Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Κατοικίδιο
    Timbrados
    Post Thanks / Like

Να φύγετε....να πάτε αλλού (σπουργίτια)

Δεν λέω να πάθουν κακό, αλλά όπου υπάρχουν δεν στεργιώνει άλλο πουλί.
    Μιλάμε φυσικά για τον φύλτατο σπουργίτη που παιρνει στο κυνήγι ότι πετάει και είναι στα "κυβικά" του. Και επειδη εγω θελω να δω και κανενα άλλο πουλάκι ψαχνω να βρω τροπους να μην ειναι sparrow friendly η αυλή μου.
    η αλήθεια ειναι οτι δεν μπορεις να κάνεις και πολλά αλλά μπορεις να κάνεις αυτά:

Τροφή
    Η εξάλειψη των βασικών τροφών είναι ένας από τους ευκολότερους τρόπους για να αποθαρρύνουμε τα σπουργίτια να φωλιάσουν στο σπίτι η να επισκέπτονται την ταΐστρα του κήπου / μπαλκονιού μας.

Θα πρέπει να αφαιρέσουμε τα… καλαμπόκι, σιτάρι, βρώμη, κεχρί και υπολείμματα ψωμιού. Ο Ήλιος θα πρέπει επίσης να περιορίζεται σε μικρούς εναέριους τροφοδότες.
    Θα πρέπει να συμπληρώσουμε Nyjer, Σπέρματα κνήκου, λίπος, γύρη, φρούτα και ξηροί καρποί, κανένα από αυτά δεν αρέσει στα σπουργίτια.
    Καθαρίζουμε γρήγορα όλα τα σπόρια που έχουν χυθεί στο έδαφος.
    Τα είδη των Ταϊστρών μπορούν επίσης να κάνουν τη διαφορά. Τα σπουργίτια προτιμούν να τρέφονται στο έδαφος ή πάνω σε μεγάλη πλατφόρμα Χρησιμοποιήστε κρεμαστές ταΐστρες σωλήνα με κούρνιες μικρότερες από 1,3
    cm για να μην μπορούν τα σπουργίτια να σκαρφαλώσουν εύκολα.

Φωλιές
    Τα σπουργίτια είναι επιθετικά και ανταγωνίζονται τα ιθαγενή πουλιά για τις φωλιές, συχνά τραυματίζουν ή να σκοτώνουν άλλα πουλιά στη διαδικασία αυτή. Αποφύγετε την παρουσίαση των φωλιών μέχρι την 1η Απριλίου,

Τα σπουργίτια συνήθως αρχίζουν με την επιλογή φωλιάς ήδη από τα τέλη Φεβρουαρίου ή αρχές Μαρτίου, όταν δεν έχουν τα άλλα πτηνά ακόμη φτάσει στο εύρος της αναπαραγωγής τους.
    Το σπιτάκι από PVC σωλήνα μπορεί να είναι αποτελεσματικό καθώς προτιμούν ξύλινες τεχνητές φωλιές.
    Οι οπές εισόδου θα πρέπει να έχουν διάμετρο μικρότερη από 2,8cm, αν και αυτό μπορεί να αποκλείσει και άλλα αυτόχθονα πουλιά από τη χρήση του σπιτιού.
    Μόλις κάποιο πουλί κάνει το πρώτο αυγό, προσθέστε ένα “
    sparrow spooker". Το spooker θα κουνιέται πάνω από το σπίτι και θα φοβίσει τα σπουργίτια από το να πλησιάζουν,

Αν δεν φύγουν ούτε με αυτά……παίρνεις ένα αεροβόλο και τα «καθαρίζεις» όλα………………………..ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    'Ονομα
    Μαρία
    Κατοικίδιο
    cockatiel
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

χαχαχαχαχχαχχχ..... Ωραίος Γιάννη! Έχεις υπαίθριες ταϊστρες...?? Είναι κάτι που σκεφτόμουν κι εγώ για το μπαλκόνι μου... Μπορείς να δώσεις μερικές ακόμα λεπτομέρειες για αυτό....?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    Θεμιστοκλής - Θέμης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια, 1 ζευγαρι budgierigar,1 ζευγαρι cockatiel + τους 2 γιους του! Ενυδρειο 120 l με ενα κοπαδι tiger barbs, 1 πεκινουα 10 χρονών την πέγκυ!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πες στα σπουργητακι να ερθουν να μετακωμισουν εδω μαζι μου!! Εγω τα λατρευω τα σπουργητια τα βρισκω πολυ παιχνιδιαρικα πουλια σαν παπαγαλακια!!! εδω στην εξοχη τα ταιζω ολο το χειμωνα.

4. Likes mariakappa, Lorelei liked this post
    kaveiros
    Guest
    Κι εμενα μ αρεσουν βασικα τουλαχιστον σε σχεση με τα αλλα πτηνα στην περιοχη μου (γλαροι και δεκαοχτουρες) τα προτιμω:-)

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Κατοικίδιο
    Timbrados
    Post Thanks / Like
    εμ γιαυτο δεν υπάρχουν άλλα πουλιά στο μέγεθος τους.....τα διώξανε ολα

kaveiros
    Guest
    H αλήθεια είναι ότι έχω απ το 2003 σ αυτό το σπίτι και σπάνια έχω δει άλλα πουλιά στην περιοχή. όσες φορές έτυχε είναι περαστικά τόσο καιρό θεωρούσα ότι επειδή έχουμε δάση κοντά, τα άλλα είδη ζουν στα δάση....

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2019
    'Ονομα
    Nektarios
    Post Thanks / Like

τα σπουργιτια ειναι οπως κα τα αλλα πολυλακια

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από yannis37 Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν λέω να πάθουν κακό, αλλά όπου υπάρχουν δεν στεργιώνει άλλο πουλί.
    Μιλάμε φυσικά για τον φύλτατο σπουργίτη που παιρνει στο κυνήγι ότι πετάει και είναι στα "κυβικά" του. Και επειδη εγω θελω να δω και κανενα άλλο πουλάκι ψαχνω να βρω τροπους να μην ειναι sparrow friendly η αυλή μου.
    η αλήθεια ειναι οτι δεν μπορεις να κάνεις και πολλά αλλά μπορεις να κάνεις αυτά:

Τροφή
    Η εξάλειψη των βασικών τροφών είναι ένας από τους ευκολότερους τρόπους για να αποθαρρύνουμε τα σπουργίτια να φωλιάσουν στο σπίτι η να επισκέπτονται την ταΐστρα του κήπου / μπαλκονιού μας.

Θα πρέπει να αφαιρέσουμε τα… καλαμπόκι, σιτάρι, βρώμη, κεχρί και υπολείμματα ψωμιού. Ο Ήλιος θα πρέπει επίσης να περιορίζεται σε μικρούς εναέριους τροφοδότες.
    Θα πρέπει να συμπληρώσουμε Nyjer, Σπέρματα κνήκου, λίπος, γύρη, φρούτα και ξηροί καρποί, κανένα από αυτά δεν αρέσει στα σπουργίτια.
    Καθαρίζουμε γρήγορα όλα τα σπόρια που έχουν χυθεί στο έδαφος.
    Τα είδη των Ταϊστρών μπορούν επίσης να κάνουν τη διαφορά. Τα σπουργίτια προτιμούν να τρέφονται στο έδαφος ή πάνω σε μεγάλη πλατφόρμα Χρησιμοποιήστε κρεμαστές ταΐστρες σωλήνα με κούρνιες μικρότερες από 1,3
    cm για να μην μπορούν τα σπουργίτια να σκαρφαλώσουν εύκολα.

Φωλιές
    Τα σπουργίτια είναι επιθετικά και ανταγωνίζονται τα ιθαγενή πουλιά για τις φωλιές, συχνά τραυματίζουν ή να σκοτώνουν άλλα πουλιά στη διαδικασία αυτή. Αποφύγετε την παρουσίαση των φωλιών μέχρι την 1η Απριλίου,

Τα σπουργίτια συνήθως αρχίζουν με την επιλογή φωλιάς ήδη από τα τέλη Φεβρουαρίου ή αρχές Μαρτίου, όταν δεν έχουν τα άλλα πτηνά ακόμη φτάσει στο εύρος της αναπαραγωγής τους.
    Το σπιτάκι από PVC σωλήνα μπορεί να είναι αποτελεσματικό καθώς προτιμούν ξύλινες τεχνητές φωλιές.
    Οι οπές εισόδου θα πρέπει να έχουν διάμετρο μικρότερη από 2,8cm, αν και αυτό μπορεί να αποκλείσει και άλλα αυτόχθονα πουλιά από τη χρήση του σπιτιού.
    Μόλις κάποιο πουλί κάνει το πρώτο αυγό, προσθέστε ένα “
    sparrow spooker". Το spooker θα κουνιέται πάνω από το σπίτι και θα φοβίσει τα σπουργίτια από το να πλησιάζουν,

Αν δεν φύγουν ούτε με αυτά……παίρνεις ένα αεροβόλο και τα «καθαρίζεις» όλα………………………..ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ.
    κανετε μεγαλο λαθος οσοι υποστυριζετε οτι τα σπουργιτια ειναι εχθρικα με τα αλλα πουλακια και οτι οπου ειναι σπουργιτια δεν πανε αλλα πουλακια. Εγω πρωσωπικα εχω τροφη στο μπαλκονι αλλα και σε αλλα σημεια και βλεπω στην ιδια ταιστρα, σπουργιτια, παπαδιτσες και καρδερινες κτλ !!! Να ειμαστε ποιο σοβαροι βρε παιδια. Ο θεος τα επλασε αυτα τα αγγελικα πλασματα τα πουλακια χωρις κακια, αλλα εμεις οι ανθρωποι δυστυχως την εχουμε εμφυτη. και ντροπη να λες για αεροβολα και αλλα τετοια σε μια τετοια σελιδα. (επιβεβαιωνει την αμεσως προηγουμενη προταση)

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2019
    'Ονομα
    Nektarios
    Post Thanks / Like
    Μπραβο φιλε μου! πολυ σωστος! Εγω πρωσωπικα εχω τροφη στο μπαλκονι αλλα και σε αλλα σημεια και βλεπω στην ιδια ταιστρα, σπουργιτια, παπαδιτσες και καρδερινες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας