ξεχώριζα τώρα μοιάζουν όλες

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2011
    'Ονομα
    tasos
    Κατοικίδιο
    Ωδικα πτηνα..
    Post Thanks / Like
    Καταρχάς χρήστο έστω και ετεροχρονισμενα χρόνια πολλά για την γιορτή σου και καλή χρονιά.δηλαδή την κατσαμε αν δεν είναι σωστά βαμμενο το πουλί.και όπως είπε ο Δημήτρης στα εκτροφής ακόμα χειρότερα.το λέω γιατί ένας γνωστός βγάζει και έλεγα να πάρω.αλλα δεν το βλέπω γιατί αυτα που μου έδειξε δεν τα είδα για ζευγάρι αλλά για
    θηλυκα.ασε που εδώ οι περισσότεροι μαζεύουν από την φύση και τα πωλούν για εκτροφής.δεν είναι μέρες πιστεύω για να πληρώνουμε τον κούκο αηδόνι.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

... Τασο δεν νομιζω οι δυσκολες οικονομικα μερες να ειναι αυτες που πρωτα πρεπει να μας αποτρεπουν απο τετοιες αγορες (κλεμμενων απο φωλιες πουλιων που <<μετατρεπονται >> σε εκτροφης ) αλλα το ανηθικο του θεματος !
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Σελίδα 1 από 41 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας