Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6

Θέμα: γαλιαντρα

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2010
    'Ονομα
    Νικος
    Κατοικίδιο
    1 ΚΟΝΟΥΡΑ,1 ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΙΖΑΒΕL,1 ΚΑΝΑΡΙΝΙ MOZAIK,2 ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΚΟΙΝΑ
    Post Thanks / Like

γαλιαντρα

δεν ξερω αν καποιος γνωριζει το πουλι γαλιαντρα ή κατσουλιερα ή δεν ξερω πως αλλιως μπορει να λεγετε...μου το εχουνε πει με πολλες ονομασιες.πιστευω να καταλαβατε για ποιο σας λεω.εχει τυχει να δω αυτα τα πουλια 2-3 φορες σε κλουβια αλλα και εξω στην φυση αγρια και ακομα καλυτερα να τα ακουσω να κελαιδανε.εχουν απιστευτο κελαιδημα!!!μου εχουνε πει επισης οτι μιμουνται πολυ καλα φωνες αλλων πουλιων.επισης μου εχουν πει οτι τετοια πουλια βρισκεις μονο αγρια αχμαλωτισμενα.ξερει καποιος αν οντως αληθευει αυτο ή υπαρχουν και πουλια εκτροφειου?και αν ναι που μπορω να βρω.γιατι οπου και αν εχω ρωτησει δεν εχω βρει...

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ
    Post Thanks / Like

Re: γαλιαντρα

φιλε μου χαιρομαι που δεν θελησες να αγορασεις καποιο αιχμαλωτισμενο πουλακι!! το μηνυμα καθυστερησε να ανεβει γιατι χρειαζεται εγκριση βασει κανονων του φορουμ των ιθαγενων.αν και θα ηθελα να υπαρχει εκτροφη μονο πουλιων που δεν μπορουν να ζησουν πια στη φυση ,σου ευχομαι να βρεις ενα τετοιο πουλακι γεννημενο σε κλουβι αν και να γνωριζεις οτι και αυτο θα ειναι παιδι μαλλον αιχμαλωτισμενων γονιων .δυσκολα θα βρεις εκτροφη πολλων γεννιων γεννημενων πουλιων σε αιχμαλωσια σε αυτο ειδος.ισως καποιο εισαγωγης...

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2010
    Post Thanks / Like

φιλε μου νικο δυστηχως δεν βρισκεις τετοιο πουλι απο εκτροφειο ολα οσα υπαρχουν σε κλουβι ειναι απο εχμαλωσια και αυτα τα πουλια ανηκουν στην φυση στο φυσικος τους περιβαλον! δυσκολα θα βρεις αν βρεις!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2010
    'Ονομα
    Νικος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

εννοειτε πως δεν προκειται να αγορασω αιχμαλωτισμενο πουλι...πρωτον ειναι κριμα το πουλακι να ζει στρεσαρισμενο ολη του την υπολοιπη λιγοστη ζωη που θα του εχει απομεινει και δευτερον τι να το κανεις ενα πουλι που χτυπιεται στα καγκελα του κλουβιου ολη μερα?σας ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες σας!!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Odysseas
    Post Thanks / Like

Να προσθεσω μονο πως τα πουλια που αναφερεις ειναι δυο διαφορετικα ειδη. Ναι μεν ανηκουν και τα δυο στους κορυδαλους αλλα το ενα ειναι η Γαλιαντρα Melanocorypha calandra (σπανιο) ενα το αλλο ειναι ο πολυ κοινος Κατσουλιερης Galerida cristata.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2010
    'Ονομα
    Νικος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

εχω την εντυπωση οτι στην φυση εχω δει τους κατσουλιεριδες και συγκεκριμενα στην περιοχη των γρεβενων και εποχη χειμωνα.τετοια πρεπει να ηταν αν θυμαμε καλα.
    και αυτα που εχω δει σε κλουβια πρεπει να ητανε γαλιντρες.τωρα απο που προερχονταν αυτες ενας θεος ξερει.παντως εδειχναν ηρεμες και χαλαρες μεσα στο κλουβι.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας