Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 14
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2010
    'Ονομα
    Νικος
    Κατοικίδιο
    1 ΚΟΝΟΥΡΑ,1 ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΙΖΑΒΕL,1 ΚΑΝΑΡΙΝΙ MOZAIK,2 ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΚΟΙΝΑ
    Post Thanks / Like

Γυμνός λαιμός

εχω μια καναρα η οποια περναει πτεροροια.πριν παρατηρησω ομως οτι ξεκινησε πτεροροια ειχε χασει ολα τα φτερα του λαιμου της και μεχρι τωρα δεν δειχνει σημαδια ανανεωσης του πτερωματος στο σημειο.

επισης, εχει αρκετες μερες που εχει χασει την φωνη της.προσπαθει να βγαλει φωνη αλλα το μονο που ακουγετε ειναι ενας σιγανος και βραχνος ηχος. πιστευα οτι ισως εχει ακαρεα τραχειας.της εκανα 2 θεραπεις με vetermec αλλα δεν ειδα αποτελεσμα και μετα απο 20 μερες με ενα μηνα περιπου της εκανα αλλη μια θεραπεια αλλα και παλι δεν βλεπω αποτελεσμα.αρα μαλλον δεν ειναι θεμα ακαρεων..

γενικα ομως δειχνει ευδιαθετη.τι μπορει να εχει? μηπως ειναι απλα μια πτεροροια και την εχει εξαντλησει τοσο?? με προβληματιζει που ειχε χασει τα φτερα στο λαιμο της πριν ξεκινησει πτεροροια.
    την εχω σε εξωτερικο χωρο,η διατροφη της αποτελειται απο μιγμα σπορων,αρκετα συχνα αυγο και φρουτα(κυριως μηλο), κλαρακια ριγανης τωρα τελευταια και πολυβιταμινες και οι κουτσουλιες της ειναι φυσιολογικες, αν αυτο βοηθαει!!

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ
    Post Thanks / Like
    ΝΙΚΟ η τοπικη απωλεια δειχνει καποιο προβλημα .τα ακαρεα ηταν μια απο τις πιθανοτητες αλλα αν δεν ειχαν εξουδετερωθει θα ειχαν μειωθει και δεν θα ειχε εντονο προβλημα.για το κελαηδησμα σε περιοδο πτεροροιας ειναι φυσιολογικο οτι λες.εξαντλησε και την πιθανοτητα για τοπικη μυκητιαση με χρηση αλοιφης ή gel προπολης

τα ειχαμε πει και εδω
    Γυμνός λαιμός σε καναρίνια

κρινω την χρηση σκευασματος αντιμυκητισιακου για το δερμα (ειτε προπολη ειτε κατι αλλο αλλα καταλληλο ομως ) απαραιτητη .εχω ακουσει οτι παρομοιο προβλημα δημιουργει ανισσοροπια ορμονικη στο θυρεοειδη αλλα δεν ξερω περισσοτερα και για το πως μπορεις να το διαπιστωσεις .υποθετω καποιος γιατρος με εμπερια θα ξερει τον τροπο πχ ληψη αιματος και ορμονικη εξεταση (

3. Likes ninos liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Stelios
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια,Καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα Νίκο,

πρόβλημα αφωνίας είχα και εγώ όπως θα διαβάσεις στο θέμα που είχα ανεβάσει εδώ , αλλά εμένα δεν ήταν γυμνή η περιοχή του λαιμού, οπότε ίσως υπάρχει άλλο πρόβλημα.

Αφού αποκλήσεις αυτά που γράφει ο Δημήτρης, μπορείς να βαλεις το πουλάκι μέσα για 1 εβδομάδα τουλάχιστον, και εμπλουτίσε την τροφή του με αυγό και έξτρα σπόρους και βάλτου και βιταμίνες στο νερό. Το δικό μου ηταν και αδύνατο επιπρόσθετα. Μπορείς να δεις και εσύ μήπως έχει καρίνα και το δικό σου.

Εγω του έβαζα σε ενα έξτρα μπολάκι, περίλλα και νίζερ και σε ένα άλλο μπολάκι αυγοτροφή δική μου, όχι του εμπορίου στην όποια μέσα έβαζα και λίγους σπόρους καμελίνα. Στο νερό του την πρώτη εβδομάδα του έβαλα 2 φορές Calci-Lux και για 5 μέρες του έδωσα και βιταμίνες στο νερό. (έδωσα για 2 μέρες την grow more +, αλλά τελειώσε, οπότε και συνέχισα με την MutaVit - Orlux,)

Τέλος, δες μήπως υπάρχει πρόβλημα και με ψείρες Νίκο. Το βράδυ βάλε μια άσπρη χαρτοπετσέτα στο πάτο του κλουβιού και σφήνωσε κ σε 2 γωνίες του κλουβιού. Νωρίς το πρώι, δες εαν βλέπεις τίποτα επάνω στις χαρτοπετσέτες.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι
    Τελευταία επεξεργασία από ninos; 28-09-2011 στις 09:14

5. Likes jk21 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2010
    'Ονομα
    Νικος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δημητρη υπαρχει περιπτωση η μυκητιαση να επηρεαζει την φωνη?? οταν λεω κελαηδισμα,μιας και αναφερομαι σε θυληκο, εννοω την απλη φωνη των καναρινιων και οχι το κελαιδιμα των αρσενικων.ουτε αυτη την φωνη δεν μπορει να βγαλει.
    Παρολα αυτα θα ακολουθησω τις συμβουλες σου,θα βαλω προπολη και ξαναμιλαμε.

Στελιο απο διατροφη το πουλακι το εχω μια χαρα.αδυνατο δεν ειναι...οσο για ψειρες δεν εχει κανενα απο τα πουλια μου.τα ψεκαζω συχνα γτ τα εχω σε εξωτερικο χωρο και τα ελεγχω συνεχεια.μαλιστα τα εχω ψεκασει κιολας προσφατα.

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!!!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Από ΟΛΑ!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Νικο αυτο που εχω να πω εγω στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι οτι περασε και μια δικη μου καναρα ακριβως τα ιδια οπως ακριβως τα περιγραφεις!
    Της εκανα χρηση pulmosan και μετα ακολουθησα φουλ ενισχυμενη διατροφη και ολα ειναι καλα πλεον!!! μετα απο ενα μηνα!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Το super duper mini εκτροφείο μας!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2010
    'Ονομα
    Νικος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    poulmosan δεν μπορεσα να βρω Δημητρη....οπως επισης δεν εχουμε και γιατρους εδω στα μερη μας ( για εξετασεις που μου ειπε ο jk21)...

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Από ΟΛΑ!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Vetermec??? κατι τελος παντων?????

αν δεν μπορεις να βρεις να σου δωσω εγω ενα λινκ να παρεις να το εχεις... παντα πρεπει να εχουμε καποια πραγματα στο ντουλαπι μας για μια εκτακτη αναγκη καιας ειναι τα μονα που θα παρακαλαμε να ληξουν!
    ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Το super duper mini εκτροφείο μας!

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ
    Post Thanks / Like
    ΔΗΜΗΤΡΗ νομιζω ειχε χορηγησει vetermec γιαυτο γραφω οτι δεν νομιζω να ειναι απο ακαρεα .ΝΙΚΟ τα θηλυκα αν δεν εχουν ορεξη λογω πτεροροιας μπορει να μην ακουγονται και καθολου.κανουν ηχο αλλα ειναι βραχνος; πιστευω οτι ειναι λογω πτεροροιας η ελλειψη ηχου .τωρα το προβλημα στο λαιμο μπορει να ειναι ειτε εξωτερικος μυκητας πχ καποιο ειδος τριχοφυτου ή εσωτερικος στο λαιμο πχ candida που λογω ερεθισμου βγαινει σαν αντιδραση του πουλιου σε τοπικη πτωση των φτερων.ιδια αντιδραση δημιουργουν συχνα και τα ακαρεα .χωρις να ειναι απαραιτητο να φτανουν μεχρι ψηλα στο λαιμο ωστε να τους δεις ,κοιτα στο βαθος του στοματος μην τυχον δεις λευκοκιτρινες επιφανειες

11. Likes mitsman liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2010
    'Ονομα
    Νικος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    ειχα κοιταξει μεσα στον λαιμο του αλλα δεν ειχα δει κατι. σε περιπτωση που ειναι εσωτερικοι μυκητες η προπολη εχει δραση σε αυτους ή οχι??

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ
    Post Thanks / Like
    αν την χορηγησεις εξωτερικα οχι .μονο σε μυκητες δερματος εχει αποτελεσμα .αν δωσεις με μη αλκοολουχο εκχυλισμα της εσωτερικα ναι .εγω εχω φτιαξει δικο μου αλλα εισαι μακρια (θυμησε μου που ... ) .μηλοξυδο σε ριγανονερο θα βοηθουσαν .υπαρχει και φαρμακο στα φαρμακεια για μυκητες στην οδο της τροφης αλλα χωρις σιγουρια δεν θελω αμεσα να το δωσεις

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας