Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 8 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 71 μέχρι 80 από 147
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like
    ο συνδιασμος τριμεθοπριμης με σουλφομεθοξαζολη δεν διακοπτεται για τριημερο αφου εχει χορηγηθει μονο 3 μερες. τοσο λιγες μονο η ζιθρομαξ και η ουσια της χορηγειται .αν εχει τετοιες παρενεργειες οπως λες ,θα οφειλονται στα εκδοχα του συγκεκριμενου σκευασματος , και οχι στις ουσιες που αποτελουν πολυ καλο συνδιασμο . το αν συνεχιζει να χορηγειται ή οχι απο τους γιατρους σαν μαρκα (γιατι σαν ουσιες δεν σταματησε ποτε) δεν το ξερω αλλα κερω οτι η σεπτριν και η μπακτριμελ ειναι τα δυο πιο γνωστα ανθρωπινα σκευασματα με αυτες τις ουσιες .η τριμεθοπριμη ειναι και η ουσια του theraprim της οροφαρμα (για πουλια ) και η σουλφαδομεθοξαζολη η ουσια των esb3 (εκει σε ποσοστο 30% οχι μονο 10% που ειναι στους συνδιασμους με τριμεθοπριμη ) και finicock .να ξερεις οτι ολα τα φαρμακα παντως δεν ειναι αθωα .

το κακο ειναι οτι φοβαμαι πως η αντιβιωση ισως χτυπησε το μικροβιο αλλα χτυπησε (επειδη ειναι ευρεου φασματος ) και την καλη χλωριδα του εντερου και το κυριο προβλημα (που μαλλον ειναι κρυμμενο megabacteria ή κατι αλλο σπανιο ) σαν μυκητας που ειναι βρηκε χωρο να δρασει πιο ευκολα .

οι κουτσουλιες τι χρωμα βγαινουν ; με ενδιαφερει κυριως το χρωμα των υγρων τριγυρω.εκει θα φαινεται αν εχει υποστει τοξικωση
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Σίσσυ
    Κατοικίδιο
    παπαγάλος Parrotlet (ο Μάριος) σκύλος Pug (η Τζό)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μήπως πρέπει να πάρεις και μια δεύτερη ιατρική γνώμη Μαρία; (Αν θέλεις να σου στείλω σε πμ γιατρό που εγώ εμπιστεύομαι)

..............Admiral.........................................Inka........................

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2011
    'Ονομα
    maria
    Κατοικίδιο
    κακατούα μόλουκαν,8 κοκατίλ,1 ringneck, 1 κουνέλι
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ξεχασα να πω ενα πολυ σημαντικο πραγμα.ο γιατρος δεν φταιει σε τιποτα, και το λεω πραγματικα.το αντιβιογραμμα αυτο του εδειξε και αυτο μου εδωσε.
    δεν ξερω εαν θα ακολουθησω αυτα που μου ειπε ο κυριος.θελω να το ξαναδω με τον γιατρο για να μου πει την γνωμη του.

το υγρο στις κουτσουλιες ειναι διαφανο.δηλαδη κανονικο.
    Τελευταία επεξεργασία από mariakappa; 20-09-2011 στις 22:45

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like
    τωρα ειδα το τελευταιο ποστ .την ταυτοχρονη χρηση flagyl νυσταμισιν (που αν θυμαμαι καλα απο κουβεντες μας εχεις ξανακανει χωρις αποτελεσμα στο παρελθον ) την γνωριζει οτι επιτρεπεται απο καποιο γιατρο; επισης το nystamisin πραγματι αποβαλλεται (αν και συχνη χρηση δημιουργει ανθεκτικοτητα στους μυκητες ) αλλα το flagyl δεν νομιζω οτι δεν απορροφαται απο το αιμα ... ουτε οτι ειναι τοσο αθωο και αυτο (οπως και το σεπτριν ) .η μετρονιδαζολη του
    http://en.wikipedia.org/wiki/Metronidazole

εχει και αυτη τις παρενεργειες της .προσπαθησε να βρεις αμφοτερακινη .... αν οχι ρωτα τον γιατρο σου για ιτρακοναζολη αν εχει αποτελεσμα (αυτη υπαρχει νομιζω σε σιροπι ) .οτι και να κανεις στην πορεια ,ειτε αυτα που σου λεω εδω ειτε οτι ακους αλλου να ρωτησεις τον γιατρο σου για να τα εφαρμοσεις !!!

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like
    για το ultra levure αλλα και για χρηση προβιοτικου με γαλακτοβακιλλους συμφωνω πληρως ! αλλα και σε αυτο να εχεις τη γνωμη του γιατρου σου .να του κανεις επισης ερωτημα για την χρηση κεφιρ
    Η χρήση του Κεφίρ στη διατροφή των πουλιών μας

μονο αν συμφωνει ,εχω να σου δωσω

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Σίσσυ
    Κατοικίδιο
    παπαγάλος Parrotlet (ο Μάριος) σκύλος Pug (η Τζό)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mariakappa Εμφάνιση Μηνύματος
    ξεχασα να πω ενα πολυ σημαντικο πραγμα.ο γιατρος δεν φταιει σε τιποτα, και το λεω πραγματικα.το αντιβιογραμμα αυτο του εδειξε και αυτο μου εδωσε.....
    Ούτε κι' εγώ εννοώ πως φταίει σε κάτι ο άνθρωπος, απλά όπως όταν έχουμε κάτι σοβαρό εμείς οι άνθρωποι καλό είναι να παίρνουμε μια δεύτερη ιατρική γνώμη, μήπως θα έπρεπε-ήθελες να το κοιτάξεις και αλλού

..............Admiral.........................................Inka........................

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2011
    'Ονομα
    maria
    Κατοικίδιο
    κακατούα μόλουκαν,8 κοκατίλ,1 ringneck, 1 κουνέλι
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

εννοειται οτι θα μιλησω με τον γιατρο.δεν κανω αλλα πειραματα στο μικρο μου.εγω εγραψα τι μου ειπε.δεν θα το κανω εαν ο γιατρος μου πει οχι.απλα και ο γιατρος δεν ξερει τι αλλες επιλογες εχουμε.γι'αυτο θελω να το ξαναδουμε.
    επισης.2 φορες καθως παιζαμε και ανοιγε το ραμφος του ειδα μια διαφανη μεμβρανη στο στομα του.δεν ξερω τι μπορει να ειναι, εαν ειναι κατι.
    ιντακοναζολ εχει παρει για περιπου 45 μερες.αλλα και παλι τιποτα.......
    σημερα οργωσα την αθηνα για αμφοτερικινη.και αυτο το εχω συζητησει με τον γιατρο. αλλα δεν υπαρχει πουθενα.βρηκα ενα γερμανικο σαιτ που μπορω να την αγορασω αλλα κανει 120 ευρω και αυτη την εβδομαδα δεν δυναμαι...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Μαριλενα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

περαστικα κουκλιτσα και πολυ κουραγιο.... δινεις μεγαλο αγωνα για το μικρο σου..

9. Thanks mariakappa thanked for this post
    Likes vagelis76, zack27 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2010
    'Ονομα
    ZΑΧΑΡΙΑΣ (ΖΑΧΟΣ)
    Κατοικίδιο
    4 κοκατιλ(Redji - Candy - Joy και Cookie),1 σκυλο το Marcus και 1 ενυδρειο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μαρια μπραβο σου!!!! για τη προσπαθεια σου!!!!! μακαρι να εχουμε καποιο ευχαριστο νεο!!!!

Και τωρα να μαι...σχεδον δε σε θυμαμαι !!!

11. Thanks mariakappa thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like
    που ακριβως την ειδες την μεμβρανη; πανω στο δερμα ; προς τα πισω ; μαρια βγαλε σε παρακαλω με την βοηθεια καποιου μια φωτο και ενημερωσε επισης για τη συγκεκριμενη παρατηρηση το γιατρο

13. Likes Sissy liked this post

Σελίδα 8 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία