Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 31
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

το να βγαλει ενα καναρινι σκουφι ειναι θεμα γονιδιοματος .στα γκλοστερ και στα κρεστ ,η σκουφια ειναι εντονη και εχει σταθεροποιηθει σε μια μορφη μεσα στην πορεια των χρονων ετσι ωστε να καθοριζει ξεκαθαρα τις ρατσες αυτες .αλλη κατηγορια σκουφατων ειναι τα λεγομενα γερμανικα σκουφατα που αρκετοι που δεν τα ξερουν σαν ρατσα μπορει να τα μπερδεψουν και με απλα σκουφατα πουλακια .ομως και κεινα εχουν καποια ξεχωριστα χαρακτηριστικα .αλλα οπως σου ειπε και ο γιαννης σε πολλες ρατσες υπαρχουν σκουφατα (ομως δεν αποτελει αυτο καποιο προτυπο απαραιτητα για να χαρακτηριζεται μια ρατσα ) αλλα και στα κοινα .τα οποια κοινα δεν ειναι καποια ξεχωρη ρατσα απλα πουλια που εχουν προκυψει απο αναμιξη ξεχωρων ρατσων μεταξυ τους
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

2. Thanks Paul, fysaei thanked for this post
    Likes Paul liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    Παυλος (Ακης)
    Κατοικίδιο
    αγριοπαπιες, χηνοπαπιες, παγωνια, 1 κουνελακι (Mike), 1 ντομπερμαν (Τζινα), 1 ημιαιμο κανισακι (Λιζα), 1 ζευγαρι budgies, 1 60λιτρο ενυδρειο με ενα μονομαχο και ενα κοκατιλ ταισμ
    Post Thanks / Like
    Oκ..με καλυψατε και οι δυο σας,
    ευχαριστω πολυ!!

4. Likes Efthimis98 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012
    'Ονομα
    Δημήτριος
    Κατοικίδιο
    Τον σκυλάκο μου τον Έκτορα, κοινά Ελληνικά καναρίνια και καναρίνι Κίτρινο Σατινέ Μωσαϊκό.
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

Να σας ρωτήσω ορισμένες απορίες μου. Αναφορικά με τα καναρίνια φωνής και τα κοινά καναρίνια.

Τα κοινά καναρίνια έχουν κελάηδισμα εντελώς διαφορετικό από τα Τιμπράντο, τα Μαλινουά και τα Χαρτζ;
    Το κελάηδισμα των κοινών καναρινιών έχει "δική του" μουσική γκάμα, και αυτή η γκάμα θεωρείται υποδεέστερη των "καναρινιών φωνής";
    Ένα κοινό καναρίνι μπορεί να κελαηδήσει όπως ένα Τιμπράντο, ή Μαλινουά, ή Χαρτζ εάν ο "δάσκαλός" του ανήκει σε μία από αυτές τις κατηγορίες;
    Όλα τα κοινά καναρίνια έχουν περίπου πανομοιότυπο κελάηδισμα;
    Άραγε μπορεί το κελάηδισμα ενός κοινού καναρινιού να είναι τόσο όμορφο που να "ξεπερνά" σε ομορφιά αυτά των "καναρινιών φωνής";

Ευχαριστώ πολύ γιά την υπομονή σας!
    Πρίν πέσω στό κρεββάτι γιά ύπνο
    βυθίζω ένα κλαράκι στήν καρδιά μου
    να γίνει στ΄ όνειρό μου δάσος!

6. Likes Gardelius liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια Malinois - Waterslager
    Post Thanks / Like
    Θα σου απαντήσω...

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Deimitori Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

Να σας ρωτήσω ορισμένες απορίες μου. Αναφορικά με τα καναρίνια φωνής και τα κοινά καναρίνια.

Τα κοινά καναρίνια έχουν κελάηδισμα εντελώς διαφορετικό από τα Τιμπράντο, τα Μαλινουά και τα Χαρτζ;
    ΝΑΙ

Το κελάηδισμα των κοινών καναρινιών έχει "δική του" μουσική γκάμα, και αυτή η γκάμα θεωρείται υποδεέστερη των "καναρινιών φωνής";
    ΝΑΙ

Ένα κοινό καναρίνι μπορεί να κελαηδήσει όπως ένα Τιμπράντο, ή Μαλινουά, ή Χαρτζ εάν ο "δάσκαλός" του ανήκει σε μία από αυτές τις κατηγορίες;
    ΟΧΙ

Όλα τα κοινά καναρίνια έχουν περίπου πανομοιότυπο κελάηδισμα;
    ΝΑΙ

Άραγε μπορεί το κελάηδισμα ενός κοινού καναρινιού να είναι τόσο όμορφο που να "ξεπερνά" σε ομορφιά αυτά των "καναρινιών φωνής";
    Αυτό είναι θεμα το τι αρέσει σε μας..

Ευχαριστώ πολύ γιά την υπομονή σας!

8. Thanks Deimitori, Gardelius , fysaei thanked for this post
    Likes Deimitori, Gardelius , fysaei liked this post
    VASSILIOS
    Guest
    Να προσθέσω και εγω απορίες σχετικά ομώς με χρώμα των κοινών καναρινιών.

Σε τι και ποσα χρώματα μπορεί να βρει κάποιος κοινά καναρίνια? Έχω δει σίγουρα κίτρινα, λευκά και ανοιχτό πορτοκαλί. Αν ας πούμε ζευγαρώσουν ένα λευκό με ένα πορτοκαλί, οι νεοσσοί θα έχουν ένα από τα δυο χρώματα ή και τα δυο ή μπορεί να είναι άσχετο και να πάρουν από παλαιότερες γενεές?.

10. Thanks Deimitori thanked for this post
    Likes Deimitori, Gardelius liked this post
    panos70
    Guest
    Τα χαρζ μαλινουα τιμπραντο εχουν διαφορετικο κελαηδισμα απο ολα τα αλλα καναρινια ,,το κελαηδισμα των κοινων καναρινιων εχει απο ολες τις φωνες μεσα ,και αναλογος τον δασκαλο που ειχε θα κελαηδαει και αυτο ,αλλα δεν θα μπορεσει να πιασει τις νοτες και τις πολλες αλλαγες των καναρινιων ρατσας(φωνης) ,και δασκαλο να εχει μια απο τις τρις ρατσες δεν θα φτασει στο επιπεδο που θα κελαηδαει ο δασκαλος (ρατσας) γιατι ειναι θεμα γονιδιων ,αντιθετα εαν εχεις ενα μικρο τιμπραντο μεσα σε κοινα θα κελαηδαει οπως τα κοινα ,το κελαηδισμα ενος κοινου θα φτασει μεχρι το μισο το κελαηδισμα των καναρινιων φωνης, αφου γιαυτο το λογο τα δημιουργησανε,καταρχην δεν τα βλεπουμε καθολου απαξιωτικα αφου ολοι απο αυτα ξεκινησαμε ,

12. Thanks Deimitori, fysaei thanked for this post
    Likes Kostas-Bs, Deimitori, jk21 , fysaei liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

πολλα κοινα μπορει να τυχει να μοιαζει η φωνη τους με καποια ρατσα φωνης ,γιατι απλα ετυχε να προελθουν απο διασταυρωση αλλου κοινου πχ με τιμπραντο .οποιαδηποτε διασταυρωση καναρινιου φωνης ,αν δεν γινει με το ειδος του δινει πουλακι που δεν θεωρειται πχ μισοτιμπραντο αλλα κοινο .ημιαιμο στην περιπτωση αυτη ,αλλα και χωρις καθολου ιχνος ρατσας σε πολλες αλλες περιπτωσεις .αν λοιπον ενα πουλακι ειναι ημιαιμο ισως εχει καποιες λιγες βασικες νοτες ,αλλα και πολλες ασχετες
    για το κελαηδησμα ,ειναι καθαρα υποκειμενικο του καθε ανθρωπου ,τι του αρεσει .ισως να εχετε δει καποιο βιντεακι ενος γλοστερ που ειχα καποτε ... ηταν ο καημενος (εχει πεθανει ) τρομερος τραγουδιστης !
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

14. Thanks Deimitori, fysaei thanked for this post
    Likes Deimitori, Gardelius , fysaei liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    Ηλίας
    Κατοικίδιο
    Red Factor - Balcanica
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από VASSILIOS Εμφάνιση Μηνύματος
    Να προσθέσω και εγω απορίες σχετικά ομώς με χρώμα των κοινών καναρινιών.

Σε τι και ποσα χρώματα μπορεί να βρει κάποιος κοινά καναρίνια? Έχω δει σίγουρα κίτρινα, λευκά και ανοιχτό πορτοκαλί. Αν ας πούμε ζευγαρώσουν ένα λευκό με ένα πορτοκαλί, οι νεοσσοί θα έχουν ένα από τα δυο χρώματα ή και τα δυο ή μπορεί να είναι άσχετο και να πάρουν από παλαιότερες γενεές?.

Οι ¨αποχρωσεις¨ειναι διαφορες και ποικίλουν αναλογα και φυσικά με το <δεντρο> του καθε πουλιου!! Βασιλη, υπαρχουν και εκει οι νομοι της γενετικής,..Το θέμα ειναι ότι τελικά καταλήγουν , ιδιως τα σκουρόχρωμα να ειναι και αρκετά ¨ανθεκτικά¨πουλια!! Πάντως, αν θελησεις ποτε να ασχοληθείς, πες μου...

16. Thanks Deimitori, fysaei thanked for this post
    Likes Deimitori, fysaei liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    ένα ζευγάρι κοινά καναρίνια,2 αρσενικά timbrado και 3 κοινά άγνωστου φύλου!!!
    Post Thanks / Like
    Κατά την γνώμη μου...όλα τα είδη καναρινιών είναι ίσα...εγώ ξεχωρίζω τα καναρίνια τύπου φωνής και χρώματος...αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα υπόλοιπα δεν τα αγαπάω απλά τα ξεχωρίζω λόγο κάποιον κριτηρίων...!!!
    P.A.S. GIANNINA 1966
    THE EMPIRE STRIKES AGAIN

18. Thanks Deimitori thanked for this post
    Likes Gardelius , Deimitori liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Χάρης
    Κατοικίδιο
    καναρινια , κοτες και ενα μελισσακι
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

εγω εχω μονο κοινα οποτε δε μιλαω καθολου.............!!!!!!!!!!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας