Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 25
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    Πολλά και διάφορα...
    Post Thanks / Like
    Ακόμη ένας σοβαρός εκτροφέας που επιβεβαιώνει ότι δεν πρέπει να κουρεύονται τα πουλιά από κάτω

http://www.woutvangils.be/interessan...es-verwijderen
    Όλα μου τα συγχώρησες, χωρίς να πεις μια λέξη, και δίχως λέξη έφυγες όταν δεν είχα φταίξει..............

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

λεει οτι αυτο ισχυει για τις περισσοτερες ρατσες ,οχι ολες .Προφανως οταν γινεται σε μερικες πανικος απο πουπουλο ,δεν νομιζω να εχει και δεν εχει την ιδια αποψη απο οτι φαινεται .Παντως επειδη εχουν πεσει στα χερια μου και γκλοστερ ,που το προβλημα του υπερβολικου πουπουλου στην περιοχη ειναι δεδομενο ,το ιδιο προβλημα εχω συναντησει σε πουλια φιλων μου που εχει τυχει να πιασω στα χερια μου ,ακομα και αν ειναι κοινα γιατι πολλα απο αυτα εχουν προελθει απο διασταυρωσεις μαλακοπτερων προγονων

επισης αλλο να ειναι κατι λαθος και κακο και αλλο να μην χρειαζεται .Λαθος και φαινεται σε αυτα που λεει ,ειναι η αφαιρεση των οδηγων φτερων ,πανω στο γεννητικο οργανο ,που αυτο το ξερουμε και ειναι δεδομενο οτι δεν πρεπει να γινεται .

De cloaca veertjes van de man dienen ook als zaadgelijders bij de bevruchting van de pop ,dus wil je minder of geen onbevruch Cloaca te eitjes laat dan de cloaca bevedering staan

Εγω στα λογια του ,περα απο τη συγκεκριμενη αναφορα ,δεν βρισκω αλλη τεκμηριωμενη θεση για το οτι δεν πρεπει να κοβονται τα πουπουλα .

αν μπορεις να κανεις ακριβη μεταφραση σε αυτο ,ισως να υπηρχε και δευτερος λογος

Alsjedeveertjeskniptishetookfoutdestoppelszullendepopdoenstrikken,metgrotekansopweeronbevruchte eitjes

Αν τωρα τεθει σαν ερωτημα ,καλα στη φυση τα καναρινια ποιος τα κουρευει; .... στη φυση δεν γινονται επιλεγμενες διασταυρωσεις που οδηγουν σε πουλια γεματα πουπουλο

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    Πολλά και διάφορα...
    Post Thanks / Like
    ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ

Πολλοί άρθρο ή σε συναντήσεις, διαλέξεις κλπ. Μήπως αυτό μιλούν για τώρα πρέπει να αφαιρέσετε τα φτερά του αρσενικού / pop ναι ή όχι; Η απάντησή μου είναι ΟΧΙ για τα περισσότερα πουλιά. Τα φτερά αποχωρητήριο του αρσενικού επίσης να χρησιμεύσει ως zaadgelijders κατά τη γονιμοποίηση της κούκλας, έτσι θέλετε λιγότερο ή καθόλου onbevruch αυγά Cloaca να αφήσει τα φτερά εξαερισμού σταθεί. Θέλετε να τους αφαιρέσει ούτως ή άλλως, π.χ. για πολύ καιρό πτερωτών (εικόνα) κόβουμε αλλά μην τα αφαιρείτε προσεκτικά και δεν είναι καν όλα τα φτερά, αλλά το κάνει σε μια μέρα ή σε τρεις διηρημένες. Εάν κόψετε τα φτερά είναι λάθος γένια θα εμφανιστεί κάνει τα τόξα, με υψηλή πιθανότητα και πάλι μη γονιμοποιημένα αυγά. Η συμβουλή μου είναι το καναρίνι φτερά αναπαραγωγής γλουτούς και την άδεια της βρύσης. Επιτυχία. E-Mail wout@woutvangils.be

και στα αγγλικά

Many article or at meetings, lectures etc. Does this speak for we must now remove the feathers of the male / pop yes or no? My answer is NO for most birds. The cloaca feathers of the male also serve as zaadgelijders at fertilization of the doll, so you want less or no onbevruch Cloaca eggs to leave the vent feathers stand. Wanna remove them anyway, eg for very long feathered birds (figure) cut them but do not remove them carefully and not even all the feathers but do it in a day or three divided. If you cut the feathers it is wrong stubble will pop make bows, with high probability again unfertilized eggs. My advice is the canary breeding rump feathers and tap leave. Success. E-Mail wout@woutvangils.be
    Όλα μου τα συγχώρησες, χωρίς να πεις μια λέξη, και δίχως λέξη έφυγες όταν δεν είχα φταίξει..............

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεν βλεπω να λεει κατι διαφορετικο απο αυτο που ειπα ....

αυτο εχει ισως ουσια

Εάν κόψετε τα φτερά είναι λάθος γένια θα εμφανιστεί κάνει τα τόξα,

,αλλα με τη μεταφραση δεν βγαινει νοημα , οσο και αν το εψαξα και με μεμονωμενες λεξεις ή με μεταφραση systran που θεωρειται πολυ καλη .Καποιες μαλιστα λεξεις σε ολο το κειμενο βγαζουν νοημα ,αν διορθωθουν (μαλλον υπαρχουν ορθογραφικα λαθη ) πχ το zaadgelijder που γραφει , δεν εχει μεταφραση και το σωστο ειναι zaadleider (σπερματικος πορος ) .Ισως να ειναι γραμμενο σε καποια διαλεκτο μη αναγνωρισιμη

5. Likes stefos liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    Πολλά και διάφορα...
    Post Thanks / Like
    το βασικό που λέει είναι ότι μπορείς να κουρέψεις αν θες λίγο αλλά όχι να τα αφαιρέσεις εντελώς γιατί είναι κάποιοι που τα πιάνουνε με τα χέρια τους και τα τραβάνε για ευκολία και για να μην μπαίνουν στη διαδικασία να κουρεύουν με ψαλίδια

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

αυτοι οι καποιοι ειναι ατομα ,που καλα ειναι ουτε ο σεβαστος διασημος στην ευρωπη εκτροφεας αξιζει να ασχοληθει πολυ ,ουτε εμεις ,αλλα εστω σαν τελευταια προσπαθεια να δουνε τα πουλια σαν << ζωες >> και οχι σαν μεσα προβολης ,σωστα πραττει και λεει !

αυτο που πρεπει ομως εμεις υπευθυνα να πουμε στο νεο εκτροφεα ,που θελει αλλα δεν ξερει ,ειναι αυτο για το μη κουρεμα των οδηγων φτερων πανω στο γεννητικο μοριο τοσο στο αρσενικο ,οσο και στο θηλυκο ,αφου ειναι αισθητηρια ανευρεσης της σωστης θεσης γονιμοποιησης

και αυτο εχει ηδη ειπωθει !

για μενα ουτε καθολου κουρεμα ειναι το σωστο ,ουτε κουτσουρεμα (ακομα και αν γινεται με το ψαλιδι ) .Δεν χρειαζονται υπερβολες και στο αρσενικο εχει (κυριως ) σημασια η περιοχη απο την αμαρα προς την κοιλια και για το θηλυκο αν και εφοσον υπαρχει εντονο πτερωμα *συνηθως εκει δεν ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα ) ,θελει λιγο απο την αμαρα προς την ουρα αναμεσα

8. Likes oasis liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Βασίλης
    Κατοικίδιο
    Πολλά και διάφορα...
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος

αυτο που πρεπει ομως εμεις υπευθυνα να πουμε στο νεο εκτροφεα ,που θελει αλλα δεν ξερει ,ειναι αυτο για το μη κουρεμα των οδηγων φτερων πανω στο γεννητικο μοριο τοσο στο αρσενικο ,οσο και στο θηλυκο ,αφου ειναι αισθητηρια ανευρεσης της σωστης θεσης γονιμοποιησης
    ναι αυτή ίσως είναι η πιο σωστή θέση

10. Likes jk21, wild15 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2013
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Γκλοστερ
    Post Thanks / Like
    Εγω παντος που εχω γκλοστερ αν δεν "εβαζε" το χερακι του ο Δημητρης ( jk21 ) θα βαραγαν και φετος στον......αερα !!
    Δεν μπορω να φανταστω καποιον να "ξεριζωνει" τα πουπουλα απο τα πουλια και να λεει οτι τα αγαπαει κιολας !!
    Εδω τα νυχια παμε να τους κοψουμε και μας πιανει η ψυχη μας......

12. Likes stefos liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Stelios
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια,Καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγώ δεν έχω μπει ποτέ σε διαδικασία κουρεματος και δεν είχα και ποτε προβλήματα με ασπορες γέννες.
    Εκτός από τα gloster, στα άλλα πουλιά το θεωρώ υπερβολικό ρε παιδιά. Από τους 10 για παράδειγμα, οι 8 δεν κουρευουν και δεν έχουν καποιο προβλημα

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    ΣΤΕΛΙΟΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ,ΡΑΤΣΑ ΕΣΠΑΝΙΟΛ ΚΑΙ ΚΟΙΝΑ
    Post Thanks / Like
    Εμενα τα δικα μου δεν χρειαστηκε ποτε να τα κουρεψω ************
    Τελευταία επεξεργασία από lagreco69; 08-06-2014 στις 11:10 Αιτιολογία: Διαγραφή Off topic.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας