Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 18
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010
    Post Thanks / Like

κοκατίλ: ώρες παρέας, κόψιμο φτερών κι εξημέρωση

Γεια σας!

Σχετικά με την (ενήλικη) κοκατιλίνα που αναφέρω εδώ:

- προφανώς οι παπαγάλοι θέλουν παρέα. Μπορούμε να το ποσοτικοποιήσουμε αυτό; Δηλαδή, αν καθημερινά είναι η κοκατιλίνα μακριά από ανθρώπους για πχ. 3-4 διαστήματα των 2 ωρών, ή 2-3 μέρες συνεχόμενες αν κάποιος χρειαστεί να λείψει κάποια στιγμή, είναι καταστροφικό; Το να είναι στον ίδιο χώρο με άλλα πουλιά (παπαγάλους, αλλά όχι του είδους της, καναρίνια κτλ), θεωρείται παρέα;

- διαβάζω ότι σημαντικό μέρος της εξημέρωσης των κοκατίλ είναι το κόψιμο των φτερών τους (και παρουσιάζονται διάφορα λογικά επιχειρήματα). Έχει κανείς προσωπική εμπειρία από τυχόν θετική επίδραση του κοψίματος των φτερών στην εξημέρωση;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    Post Thanks / Like

Re: κοκατίλ: ώρες παρέας, κόψιμο φτερών κι εξημέρωση

gwt εγώ παρ'ολο που το μικρό μου ήταν εξημερωμένο του έκοψα τα φτερά και ηρέμησε περισσότερο,ωστόσο η διαδικασία πρέπει να γίνει προσεκτικά και το κεφάλι του πουλιού να είναι καλυμένο με σκούρο ύφασμα έτσι ώστε να μη βλέπει,μπορείς να δεις σχετικά βιντεάκια στο youtube.Επίσης χρησιμεύουν στο οτι αν σου φύγει απο το σπίτι δε θα μπορέσει να φύγει μακρυά(παίρνεις όμως το ρίσκο αν δε το βρεις να είναι πιο εύκολη τροφή για τις γάτες-γιατι πρέπει να λέμε και τα υπερ και τα κατά-),όσο για την πρώτη σου ερώτηση,don't worry δεν πρόκειται να πάθει τίποτα ο παπαγάλος αν λείψεις μια μέρα ή αν δε το βγάλεις έξω,όμως γι'αυτο πρέπει να το προετοιμάζεις,πχ να το αφήνεις μια μέρα την εβδομάδα μέσα στο κλουβί έτσι ώστε αν πρέπει να φυγεις απο το σπίτι σου και δεν είναι ευφυκτό να βγει να μη του κακοφανεί

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010
    Post Thanks / Like

Πολύ ενδιαφέρον! Άρα δεν είναι ξεκάρφωτη η παρατήρηση σχετικά με το κόψιμο των φτερών... Σκεφτόμουν να την αφήσω να συνηθίσει πρώτα στο νέο της κλουβί κι αν ως τότε δεν υπάρχει πρόοδος στο θέμα της εξημέρωσης να ξαναεξετάσω το θέμα. Με ξάφνιασε όμως θετικά νωρίτερα τ' απόγευμα (τρώγοντας κεχρί απ' το χέρι μου - κάτι που δεν περίμενα να συμβεί τόσο γρήγορα!) οπότε σίγουρα δε θα βιαστώ να πάρω απόφαση. Θέλω όμως να μάθω για τη διαδικασία για παν ενδεχόμενο, οπότε σ' ευχαριστώ για την υπόδειξη του ΥouΤube! Θα το ερευνήσω διεξοδικά.

Επίσης σ' ευχαριστώ και για την εύστοχη παρατήρηση σχετικά με το ότι το κόψιμο των φτερών την κάνει περισσότερο ευάλωτη, σε περίπτωση που κάνει τη Μεγάλη Απόδραση. Δεν είχε πάει το μυαλό μου κι οπωσδήποτε είναι κάτι που θα λάβω υπόψη.

Με καθησύχασες με το θέμα της απουσίας! Διαβάζοντας κανείς διάφορα στο ίντερνετ, σχηματίζει την εντύπωση ότι οι παπαγάλοι είναι πουλιά συνεχώς στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010
    'Ονομα
    Βίκυ
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Ringneck, καναρίνια Raza Espanol & Καρδερίνες!
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Απλα εγω μετα απο προσωπικη μου εμπειρια, φοβαμαι ακομα κ με τα κομμενα φτερα....
    Διαβασε εδω--> viewtopic.php?f=11&t=3040 κ θα καταλαβεις!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Άλκηστη
    Post Thanks / Like

να ρωτησω και γω κατι , πια φτερα κοβουμε ?
    να ας πουμε σε αυτη τη φωτο γραφια της κοκο μπορειτε να μου σημειωσετε ποια θα κοψω ?
    Επισυναπτόμενες Εικόνες Επισυναπτόμενες Εικόνες
    Justin Bieber

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Πωλίνα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αλκη, ίσος θα σε βοηθήσει..... εχω γράψει μερικά πράγματα για το κόψιμο φτερών εδω: http://www.birds.99k.org/Birds/Artho-ftera.html

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Άλκηστη
    Post Thanks / Like

Aυτο που δεν καταλαβα ειναι αυτο για τα νεαρα , δηλαδη ποσο ετων να ειναι ? (ή μηνων?)
    Justin Bieber

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    Πωλίνα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

τα κοκατιλ μετά απο 2 μήνες παίρνουν μέγεθος ενήλικου πουλιού. Δηλαδή απο 2 μήνες μέχρι 1 - 1,5 χρόνο λογικά είναι νεαρά....))

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Άλκηστη
    Post Thanks / Like

ευχαριστω πολύ !
    Justin Bieber

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010
    Post Thanks / Like

Είχα διαβάσει για την εξόρμηση του κανακάρη σου, Βίκυ! Το λένε και οι Αγγλοσάξονες: το χορτάρι είναι πάντα πιο πράσινο στην αυλή του γείτονα. Σαφώς, το κόψιμο των φτερών δεν είναι εγγύηση ότι το πουλί δε θα πετάξει, αλλά ότι τουλάχιστον δε θα πάρει ύψος κι απομακρυνθεί γρήγορα. Ευτυχώς που τσάκωσες τον δικό σου!

Ευχαριστώ για το άρθρο, Πωλίνα, είναι κατατοπιστικό κι εμπεριστατωμένο. Όπως βλέπω, το site είναι δικό σου δημιούργημα, επομένως έχω να δώσω συγχαρητήρια. Το 'βαλα ήδη στα bookmarks. Πολύ καλή δουλειά και καλαίσθητη, συγχαρητήρια!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας