Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 μέχρι 18 από 18
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Αντιγόνη
    Κατοικίδιο
    2 κοκατίλ, καναρίνι (Τιάρα), 1 χελώνα, 3 χάμστερ, 2 ποντίκια, 1 degu, γάτες!
    Post Thanks / Like

Re: κοκατίλ: ώρες παρέας, κόψιμο φτερών κι εξημέρωση

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gwt
    Με ξάφνιασε όμως θετικά νωρίτερα τ' απόγευμα (τρώγοντας κεχρί απ' το χέρι μου - κάτι που δεν περίμενα να συμβεί τόσο γρήγορα!) οπότε σίγουρα δε θα βιαστώ να πάρω απόφαση.
    !! !! Εξεπλάγην. Είσαι σίγουρη ότι είναι άγριο και ενήλικο το κοκατίλ; Γιατί το έχεις πολύ λίγο καιρό για να φάει από το χέρι σου! Αν είναι όντως έτσι, δηλαδή μη εξημερωμένο και μεγαλούτσικο σε ηλικία, τότε έχεις ένα μάλλον πολύ ήμερο και καλού χαρακτήρα πουλάκι!
    Μήπως όμως είναι έστω και λιγάκι ήμερο, από εκεί που το πήρες; Όταν πλησιάζεις στο κλουβί απομακρύνεται προς την άλλη πλευρά, σε αγνοεί ή προσπαθεί να σε διώξει; Πώς δέχεται τα χέρια σου όταν αλλάζεις τροφή και νερό;
    Είστε σε πολύυυ καλό δρόμο
    Όμως έχω διαβάσει ότι το κόψιμο το φτερών συχνά συνεπάγεται "μούτρα" από το πουλάκι για λίγες μέρες, οπότε πρέπει να σε έχει εμπιστευτεί πολύ για να προχωρήσεις σε αυτή τη διαδικασία. Αυτό, γιατί πρέπει να έχει καταλάβει ότι δε θες το κακό του, και έτσι θα του περάσει πιο γρήγορα το ξενέρωμα από το κόψιμο των φτερών. Αλλιώς μπορεί το άγριο πουλάκι να πάει ακόμη πιο πίσω στον τομέα της εμπιστοσύνης!
    Μόνο τα ζώα φοράνε γούνες

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010
    Post Thanks / Like

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Antigoni87
    Είσαι σίγουρη ότι είναι άγριο και ενήλικο το κοκατίλ;

Όμως έχω διαβάσει ότι το κόψιμο το φτερών συχνά συνεπάγεται "μούτρα" από το πουλάκι για λίγες μέρες, οπότε πρέπει να σε έχει εμπιστευτεί πολύ για να προχωρήσεις σε αυτή τη διαδικασία.
    Διάβαζα σ' ένα βιβλίο για κοκατίλ ότι πρέπει ένα νέο πουλάκι να τ' αφήνουμε στην ησυχία του για 4-6 βδομάδες πριν προσπαθήσουμε να έρθουμε σε επαφή μαζί του. Όταν λοιπόν την είδα μέσα στην πρώτη βδομάδα να κολλάει στα κάγκελα για να πλησιάσει όποιον καθόταν δίπλα στο κλουβί, εξεπλάγην και γώ! Έχουμε κάνει προόδους χωρίς καμία προσπάθεια εκ μέρους μου. Δεν ξέρω αν έλαβες ένα ΠΜ όπου σου περιέγραφα το πώς βρέθηκαν τα πουλάκια στα χέρια μου ( - το μόνο που ξέρω είναι ότι αγοράστηκαν (μπατζόπουλα και κοκατιλίνα) από (2 διαφορετικά) πετ σοπ. Συμφωνώ μαζί σου: δε μπορεί, κάποιος πρέπει να είχε ήδη ασχοληθεί με αυτό το πουλάκι πριν βρεθεί στο πετ σοπ!

Όταν βάζω το χέρι μου μέσα τώρα, το πλησιάζει και τρώει απ' αυτό αν της κρατάω κάτι, αλλά αν δοκιμάσω να την ακουμπήσω απομακρύνεται κι επιστρέφει αμέσως. Μια φορά πρέπει να εκνευρίστηκε και έσπρωξε το δάχτυλό μου με το κεφαλάκι της. Αν τύχει να κάνω καμιά δουλειά στο κλουβί (να κρεμάω παιχνιδάκι, ν' αλλάζω τροφή κτλ), έρχεται βιασικά-βιασικά να δει τι συμβαίνει και να τραβήξει κα'να κορδονάκι που κρέμεται.

Τι να πω... Πρέπει να είναι όντως ενήλικη. Το λοφίο της φαίνεται να είναι πλήρως ανεπτυγμένο και το μέγεθός της φαίνεται να είναι ενήλικου.

Σωστή η παρατήρησή σου για τον κίνδυνο οπισθοδρόμησης σε περίπτωση κοψίματος φτερών. Αφού τα πάμε καλά όπως είμαστε, θα συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο και βλέπουμε.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2010
    Post Thanks / Like

Καλησπέρα παιδιά!! Είμαι νέο μέλος και εχθες απεκτησα δυο πανεμορφα κοκατιελ τα οποια ειναι και ζευγαρι και εξημερωμενα.Αυριο θα παω να τους παρω μεγαλο κλουβι...Σημερα εφαγαν απο το χερι μου αλλα φοβαμαι να τα βγαλω εξω μη τυχον χτυπησουν η μηπως με δαγκωσουν και κανω καμια αποτομη κινηση και τα τραυματισω. Θα μπορουσατε να μου δωσετε τα φωτα σας για αυτο;; τι να κανω;; να μην επιχειρησω να τα βγαλω ακομα;;; Ευχαριστω εκ ων προτερων.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010
    'Ονομα
    Θεμιστοκλής - Θέμης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια, 1 ζευγαρι budgierigar,1 ζευγαρι cockatiel + τους 2 γιους του! Ενυδρειο 120 l με ενα κοπαδι tiger barbs, 1 πεκινουα 10 χρονών την πέγκυ!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

σοφια καλυτερα να μη τα βγαλεις απο το κλουβι γιατι θα πετανε πανυκοβλητα και πρεπει να συνηθισουν κανενα μηνα το κλουβακι τους... αφου δεν σε φοβουντε μπορεις να τα ταιζεισ κεχρι με το χερι σου μεσα στο κλουβι. το δικο μου το μπατζυ ξεκινισε να τρωει απο το χερι μου και σε ενα μηνα ακρυβως εγινε κολητος μου εκει που ηταν αγρυμι! φαντασου τα δικα σου σε μια μερα καταφερες να τα δωσεις να φανε απο το χερι σου. το μονο σιγουρο ειναι οτι εισαι πολυ πολυ καλο δρομο

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Emma
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα σε ολους!λοιπον εγω εχω ενα αρσενικο κοκατιλ και προσφατα πηρα και μια θυληκια εξημερωμενη..απο κει που την πηρα μου ειπαν οτι καλο θα ηταν να κοψουμε το ενα φτερο για να μη μαθει να πεταει..το θεμα ειναι οτι οταν τη βγαζω καποιες φορες οχι παντα προσπαθει να πεταξει κ αυτο που με ανησυχει ειναι οτι προσγειωνετε περιεργα,καποιες φορες κουτουλαει στον τοιχο..ειναι πολυ επικυνδινο αυτο;;φοβαμαι μη μου χτυπησει..λετε αν κοψω κ το αλλο φτερο θα ηταν καλυτερο;

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κόψατε μόνο το ένα της φτερό τελικά;;

Αρχικά να πω ότι είμαι αντίθετη στο κόψιμο των φτερών, ειδικά σε νεαρή ηλικία διότι το πτηνό τότε μαθαίνει να πετάει και ο σκελετός του είναι πιο ανθεκτικός στις πτώσεις. Αν όμως κάποιος αποφασίσει να κόψει τα φτερά, πρέπει πρώτον να ξέρει πως να το κάνει σωστά και δεύτερον θα πρέπει να κοπούν ίσα και οι δύο φτερούγες για να υπάρχει ισορροπία στο πέταγμα κλπ.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Emma
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    Ναι ουτε κ γω ειμαι υπερ αλλα με τον αρσενικο μ δυσκολευομσαι πολυ να τον γυρισω στο κλουβι γι αυτο σκευτηκα οτι ισως θα ηταν ευκολοτερα κ πιο ασφαλη κυριως με κομμενα φτερα..
    Ναι ειχε κοψει αυτος το ενα φτερο οταν μου την εφερε απλα κ παλι πεταει κ το θεμα ειναι οτι κουτουλαει που κ που οπως σας ειπα..λετε να κοψω κ το αλλο θα ειναι καλυτερα;ξερετε αν υπαρχει κίνδυνος να μου παθει κατι αν κουτουλαει;δν πεφτει κ με πολυ φορα απλα δεν ξερω ανησυχω οπως και να χει..

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    tasos
    Κατοικίδιο
    2 κοκατιλ μανου και λιλου
    Post Thanks / Like
    τα θηλυκά είναι λίγο πιο ζόρικα με τον καιρό θα ηρέμηση και μπορεί να μην προσπαθεί να πετάει η να κάνει μια μικρή βόλτα για αυτό μην τα κόβεις έμενα μάλιστα γυρίζει μόνη της στο κλουβί

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας