Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 23456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 31 μέχρι 40 από 96
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Βαγγέλης
    Κατοικίδιο
    Patagonia conure(ο Σπύρος),3 cockatiel(Γκούσταρ & Λάσερ & Γκριζούλα(?), καναρίνια(3 κοινά και 1 Γερμανικό σκουφάτο)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Re: Κλωσσομηχανή

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από dimitris1973
    Εγώ θα έλεγα ότι αφού ενδιαφέρεστε αρκετοί .Δείτε πόσα μηχανήματα τέτοια χρειάζεστε και αν τα πάρετε όλοι μαζί θα έχετε πολύ καλή τιμή …

Έχω ένα φίλο που χρησιμοποιεί τέτοια μηχανή θα τον ρωτήσω για περισσότερες πληροφορίες
    ή μήπως να δώσουμε όλοι από ένα ποσό και να κάνει γύρα όποτε τη χρειαζόμαστε???
    Δύσκολο ε???

Μην κλαις για κάτι που τελείωσε ...Χαμογέλα γιατί το έζησες !!!

adreas
    Guest

Πληροφορίες για αυγά για πτηνά συντροφιάς δεν θα βρείτε από τις διάφορες εταιρίες που βγάζουν εκκολαπτικές μηχανές γιατί δεν έχουν βγει για αυτά.
    Τα αυγά όλες η εταιρίες λένε για δυο φορές την ημέρα γύρισμα. Εγώ προσωπικά το έκανα έτσι και αρκετές φορές ξεχνούσα αλλά δεν κολλούσαν, οπότε μη φοβόσαστε. Στην ουσία το γύρισμα τι είναι η παλάμη σας σε οριζόντια θέση ακουμπάμε απαλά τα αυγά και τραβάμε την παλάμη μας η δεξιά η αριστερά και γύρισαν. Τώρα το τελευταίο τριήμερο πρέπει τα αυγά να μείνουν σε ακινησία ώστε ο νεοσσός που είναι μέσα στο αυγό να πάρει την κατάλληλη θέση, πάντα τρυπάει το αυγό από την πάνω μεριά και βγάζει πρώτα την μύτη του και παίρνει τις πρώτες του αναπνοές και αμέσως μετά κάνει ένα ολόκληρο κύκλο μέσα στο αυγό σπάζοντας το τσόφλι, και μετά τεντώνει τα πόδια του και βγαίνει από μέσα. Την ώρα που βγαίνει όμως κάνει και την πρώτη του κουτσουλιά μέσα στο τσόφλι. Πρέπει να μείνουν μέσα στην μηχανή 10 ώρες για να στεγνώσουν και μετά μπαίνουν στους θαλάμους με τις θερμομητέρες ( που είναι λάμπες σαν αυτές που έχουν τα μαγαζιά που κάνουν γύρους πίτες στις πατάτες για να διατηρούνται ζεστές αλλά ποιο μεγάλες )
    Όλα αυτά από προσωπική εμπειρία και ρωτώντας ποιο παλιούς μου έδιναν συμβουλές. Θα μου λύσετε και εσείς μια απορία που έχω. Αν πάνε όλα καλά και βάλετε κάποια αυγά και βγουν μπορείτε να τα μεγαλώσετε; Αν ναι τότε να πάρετε μια τέτοια μηχανή. Μάλλον ποιο πολύ είναι για ώρα ανάγκης δηλαδή στρεσαρίστηκε και σηκώθηκε από την φωλιά, για να μην χάσουμε τα αυγά να τα βάλουμε μέχρι να βρούμε παραμάνα. Έτσι είχε και η δική μου ιστορία που ενώ έσωσα τα αυγά του κότσυφα και τα έβαλα στο περιστέρι πέθαναν οι νεοσσοί από την διαφορά στο τάισμα των μικρών. Το περιστέρι ανοίγει το στόμα του και βάζει μέσα ο νεοσσός το ράμφος και παίρνει την τροφή. Ο νεοσσός του κότσυφα ανοίγει το στόμα του και εκεί μέσα του βάζει η μαμά του την τροφή. Άνοιγαν και τα δύο το στόμα τους. Πάντα φιλικά Ανδρέας.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    Post Thanks / Like

βασικα, εγω εχω 3 κλωσσομηχανες εμποριου των 20 αυγων κοτας, μια χειροκινητη μια αυτοματη,και αυτη των 6 αυγων κοτας.ολες τις εχω χρησιμοποιησει 4 φορες και δουλευουν υπεροχα...απο τις δυο των 16 αυγων παπιας δεν εβγαιναν λιγοτερα απο 12-13 παπακια και αυτη των 6-7 αυγων κοτας(εγω εβαζα κοτας νανακι) δεν μου εβγαιναν λιγοτερα απο 3-4 κοτοπουλακια...του χρονου θα δοκιμασω και αυγα χηνας και χηνοπαπιας...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ωραια...βρηκαμε εμπειρια!!!
    η λαμπα σε περιπτωση που χαλασει υπαρχει ιδια για να την αλλαξουμε?
    ποσες φορες την ημερα γυριζεις τα αυγα σε αυτη των 6 αυγων?και καθε ποσο συμπληρωνεις νερο?
    πρωτα αλλαζεις τον εαυτο σου...και μετα τον κοσμο!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    Post Thanks / Like

αγγελε για ιδια λαμπα δεν γνωριζω αν υπαρχει ...λογικα θα πρεπει...τα αυγα εγω τα γυριζω το πρωι και το βραδυ και για το νερο οι οδηγιες λενε καθε 2 μερες μεχρι την 18η μερα

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

χμμμ...
    παιδια...και αυτη την εποχη μπορουμε να παρουμε αυγα απο κοτες και να βγουνε ή πρεπει να ειναι ζεστος ο καιρος?

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Γιάννης Σούλα
    Κατοικίδιο
    3 καναρινια (Ναμναμ-Αλντα-Δαναη) 1 ιγκουανα (μπαρμπι) 2 χελωνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεν νομιζω οτι εχει να κανει με τον καιρο αφου η μηχανη θα κραταει σταθερη και καταλληλη θερμοκρασια-υγρασια (τουλαχιστον αυτο ισχυει για τις μηχανες που βαζουν αυγα ερπετων)

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Γιάννης Σούλα
    Κατοικίδιο
    3 καναρινια (Ναμναμ-Αλντα-Δαναη) 1 ιγκουανα (μπαρμπι) 2 χελωνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

τωρα που το ξανα σκεφτομαι δεν ξερω τι θερμοκρασιες θελουν τα πουλια οταν βγουν απο το αυγο οποτε ισως να εχει σημασια ο καιρος(στα ερπετα δεν εχει σημασια γιατι τα μωρα μπαινουν σε τερραριουμς με υψηλες θερμοκρασιες-υγρασιες)

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

σουλα η ερωτισιμου ηταν αν θα ειναι βατεμενα τα αυγα τετοια εποχη...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Πωλίνα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παιδιά, τη πήρα λοιπόν...
    Ελπίζω δεν έκανα χαζομάρα... και θα δουλέψει.

Στης οδηγίες γράφει ότι πρέπει να περάσει 7-8 ώρες μέχρι το μηχάνημα θα φτάσει σε σταθερή θερμοκρασία. Γραφει ότι πρέπει να δουλεύει στο δωμάτιο θερμοκρασίας το λιγότερο 19 βαθμούς και το πολύ 22 βαθμούς (αλλιώς δεν θα δουλεύει σωστά). Και πουθενά δεν αναφέρεται η θερμοκρασία που θα φτάσει. Παντού λέει "κατάλληλη θερμοκρασία", "Σταθερή θερμοκρασία"... Αλλα ποια ακριβώς δεν γραφει στις οδηγίες...

Άλλο πρόβλημα... δεν έχω και καλο θερμόμετρο στο σπίτι. Πρέπει να παω να πάρω κανένα. Ας ελπίσουμε λοιπόν ότι θα φτάσει στα 37,5 και θα παραμένει σταθερή.

Θα σας ενημερώσω το βραδυ.
    Έχω 5 αυγά Gouldian που περιμένουν να μπουν μέσα.

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 23456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία